نمادهای کوچک و قیمت نفت عوامل رشد بورس در روز جاری

نمادهای کوچک و قیمت نفت عوامل رشد بورس در روز جاری

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، افزایش قیمت نفت طی روزهای گذشته، یکی از عوامل رشد بورس بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس تهران در شروع آخرین هفته شهریور ماه توانست عملکرد خوبی را نسبت به روزهای قبل‌تر خود داشته باشد و امیدها به بهبود معاملات در روزهای پیش رو افزایش یابد.

به عبارت دیگر، بورس در شروع آخرین هفته تابستان توانست رنگ سبز بهتری را تجربه کند و نماگرهای تالار شیشه‌ای را با افزایش همراه کند. اگرچه این روند افزایشی در ابتدا قدرت خوبی داشت؛ اما به مرور همچون روزهایی که در هفته گذشته سپری شد، سرعت تقاضا کاهشی شد و تقریبا یک ساعت پایانی بدون تغییر خاصی ادامه یافت.

بازار سهام امروز روند بهتری نسبت به روزهای معاملاتی هفته گذشته داشت و با رشد همراه شد. امروز سهام کوچک بازار مورد توجه سهامداران قرار گرفته بود. امروز گروه پالایشی در کنار گروه فراکابی‌ها از سبز ترین گروه‌های بازار بودند

* افزایش قیمت نفت عامل رشد بورس

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: در روزهای اخیر یک نگاه معامله‌گران به بازار نفت است. قیمت نفت به بالاترین سطح در ماه‌های اخیر رسیده و گزارشات حاکی از افزایش درآمد نفتی دولت است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: رشد قیمت نفت در میان مدت موجب رشد و رونق بازار سرمایه می‌شود. بنابراین می‌توان گفت یک سیگنال مثبت به سهامداران مخابره شده که می‌تواند انتظارات را بهبود ببخشد.

وی افزود: بورس در شرایط فعلی هم از لحاظ تکنیکال و هم از لحاظ بنیادی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و همین مسيله نیز می تواند در صورتی که بازهم اتفاق خاصی در بازار نیفتد، باعث رشد بورس شود.

مومنی تاکید کرد: در روزهای گذشته و امروز، سهامداران به نمادهای کوچک بورسی و فرابورسی متمایل شده اند و این سهام در روزهای آینده نسبت به سهام شاخص ساز رشد بیشتری خواهند داشت.

* رشد یکپارچه شاخص‌های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس 9 هزار و 39 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 135 هزار و 781 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 43 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 5 هزار و 153 واحد در رقم 723 هزار و 175 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت 72 صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با رشد 127 واحدی به رقم 26 هزار و 545 واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با افزایش هزار و 441 واحدی به سطح 130 هزار و 262 واحد رسید.

* هفتمین روز متوالی خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای هفتمین روز منفی شد و 112 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد وکغدیر (بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر)، خساپا (سایپا) و خودرو (ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان) و ثمسکن (سرمایه گذاری مسکن) تعلق داشت و پس از این دو، نمادهای فراکابی؛ فرابورس، کالا و انرژی بیشترین ورود را داشتند.

* رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 13 هزار و 561 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 889 میلیارد تومان بود که 21 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 32 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 811 میلیارد تومان رسید.

* افزایش تقاضا در بورس

تعداد نماد های مثبت 469 نماد و تعداد نماد های منفی 321 نماد بوده است. حدود 60 درصد نماد ها سبز پوش بودند.

در معاملات یکشنبه، 85 نماد صف خرید داشتند و 36 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 8 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 239 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 35 درصدی به 245 میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات امروز به 28.6میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها به 19.3میلیون تومان رسید.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد