عقب‌نشینی 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس تهران/قیمت دستوری و ترس معامله‌گران عامل ریزش

عقب‌نشینی 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس تهران/قیمت دستوری و ترس معامله‌گران عامل ریزش

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم بعد از ریزش قابل توجه دیروز با کاهش 14 هزار و 709 واحد روبه‌رو شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران که این روزها تحت تاثیر جو روانی بازار دلار و سخنان برخی افراد در مورد تعیین قیمت سیمان و محصولات شرکتهای بورسی قرار گرفته، امروز هم روند رو به کاهش به خود گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات امروز با کاهش 14 هزار و 709 واحد به رقم یک میلیون و 475 هزار و 273 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 6059 واحد به رقم 444 هزار و 6 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 915هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 8.7 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 854 هزار فقره معامله و به ارزش 6 هزار و 365 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 18 هزار و 600 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به مرز 25 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 0.99 درصد کاهش یافتند.

همچنین این دو شاخص با معیار هموزن 1.3 درصد کاهش یافتند، شاخص آزاد شناور در بورس 0.92 درصد افت کرد شاخص بازار اول بورس 0.81 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.1 درصد عقب‌نشینی کرد.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، ملی‌مس، مخابرات ایران، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه و شستا همگی در کاهش شاخص بیشترین اثر را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 266 واحد عقب نشست و به رقم 22 هزار و 130 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز به بیش از یک میلیون و 229 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم امروز به بیش از 386 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بیش از 8.5 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 669 هزار فقره معامله و به ارزش 20 هزار و 112 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد از دلایل مهم شاخص بورس شایعاتی در مورد کاهش قیمت دلار در بازار است که معامله‌گران خرد و سهامداران خرد تحت تاثیر جو بازار قرار گرفته و رفتار هیجانی از خود به جای گذاشته‌اند.

همچنین با توجه به ریزش‌های بازار از سال گذشته تا کنون به نظر برخی از کارشناسان سهام موجود در بازار اکثرا ارزنده شده و نیازی به رفتار هیجانی و عجله در فروش سهام آن هم به ضرر وجود ندارد و به خاطر این است که کارشناسان همواره می‌گویند سرمایه‌گذاری در بورس باید با چشم‌انداز بلندمدت و از محل پس‌اندازها و با مشورت و مطالعه انجام شود.

به هر حال بازار سرمایه یکی از محل‌های تامین سرمایه برای اقتصاد کشور است که باید تقویت شود اما نیاز به حمایت پولی ندارد بلکه باید قوانین حاکم بر این بازار آنقدر محکم باشند که جلوی سوء استفاده عده‌ای از افراد و همچنین دخالت برخی افراد مانند سیگنال‌فروش و سایت‌های سیگنال‌دهنده گرفته شود و مردم با خیال راحت در بازار سرمایه حضور پیدا کنند.

برخی مقامات سیاسی هم باید در حرف زدن خود دقت کنند که به بهانه حمایت از یک بخش نباید بخش دیگر اقتصاد را دچار چالش کنند،‌مثلا وقتی یک نفر به بهانه حمایت از بازار سخن از قیمت‌گذاری دستوری برای سیمان به عنوان یک محصولی که هم کارخانه‌هایش بورسی است و هم نرخ خود محصول در بورس تعیین می‌شود، باعث سیگنال منفی به بازار می‌شود.

از طرفی دولت بارها قول داده بود سهام شرکت‌های دولتی که در بورس عرضه می‌شود همچون پالایش یکم مورد حمایت قرار گرفته و زیان مردم جبران شود اما آن هم محقق نشده است.

خریداران پالایش یکم بعداز یکسال هنوز با 20درصد زیان از اصل سرمایه مواجه هستند، در حالی که مقامات دولت بارها قول داده بودند با تخفیف در نظر گرفته شده آنها سود می‌برند و باید دولت به قول خود وفا کند.

انتهای پیام/ب

ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

در این گزارش به بررسی نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس و تشریح تشریفات قانونی این انتخاب بسیار مهم برای بازار سرمایه پرداخته ایم.

YJC.news/
خانه 320 میلیون تومانی در تهران! / کجا خانه کمتر از یک میلیارد تومان بخریم؟

خانه 320 میلیون تومانی در تهران! / کجا خانه کمتر از یک میلیارد توم...

براساس آگهی‌های فروش مسکن در سایت دیوار در مناطق شرق، جنوب و جنوب غربی تهران آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان هم برای خرید یافت می‌شود.

TejaratNews.com/
ورق بورس تهران برگشت

ورق بورس تهران برگشت

بازار سرمایه برخلاف روزهای گذشته، امروز روندی صعودی داشت و شاخص کل بورس بیش از 7000 واحد افزایش یافت.

Bartarinha.ir/

رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

شاخص بورس به مدار رشد بازگشت

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالای ایران در نامه‌ای به کارگزاران تغییر میزان خرید پلی پروپیلن نساجی را اطلاع رسانی کرد.

YJC.news/
انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

در پایان بازار شاخص کل بورس با هفت هزار واحد مثبت در محدوده یک میلیون و 427 هزار واحد قرار گرفته است. شاخص هم‌وزن هم با حدودا 1600 واحد رشد در کانال 432 هزار واحد قرار گرفت. اما روند بازار فردا به چه ...

TejaratNews.com/

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس

بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل

بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد 7 هزار و 279 واحد، روی پله یک میلیون و 427 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/

شاخص بورس تهران سبز شد

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

در پایان بازار امروز ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار میلیارد تومان رسید و بیش از 300 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

TejaratNews.com/

سنگین‌ ترین صف‌ های خرید و فروش در بورس امروز / تقاضای جدید برای خرید به میدان می‌ آید؟

بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالا یک پلتفرم معاملاتی است، گفت: بورس کالا در افزایش یا کاهش قیمت کالاها دخیل...

EghtesadOnline.com/
نمای میانی بورس(29شهریور) / رشد هشت هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس(29شهریور) / رشد هشت هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.6درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.5درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
رینگ داخلی بورس انرژی شلوغ شد

رینگ داخلی بورس انرژی شلوغ شد

امروز دوشنبه 29 شهریور ماه، متانول پتروشیمی زاگرس، برش سنگین پتروشیمی جم، متانول و نیتروژن مایع شرکت متانول کاوه، نیتروژن مایع و اکسیژن مایع شرکت فجر انرژی خلیج فارس در رینگ داخلی بورس انرژی معامله شد...

Sena.ir/
تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی! ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟ ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو شدت گرفت خانه 320 میلیون تومانی در تهران! / کجا خانه کمتر از یک میلیارد تومان بخریم؟ سامانه املاک و اسکان دوباره راه‌اندازی شد / مهلت ثبت‌نام تمدید می‌شود؟ هشدار جدی ريیس اتاق بازرگانی ایران ثبت‌نام مسکن ملی خبرنگاران و هنرمندان از 31 شهریور کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار مالیات خانه های خالی چگونه است؟ بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشد قیمت بیت کوین به 45 هزار دلار سقوط کرد کشف 62 دستگاه ماینر غیرمجاز در ساوه هکر‌ها 13 میلیون دلار از شبکه pNetwork سرقت کردند گواهی واکسن کرونا در بستر بلاکچین برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد! شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت

در حال بارگیری...