خوب و بد‌های عرضه اولیه با روش جدید!

خوب و بد‌های عرضه اولیه با روش جدید!

مهم ترین مزیت این روش، تسهیل فرآیند پذیرش شرکت ها و کاهش سختگیری های بورس و فرابورس برای پذیرش شرکت ها خواهد بود. می توان شرکت های پرریسک تر را هم با روش ترکیبی بصورت کامل به صندوق ها واگذار کرد تا با بررسی و تحلیل دقیق، اقدام به سرمایه گذاری روی این شرکت ها کنند.

به گزارش بورس نیوز، عرضه اولیه متفاوت "حآفرین" حواشی زیادی به دنبال داشته است. عده‌ای معتقدند با توجه به اینکه در هر عرضه اولیه به مشارکت‌کنندگان میزان ناچیزی سهام تعلق می‌گیرد، بهتر است روش عرضه اولیه تغییر کند و چه‌بهتر آنکه با روش جدید، مردم را به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم ترغیب کنیم. در مقابل عده دیگری روش جدید عرضه اولیه را رانت تلقی می‌کنند و اعتراض دارند که چرا حقیقی‌ها باید از همین سود ناچیز عرضه‌های اولیه هم محروم شوند.

هادی موسوی مدیر سرمایه‌گذاری شرکت تحلیلگر امید در گفت‌وگو با بورس نیوزدر این خصوص بیان کرد: انتقاد بزرگی به روش عرضه اولیه بوک بیلدینگ وجود داشت. هر سهمی که با این روش عرضه اولیه می‌شود، اعم از اینکه سهم ارزنده‌ای باشد یا پر ریسک، خیل عظیمی از سهامداران حقیقی به‌سادگی با فعال کردن تیک خرید خودکار عرضه‌های اولیه، اقدام به خرید این سهم می‌کردند و سهم رشد می‌کرد؛ بی‌آنکه شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری در فرآیند تعیین قیمت این سهم‌ها نقشی داشته باشند. این فرآیند حرفه‌ای نبود و موجب سختگیری شدید هیات پذیرش بورس و فرابورس در پذیرش شرکت‌ها شده بود؛ چراکه هر سهمی که وارد بازار می‌شد، رشد می‌کرد و اگر ضرر و زیانی متوجه سهامداران می‌شد، سازمان بورس باید پاسخگو بود.

عرضه‌های اولیه همیشه بدون اشکال نبودند

وی افزود: روش‌های قبلی عرضه اولیه هم با اشکالاتی مواجه بود. برای مثال تا قبل از عرضه اولیه با روش بوک بیلدینگ، کارگزاری‌های کوچک امکان تخصیص سهمیه بیشتری به مشتریان ویژه خود داشتند که از نظر بعضی فعالان بازار سرمایه عادلانه نبود و ضمنا جذابیتی هم برای کارگزاری‌های کوچک ایجاد کرده بود. با روش بوک بیلدینگ و ثبت سفارش و تخصیص سهام بین مشارکت‌کنندگان به میزان مساوی، بخشی از این ایرادات و اعتراضات برطرف شد. روش جدید عرضه اولیه هم تا حدودی مشابه روش بوک بیلدینگ است و برای حرفه‌ای‌تر شدن فرآیند عرضه اولیه، امکان خرید خودکار حذف‌شده است. با این اقدام، خرید هر سهمی برای یک سهامدار جذاب باشد، اقدام به خرید خواهد کرد.

جزيیات روش جدید عرضه اولیه

موسوی اظهار کرد: مهم‌ترین تفاوت این روش با روش قبلی(بوک بیلدینگ) این است که درروش ترکیبی 70 الی 100 درصد سهام قابل‌عرضه توسط صندوق‌ها خریداری خواهد شد. بنابراین می‌توان گفت بعدازاین، 3 روش برای عرضه اولیه خواهیم داشت؛ روش عرضه به عموم یا همان بوک بیلدینگ، روش واگذاری 100 درصد سهام عرضه اولیه به صندوق‌ها و روش سوم، روش ترکیبی که 70 درصد از سهام عرضه اولیه به صندوق‌ها واگذار شود و قیمتی که توسط صندوق‌ها کشف‌شده، مبنای واگذاری 30 درصد باقیمانده سهام عرضه اولیه به کدهای حقیقی قرار بگیرد. علاوه بر این، در جزيیات روش جدید (ترکیبی) عرضه اولیه آمده که عرضه‌ها به‌صورت دارک انجام خواهد شد‌.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت تحلیلگر امید اضافه کرد: یعنی در فرآیند ثبت سفارش و تا قبل از مچینگ، هیچ شخصی سفارش دیگران را نخواهد دید و عملا بعد از انجام معامله قیمت افشا خواهد شد. نکته دیگر آنکه اگر عرضه اولیه با شکست مواجه شود، به 3 ماه بعد موکول خواهد شد و تمامی مراحل مربوط به پذیرش شرکت و عرضه اولیه باید از ابتدا دوباره انجام شود. این موضوع باعث می‌شود عرضه‌کنندگان انگیزه کافی برای ایجاد شرایط منصفانه فراهم کنند تا عرضه اولیه با موفقیت صورت بگیرد.

آیا عرضه‌های ترکیبی به نفع بورسی‌ها است 

وی در همین راستا اشاره‌ای داشت و خاطرنشان کرد: عرضه موفق در روش ترکیبی، عرضه‌ای است که حداقل 80 درصد از سهام عرضه‌شده در مرحله اول، توسط سرمایه‌گذاران واجد شرایط(صندوق‌ها) خریداری شود. اما درروش بوک بیلدینگ، عرضه موفق یعنی باید حداقل 50 درصد از سهام عرضه‌شده در روز عرضه اولیه، توسط سرمایه‌گذاران خریداری شود.

تغییرات دامنه نوسان به کدام سو ختم می‌شود

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت تحلیلگر امید ادامه داد: نکته اینجاست که تاکنون قیمت پایه سهم در عرضه‌های اولیه مشخص می‌شده و سقف دامنه حداکثر 10 درصد بالاتر از قیمت پایه تعیین می‌شده است اما؛ الآن قرار است دامنه نوسان 10 درصد بالاتر یا پایین‌تر از قیمت پایه باشد. نکته حايز اهمیت، تعیین قیمت سهام در روز اولیه خواهد بود. تعیین قیمت توسط متعهد خرید انجام خواهد شد و متعهد خرید همان شخصی است که اگر عرضه اولیه با شکست مواجه شود، باید 50 درصد از سهام عرضه‌شده را خریداری کند. ازآنجاکه متعهد خرید در اینجا ذینفع است، قیمت منصفانه‌ای تعیین خواهد کرد که سرمایه‌گذاران تشویق به خرید شوند و خودش ناچار به خرید نشود.

موسوی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین متعهد خرید در فرآیندی حرفه‌ای و مطابق با استانداردهای سازمان بورس، قیمت‌گذاری را انجام خواهد داد‌. مهم‌ترین مزیت این روش، تسهیل فرآیند پذیرش شرکت‌ها و کاهش سختگیری‌های بورس و فرابورس برای پذیرش شرکت‌ها خواهد بود. می‌توان شرکت‌های پر ریسک تر را هم با روش ترکیبی به‌صورت کامل به صندوق‌ها واگذار کرد تا با بررسی و تحلیل دقیق، اقدام به سرمایه‌گذاری روی این شرکت‌ها کنند. بدین ترتیب، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هم جذاب‌تر خواهد شد. ضمن اینکه می‌توان با سلب حق تقدم، یک شرکت را عرضه اولیه کرد، و نیازی نیست تا سهامداران سهام خود را به فروش برسانند. بلکه می‌توان سهامی را که در قالب افزایش سرمایه، اضافه خواهد شد با صرف بیشتر از قیمت اسمی، در عرضه اولیه به سرمایه‌گذاران واگذار کرد.

 

 

پایان عرضه اولیه حآفرین / به هر صندوق چند سهم رسید؟

پایان عرضه اولیه حآفرین / به هر صندوق چند سهم رسید؟

در پایان عرضه اولیه حآفرین که به روش جدید انجام شد. به هر صندوق سرمایه‌گذاری و کاربران واجدشرایط دو میلیون و 789 هزار و 534 سهم تخصیص داده شد.

TejaratNews.com/
آخرین خبرها از عرضه اولیه حآفرین

آخرین خبرها از عرضه اولیه حآفرین

بازار فرابورس فردا دوشنبه 22 شهریور، میزبان عرضه اولیه سهام شرکت ریل پرداز نوآفرین خواهد بود، این عرضه اولیه‌ بر مبنای دستورالعمل جدید عرضه‌های اولیه و با کشف قیمت توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام می...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 24 مرداد / تعطیلی کرونایی چه تاثیری بر بورس گذاشت؟

تحلیل بورس امروز 24 مرداد / تعطیلی کرونایی چه تاثیری بر بورس گذاشت...

روز گذشته بازار سهام با تحرکات منفی به پایان رسید و شاخص کل روندی ریزشی را در پیش گرفت اما امروز حجم تقاضا در بازار زیاد شده است. امروز بازار مثبت به پایان می‌رسد؟

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 12 مرداد / رشد بورس منتظر چیست؟

تحلیل بورس امروز 12 مرداد / رشد بورس منتظر چیست؟

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: مشخص‌ شدن رویکرد سیاسی دولت در امور بین‌الملل می‌تواند در تبیین مسیر آتی بازار بورس نقش غیرقابل انکاری داشته باشد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی، بورس همچنان ح...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 9 مرداد / سیگنال مهم حقیقی‌ها بورس را سبزپوش کرد

تحلیل بورس امروز 9 مرداد / سیگنال مهم حقیقی‌ها بورس را سبزپوش کرد

کارشناس بازار سهام معتقد است: برای تحلیل تحرکات بازار بهترین شاخص، برنامه خرید و ورود و خروج سهامداران حقیقی‌ها به بازار است.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 5 مرداد 1400 / افزایش نوسان در معاملات و حرکت شاخص

تحلیل بورس امروز 5 مرداد 1400 / افزایش نوسان در معاملات و حرکت شاخ...

بازار سهام در جریان معاملات امروز با نوسانات شاخص همراه بود. در آغاز معاملات شاخص عملکرد مثبتی داشت اما دوباره رنگ قرمز به خود گرفت. بعضی از شاخص‌سازها همراه با حمایت و بعضی دیگر روند نزولی دارند.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 21 تیر / گزارش‌های فصلی چه سیگنالی را به بازار می‌دهد؟

تحلیل بورس امروز 21 تیر / گزارش‌های فصلی چه سیگنالی را به بازار می...

بعد از گذشته سه هفته از روند مثبت بازار سرمایه گمانه‌های مختلفی از دلیل رشد بازار شکل گرفته است در این میان برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند انتشار گزارشات صورت مالی شرکت‌ها در روند صعودی بازار ...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس 20 تیر / بورس وارد فاز اصلاحی می‌شود؟

تحلیل بورس 20 تیر / بورس وارد فاز اصلاحی می‌شود؟

تحلیل از بورس امروز نشان می‌دهد بازار ممکن است در روزهای آینده وارد فاز اصلاحی شود اما این روند دوباره جای خود را به تحرکات مثبت می‌دهد.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 19 تیر / طالبان با بورس ایران چه کرد؟

تحلیل بورس امروز 19 تیر / طالبان با بورس ایران چه کرد؟

بازار سرمایه امروز بعد از دو هفته روند مثبت امروز با اصلاح و افت مواجه شد. به نظر می‌رسد تحولات اخیر مرزهای شرقی ایران در افغانستان روند بازار را منفی کرده است.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 16 تیر / کدام گروه‌ها امروز پیش‌رو خواهند بود؟

تحلیل بورس امروز 16 تیر / کدام گروه‌ها امروز پیش‌رو خواهند بود؟

در روزهای گذشته بسیاری از نمادهای کوچک و بزرگ بازار توانستند به مدار تعادل برگردند و با افزایش تقاضا رو به رو شوند. کارشناسان بازار سرمایه کدام گروه‌ها را پیش‌رو و با ظرفیت سودآوری می‌دانند؟

TejaratNews.com/
تحلیل بورس 2 تیر/ دولت جدید اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

تحلیل بورس 2 تیر/ دولت جدید اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

بازار روند قابل قبولی را در روزهای گذشته داشته است و با رشد در ارزش معاملات توانسته تا حد زیادی به روال عادی برگردد. در روزهای گذشته وعده‌های جدید ريیس جمهور جدید روند بازار را به عقیده کارشناسان تغیی...

TejaratNews.com/
واکنش‌ها به لغو عرضه‌های اولیه مدار و حآفرین / «توانشو ندارید چرا عرضه اولیه می‌کنید»

واکنش‌ها به لغو عرضه‌های اولیه مدار و حآفرین / «توانشو ندارید چرا ...

در جریان معاملات هفته سوم اسفند بازار سهام، قرار بود دو نماد عرضه اولیه شوند. اما هر دو عرضه اولیه لغو شد. لغو عرضه اولیه نمادهای حآفرین و مدار، واکنش‌های متفاوتی از سوی مخاطبین تجارت‌نیوز به همراه دا...

TejaratNews.com/
جزییات عرضه اولیه‌های این هفته/حآفرین و مدار به بازار سهام می‌آیند

جزییات عرضه اولیه‌های این هفته/حآفرین و مدار به بازار سهام می‌آیند

عرضه اولیه شرکت‌های ریل پرداز نوآفرین و شرکت مدیریت سرمایه مدار در روزهای سه شنبه و چهارشنبه این هفته انجام خواهد شد. پیش‌بینی تعداد سهام تخصیصی و بررسی صورت‌های...

EghtesadOnline.com/
خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل

خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل

خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل

BourseNews.ir/
حآفرین دوباره آگهی شد/ عرضه اولیه حآفرین این هفته چهارشنبه + فیلم

حآفرین دوباره آگهی شد/ عرضه اولیه حآفرین این هفته چهارشنبه + فیلم

هفته گذشته بود که عرضه اولیه حآفرین آگهی شد و قرار بود چهارشنبه هفته گذشته عرضه اولیه شود، اما این عرضه اولیه لغو شد. دوباره عرضه اولیه حآفرین آگهی شد.

NabzeBourse.ir/
پرداخت قبض برق قسطی شد تعطیلی 20درصد سوپرمارکت‌های تهران سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن

در حال بارگیری...