هشدار کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه‌ها در زمستان

هشدار کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه‌ها در زمستان

بررسی‌های نشان می‌دهد به دلیل افزایش مصرف گاز خانگی در زمستان و کاهش گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع، حتی با وجود تعهد 50 میلیون مترمکعبی تخصیص سوخت مایع، زمستان امسال کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه‌ها قابل پیش‌بینی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال‌های گذشته تامین سوخت زمستانی بیشتر با محدود کردن خوراک پتروشیمی‌ها و البته کاهش گازرسانی به نیروگاه‌ها انجام می‌شد و نیروگاه‌ها نیز در فصل سرد سال، به‌جای گاز از سوخت‌های مایع شامل گازويیل و مازوت استفاده می‌کردند.

با افزایش گازرسانی در کشور و اتصال همه نیروگاه‌ها به شبکه گاز (بجز 2 نیروگاه) تامین گاز در زمستان سخت‌تر شد. اگرچه اکنون ظرفیت تولیدگاز ایران به بالای یک میلیارد مترمکعب در روز رسیده اما افزایش شمار مشترکان در کنار الگوی غلط مصرف همواره سرعتی بیشتر از رشد ظرفیت تولید داشته است.

از همین رو نگرانی‌ها نسبت به تامین سوخت زمستانی البته با اولویت بخش خانگی بیش از گذشته شده، تا آنجا که وزیر نفت دولت سیزدهم یکی از مهمترین اولویت‌های خود را تامین گاز زمستانی عنوان کرده است.

«جواد اوجی» درباره تدابیر وزارت نفت برای تامین گاز مورد نیاز مردم در فصل سرما، گفت: با روند کنونی مصرف گاز طبیعی در کشور، پیش‌بینی می‌کنیم حدود 200 میلیون مترمکعب کسری گاز در فصل سرما داشته باشیم.

البته وزیر نفت اظهار امیدواری کرده بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، بتوان با برداشت حداکثری گاز از میدان مشترک پارس جنوبی زمستان بدون چالشی را سپری کرد.

با این حال کمبود گاز در زمستان بسیار جدی است. در سال‌های گذشته نیز اگرچه دیگر قطعی گاز بخش خانگی به‌ویژه در استان‌های شمالی اتفاق نیفتاد اما نیروگاه‌ها با کاهش گازرسانی در زمستان دست به گریبان بودند.

این موضوع در کنار پایین‌بودن بازده نیروگاه‌های کشور، زنگ خطری برای قطعی برق در زمستان است.

آمارها نشان می‌دهد در زمستان سال گذشته در برخی روزها، گاز تحویلی به نیروگاه‌ها به زیر 70 میلیون مترمکعب در روز رسید. این در حالی است که اگر نیروگاه‌های کشور بخواهند با همه ظرفیت خود کار کنند سوختی معادل 190 میلیون متر مکعب گاز در روز نیاز دارند.

بنابراین بقیه سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها در زمستان به وسیله سوخت مایع تامین شده است.

با این حال نگاهی به مصرف سوخت مایع در کشور نیز نشان می‌دهد که توانایی تامین روزانه 120 میلیون لیتر گازويیل و مازوت برای تحویل به نیروگاه‌های کشور وجود ندارد.

بررسی‌ها شان می‌دهد تعهد روزانه تحویل سوخت مایع به نیروگاه‌ها معادل 50 میلیون لیتر در روز است. بخشی از این 50 میلیون لیتر از مخازن ذخیره‌سازی نیروگاه‌ها که در تابستان پر شده تامین می‌شود و بخشی دیگر روزانه به نیروگاه‌ها تحویل خواهد شد.

بنابراین حتی اگر در زمستان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها روزانه 100 میلیون مترمکعب در روز باشد باز هم نیروگاه‌ها با کمبودی معادل 50 میلیون لیتر سوخت در روز برای استفاده از همه ظرفیت خود روبه‌رو خواهند بود.

در پنج ماهه ابتدایی امسال روزانه 18 میلیون لیتر گازويیل به نیروگاه‌ها تحویل شده و این در حالی است که مصرف در این بازه زمانی روزانه 12 میلیون لیتر برآورد می‌شود. در هفت ماهه بعد سال اما در حالی که مصرف به 32 میلیون لیتر در روز می‌رسد، تحویل گازويیل 29 میلیون لیتر خواهد بود که این تراز منفی از محل ذخیره گازويیل در پنج ماهه ابتدایی سال در نیروگاه‌ها تامین خواهد شد.

مصرف نفت کوره نیز در حالی که در پنج ماهه نخست سال در نیروگاه‌ها روزانه بین سه تا چهار میلیون لیتر بوده، در زمستان به 18 میلیون لیتر در روز می‌رسد.

با توجه به این اعداد و ارقام مشخص می‌شود که روزانه می‌توان تا 50 میلیون لیتر سوخت مایع (شامل 32 میلیون لیتر گازويیل و 18 میلیون لیتر مازوت) در نیروگاه‌ها مصرف کرد. نگرانی‌ها آنجا بیشتر می‌شود که مصرف گازويیل در داخل کشور نیز رو به فزونی است. اکنون مصرف گازويیل در بخش حمل و نقل کشور 70 میلیون لیتر در روز است و با توجه به ظرفیت تولید 115 میلیون لیتری پالایشگاه‌های کشور برای تولید گازويیل، حدود 40 میلیون لیتر برای سایر مصارف باقی می‌ماند.

حتی برای تامین سوخت مورد نیاز و تکمیل ذخیره‌سازی سوخت در نیروگاه‌ها، صادرات فرآورده‌های نفتی در هفته‌های گذشته متوقف بود که این موضوع در طولانی‌مدت می‌تواند به بازارهای صادراتی ایران آسیب بزند.

اگرچه می‌توان مازوت بیشتری به نیروگاه‌ها تحویل داد اما مصرف بیشتر مازوت آلودگی هوا را در زمستان به همراه خواهد داشت. از همین رو برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها دست‌کم به روزانه 120 تا 130 میلیون مترمکعب گاز نیاز است.

بنابراین اگر مصرف بخش خانگی به بالای 700 میلیون متر مکعب در روز برسد، سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها مختل خواهد شد. این در حالی است که اگر مصرف بخش خانگی گاز 600 میلیون متر مکعب در روز ثابت باشد، می‌توان با گاز رسانی 130 میلیون متر مکعبی به نیروگاه‌ها و تامین بخشی از نیاز صنایع مختلف مانند سیمان، روند سوخت‌رسانی در کشور را مدیریت کرد.

در کنار این موضوع، باید سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها را نیز اولویت‌بندی کرد تا با سنکرون (اتصال شبکه) سراسری شبکه برق مانع از اختلال در برق‌رسانی شد. در واقع با گاز رسانی به نیروگاه‌ها با بازدهی بالاتر و کاهش سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های دیگر، بالاترین بازدهی را از سوخت تحویلی ایجاد کرد.

همچنین باید درباره اصلاح الگوی مصرف و کاهش هدر رفت انرژی در کشور نیز گام‌های اساسی برداشت.

بازار بهینه سازی انرژی در ایران با توجه به شرایط موجود نزدیک به 3.5 میلیون بشکه نفت خام در روز است، این عدد به معنای قابلیت صرفه‌جویی این میزان انرژی در کشور در هر شبانه‌روز است.

براساس تراز سال 97، مصرف کنونی انرژی کشور معادل 6.3 میلیون بشکه نفت در روز است که چنان‌چه برنامه‌های بهینه‌سازی انجام شود، قابلیت صرفه‌جویی 50 درصدی مصرف انرژی وجود خواهد داشت.

در طول دهه‌های اخیر عرضه انرژی اولیه کشور به‌طور متوسط سالیانه سه درصد رشد داشته و با توجه به رشد تولید ناخالص داخلی موجب روند افزایشی شدت مصرف انرژی اولیه شده است. در حالی که شدت مصرف انرژی جهان در طول دهه‌های گذشته روند کاهشی داشته است.

شدت عرضه انرژی در ایران بیش از سه برابر متوسط جهانی است و ایران از نظر میزان عرضه انرژی نزدیک به کشور آلمان است، اما شدت مصرف انرژی ایران 6 برابر آلمان است.

این در حالی است که میزان تولید ناخالص آلمان با توجه به شاخص برابری قدرت خرید بیش از سه برابر و بدون در نظر گرفتن این شاخص 6 برابر ایران است و این اعداد نشان می‌دهد مصرف انرژی در ایران در خدمت بخش غیرمولد است.

منبع: ایرنا

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای تجارت‌نیوز دنبال کنید.

سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟ توان خیره‌کننده‌ی قدرتمندترین آفرود جهان میزان تسهیلات طرح جهش تولید مسکن چقدر است؟

در حال بارگیری...