موانع ورود پول به بازار سهام

موانع ورود پول به بازار سهام

اگر روند کنونی و چشم‌‌‌ انداز خوب مذاکرات ادامه پیدا کند و اخبار مناسبی به بازار سهام مخابره شود بازار بهتری را خواهیم دید.
به گزارش اقتصاد آنلاین، علی صادقین کارشناس بازار سرمایه در دنیای اقتصاد نوشت؛ واقعیت این‌‌‌ است که بازار سرمایه همچنان از برخی متغیر‌‌‌ها ترس دارد. تا زمانی که ترس از متغیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اصلاح نشود نمی‌توان انتظار افزایش حجم معاملات به‌ویژه معاملات خرد و خرید‌‌‌های توام با اطمینان را داشت. در تشریح ترس معامله‌‌‌گران موضوعات مختلفی مطرح می‌شود؛‌‌‌ همچنان روند صعودی نرخ بهره در بازار بین بانکی و در حوزه نرخ بهره موثر اوراق قابل مشاهده است که درست یا غلط از نظر روانی بازار را متاثر کرده است. در عین حال بحث مذاکرات اتمی نیز وجود دارد.

 با این‌‌‌که تاریخ مذاکرات مشخص شده اما اخباری که پیرامون این مهم منتشر می‌شود بعضا ضد و نقیض است. اینکه آیا مذاکرات برنامه جامع اقدام مشترک به نتیجه می‌رسد و آثار آن بر گروه‌های مختلف بورسی چه خواهد بود، موضوعی بوده که موردتوجه فعالان بازار سرمایه کشور  است.

نکته دیگر اینکه برخی از متغیرها مانند سرنوشت قیمت‌گذاری دستوری، ‌‌‌نقش پررنگ بورس کالای ایران، ارتباط با بازار‌‌‌‌‌‌های جهانی و مواردی از این قبیل همچنان در ابهام است. تا زمانی‌که چنین پارامتر‌‌‌‌‌‌هایی مشخص نشوند و به نوعی خیال سرمایه‌گذاران از این بابت آسوده نشود انتظار ورود پول هوشمند به صورت گسترده و افزایش قابل‌توجه حجم و ارزش معاملات وجود نخواهد داشت. بنابراین راهکار در بیرون بازار سرمایه است و تا زمانی که این ریسک‌های سیستماتیک اصلاح نشود حجم معاملات همین‌‌‌گونه خواهد بود.

این موضوع مسبوق‌به‌سابقه است به‌طوری‌که در سال‌های گذشته (پیش از مذاکرات برجام در سال 1394 و در سال‌های 1391 و 1392) نیز چنین وضعیتی را تجربه کرده‌‌‌ایم.

 بنابراین تا زمانی که متغیر‌‌‌های بیرونی اصلاح نشود وضعیت به همین منوال است. چرا‌‌‌که هر لحظه ممکن است ریسک ورود پول به بازار تا حدی زیاد شود که افراد ترجیح دهند وارد دارایی‌‌‌های بدون ریسک شوند. به اعتقاد بنده اتفاقی که اکنون در بازار سهام روی داده است به واسطه تعیین تاریخ مذاکرات (هشتم آذر ماه برای شروع) است.

تقریبا پیش‌‌‌قراول این رشد از هفته قبل در گروه‌‌‌هایی نظیر خودرو و بانک به نوعی رقم خورده است. در عین حال ریسک سیستماتیک بازار تا حدودی کم‌‌‌رنگ شده است اما این مهم توام با اطمینان، دقت بالا و پیش‌بینی متقن نیست.

هر لحظه ممکن است اخباری ضد برجام، اخباری مبتنی بر اینکه ممکن است تحریم‌ها بیشتر شود یا چشم‌‌‌انداز مذاکرات شفاف و روشن نباشد، افزایش فشار فروش را در بازار پدید آورد. با اینکه امیدواریم روند شکل گرفته در بازار سهام تداوم پیدا کند اما متاسفانه پایدار نیست و متغیر‌‌‌های مرتبط با ریسک سیستماتیک حکایت از ادامه‌‌‌دار بودن وضعیت افزایشی ندارند.

