ادامه مشکلات بانکی اتباع افغانستانی در ایران؛ آیا محدودیت‌ها برداشته شده است؟

ادامه مشکلات بانکی اتباع افغانستانی در ایران؛ آیا محدودیت‌ها برداشته شده است؟

عدم تمدید یا قطع کارت بانکی، محدودیت در سقف انتقال و موقتی بودن حساب‌ها از جمله مشکلات بانکی مهاجران افغانستانی در ایران است که با وجود بارها اعلام مسيولان ایرانی برای رفع آن اما تاکنون برطرف نشده و تبعات زیادی را به‌وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مدتی است که مهاجران افغانستان با مشکلات بانکی از جمله تعیین سقف برداشت و قطع عابر بانک خود مواجه هستند، در حالی که مقامات بانک مرکزی ایران اعلام کردند که محدودیتی برای کارت‌های بانکی مهاجران اعمال نشده، اما پیگیری خبرنگار فارس نشان می‌دهد که همچنان این مشکل ادامه دارد.

از طرف دیگر فعالان حقوق مهاجران معتقدند که ریشه‌ مشکلات بانکی در ایران دادن اقامت یکساله بوده و با رفع این مشکل سایر موضوعات پناهجویان از جمله مسايل بانکی قابل حل است.

گزارش ذیل در راستای سوژه‌های ثبت شده در سامانه «فارس من» برای پیگیری مشکلات بانکی اتباع خارجی در ایران تنظیم شده است.

مشکلات باز کردن حساب و صدور کارت بانکی برای اتباع افغانستانی

مهاجران افغانستانی در ایران به دو گروه رسمی (شامل کارت آمایشی‌ها و گذرنامه‌ای‌ها) و غیرمجاز تقسیم می‌شوند: آنهایی که دارای مدارک هستند (کارت آمایش یا گذرنامه) رسمی و آنهایی که هیچ مدرکی ندارند غیر رسمی به حساب می‌آیند.

هر کدام از گروه‌های مهاجر حاضر در ایران دارای محدودیت‌های برای دریافت خدمات شهروندی هستند. آنهایی که دارای گذرنامه هستند اوضاع خوبی در دریافت خدمات شهروندی دارند ولی آنهایی که غیر رسمی هستند و هیچ مدرکی ندارند به طور کلی از دایره خدمات حذف هستند.

«محمدحسین احمدی»، فعال حقوق مهاجران در ایران درباره مشکلات بانکی مهاجران به فارس گفت: در ابتدای حضور مهاجران در ایران امکان باز کردن حساب بانکی وجود نداشت، اما به مرور این مشکل رفع شده و در حال حاضر براساس کارت آمایش فرد می‌تواند صاحب کارت بانکی شود.

وی به مشکلات صدور کارت بانکی نیز اشاره کرد و افزود: به مهاجران در حال حاضر براساس طرح آمایش و مدت اقامت که معمولان یکساله است کارت صادر شده و بعد از پایان این تاریخ کارت‌های بانکی از دسترس خارج می شود.

مشکل تعیین سقف برای انتقال پول

اما به‌رغم رفع مشکلات حساب و صدور کارت بانکی مهاجران افغانستان طی روزهای اخیر، اعلام کردند که برای انتقال پول با مشکلاتی مواجه بوده و تنها با یک کارت قادر به انتقال 500 هزار تومن می‌باشند.

«عبدالله حسنی»، فعال فرهنگی و امور خیریه مهاجران افغانستانی در این خصوص گفت: طی روزهای اخیر سقفی برای استفاده از خدمات بانکی و انتقال پول اعمال شده و مهاجران مجبورند برای یک خرید کوچک از چند کارت مختلف استفاده کنند.

وی افزود: به عنوان مثال برای خرید یک موبایل ساده باید از چندین کار استفاده کرد و این موضوع انتقال وجه را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

این اظهارات در شرایطی است که «علی صالح‌آبادی» ريیس کل بانک مرکزی ایران روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که هیچ کارت بانکی از اتباع خارجی مجاز از کار نیفتاده و فعال است و اتباع مثل هر ایرانی کارت بانکی آنها فعال است و از ناحیه کارت بانکی هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی گفت: وزارت کشور و وزارت اطلاعات و دستگاه‌های متولی امر در حال ساماندهی اتباع هستند و اتباع باید یک کد مشخصی را داشته باشند تا بتواند فعالیت و ورود و خروج داشته باشد که این‌ها در حال ساماندهی است.

صالح آبادی در ادامه افزود:هیچ کارتی محدودیتی ندارد و اتباع خارجی که صاحب کارت هستند می‌توانند مثل هر ایرانی از هر کارت بانکی تا پنجاه میلیون تومان و هر فرد تا سقف 100 میلیون تومان کارشان را انجام دهند (بیشتر بخوانید).

این اظهارات ريیس بانک مرکزی در حال انجام می‌شود که پیگیری خبرنگار فارس نشان می‌دهد که محدودیت سقف انتقال اتباع خارجی ادامه دارد و تا لحظه تنظیم این خبر همچنان این مشکل حل نشده است.

عدم ارايه خدمات بانکی با کارت تردد برای اتباع خارجی

از سوی دیگری یکی از مشکلات مهمی که اتباع افغانستان در ایران با آن مواجه هستند محدودیت ارايه خدمات بانکی با کارت تردد است. بانک‌ها با افرادی که کارت تردد دارند خدمات بانکی ارايه نمی‌دهند و این موضوع نیز مشکلاتی را به وجود آورده است.

احمدی فعال حقوق مدنی نیز در این باره گفت: بانک‌ها نیز کارت تردد خدمات ارايه نداده و اگر فردی کارت آمایش خود را گم کند باید تا زمان تاریخ مجدد طرح آمایش منتظر بماند و در طول این مدت نیز از خدمات بانکی محروم است.

غیرفعال شدن کارت‌های بانکی مهاجران بدون اطلاع قبلی

یکی دیگر از مواردی که اتباع خارجی با آنها مواجه هستند غیرفعال شدن کارتهای بانکی بدون اطلاع قبلی است.

پیام‌های گلایه‌آمیزی از سوی مخاطبان در سامانه فارس من در این خصوص از مسدودی مجدد و چندباره کارت‌های بانکی بدون اطلاع‌رسانی قبلی به ثبت رسیده است.

در دورانی که پول کاغذی در معاملات روزمره کم‌کم نقش سابق خود را از دست داده است و تراکنش‌های الکترونیک سایه سنگینی بر داد و ستدها دارد، مسدود شدن کارت بانکی عملا مهاجران را از اکثر معاملات باز می‌دارد.

احمدی در این خصوص گفت: مشکلی که طی سال جاری رخ داده این است که کارت آمایش همیشه در آخر خرداد به اتمام می‌رسد و مهاجران باید در این خصوص اقدام کنند، اما در سال جاری وزارت کشور ایران مدت اقامت را 3 ماه بدون نیاز به مراجعه تمدید کرده است.

وی افزود: این تمدید کارت آمایش به بانکها ابلاغ نشده و برخی بانک‌ها نیز بدون اطلاع قبلی اقدام به قطع کارهای مهاجران کرده و باعث سردرگمی اتباع خارجی شدند.

این فعال حقوق مهاجران تاکید کرد: بهتر است برای جلوگیری از این موضوعات تکراری طول مدت اقامت از یکسال بیشتر شود که شاهد وقوع این حوادث نباشیم.

تبعات محدودیت بانکی برای اتباع خارجی

اکثر مهاجران در ایران مشغول به کار هستند و ماهیانه درآمد نسبتا مناسبی دریافت می کنند. خیلی از آنها در ایران تشکیل خانواده داده اند و مخارج نسبتا بالایی هم دارند و بسیاری از این مبالغ که از شبکه بانکی ایران خارج بوده و یا به صورت نقدی و یا به صورت استفاده کردن از حساب شخص ایرانی در حال چرخش است.

از سوی دیگر، تعداد زیادی از مهاجران حاضر در ایران مشغول به صادرکردن کالاهای ایرانی به افغانستان هستند. همواره یکی از مهمترین مقاصد صادراتی ایران کشور افغانستان بوده است و حدود 2 میلیارد دلار در سال حجم این مبادلات است.

نبود شبکه مناسب بین ایران و افغانستان موجب می شود تا بسیاری از معاملات بین دو کشور دچار اختلال شده و از آن مهمتر به صورت دلار و یورو صورت گیرد. این در حالی است که برقراری ارتباط بانکی «ریالی-افغانی» می تواند جایگزین دلار شود (بیشتر بخوانید).

کارگران افغانستانی که در ایران مشغول هستند ماهانه پولهای زیادی برای خانواده شان در افغانستان ارسال می کنند. حجم و میزان این مقادیر همیشه برای ایران نامشخص بوده است. اما اگر این مهاجران بتوانند وجوهات ارسالی خودشان (Remittance) را از طریق شبکه بانکی ایران بصورت ریال و تبدیل آن به افغانی انجام دهند، علاوه بر اینکه به سود آنها بوده و هزینه کارمزدشان را کمتر می کند برای شبکه بانکی ایران نیز هم شامل گردش مالی خوبی خواهد شد و هم کارمزدهای کنونی از سمت صرافی ها و تجار به سمت شبکه بانکی خواهد چرخید.

دادن خدمات بانکداری مناسب به مهاجران، منافع زیادی برای ایران به همراه خواهد داشت.

سازمان امور مهاجران و طرح ساماندهی اتباع خارجی

همزمان با موج جدید مهاجرت از سوی همسایه شرقی ایران یعنی افغانستان، مقامات جمهوری اسلامی ایران در اظهار نظرهایی به لزوم قانون‌مند کردن حضور اتباع افغانستانی در این کشور پرداختند.

ایران به منظور ساماندهی اتباع تازه طرح سرشماری را انجام داده و به گفته وزیرکشور 2 میلیون و 300 هزار نفر نیز تا الان ثبت نام کرده اند.

وزیر کشور ایران گفته است: اتباعی که اطلاعتشان را در سامانه مربوط به اتباع ثبت کردند از خدمات بانکی و‌ بیمه برخوردار خواهند شد.

از طرف دیگر ريیس جمهور ایران دستور داده است تا سازمان ملی امور مهاجران در این کشور تاسیس شود که به صورت تخصصی به مشکلات مهاجران از جمله موضوع بانکی خواهد پرداخت.

حسنی فعال فرهنگی خصوص حل مشکلات پناهجویان با تشکیل سازمان امور مهاجران گفت: راه حل مشکلات مهاجران به تغییر رویکرد جمهوری اسلامی به مهاجران افغانستان است و در صورت تصویب سازمان ملی مهاجران می‌توان امیدوار بود که مشکلات ماهجران ساماندهی شود.

وی افزود:حسن این کار خروج کار ساماندهی از اداره اتباع و واگذاری آن به سازمانی است که به تواند مشکلات مهاجران را حل کند.

اما احمدی، دیگر فعال حقوق مهاجران گفته است که اگرچه تاسیس سازمان امور مهاجران مفید است، اما برخی بندهای آن بسیار مشکل زا خواهد بود.

وی به عنوان مثال به لزوم ثبت ازدواج در مراکز رسمی اشاره کرد و گفت: براساس طرح سازمان ملی ازدواج باید در مرکز اسناد رسمی ثبت شود، اما در حال حاضر این منع قانونی دارد.

این فعال حقوق مهاجران همچنین به نمونه دیگری اشاره کرد و گفت: براساس طرح سازمان ملی اگر فردی از مسیر برگ تردد خود خارج شد باید از کشور اخراج گردد که این بند وحشتناک است که باید اصلاح گردد.

به نظر می‌رسد مشکلات مهاجران از جمله موضوعات بانکی که با زندگی روزمره آنها پیوند خورده است، با پیگیری تشکیل سازمان امور مهاجران و ساماندهی اتباع به صورت پایدار قابل حل خواهد بود و دیگر نیاز نیست تا برای گرفتن خدمات بانکی بسیار اولیه مهاجران با بورکراسی پیچیده مواجه شوند.

کارشناسان نیز بر این باورند که چناچه موضوع تمدید اقامت یکساله حل شود و این امکان برای مهاجران فراهم باشد که اقامت چندساله دریافت کنند، مشکلات بانکی نیز به تبع آن تا حدی زیادی حل خواهد شد.

انتهای پیام/ ر

فارس من| ريیس کل بانک مرکزی: سقف کارت به کارت و خرید روزانه اتباع مانند ایرانیان است

فارس من| ريیس کل بانک مرکزی: سقف کارت به کارت و خرید روزانه اتباع ...

ريیس کل بانک مرکزی گفت: برای اتباع خارجی مانند ایرانیان، سقف کارت به کارت روزانه 10 میلیون تومان است و برای اتباع و هموطنان هیچ تفاوتی ندارد.

FarsNews.ir/
فارس من| مطالبه تغییر سقف برداشت وجه نقد از عابربانک‌‌/ چرا سقف برداشت تغییر نمی‌کند

فارس من| مطالبه تغییر سقف برداشت وجه نقد از عابربانک‌‌/ چرا سقف بر...

یک کارشناس اقتصادی گفت: تغییر نکردن سقف برداشت وجه نقد از عابربانک‌ها در کنار برخی دلایل منطقی، با برخی سیاست‌های کلان اقتصادی کشور هم ارتباط دارد.

FarsNews.ir/
کدام کارت به کارت ها مشمول مالیات می شوند؟

کدام کارت به کارت ها مشمول مالیات می شوند؟

معاون سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: به صراحت اعلام می‌کنم که پس از یک سال که برای صنوف برگه تشخیص مالیات صادر شد،...

EghtesadOnline.com/
مالیات از مبالغ کارت به کارت برای کسب‌وکار‌ها به کجا رسید؟

مالیات از مبالغ کارت به کارت برای کسب‌وکار‌ها به کجا رسید؟

بسیاری از مردم همچون کارمندان و صاحبان شرکت‌ها و کسب و کار‌های قانونی، مالیات پرداخت می‌کنند؛ اما فعالان اقتصاد زیرزمینی و غیرشفاف، با استفاده از فرآینده کارت به کارت، همچنان از پرداخت مالیات فرار می‌...

Tabnak.ir/
شیوه «کارت به کارت» تغییر کرد

شیوه «کارت به کارت» تغییر کرد

درصورت متصل شدن هر یک از بانک‌ها به هاب فناوران شاپرک، صاحبان کارت‌های آن بانک باید در اولین "کارت به کارت" پس از این...

MosalasOnline.com/
شیوه «کارت به کارت» تغییر کرد

شیوه «کارت به کارت» تغییر کرد

درصورت متصل شدن هر یک از بانک‌ها به هاب فناوران شاپرک، صاحبان کارت‌های آن بانک باید در اولین "کارت به کارت" پس از این...

Gostaresh.news/
دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت

دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت

در شرایطی که سقف جدید کارت به کارت واریزی موجب نگرانی عده زیادی از مردم و کسب‌وکارها شده است، ريیس کل بانک دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت را صادر کرده است.

Irinn.ir/
کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول

کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول

از زمانی که برای کارت به کارت کردن باید به خودپرداز یکی از بانک‌های مبدا یا مقصد مراجعه می‌کردیم، تا به امروز که با...

Borna.news/
سقف کارت به کارت در شب عید چقدر است؟

سقف کارت به کارت در شب عید چقدر است؟

طبق اعلام بانک مرکزی سقف نقل و انتقالات بانکی در شب عید تغییر چندانی نداشته است.

Bartarinha.ir/
کارمزد کارت به کارت چقدر است؟

کارمزد کارت به کارت چقدر است؟

از زمانی که برای کارت به کارت کردن باید به خودپرداز یکی از بانک‌های مبدا یا مقصد مراجعه می‌کردیم، تا به امروز که با...

Borna.news/
سقف انتقال وجه کارت به کارت پست بانک افزایش یافت

سقف انتقال وجه کارت به کارت پست بانک افزایش یافت

رییس اداره‌کل روابط‌عمومی پست‌بانک‌ایران ضمن عذرخواهی از مشتریان این بانک به جهت اختلال ایجاد شده در سامانه‌های بانکی...

Borna.news/
سقف کارت به کارت بانک ایران زمین، افزایش یافت

سقف کارت به کارت بانک ایران زمین، افزایش یافت

بانک ایران زمین در راستای مقابله با انتشار ویروس کرونا و لزوم کاهش مراجعات حضوری به شعب، ضمن تاکید بر استفاده هرچه بیشتر ازخدمات غیرحضوری سقف خدمات مبتنی برکارت‌های شتابی خود را افزایش داد.

BourseNews.ir/
سقف انتقال وجه کارت به کارت چقدر است؟

سقف انتقال وجه کارت به کارت چقدر است؟

با توجه به مطرح شدن گمانه‌هایی مبنی بر افزایش سقف کارت به کارت از شش به 10 میلیون تومان، بانک مرکزی اعلام کرده که سقف کارت به کارت از طریق خودپردازها و پرداخت سازها همچنان شش و سه میلیون تومان است.

Bartarinha.ir/
افزایش سقف برداشت از خودپردازها تا پنج میلیون ریال در سه استان

افزایش سقف برداشت از خودپردازها تا پنج میلیون ریال در سه استان

روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به منظور رفاه حال زوار محترم، سقف برداشت از خودپردازها از تاریخ 15 تا اواخر مهر 1398 در مسیر راهپیمایی در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان، روزانه پن...

TejaratNews.com/
رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد