افزایش 30 درصدی ظرفیت پالایشی ایران با ساخت پتروپالایشگاه‌ها

افزایش 30 درصدی ظرفیت پالایشی ایران با ساخت پتروپالایشگاه‌ها

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به برنامه‌های وزارت نفت برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها گفت: با ساخت این طرح‌ها،ظرفیت پالایشی کشور با افزایش 30 درصدی از 2.3میلیون به 3 میلیون بشکه می رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، هوشنگ فلاحتیان با بیان اینکه در عرصه احداث پتروپالایشگاه‌های جدید در زمانی با قانون حمایت از سرمایه‌گذاری مردمی در پایین‌دست صنعت نفت و گاز در مجلس شورای اسلامی روبه‌رو بودیم، گفت: پس از ابلاغ این قانون حدود یک میلیون و 480 هزار بشکه ظرفیت پتروپالایشگاهی جدید مبتنی بر قانون تعریف شد.

وی ادامه داد: مجوزهای لازم در این زمینه نیز صادر شده و با اقدام‌هایی که در دولت سیزدهم انجام شد، امیدواریم در آینده‌ای نزدیک تنفس خوراک پتروپالایشگاه‌ها تنفیذ شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه همه موارد مانند صدور موافقت‌نامه اصولی و تنفس خوراک این پتروپالایشگاه‌ها به انجام خواهد رسید، افزود: البته طرح‌های پتروپالایشگاهی که در سال‌های گذشته تعریف شده بود، منتظر تنفس خوراک نبودند.

فلاحتیان تاکید کرد: افزون بر مجوزهایی که در گذشته برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها صادر شده بود، هم‌اکنون یک پتروپالایشگاه 300 هزار بشکه‌ای در منطقه جاسک در حال ساخت است که پیشرفت مناسبی دارد.

وی با بیان اینکه پتروپالایشگاه شهید سلیمانی نیز به ظرفیت 300 هزار بشکه در بندرعباس ساخته خواهد شد، گفت: کارهای مقدماتی برای ساخت این پتروپالایشگاه آغاز شده و به‌زودی شاهد شروع فعالیت‌های اجرایی آن خواهیم بود.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت ادامه داد: همچنین پالایشگاه مهر خلیج فارس به ظرفیت 120 هزار بشکه و پیشرفت بیش از 60 درصد در مجاورت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال ساخت است و امیدواریم تا دو سال آینده این پتروپالایشگاه عملیاتی شود.

فلاحتیان افزود: در کنار آن پتروپالایشگاه آدیش جنوبی و پتروپالایشگاه پیشگامان در مجموع به ظرفیت 120 هزار بشکه در روز در سیراف در حال ساخت است.

وی با اشاره به اینکه افزون بر این ظرفیت‌ها چه در قالب حمایت از سرمایه‌گذاری مردمی در صنایع پایین‌دست نفت و گاز و چه خارج از این قانون، همچنین برای ساخت مینی‌ریفاینری‌ها یا همان پالایشگاه‌های کوچک‌مقیاس در مناطق متعدد مجوز صادر شده است، گفت: امیدواریم در سال‌های آینده مینی‌ریفاینری‌ها، پالایشگاه‌های متوسط و پالایشگاه بزرگ را در افق سال 1406 یا 1407 به بهره‌برداری برسانیم.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت تاکید کرد: رویکرد و هدف وزارت نفت در دولت سیزدهم این است که ظرفیت پالایشی کشور را از ظرفیت کنونی 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز به بالای 3 میلیون بشکه در روز برساند.

فلاحتیان با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت پالایشی در کشور، پیشگیری از خام‌فروشی را محقق می‌کند، اظهار کرد: ساخت پتروپالایشگاه‌ها حرکتی است که می‌توانیم به‌واسطه آن نفت خام و گاز طبیعی را در زنجیره ارزش قرار دهیم و ثروت جدید ایجاد کنیم و سرانجام یک حرکت اقتصادی برای اقتصاد کلان کشور انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد