پای قبض‌های پرماجرای گاز چطور دوباره به مجلس باز شد؟

پای قبض‌های پرماجرای گاز چطور دوباره به مجلس باز شد؟

زمستانی که گذشت، به دلیل برودت شدید هوا روزهای سختی برای تامین گاز کشور پدید آورد؛ آن‌هم در شرایطی که مصرف گاز در کشور با الگوهای استاندارد جهانی و حتی کشورهای منطقه فاصله قابل توجهی دارد. نهایتا شرکت گاز تصمیم گرفت در راستای اصلاح الگوی مصرف، تعرفه گاز پرمصرفان را افزایش دهد، موضوعی که حواشی‌ ادامه‌داری به‌دنبال داشت و باز هم پایش به مجلس باز شد.

به گزارش ایسنا، هرچند که افزایش قیمت خدمات دولتی ازجمله نرخ گاز، برای اجرایی شدن معمولا از مسیر مصوبه مجلس عبور می‌کند و در مورد قبوض گاز نیز  موافقت نمایندگان برای این مساله جلب شده بود اما در روزهای پایانی سال و اتمام فرصت تخفیف روی قبوض، گلایه‌هایی از سوی برخی مشترکان در این راستا مطرح شده است تا دوباره پای موضوع تعرفه گاز به مجلس باز شود.

افزایش قیمت گاز برای پرمصرف‌ها  از 16 آذر

در روزهای سرد زمستان مصرف گاز با جهش فزاینده‌ای روبرو بود تا جایی که میزان مصرف روزانه گاز کشور به عدد 700 میلیون مترمکعب نیز رسید، موضوعی که چاره‌ای جز افزایش تعرفه پرمصرف‌ها باقی نذاشت، در تاریخ شانزدهم آذرماه مصوبه افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف ابلاغ شد، به‌طوری‌که طبق آیین‌نامه اجرایی بند «ک» تبصره 15 بودجه 1401 تعرفه مشترکان پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان 4 به بعد افزایش یافت.

اعتراض، تخفیف به همراه داشت

اما به دلیل برخی اعتراضات، اجرای آن به تعویق افتاد و در هفتم بهمن‌ماه ریاست جمهوری  مصوبه‌ جدیدی را اعلام کرد که بر اساس آن تا پایان سال 1401، رشد تعرفه‌های مندرج در جدول دوره سرد سال خانگی نسبت به تعرفه‌های پیش از مصوبه، 70 درصد تا سقف تعیین‌شده کاهش یافت.

قبض‌های گران در انتظار پرمصرف‌ها

آن‌طور که اعلام شده، تعرفه‌ها از ابتدای سال 1402 بدون تخفیف محاسبه خواهد شد. این مصوبه به‌دلیل کاهش شدید دمای هوای کشور در فصل سرد امسال و با هدف کاهش هزینه‌های مربوط به مصارف گاز طبیعی برخی خانوارها که به‌دلیل نبود آمادگی لازم آنها برای کنترل مصارف گاز متناسب با الگوی بهینه مصرف بوده، به تصویب هیيت دولت رسید. از این رو، از تاریخ 16 آذرماه امسال تا پایان امسال، رشد تعرفه‌های مندرج در جدول دوره سرد سال خانگی نسبت به تعرفه‌های پیش از مصوبه 70 درصد تا سقف تعین‌شده کاهش یافته است.

این کاهش گازبها برای اقلیم‌های 1 تا 5 به‌ترتیب تا سقف 1300، 1250، 1200، 1000 و 800 مترمکعب در ماه به ازای هر واحد خانگی قابل اعمال خواهد بود، اما ملاک محاسبه گازبهای مشترکان از ابتدای سال 1402، تعرفه‌های مندرج در مصوبه مورخ 16 آذرماه 1401 است.

طبق اعلام قبض گاز 4 درصد مشترکان پرمصرف چهار برابر می‌شود، گازبهای سه پله اول مصرفی هیچ تغییری نمی‌کند. از پله چهارم به بعد تعرفه پله بعدی، 40 درصد نسبت به تعرفه پله قبلی افزایش می‌یابد تا اینکه در پله آخر که شامل مشترکان پرمصرف پردرآمد می‌شود، تعرفه گاز نسبت به تعرفه‌های قبلی چهار برابر می‌شود.

اعتراض دوباره مجلس به افزایش قبوض

این موضوع هرچند به تایید نمایندگان مجلس رسید اما به‌تازگی ريیس مجلس به کمیسیون انرژی برای رسیدگی به قبوض غیرمنطقی گاز ماموریت داد و اعلام کرد: "باید به طور ویژه به این مساله پرداخته شود، به بنده اطلاع دادند که برای یک خانواده هفت میلیون تومان قبض گاز صادر شده که این رقم حتی به اندازه کل درآمد این خانواده نیست. "

این در حالی است که بر اساس بند " م " تبصره یک قانون بودجه (نفت و روابط مالی آن با دولت / صندوق توسعه ملی)   الگوی مصرف گاز طبیعی برای اقلیم‌های مختلف کشور حداکثر تا دو ماه پس از ابلاغ این قانون توسط وزارت نفت و با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی استاندارد تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

بررسی‌ها چه می‌گوید؟

آنطور که پیگیری‌های ایسنا نشان می‌دهد، در تعیین تعرفه از 15 سال پیش شرایط جغرافیایی و اقلیمی درنظر گرفته شده، به‌طوری که 12 پله مصرف در  3 اقلیم تبیین شده و در سال‌های مختلف نیز مورد اصللاح قرار گرفته، تعرفه غیر یارانه‌ای نیز به‌معنای یعنی تعرفه صادراتی بوده که عدد بسیار بالایی است، در واقع برای هر مترمکعب 40 سنت محاسبه می‌شود البته در آیین نامه این مساله رعایت نشده و رقم بسیار پایین تری دریافت می‌شود. به‌گونه‌ای که آخرین پله مصرف در هر  مترمکعب رقمی معادل6000 تومان است.

 کنار سیاست‌های تنبیهی، شرکت گاز سیاست‌های تشویقی را نیز مدنظر قرار گرفته، گازبهای مشترکانی که در ماه‌های بسیار سرد سال، مصرفشان حداکثر 70 درصد الگوی متعارف (سقف پله 3 جدول پلکانی)  باشد، مشمول 100 درصد تخفیف و مصرف آن دوره برای مشترک بدون هزینه (رایگان) شده، در مقابل، تعرفه مشترکان پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان 4 به بعد افزایش یافته است.

بر اساس بند (ک) تبصره 15 بودجه سال 1401، گازبهای مشترکانی که زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است نیز، رایگان خواهد بود. براین اساس، 4 میلیون نفر از جمعیت زیر پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، در قالب یک میلیون و 259 هزار اشتراک (خانوار) می‌توانند با رعایت الگوی مصرف، از امتیاز  رایگان شدن گازبهای خود برخوردار ‌شوند.

 با توجه به ثابت ماندن سه پلکان نخست جدول تعرفه‌های گاز و قرار گرفتن 64 درصد از مشترکان در این سه پلکان، می‌توان گفت بیش از 60 درصد مشترکان بخش خانگی، شاهد افزایش تعرفه در قبض‌های جدید نخواهند بود و حتی با رعایت برخی دستورعمل‌ها مشمول تخفیف در پرداخت گازبها تا سقف 45 درصد نیز می‌شوند.

قیمت ارزانترین و گرانترین گوشی آیفون در بازار آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ حضور بیش از 3 هزار و 500 اکیپ امدادی فعال در سراسر ایران درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در 10ماه بیش از 2برابر شد! / رکورد 11ساله با رشد 77.2درصدی در آذر ماه شکس... فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند آریا و فروش عالی 3.241 میلیارد تومانی رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد کارگران برای ثبت نام مسکن کجا بروند؟ متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد نوسان نرخ سکه در کانال 31 میلیون تومان قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان جریمه 160 میلیون دلاری گوگل در هند تایید شد آخرین وضعیت رشد بورس در معاملات امروز سرویس پرداخت قسطی اپل راه‌اندازی شد کاهش رشد نقدینگی در 10 ماهه اول سال گذشته مصرف بنزین خودروهای داخلی 2برابر استاندارد جهانی است/ برآورد قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر گازويیل 80 درصد پروازها بدون تاخیر انجام می‌شود رشد 34 هزار واحدی شاخص کل بورس