علت ممنوعیت واردات آیفون 14 و 15/ جدیدترین وضعیت تخصیص ارز به واردات موبایل

علت ممنوعیت واردات آیفون 14 و 15/ جدیدترین وضعیت تخصیص ارز به واردات موبایل

راهنمای خریدایسنا نوشت: دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه گفت: ارزبری بالا و عمل متقابل نسبت به تحریم‌ها از جمله مهم‌ترین دلایلی است که مسيولان برای ممنوعیت واردات آیفون 14به بالا مطرح کرده‌اند.

مهدی عبقری اضافه کرد: به این ترتیب میزان واردات و ارزبری آیفون به شدت کاهش پیدا کرده، چرا که عملا از آیفون 14 به بعد ثبت سفارش و رجیستری نخواهد شد و مدل‌های 13 و قبل از آن هم دیگر تقاضای چندانی ندارد.

وی با بیان اینکه از زمان رونمایی از آیفون 14، ثبت سفارش آن امکان‌پذیر نبود، گفت: بهمن ماه سال گذشته گمرک طی نامه‌ای اعلام کرد که واردات آیفون 14 تا اول اسفند فقط برای مسافران امکان‌پذیر است و جزيیات رجیستری آن هم بعدا اعلام خواهد شد. در همان نامه هم قید شده بود که تلفن همراه آیفون 14 و 15 از طریق رویه تجاری و پستی ثبت سفارش نخواهد شد.

عبقری با بیان اینکه دغدغه انجمن این بود که اگر قرار است واردات مسافری صورت گیرد، باید واردات تجاری هم انجام شود، تصریح کرد: وارد کنندگان دغدغه‌های دیگری هم داشتند؛ از جمله اینکه با توجه به کاهش تولید آیفون 13 بعد از رونمایی از مدل‌های جدید، آیفون‌های 13 و قبل از آن که به کشور وارد می‌شود، عملا کیفیت مطلوب را ندارند و ریپک یا رفرش هستند. همچنین این موبایل‌ها از طریق ارز حاصل از صادرات خود وارد می‌شود و ممکن است وارد کنندگان هم تخصص لازم را نداشته باشند.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با اشاره به برگزاری چندین جلسه مشترک و ارايه راهکارهایی از جمله افزایش تعرفه واردات آیفون به مسيولان مختلف، تصریح کرد: در ماه‌های اخیر انتشار اخبار ضد و نقیض در این رابطه باعث تهییج بازار شده بود. اما در نهایت پاسخ کلی که به انجمن واردکنندگان موبایل داده شد این بود که ارزبری آیفون 14 و 15 زیاد بوده است.

وی در پاسخ به اینکه چه تفاوتی بین ارزبری آیفون 13 با مدل‌های بعدی وجود دارد، گفت: میزان ارزبری این محصولات متفاوت است. در اصل اکثر کسانی که به دنبال خرید آیفون 12 و 13 بودند، محصول مورد نیاز خود را تهیه کرده‌اند و تقاضای آن‌ها کمتر از مدل‌های جدید آیفون است.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه استدلال دیگری که از سوی مسيولان مطرح می‌شود اعمال تحریم‌ها و عمل متقابل نسبت به آن است، گفت: در اصل تمام این اظهارات حاصل شنیده‌های ما از مسيولان است تا تکلیف اعضای صنف مشخص شود و جلوی سوء استفاده‌ها نیز گرفته شود. البته پیش از این سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی رسما اعلام کرده بود که واردات آیفون 14 در تمام رویه‌ها ممنوع و خرید و فروش آن قابل رهگیری و جرم است.

به گفته وی به این ترتیب میزان واردات و ارزبری آیفون به شدت کاهش پیدا کرده، چرا که عملا از آیفون 14 به بعد ثبت سفارش و رجیستری نخواهد شد و مدل های 13 و قبل از آن هم دیگر تقاضای چندانی ندارد. چراکه بیشتر متقاضیان کالای مورد نظر خود را تهیه کرده‌اند و این مدل‌ها عموما قدیمی و از رده خارج می‌شود.

عبقری در پاسخ به اینکه تکلیف خریداران، به ویژه کسانی که در مدت زمان محدودی در بهمن ماه به صورت قانونی و به شکل مسافری آیفون 14 وارد کرده‌اند چیست؟ گفت: این موضوع در حیطه اختیارات انجمن نیست و هنوز هم تصمیمی در این رابطه اعلام نشده است.

وی در پاسخ به سيوالی درباره جدیدترین وضعیت تخصیص ارز به واردات موبایل نیز بیان کرد: موضوع یکسان‌سازی ارز واردات موبایل نیز همچنان انجام نشده است.

217223

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد