برای اولین بار؛ دخل و خرج 14.5 درصدی شرکت ملی نفت از میلیارد‌ها دلار نفتی شفاف می‌شود؛ رابطه مالی شرکت نفت با دولت اصلاح شد

برای اولین بار؛ دخل و خرج 14.5 درصدی شرکت ملی نفت از میلیارد‌ها دلار نفتی شفاف می‌شود؛ رابطه مالی شرکت نفت با دولت اصلاح شد

وقتی شفافیت باشد؛ خیلی از سازمان‌های دیگر همانند بانک‌ها نیز حساب کار دستشان می‌آید و شفافیت را در فعالیت هایشان اعمال می‌کنند. در برخی از سازمان‌ها که ادعا می‌کنند ما شرکت دولتی خصوصی هستیم نیز شفافیت بوجود می‌آید.
به گزارش تابناک اقتصادی؛ یکی از موضوعاتی که طی سال‌های اخیر، نقد به سیاست‌گذاری در حوزه بالادست نفت را غیرممکن کرده بود، نبود داده در حوزه مصارف و شفافیت در حوزه هزینه‌کرد شرکت ملی نفت بود که عملا به تاریک‌خانه بودجه تبدیل شده بود و نحوه خرج سهم شرکت ملی نفت از درآمد‌های نفتی کشور که معادل 14.5 درصد کل درآمد‌های نفتی کشور بوده است؛ به هیچ وجه مشخص و معین نبود و همین امر امکان ایجاد فساد و فاصله گرفتن با بهره‌وری در تولید و هزینه‌کرد‌ها را فراهم کرده بود.

از همین رو از سال 98، مجلس در قانون بودجه سنواتی، به تعریف بندی در تبصره یک قانون بودجه اقدام می‌کرد که این روند را تسهیل و شفاف کند و سهم 14.5 درصدی شرکت ملی نفت از درآمد‌های نفتی به ریز هر میدان نفتی و مخزن گازی شفاف شود. امری که در دولت قبل و در دوره وزارت بیژن نامدار زنگنه هیچگاه به وقوع نپیوست.

با تغییر دولت، در قانون بودجه 1401 نیز این موضوع در بند «س» تبصره یک قانون بودجه سال 1401 آمده بود و بالاخره دولت سیزدهم این رویکرد را اصلاح کرد و آیین نامه اجرایی اصلاح رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت به سرانجام رسید.

در این بند قانون و برای اصلاح رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت، این نکته ذکر شده بود که دولت مکلف خواهد بود تا رابطه مالی شفاف و با توجه به عملکرد و هزینه کرد‌های مربوطه با شرکت ملی نفت ایران برقرار کند. هر چند که این تکلیف قانونی سه سال است در قانون بودجه تکرار می‌شود و این نظر کارشناسی سال هاست در فضای حکمرانی انرژی کشور به گوش می‌رسد؛ اما دولت‌ها عزمی بر اجرای آن نداشتند تا آن که در دولت جدید و با رویکردی شفاف و در راستای اصلاح ساختار بودجه این مهم به سرانجام رسید. این اتفاق از نظر شفاف‌سازی یکی از تاریک‌خانه‌های بزرگ بودجه سنواتی اقدامی شایسته و قابل قبول است.
 
در همین راستا با علیرضا پاک فطرت پیرامون اصلاح رابطه مالی دولت با شرکت ملی نفت به گفتگو پرداختیم که در ادامه خواهید خواند.
 

علیرضا پاک فطرت در گفتگو با تابناک اقتصادی با اشاره به بحث شفافیت مالی دولت و شرکت ملی نفت، گفت: تا پیش از این سهم شرکت ملی نفت از درآمد‌های حاصل از فروش نفت معادل 14.5 درصد بود که این مبلغ قابل توجه است؛ با این وجود هیچگونه اعلام عملکرد و به تبع آن، نظارتی بر نحوه هزینه‌کرد این بخش وجود نداشت. این نقطه‌ای بود که مجلس مقابل آن ایستاد که نباید این مبلغ بی حساب و کتاب هزینه شود و باید نمایندگان مردم بروی آن نظارت نداشته باشند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شفافیت مالی شرکت ملی نفت و دولت از جمله احکام مهم بودجه سنواتی است که متاسفانه طی سال‌های قبل اجرایی نشده بود، ولی دولت فعلی و وزارت نفت این دولت، اصل را بر شفافیت قرار داده است و قرار است این کار را اجرایی کند و با این شفافیت چگونگی پرداخت حقوق و هزینه کرد‌های عمرانی، توسعه‌ای و جاری مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی شفافیت باشد؛ خیلی از سازمان‌های دیگر همانند بانک‌ها نیز حساب کار دستشان می‌آید و شفافیت را در فعالیت هایشان اعمال می‌کنند. در برخی از سازمان‌ها که ادعا می‌کنند ما شرکت دولتی خصوصی هستیم نیز شفافیت بوجود می‌آید.

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: شرکت ملی نفت با اصلاح رابطه مالی خود با دولت و همچنین شفافیت پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی خود را به نحو بهتری و در زمان کمتری انجام می‌دهد و سرمایه گذاری‌ها را افزایش می‌دهد و از این پس نیز بر هزینه‌کرد آن‌ها نظارت خواهد شد. این اقدام وزارت نفت اقدامی شفافیت‌زا و قابل تقدیر است

وی خاطر نشان کرد: حکم بودجه در مورد 14.5 درصد عملیاتی می‌شود، اما تا کنون حکم دیگر بودجه یعنی شفافیت مالی شرکت ملی نفت اجرایی نشده است که امیدواریم وزیر نفت در این رابطه اقدام جدی داشته باشد چراکه این مسيله در کنار نظارت مجلس باعث بهینه سازی مصرف، کاهش هزینه‌ها و افزایش راندمان کار و تسریع در پروژه‌های توسعه‌ای و زیربنایی وزارت نفت می‌شود.
 
ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی