درجا زدن شاخص در محدوده فعلی/ استراتژی دفاعی در مقابل ریزش‌ها

درجا زدن شاخص در محدوده فعلی/ استراتژی دفاعی در مقابل ریزش‌ها

تا زمانی که قانون بودجه در مجلس کار می‌شود و صحبت در مورد آن وجود دارد، بازار فعلا حرکت عجیبی نخواهد داشت یعنی در همین محدوده فعلی کم‌وزیاد می‌شود، صنایع خاص و تک سهم‌ها موردتوجه قرار می‌گیرند.

مهرزاد منتظری، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آگاه در گفت‌وگو با بورس نیوزدر مورد ریسک‌های موجود برای سرمایه‌گذاری در صندوق طلا بیان کرد: صندوق طلا، بخاطر ماهیت دارایی آن یعنی طلا، دارای دو ریسک سیستماتیک بوده که ابتدا از محل تغییرات قیمت‌های انس جهانی و دیگری نیز از تغییرات نرخ برابری ریال به دلار است.

وی ادامه داد: خوشبختانه صندوق طلا مانند صندوق‌های سهامی نیست که ارزش‌گذاری سهام طی دوره‌های مختلف انجام شود که فردی که در صندوق طلا صدور می‌زند باید تصوری از آن داشته باشد و از سوی دیگر، مدیر صندوق نیز باید با ترکیب دارایی صندوق تا حدود زیادی بتواند مدیریت کند.


بیشتر بخوانید: بررسی ریسک‌ها و پتانسیل‌های بازار سهام


وی در خصوص سهم‌های سودساز در صندوق‌های سهامی آگاه گفت: در مقطع فعلی بازار استراتژی دفاعی گرفته‌ایم یعنی اینکه 10 الی 15 درصد دارایی صندوق‌ها به‌صورت نقد و اوراق خزانه دولت است.

منتظری با اشاره به اینکه آیا در استراتژی‌ها از این صندوق نیز خریدی انجام شده، تصریح کرد: درصد مختصری هم نیز در اختیار صندوق‌های طلا به گواهی سپرده سکه خریداری ‌شده و مابقی سهامی که در صندوق‌ وجود دارد نیز ترجیح می‌دهیم به سمت سهم‌هایی حرکت داده شود که کف P/E تحلیلی بازار را در شرایط فعلی به همراه داشته باشند و بتوانیم با آن ریسک‌هایی که در مقطع ارايه بودجه هست از آن عبور کنیم.

وی افزود: خروجی بودجه 1401 تا حدود زیادی به مذاکرات ربط خواهد داشت، اگر واقعا مذاکرات انجام شود این بودجه، بودجه انقباضی است که می‌تواند خبر خوبی برای بازار سرمایه نباشد و اگر مذاکرات به انجام نرسد میدانیم که کاملا شکل انبساطی به خود می‌گیرد.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آگاه خاطرنشان کرد: بعضی از اتفاقات خوب برای شرکت‌ها در این بودجه بندی رخ داده که شامل 5 درصد تخفیف مالیاتی و نرخ پایه دلار در حدود 23 هزار تومان تعیین‌شده، این رویدادها اتفاقات کلان مثبت بودجه هستند و یک الی 2 بند آزاردهنده برای شرکت‌ها وجود دارد که بیشتر به نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی و فلزی برمی‌گردد.

وی ادامه داد: در حال حاضر خبر‌هایی می‌آید که امکان تلطیف بندها وجود دارد یعنی اگر واقعا برند دولت و مجموعه دولت به سمت اینکه نرخ گاز در ایران اقلا برابر با هاب‌های تولیدکنندگان گاز باشد.

این فعال بازارسرمایه تاکید کرد: این نرخ باید برابر با هاب کانادا و آمریکا باشد، اگر این اتفاق رخ دهد شرکت ها از آن راضی هستند و کاملا منطقی خواهد بود که در بودجه قرار بگیرد.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آگاه گفت: تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی و فلزی در داخل کشور فعالیت می‌کنند و دلیلی ندارد که به نرخ اروپا گاز را خریداری کند، بلکه می‌تواند به نرخ کشور آمریکا و کانادا تحصیل کند و اگر این تغییرات انجام شود خوش‌بین هستیم که بودجه 1401 را می‌توان یک بودجه خوب و مناسب برای بازار سرمایه در نظر گرفت.

منتظری تصریح کرد: تا زمانی که قانون بودجه در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد و صحبت در مورد آن وجود دارد، بازار فعلا حرکت عجیبی و غیر منتظره ای نخواهد داشت، یعنی در محدوده فعلی شاخص کم‌وزیاد می‌شود و صنایع خاص و تک سهم‌ها موردتوجه قرار می‌گیرند.

وی افزود: خبر‌هایی که از بودجه در مجلس به بیرون می‌آید به‌ویژه در خصوص نرخ خوراک‌ها می‌تواند به بازار کمک کند و سقفی که برای آن گذاشته‌شده می‌تواند به بازار کمک کند، و پیش بینی تحولات دلار و مذاکرات هسته‌ای تیز به شدت سخت است.

منتظری در پایان گفت: تا انتهای سال بازار کم‌حجم خواهد بود و بازاری نخواهد بود که هر سهامی که خریداری شود به شما سود بدهد اما؛ انتخاب پرتفوی خوب و مناسب در این مقطع می‌تواند بیشتر از سپرده بانکی سود بدهد.

احتمال افزایش قیمت نفت عربستان به دلیل رشد تقاضا فروش زنجیره‌ای خودرو یارانه‌ای/ ثبت‌نام کدام خودروها ادامه دارد؟ 4 دلیل عمده نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد 22 درصدی معاملات خرد در بورس مردم سفر زیاد رفته‌اند، ولی پول خرج نمی‌کنند! چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ ریل گذاری ذوب در مسیر صعودی قیمت جدید سیمان اعلام شد دسترسی به بازارهای خاور دور و آفریقا با توسعه روابط اقتصادی با چین قیمت جدید سکه اعلام شد + جدول اداره گاز پاسخگوی "فسبزوا" نیست اقتصاد جهانی سال 2022 را چگونه آغاز کرد؟ | رشد اقتصادی در سال 2022 چقدر پیش بینی شده است؟ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نبود سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش 78 درصدی سود خالص "توریل" خودرو ارزان شد کاهش تولید، تحویل و صادرات سیمان/ شب‌ها آسیاب می‌کنیم تا عرضه به مشکل نخورد "وسپه" ارز را بهانه کرد و به داخلی‌سازی اشاره‌ای نکرد بازی با جان در قبال درآمدی ناچیز / کولبری کردم... مزایده "گنگین" پیشنهادی نداشت طلا 37 دلار ارزان شد اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است آیا دلایل "خوساز" به نظر شما سهامداران، بوی مدیریت می‌دهد! پیش بینی وضعیت قیمت دلار در هفته آینده ابراز تمایل کشورهای آسیای میانه برای خرید سیب‌زمینی ایران/ بازید هیات ازبکستانی از انبارهای کشور پیش‌بینی عدد نرخ دلار پس از توافق وین/ دو رویکرد احتمالی... ترمز شوک های بورس چگونه کشیده می شود؟ پیشرفت فیزیکی 86 درصد طرح‌ها زیر 20 درصد! خودروسازان و قطعه‌سازان رفاقت می‌کنند/ زدوبندهای سیاسی بیش از تحریم‌ها به خودروسازی کشور آسیب زد چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ نفت برنت به مرز 90 دلار رسید مهلت یک ماهه واتس‌اپ برای رفع نگرانی اتحادیه اروپا چین 47 مدیر فولادی را به زندان انداخت جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول انحصارزدایی از مشاغل با الکترونیکی شدن صدور مجوزها توسعه CNG در گرو ساماندهی گازمایع در سبد سوخت/ ایجاد مشوق اقتصادی برای وزارت نفت جهت توسعه اتوگاز 3 پیشنهاد ویژه وزیر اقتصاد برای حمایت از بورس خودرو ارزان شد؟ | جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی قیمت بیت کوین در نوسان / فاجعه برای رمز ارزها... نحوه محاسبه مالیات خودرو و خانه‌ های لوکس طلا باز هم گران شد + جزيیات روند آتی بازار سرمایه، در هاله‌ای از ابهام صفر تا صد محاسبه مالیات خودروها و خانه‌های لوکس/ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نمایندگان مجلس قسمتی از حقوق شان را ببخشند! پول جدید ایران به زودی در دسترس مردم صفر تا صد محاسبه مالیات خودروها و خانه‌های لوکس | در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می شود؟ مصوبه های مهم دولت برای حمایت از بورس خودرو ارزان شد/ جدول جدیدترین قیمت‌های خودرو ارزان ترین و گران ترین خانه ها در تهران + جدول بازگشت امید به بازار سرمایه با تدابیر تیم اقتصادی دولت سیزدهم نحوه محاسبه مالیات خودرو و خانه‌ های لوکس ارزان شدن 1 تا 2 میلیونی این خودروها + جدول