ضرورت "بورس کالا" برای کنترل نرخ عرضه فولاد‌ی‌ها در بازار آزاد

ضرورت "بورس کالا" برای کنترل نرخ عرضه فولاد‌ی‌ها در بازار آزاد

بورس اوراق بهادار، بازاری رسمی و سازمان‌یافته بوده که سهام مربوط به شرکت‌های مختلف صنعتی و یا فعال در حوزه‌های دیگر مورد معامله قرار می‌گیرد.

به گزارش بورس نیوز، از سال گذشته بود که بورس کم کم به جمع‌های کوچک و بزرگ راه پیدا کرد و نقل محافل شد. تا جایی که امروزه کمتر کسی را می‌توان یافت که چیزی درباره این بازار مالی نداند. بورس اوراق بهادار، بازاری رسمی و سازمان‌یافته بوده که سهام مربوط به شرکت‌های مختلف صنعتی و یا فعال در حوزه‌های دیگر مورد معامله قرار می‌گیرد. تعیین قیمت‌ها در این بازار مالی بسته به میزان عرضه و تقاضا انجام می‌شود.

به موازات این بورس اوراق بهادار بورس کالا نیز در جریان است. همان گونه که از نام آن مشخص می‌شود، در این بازار محصولات تولید کارخانه‌ها و شرکت‌ها بر اساس میزان عرضه و تقاضا قیمت گذاری شده و در نهایت به فروش می‌رسد. وجود چنین بازاری برای کنترل محصولات عرضه شده به بازار آزاد لازم و ضروری است.

بورس کالا در ایران قدمت چندانی ندارد. در سال 1382 بورس فلزات و یک سال بعد بورس کالای کشاورزی فعالیت خود را آغاز کردند. در سال 1385 این دو واحد با هم ادغام شدند و فعالیت خود را با نام بورس کالا، کار خود را تحت نظر بورس اوراق بهادار ادامه دادند.

محصولات مختلف فلزی و فولادی از جمله بخش‌های اصلی و مهم بورس کالا محسوب می‌شوند. در بخش فولادی شاهد معامله مقاطع زیر هستیم:

• تیرآهن
• میلگرد
• ناودانی و نبشی
• انواع ورق سرد و گرم
• تسمه فولادی
• انواع شمش
• قراضه

خرید میلگرد از بورس کالا و یا سایر مقاطع فولادی برای افراد حقیقی نیز امکانپذیر است. البته با این شرط که هدف شما از خرید کاملا مشخص باشد. یعنی شما باید مطابق با نیازتان مثلا با هدف ساختمان‌سازی در خواست خرید خود از بورس را مطرح کنید. این کار برای جلوگیری از احتکار و رو کردن دست دلالان صورت می‌گیرد.


تاثیر بورس کالا بر قیمت مسکن
میزان عرضه‌ها در بورس کالا محدود و مشخص است. در نتیجه امکان خرید برای تمام متقاضیان وجود ندارد. اصل خرید و فروش‌های فولادی در بازار آهن اتفاق می‌افتد. در این بازار شما می‌توانید به راحتی هر گونه مقطع دلخواه خود را در تمامی حجم‌ها تهیه کنید. اما نقش بورس کالا در این میان چیست؟

قیمت مقاطع در بازار آزاد با نگاه به قیمت‌ها در بورس کالا تعیین می‌شود. به طور کلی همیشه میان قیمت آهن آلات در بورس کالا و بازار آزاد اختلاف وجود دارد و عرضه کنندگان قیمت‌های خود را پس از برگزاری بورس اعلام می‌کنند. در یک کلام هرچه قیمت‌ها در بورس افزایش یابد، به دنبال آن قیمت در بازار آزاد نیز افزایش پیدا می‌کند.

قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا در قیمت مسکن تاثیرگذار است. چرا که هر چه قیمت‌گذاری این محصولات در بورس افزایش یابد، در نتیجه شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد خواهیم بود. از آنجا که میلگرد و تیرآهن دو محصول پر مصرف در ساخت وساز هستند، افزایش قیمت مستقیما بر قیمت مسکن تاثیر می‌گذارد.

خرید راحت آهن آلات از بازار آهن
در بازار اقلام ضروری در برخی موارد نبود یک مرجع جهت قیمت‌دهی باعث ایجاد فرصت برای سودجویان و شکل‌گیری حباب در قیمت می‌شود. در همین لحظه وجود فضا‌های انحصاری در برخی موارد بلای جان بازار‌های مختلف شده است. چنین فضایی فرصت را برای دلالان و سودجویان فراهم می‌کند. در این حالت کنترل وضعیت بازار و قیمت‌دهی اجناس توسط عده‌ای به صورتی پیش می‌رود که بیشترین سود برای آن‌ها رقم بخورد.

با توجه به افزایش میزان مصرف فولاد در کشور در سال‌های اخیر اهمیت این بازار بیش از پیش شده است. علی رغم این که کشورمان ایران در بین 20 تولید کننده بزرگ فولاد خام دنیا قرار دارد، تحریم‌ها و میزان بالای مصرف داخلی باعث شده ایران همچنان سهم کوچکی در بازار فولاد وارداتی داشته باشد.

نکته‌ی دیگری که در خصوص بازار آهن و فولاد کشور وجود دارد این است که عمده خرید و فروش مقاطع فولادی کشور همچنان در بستر سنتی و بازار‌های فیزیکی صورت می‌گیرد. فضای سنتی موجود در بازار امکان ایجاد انحصار در برخی محصولات را برای برخی افراد ایجاد می‌کند.

مرجع قیمت آهن آلات آیرومارت به منظور تامین تمامی مقاطع فولادی به منظور کسب رضایت مشتری فعالیت خود را از اواخر سال 1397 آغاز کرده است. هدف اصلی این مجموعه ایجاد یک بستر آنلاین و پویا جهت خرید آنلاین مقاطع و محصولات فولادی است. قطعا خرید مقاطع فولادی در چنین بستری آسان‌تر است.

این مجموعه بازرگانی، خروجی سال‌ها تجربه اعضای هیات مدیره آن در بازار‌های آهن فولاد است. تجربیات گرانقدر و طولانی مدت این افراد به عنوان خط مشی سازمان تعیین شده است. همزمان دیدگاه حرکت به سمت بستر‌های نوین مثل بستر آنلاین نیز به مجموعه تزریق می‌شود.

مقاطع فولادی قابل تامین
محصولات قابل تامین توسط بازرگانی آیرومارت به گروه‌های اصلی زیر تقسیم می‌شود:
• میلگرد
• تیرآهن و هاش
• ورق فولادی
• پروفیل
• نبشی، ناودانی و سپری
• لوله

خرید و فروش هر یک از این مقاطع فولادی در آیرومارت تحت نظارت تیم‌های متخصص و مجرب صورت می‌گیرد. افراد جوان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های معتبر کشور این تیم‌های تخصصی را شکل داده‌اند. اعضای هر تیم به طور ویژه به تمامی اطلاعات مربوط به محصول خود اشراف دارند. به این ترتیب شما پیش از خرید مقطع فولادی مورد نظر خود می‌توانید از مشاوره‌های مفید و رایگان متخصصین آیرومارت بهره ببرید. برای بهره‌مندی از خدمات مشاوره می‌توانید به وبسایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com مراجعه کنید.

میلگرد
میلگرد در انواع آجدار و ساده قابل تامین از معتبرترین تولیدکنندگان داخلی است. میلگرد در تمامی سایز‌ها قابل تامین بوده و کیفیت این مقطع فولادی برای شما مشتریان تضمین می‌شود. تضمین و کنترل کیفیت مقاطع به کمک به روزترین روش‌های آنالیز شیمیایی و مکانیکی انجام می‌گیرد. همچنین محصول میلگرد استیل نیز توسط آیرومارت از معتبرترین تولیدکنندگان خارجی تامین می‌شود.

تیرآهن و هاش
تیرآهن با استاندارد IPE و هاش در انواع سبک و سنگین از دیگر مقاطع قابل تامین توسط تیم بازرگانی فولاد آیرومارت است. با توجه به حساسیت‌های مربوط به استفاده از تیرآهن و هاش در پروژه‌های عمرانی نمی‌توان به هر محصولی اعتماد کرد. به همین علت بحث تضمین کیفیت برای محصولات تیرآهن و هاش اهمیت ویژه‌ای دارد. این مقاطع نیز در تمامی سایز‌ها قابل تامین هستند. همچنین خدمات جانبی مثل تولید تیرآهن شبکه نیز گوشه‌ای از خدمات قابل ارايه توسط تیم آیرومارت است.

ورق فولادی
انواع ورق نورد گرم، نورد سرد و استیل دسته‌های اصلی ورق فولادی را تشکیل می‌دهد. انواع ورق سیاه، ورق‌های آلیاژی، ورق آجدار، ورق اسیدشویی و ... بخشی از محصولات ورق گرمی هستند که تیم ورق بازرگانی فولاد آیرومارت می‌تواند آن را برای شما تامین کند.

ورق روغنی، ورق گالوانیزه، ورق رنگی و عرشه فولادی نیز از جمله محصولات قابل تامین در دسته محصولات ورق گرم هستند.

ورق استیل در آلیاژ‌های مختلف بگیر، نگیر و نسوز در حالات سطحی مختلف نیز قابل ارايه هستند. یکی از حالات سطحی براق، مات و خشدار بسته به انتخاب شماو متناسب با کاربرد مورد نظرتان تامین می‌شود. جهت کسب اطلاعات تخصصی می‌توانید با تیم استیل بازرگانی فولاد آیرومارت تماس برقرار کنید.

پروفیل
انواع پروفیل‌های قوطی، پروفیل‌های باز و پروفیل استیل را می‌توانید با یک تماس با بازرگانی فولاد آیرومارت تهیه کنید. سایز و ضخامت پروفیل در تمامی ابعاد معمول تامین می‌گیرد. کافیست به وبسایت آیرومارت مراجعه کنید، قیمت روز این محصول را چک کنید و خرید خود را تکمیل کنید.

یکی از خدمات ویژه‌ای که برای این محصول قابل اجرا است گالوانیزاسیون است. محصول انتخاب شده توسط شما می‌تواند در حالت نهایی گالوانیزه حاوی پوشش فلز روی و مقاوم به خوردگی ارايه شود.

پروفیل‌های استیل آیرومارت نیز مانند تمامی محصولات استیل شرکت از تولیدکنندگان معتبر دنیا تهیه می‌شود.

نبشی، ناودانی و سپری
این مقاطع فولادی از دیگر محصولات فولادی پرکاربرد هستند. این محصولات در استاندارد‌های اروپایی و غیر اروپایی و در تمامی سایز‌ها قابل تامین هستند. کارخانه‌های معتبری در داخل کشور به تولید این مقاطع مشغول هستند و بازرگانی فولاد آیرومارت محصول مورد نظر شما را از این کارخانه‌ها تهیه می‌کند.

لوله فولادی
لوله فولادی از جمله محصولات پرکاربرد و استراتژیک است. لوله فولادی در دسته‌های اصلی درزدار، بدون درز و استیل از برترین کارخانه‌های داخلی و خارجی تامین می‌گردد. لوله‎های درزدار در دو نوع اصلی اسپیرال و درز مستقیم در استاندارد‌ها و سایز‌های مختلف تهیه می‌گردد. لوله بدون درز در دو محصول اصلی مانیسمان در تمامی رده‌ها و لوله گوشتدار در سایز‌های معمول توسط تیم بازرگانی آیرومارت تامین می‌شود. لوله استیل نیز در تمامی آلیاژ‌های پرکاربرد در دو نوع درزدار و بدون درز قابل تامین است.

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
یک هفته با بورس کالا

یک هفته با بورس کالا

در دومین هفته کاری سال جدید، شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم ترین موضوعات به آغاز معاملات گواهی سپرده برنج، تصویب طرح مجلس در خصوص پوشش ریسک ساخت مسکن به وسیله...

Sena.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
بورس تا کی تعطیل است؟

بورس تا کی تعطیل است؟

شنبه هفته بعدی یعنی هفتم فروردین ماه اولین روز کاری بازار سهام است. این بازار با بازدهی بیش از 150 درصدی در سال 99 بیشترین بازدهی را بین بازارها داشته است.

TejaratNews.com/
صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

بورسعرضه سهام صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس از طریق خرید و فروش واحدهای صندوق ذخیره فرهنگیان انجام می‌شود و مهم‌ترین مزیت پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، شفافیت مالی و همچنین آنلاین شدن تمامی مراحل...

Irna.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
قیمت محصوات ایران خودرو دیزل افزایش یافت/ رشد 2 تا 22 میلیون تومانی شاخص 9 هزار واحد دیگر ریخت اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه مجوز فعالیت شرکت سبدگردان کارآفرینان راه آینده صادر شد صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی کارگزاری آتیه موافقت اصولی دریافت کرد تصمیم جدید نمایندگان مجلس درباره چک صدور موافقت اصولی با تاسیس صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری انجمن مالی اسلامی قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد کتاب «معاملات اختیار معامله برای افراد مبتدی» به کتابخانه سازمان بورس رفت مروری بر عملکرد 3 ماهه "ساربیل" موافقت اصولی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه معادن و فلزات آرمان صادر شد خفت‌گیری از سهامداران در گردنه‌ "گره معاملاتی" وام ودیعه مسکن به چه کسانی پرداخت می‌شود؟/احتمال افزایش وام کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ا رزش معاملات دو بازار از 6.5 هزار میلیارد تومان گذشت افزایش کیفیت محصولات سایپا در شرایط تحریم گرانفروشی نان، میوه و مرغ در صدر شکایات شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ کاهش نرخ دلار در کانال 23 هزار تومان اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی بورس کالا ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها

در حال بارگیری...