پیش‌بینی افزایش 10 درصدی سفرهای دریایی در نوروز

پیش‌بینی افزایش 10 درصدی سفرهای دریایی در نوروز

عضو هیات عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: 64 لندینگ‌کرافت، 2000 نفر برای بازرسی و کنترل ایمنی...

به گزارش خبرگزاری برنا؛ مجید علی‌نازی با اشاره به تشکیل کمیته حمل‌ونقل دریایی ستاد تسهیل و تامین ایمنی سفرهای دریایی، اظهار کرد: در ارتباط با سفرهای دریایی نوروز 1402، کمیته حمل‌ونقل دریایی ستاد تسهیل و تامین ایمنی سفرهای دریایی تشکیل شد و از هم‌اکنون، بخش‌های مرتبط در حال آماده‌باش قرار گرفته‌اند و جلسات هماهنگی با تمامی نهادهای لشگری و کشوری در دستورکار قرار دارد و طبق دستورالعمل کمیته حمل‌ونقل دریایی فعالیت‌ها پیش خواهد رفت.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد:‌ در همین راستا حدود 64 فروند لندینگ‌کرافت که می‌توانند 2720 خودرو را حمل کنند آماده شده و بازرسی‌های مربوط به ایمنی و کنترل‌ شناورهای مسافری و تفریحی صورت پذیرفته است.

علی‌نازی با بیان اینکه شناورهای تفریحی از جلیقه‌ها و حلقه‌های نجات برخوردار خواهند بود تا شاهد ایمنی هرچه بیشتر سفرها و حفظ جان مسافران دریایی باشیم، عنوان کرد: همچنین به مالکان شناورهای مسافری الزام کرده‌ایم در خصوص نوسازی منسوجات، کفپوش‌ها و امکانات رفاهی داخل سالن‌ها، اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه 2000 نفر برای بازرسی و کنترل ایمنی شناورها آماده هستند، گفت: 120 فروند شناور امداد و نجات برای شرایط بحران، ‌ اضطرار و واکنش سریع آماده شده‌اند و حدود 48 فروند شناور مسافری، آماده خدمت‌رسانی هستند.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، ‌ معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه سازمان بنادر و دریانوردی در راستای افزایش ظرفیت مسافری دریایی کشور، اعطای وام تعمیرات شناورهای از رده خارج شده را در دستورکار قرار داده است، اعلام کرد: در این راستا، وام های مدت‌دار با بهره کم به مالکان شناورها اعطا می‌شود.

علی‌نازی افزود: تمامی تمهیدات در حوزه ایمنی و رفاه مسافران دریایی اندیشیده و تفاهم‌نامه ای نیز با سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور در راستای استفرار 3 فروند هلیکوپتر در استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان منعقد شده است تا در راستای امداد و نجات مسافران دریایی و شناورهای مسافری دریایی اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه همچنین یک فروند جایروپلن در بوشهر برای پایش دايمی سواحل مستقر است، اظهار کرد: شناورهای امداد و نجات سازمان بنادر و دریانوردی نیز در خدمت مردم هستند تا در شرایط اضطراری واکنش سریع را انجام دهند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در مورد پیش‌بینی از انجام سفرهای دریایی طی ایام نوروز سال 1402، بیان کرد: بر اساس برآرودها با توجه به فروکش کردن شیوع ویروس کرونا نسبت به سال گذشته پیش‌بینی کرده‌ایم شاهد رشد 10 درصد افزایش میزان سفرهای دریایی در نوروز 1402 نسبت به مدت مشابه سال گذشته باشیم.

وی با بیان اینکه شماره تلفن اضطراری 1550 مربوط به مرکز هماهنگی جست‌وجو و نجات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی به صورت شبانه‌روزی در استان‌های ساحلی کشور تعریف شده است و فعالیت خواهد کرد، گفت: مردم می‌توانند در صورت بروز سانحه دریایی با همکاری پرسنل حفاظت و ایمنی شناورها شرایط را برای واکنش سریع مهیا کنند.