تامین مالی جمعی راهی برای مشارکت مردم در ایده‌های نو

تامین مالی جمعی راهی برای مشارکت مردم در ایده‌های نو

بورستهران- ایرنا- مدیر نهادهای مالی فرابورس با بیان اینکه مسیرهای متعددی برای تامین مالی حوزه استارتاپی وجود دارد گفت: با توجه به رشد و پیشرفتی که استارتاپ‌ها داشتند، بسیاری از این روش‌های تامین مالی توسط مشاوران مالی به کسب وکارها پیشنهاد...

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت فرابورس، «عارف علیقلی‌پور» با بیان اینکه بحث عرضه اولیه استارتاپ‌ها به‌تازگی مطرح شده نیازمند بازار مناسب با خود است، افزود: فضاهای استارتاپی بسیار پر ریسک هستند و ترازنامه استارتاپ‌ها متفاوت از ترازنامه شرکت‌های تولیدی است.

به گفته وی، این کسب وکارها با نوسانات و متغیرهای اقتصادی ممکن است ریسک‌های شدیدی را به سرمایه‌گذاران وارد کنند که در عین حال می‌توانند بازدهی‌های بیشتری نیز داشته باشند و در فرابورس سازوکار ورود این استارتاپ‌ها به بازار هدف دنبال می‌شود.

علیقلی‌پور افزود: کارهایی که بتوان برای افراد در حوزه استارتاپ، ایده و طرح نو انجام داد، تامین مالی در قالب بازار دارایی فکری، گواهی شراکت تامین مالی جمعی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی، اوراق بدهی و سهام است.

وی توضیح‌داد: شرایط کسب‌وکار باعث ایجاد غربالگری در تعیین روش می‌شود و اینکه افراد کدام یک از ابزارها را انتخاب کنند نیز مهم است، ممکن است فرد یک طرحی نوآورانه را تدوین کرده و فقط ایده خودش را ثبت کرده باشد و در حال حاضر توان راه اندازی کار را نداشته باشد، چون هدفش راه اندازی کسب وکار نیست و فقط می‌خواهد ایده اش را واگذار کند، در این مرحله می‌تواند ایده خود را به بازار دارایی فکری فرابورس عرضه کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: یک کسب وکار از مرحله طرح جلوتر رفته و فرد ایده طراحی شده را با پول خود به محصول اولیه می‌رساند، اما برای ادامه فرآیند احتیاج به پول و تامین مالی دارد، در این موقعیت می‌تواند از تامین مالی جمعی برای جذب منابع کمک بگیرد که در این روش تامین مالی، مردم با توجه به اطمینان و چشم انداز روشنی که به طرح مورد نظر دارند، سرمایه‌های خرد خود را در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی گفت: در این روش، تامین مالی استارتاپ‌ها در قالب گواهی شراکت اتفاق می‌افتد و مردم سرمایه مشترکی درگیر کسب وکار استارتاپ می‌کنند که ریسک‌های استارتاپ را نیز سرمایه گذاران متقبل می‌شوند و کنار آن در بازدهی هم مشارکت می‌کنند.

علیقلی‌پور تصریح کرد: حال ممکن است کسب وکاری با استفاده از سرمایه‌های مردم جلوتر برود، در اینجا به این افراد صندوق‌های جسورانه را پیشنهاد می‌دهیم که در حال حاضر نزدیک به 12 صندوق جسورانه با حدود 700 تا 800 میلیارد تومان سرمایه داریم.

مدیر نهادهای مالی فرابورس در رابطه با صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه گفت: صندوق‌های جسورانه به دنبال فرصت سرمایه گذاری هستند و کمبود منابع وجود ندارد. 7 عدد صندوق جسورانه دیگر نیز منتظر پذیره نویسی هستند و زمانی که شرایط بازار مساعد شود این صندوق‌ها هم وارد بازار می‌شوند تا منابع را برای شرکت‌های استارتاپی جذب کنند.

وی افزود: خیلی از صندوق‌های جسورانه روی استارتاپ‌های مشهور سرمایه گذاری کرده اند، اما اگر استارتاپی از این مرحله هم بالاتر آمده باشد، ولی شرایط پذیرش در بازار سرمایه را نداشته باشند، احتیاج به یک شریک دارد تا کمک کند استارتاپ به مرحله بهتری از رشد برسد که در این مرحله نیز ابزاری تحت عنوان صندوق‌های خصوصی داریم.

مدیر نهادهای مالی فرابورس بیان کرد: بحث عرضه اولیه استارتاپ‌ها نیز اخیرا مطرح شده است که نیازمند بازار مناسب با خود است، چون فضاهای استارتاپی بسیار پر ریسک هستند و ترازنامه استارتاپ‌ها متفاوت از ترازنامه شرکت‌های تولیدی است و این کسب وکارها با نوسانات و متغیرهای اقتصادی ممکن است ریسک‌های شدیدی را به سرمایه گذاران وارد کنند که در عین حال می‌توانند بازدهی‌های بیشتری نیز داشته باشند. در فرابورس سازوکار ورود این استارتاپ‌ها به بازار هدف دنبال می‌شود.

علیقلی پور در پایان تشریح کرد: اتفاقی که در بازار سرمایه رخ داد و آینده امیدوار کننده‌ای در حوزه فین تک و استارتاپ‌های مالی به وجود آورد، محیط‌های آزمون یا سند باکس‌های بازار سرمایه بود که در این محیط‌های آزمون، افرادی که دارای طرح‌های نوآور، ولی مغایر با قوانین کشور هستند، می‌توانند طرح خود و مسیری را برای کسب و کار خود، داخل این محیط‌های آزمون، طراحی و اجرا کنند تا بتوانند ریسک‌های خود را کنترل و قوانین را رعایت کنند و فعالیت خود را ادامه دهند.

به گزارش ایرنا، ماه گذشته مدیر نهادهای مالی و نوآوری فرابورس ایران در خصوص تامین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: کسب‌وکارهای کوچک و متوسط امکان استفاده از راهکارهای تامین مالی رایج مانند تسهیلات بانکی یا انتشار اوراق در بورس را ندارند؛ بنابراین تامین مالی جمعی راهکار مناسبی برای این گروه است.

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس 11 خرداد 1400 / بازار تا پایان هفته متعادل خواهد بود

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار گفت: در آبان ماه سال گذشته کف حمایتی شاخص کل به یک میلیون و 300 هزار واحد رسید اما همین کف امروز نسبت به سال گذشته شکسته شده است و شاخص کل از این محدوده هم پایی...

TejaratNews.com/
معامله خانه‌های هزار میلیاردی با بیت‌کوین مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران روزهای خوش بورسی ها بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 3 تیر / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟ قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ 2 میلیون و 750 هزار نفر سهامدار لطیف شدند درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل!

در حال بارگیری...