بهشت استخراج رمزارزها کجاست؟

بهشت استخراج رمزارزها کجاست؟

با این که مسيولان مدعی هستند به دلیل پایین بودن قیمت انرژی برق استخراج رمزارز در کشور بسیار بالاست اما بررسی و مقایسه استخراج رمزارز در کشورهای مختلف نتیجه دیگری را نشان می دهد

خراسان: بحث خاموشی های اخیر در شهرهای مختلف کشور دوباره پای متهمان زیادی از جمله فرسودگی نیروگاه ها، سرمایه گذاری نکردن در ایجاد نیروگاه، خشکسالی، گرمای هوا، افزایش مصرف، تحریم و البته زیاد شدن فعالیت گسترده استخراج کنندگان رمز ارزها را به میان کشید که به ادعای مسيولان توانیر سهم ماینرها بیش از دیگر دلایل کمبود برق شمرده شده و دلیل این اتفاق هم ارزانی انرژی برق اعلام شده است.

هرچند بسیاری از کارشناسان بر این باورند که استخراج رمزارزها در کشورمان به حدی نیست که باعث خاموشی های اخیر شود اما در ادامه نگاهی به رتبه های کشورهای مختلف در استخراج رمز ارز انداخته ایم که نشان می دهد ایران بهشت استخراج کنندگان رمز ارز نیست و کشورهای دیگر سهم بالاتری نسبت به ایران در استخراج رمز ارز دارند. در ادامه ضمن بررسی سهم کشورهای مختلف از استخراج رمز ارز از قیمت برق در آن کشورها نوشته ایم که می تواند مقایسه درآمد از استخراج رمز ارزها در کشورهای مختلف را ساده تر کند.

هر بیت کوین چقدر برق مصرف می کند؟

استخراج یک بیت ‌کوین به اندازه مصرف 24واحد مسکونی در طول یک سال برق مصرف می‌کند. مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق این را گفته که یک آمار رسمی به حساب می‌آید. با کمک همین جمله می‌توان میزان برق لازم برای استخراج یک بیت‌ کوین را محاسبه کرد. آمار شرکت توانیر نشان می‌دهد هر سال در ایران مشترکان خانگی رقمی حدود 83 میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند و اگر این رقم را به تعداد 28میلیون مشترک خانگی در کل کشور تقسیم کنیم، می‌بینیم مصرف سالانه برق هر واحد مسکونی رقمی حدود دو هزار و 950کیلووات ساعت است.

با این حساب وقتی سخنگوی توانیر می‌گوید یک بیت ‌کوین به اندازه مصرف 24واحد مسکونی در سال برق مصرف می‌کند، این یعنی احتمالا استخراج هر بیت‌ کوین 72هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند.

چین | 50 درصد از استخراج رمزارزها
هزینه استخراج هر بیت کوین 2160 دلار

بررسی که در 16 ژويیه توسط مدیر دارایی وفاداری و شرکت تحقیقاتی رمزنگاری «BitOoda» منتشر شد نشان می دهد که چین حدود 50 درصد از استخراج بیت کوین را در اختیار دارد و رتبه نخست استخراج را در جهان از آن خود کرده است. البته گفته شده مقامات این کشور قصد دارند برای جلوگیری از مصرف بسیار بالای استخراج بیت کوین میزان مصرف برق توسط استخراج کنندگان را محدود کنند. همچنین بر اساس گزارش ها برخی از شرکت ها توانسته اند با استفاده از نرخ برق مشمول تخفیف 0.03 دلاری به ازای هر کیلو وات ساعت، به استخراج بپردازند که این یعنی هر بیت کوین 2160 دلار هزینه دارد که نسبت به قیمت فعلی بیت کوین برای استخراج کنندگان سود هنگفتی خواهد داشت.

آمریکا | 14 درصد از استخراج رمزارزها
هزینه استخراج هر بیت کوین 6480 دلار

در ایالت های مختلف آمریکا قانون استخراج رمز ارز متفاوت است و در حالی که در بسیاری از ایالت ها استخراج رمز ارز قانونی است و استخراج کنندگان باید به ازای میزان استخراج رمزارز به دولت مالیات پرداخت کنند اما ایالت هایی مثل پلاتسبورگ و نیویورک استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده اند. با این حال بنا بر گزارش شرکت «BitOoda»14 درصد از استخراج رمزارزها در ایالات متحده آمریکا رخ می دهد.

همان طور هم که پیش از این گفتیم درآمدهای رمز ارزی در آمریکا جزو فعالیت ‌هایی محسوب می‌شود که به آن مالیات تعلق می گیرد و باید در هنگام تشکیل پرونده مالیاتی فدرال، این درآمدها توسط مالیات دهندگان قید شود. قوانین فرار مالیاتی در حوزه رمز ارزها هم مثل پول رایج است و در صورت متهم شدن به فرار مالیاتی رمز ارز، تا پنج سال زندان و جریمه‌ای تا سقف 250 هزار دلار برای فرد به همراه خواهد داشت. گفته می شود قیمت هر کیلو وات برق در آمریکا حدود 9 سنت است که نشان می دهد هر بیت کوین حدود 6480 دلار خواهد بود البته باید مالیات آن را هم در نظر گرفت.

روسیه | 10 درصد از استخراج رمزارزها
هزینه استخراج هر بیت کوین 4320 دلار

در شرق سیبری و در شهر کوچکی به نام براتسک (Bratsk) نیروگاه برق آبی براتسک واقع شده است. این نیروگاه بتنی در زمان جنگ سرد روی رودخانه آنگارا بنا شد و اولین بار سال 1966 به بهره برداری رسید. کارخانجات شوروی سابق از این نیروگاه برای تامین برق مورد نیاز خود استفاده می کردند اما حالا این نیروگاه وظیفه تامین نیروی ماینرهای بیت کوین را بر دوش می کشد و مراکز متعدد استخراج بیت کوین اطراف رود 1850 کیلومتری آنگارا برپا شده است.

این منطقه به دلیل هوای خنک و ارزان بودن برق، به یکی از بهشت های ماینرها برای استخراج بیت کوین تبدیل شده است. گفته می شود 10 درصد از استخراج بیت کوین در روسیه انجام می شود و رتبه سوم استخراج بیت کوین را در اختیار دارد. قیمت هر کیلو وات برق در روسیه هم برابر 6 سنت است که با این قیمت برق هر بیت کوین برای استخراج کننده ها 4320 دلار خواهد بود.

ایران | 4.5 درصد از استخراج رمزارزها
هزینه استخراج هر بیت کوین با برق خانگی: 240 دلار
هزینه استخراج با برق مصوب: 1440 و5790دلار

رویترز در گزارشی به نقل از یک شرکت تحقیقاتی حوزه بلاکچین به نام «Elliptic» گفته ایران مسيول 4.5 درصد استخراج بیت کوین در جهان است. آمارهای این گزارش مبتنی بر داده‌های جمع‌آوری شده از ماینرهای بیت کوین از سوی «مرکز کمبریج برای امور مالی جایگزین» است.

اما قیمت بیت کوین در کشور ما با توجه به نوع استخراج متفاوت است. یعنی اگر با مجوز اقدام به استخراج کنید بر اساس مصوبه وزارت نیرو، در ماه های گرم باید در ازای هر کیلووات ساعت برق 1930تومان و در ماه های دیگر 480 تومان پرداخت کنید که این باعث می شود قیمت هر بیت کوین در ماه های گرم حدود 139 میلیون تومان که با دلار 24 هزار تومانی 5790 دلار می شود و در ماه های سرد حدود 35 میلیون تومان که 1440 دلار تمام می شود.

اما اگر بخواهیم هزینه استخراج بیت کوین را به صورت قاچاق محاسبه کنیم باید بدانید که هر کیلووات ساعت برق خانگی معادل 80 تومان است که با توجه به 72 هزار کیلووات مورد نیاز برای استخراج هر بیت کوین مبلغی حدود 6 میلیون تومان می شود که یعنی حدود 240 دلار که نسبت به قیمت بیت کوین بسیار هزینه ناچیزی است.

دیگر کشورها | 21.5 درصد از استخراج رمزارزها

به نظر می رسد منطقه اسکاندیناوی به لطف کاهش قیمت برق در ماه های آینده به منطقه جذابی برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود. گزارش ها حاکی از آن است که هوای بارانی این منطقه باعث شده تولید نیروگاه های برق آبی افزایش پیدا کند و قیمت برق در سويد و نروژ به یکی از ارزان ترین قیمت های برق در جهان تبدیل شود که تقریبا نزدیک به صفر است.

اشباع تولید برق که مهم ترین ماده خام در استخراج سکه های مجازی است، از این منطقه بهشتی برای استخراج کنندگان رمزارز ساخته که می تواند سود استخراج کننده ها را بالا ببرد. البته قزاقستان، کانادا و ایسلند هم کشورهای دیگری هستند که نسبت به دیگر کشورها سهم بیشتری در استخراج رمز ارز دارند.

local_offerبرچسب‌ها:
ارز‌های دیجیتال باز هم ریزش کردند | قیمت بیت کوین 29 خرداد 1400

ارز‌های دیجیتال باز هم ریزش کردند | قیمت بیت کوین 29 خرداد 1400

قیمت بیت کوین در روز‌های گذشته موفق به حفظ مقاومت 40،000 دلاری نشد و سقوط کرد. در این سقوط اول رسیدن به 39،500 دلار بود و امروز شاهد نزول به کانال 35 هزار دلار هستیم.

NabzeBourse.ir/
داستان سقوط بیت کوین/ این بار چینی‌ها کار دست بیت کوین‌بازها دادند

داستان سقوط بیت کوین/ این بار چینی‌ها کار دست بیت کوین‌بازها دادند

حدود یک هفته‌ای است که شاهد عرضه و تشکیل صف فروش سنگین در بازار بیت کوین هستیم و امروز هم بیت کوین رقم زیر 39 هزار دلار را هم لمس کرد.

FarsNews.ir/
تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

مدیر کل روابط بین الملل توانیر گفت: ساعت اوج مصرف برق از ساعت 13 تا 17 است که در این ساعات نحوه محاسبه برق بیش از 2 برابر است.

Bartarinha.ir/

زمان‌بندی قطع برق در مناطق مختلف تهران از ساعت 13 تا 15

آیا امروز قطعی برق داریم؟

آیا امروز قطعی برق داریم؟

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شود مصرف برق از مرز 50 هزار مگاوات گذر کند، ولی خوشبختانه قطعی برق نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین گفته بود که به جز چین کشورهای هند، ترکیه و لهستان هم در ایران رمزارز استخراج می‌کنند. در عین اینکه دلیل خاموشی‌های اخیر، استخراج رمزارز نمی‌تواند باشد.

TejaratNews.com/
ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

استخراج بی‌رویه از مزرعه های رمز ارز که به عنوان یکی از مهمترین عوامل خاموشی های اخیر در کشور معرفی می‌شود، سوژه کارتونی از محمدرضا ثقفی در صفحه طنز شهرونگ شد.

Bartarinha.ir/
احتمال قطعی برق در هفته آینده افزایش یافت

احتمال قطعی برق در هفته آینده افزایش یافت

رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق گفت: پیش بینی می شود هفته آینده به دلیل گرم شدن هوا، میزان مصرف برق در کشور به 57 هزار مگاوات افزایش یابد. این مقام مسيول در خصوص احتمال قطعی برق در روزهای آینده توضیح داد:...

Bartarinha.ir/

هشدار به خوزستانی‌ها درباره مصرف برق

قطع برق در 22 استان صحت ندارد/ دستگاه‌های اجرایی منتظر قطع برق باشند

قطع برق در 22 استان صحت ندارد/ دستگاه‌های اجرایی منتظر قطع برق باش...

شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در واکنش به انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر اعمال خاموشی در 22 استان کشور این ادعا را تکذیب کرد. در عین حال، سخنگوی صنعت برق کشور هشدارداد: بر...

TejaratNews.com/
نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

مشترکین برق می‌توانند با نصب اپلیکیشن «برق من»، از ساعات احتمالی خاموشی در برخی محدوده‌ها مطلع شوند.

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

مدیرعامل توانیر از افزایش 33 درصدی قیمت برق برای مشترکان پرمصرف که تا اردیبهشت مصرف خود را کاهش ندهند، خبر داد.

TejaratNews.com/
رکورد مصرف برق تابستان، در بهار شکسته شد

رکورد مصرف برق تابستان، در بهار شکسته شد

روز گذشته، چهارشنبه پیک نیاز مصرف برق یا اوج بار به 58هزار و650 مگاوات رسید و رکورد تابستان سال گذشته را شکست.

TejaratNews.com/
تويیتربازی با بیت کوین کار دست ایلان ماسک داد

تويیتربازی با بیت کوین کار دست ایلان ماسک داد

تويیتربازی‌های ایلان ماسک درباره ارزهای مجازی باعث شده که وی جایگاه ثروتمندترین فرد جهان را از دست بدهد.

FarsNews.ir/
تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه 3 سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق 7 درصد افزایش می یابد.

TejaratNews.com/
سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال مستقر می‌شود ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه برق آزادی رفت بهترین زمان خرید ارز چه وقت است؟ قیمت جدید شیر خام تعیین شد بورس فردا را این اخبار تکان خواهند داد! + فیلم امروز 31 خرداد سهام عدالت چقدر شد؟ 15میلیارد دلار نفت فروشی ایران در زمین و دریا لوازم خانگی در 6 ماه گذشته چقدر گران شد؟ وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت‌کوین معامله 89.5 میلیون دلار در سامانه نیما تصاویری از لوکس‌ترین گوشی سامسونگ سبزپوشی شاخص بورس در سومین روز هفته توصیه کانون صرافان به خریداران ارز میوه تا هفته آینده ارزان می‌شود چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد اعلام شروط پنج گانه پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین مهلت رجیستری موبایل‌واره‌ها اعلام شد پیش‌بینی بورس یک تیر / روند صندوق‌های دولتی تغییر می‌کند؟ واگذاری ملک ارومیه "پخش" از طریق مزایده استخراج بیت کوین با برق هسته‌ای افزایش 30 درصدی مصرف برق استان گیلان ترکیب هیات مدیره "سمازن" تغییر کرد "قپیرا" به ثبت افزایش سرمایه رسید جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن، به زنان مجرد بالای 35 سال قیمت بلیت هواپیما کاهش می‌یابد زمان واریز سود نقدی سهامداران فولاد خوزستان اعلام شد آمریکایی‌ها به دنبال سلطنت بر بازار بیت کوین رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می‌یابد تا 5 روز دیگر نیروگاه اتمی بوشهر وارد مدار می‌شود ریزش ارز‌های دیجیتالی ادامه دارد 10 سیگنال اقتصادی ريیس جمهور منتخب بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتالی جهان را بشناسید اتریوم برای رقابت با بیت کوین رشد کرده است اولین سیگنال‌های بورسی ريیس جمهور منتخب + فیلم حرکت ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ تداوم رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی نشست تخصصی «نقش سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه ایـران» تقسیم سود 540 ریالی هر سهم بیمه ملت پیش‌بینی آینده سهام شرکت‌های نفتی حرکت جسورانه ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می یابد تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه | سیگنال خرید صادر شد؟ معرفی اوراق خرید دین کالایی "غشهد" به مجمع می‌رود افزایش سرمایه 63 درصدی "وایران" در مجمع دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد ارزش سهام عدالت افزایشی بود اعتماد را به بازار سرمایه بر می‌گردانیم/ "بورس" قلک دولت نیست بورس را قلک دولت نمی بینیم + فیلم ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟

در حال بارگیری...