در خصوص اینکه چه باید کرد تا رشد بازار سهام پایدار شود باید گفت که بازار کار خود را انجام داده است، ‌‌‌ گزارش‌های مطلوب 6 ماهه منتشر شد، قیمت‌های جهانی با اینکه موضوعی بیرونی بوده اما وضعیت مناسبی دارد. فروش ریالی و مقداری شرکت‌ها مناسب ارزیابی می‌شود، پوشش EPS شرکت‌ها خوب بوده است اما این موارد کفایت نمی‌‌‌کند و اخبار ممکن است هر لحظه شرایط را دستخوش تغییر کند. بنابراین بازار سهام یا سیاستگذار مرتبط با آن خیلی اثر‌‌‌گذار نیست اما ورود پول به صندوق‌های تثبیت و توسعه بازار، ‌‌‌ حمایت حقوقی‌‌‌ها، هماهنگی در عدم‌عرضه‌‌‌‌‌‌ها و رنج‌‌‌های منفی به نوعی می‌تواند کنترل‌‌‌گر وضعیت باشد.

واقعیت این است که بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران حقیقی از بازار سهام خارج شده‌‌‌اند و در پی آن خروج پول نیز صورت گرفته است، در عین حال اصلاح عمیق نیز در این فضا تجربه شد. این قشر از سرمایه‌گذاران هنوز وارد بازار سهام نشده‌‌‌‌‌‌اند. به بیان ساده حجم معاملات پایین است چون بخش قابل‌توجهی از پولی که در بازار وجود داشت، ‌‌‌ خارج شد و به عنوان پول‌‌‌های پارک شده در خارج از بازار در انتظار اصلاح یا مشخص شدن متغیر‌‌‌های بیرونی هستند که پیش‌تر به آن اشاره شد.

اکنون سرمایه‌گذاران حقوقی از آن چیزی که امروز در بازار مورد معامله قرار می‌گیرد (که اعداد قابل‌توجهی هم نیست) حمایت می‌کنند. بنابراین دلیل اصلی اینکه گفته می‌شود چرا حقوقی‌‌‌ها حجم معاملات را بالا نمی‌‌‌برند این بوده که بخش قابل‌توجهی از حقیقی‌‌‌‌‌‌ها و پول‌‌‌های اصلی از بازار سهام خارج و پارک شده تا روند متغیر‌‌‌‌‌‌ها مشخص شود، این قشر از سهامداران در انتظارند تا روند متغیر‌‌‌ها مشخص شده و در ادامه اقدام به تصمیم‌گیری دقیق کنند.

اگر روند کنونی و چشم‌‌‌انداز خوب مذاکرات ادامه پیدا کند و اخبار مناسبی به بازار سهام مخابره شود به اعتقاد بنده بازار بهتری را خواهیم دید. حجم معاملات افزایش پیدا می‌کند و در برخی از گروه‌‌‌‌‌‌ها نظیر گروه‌‌‌‌‌‌ها و نهاد‌‌‌‌‌‌های مالی، بانک‌ها، خودرو و بیشتر صنایع واردات‌محور وضعیت مساعد‌‌‌ می‌شود.

 از منظر فروش مقداری و صادرات حتی شرکت‌های صادرات‌محور هم می‌توانند در میان‌مدت شرایط بهتری را تجربه کنند. تمام عوامل مطرح شده منوط بر اخبار مذاکرات هسته‌‌‌ای است.

سهامداران خرد نیز باید صرفا مبتنی بر گزارش‌های بنیادی، ‌‌‌ 6ماهه و پایش متغیر‌‌‌‌‌‌ها بتوانند با دید بلندمدت یک پرتفوی قابل‌اطمینان را جمع‌‌‌آوری کنند.

local_offerبرچسب‌ها:
روز سرنوشت‌ساز بورس / دو روی سکه برجام برای بازار سهام

روز سرنوشت‌ساز بورس / دو روی سکه برجام برای بازار سهام

امروز دوشنبه 8 آذرماه است و جلسات رسمی مذاکرات برجام در وین تا ساعاتی دیگر آغاز می‌شود. حالا چشم امید بسیاری از بازارهای مالی از جمله بورس به مذاکره‌کنندگان وین است.

TejaratNews.com/
بورس در انتظار دوشنبه سرنوشت‌ساز/ ریزش بازار سهام تا کی ادامه دارد؟

بورس در انتظار دوشنبه سرنوشت‌ساز/ ریزش بازار سهام تا کی ادامه دارد...

بازار سهام هفته دوم آذرماه را با افت آغاز کرد. این در حالی است که بورس جهانی نیز با افت چشم‌گیری مواجه است.

TejaratNews.com/
افت 1٫5 درصدی شاخص کل بورس/ بازار سهام از اواسط آذر رشد می‌کند؟

افت 1٫5 درصدی شاخص کل بورس/ بازار سهام از اواسط آذر رشد می‌کند؟

بازار سهام در تعادل به سر می‌برد و رشد و افت چشم‌گیری را شاهد نیست. این در حالی است که وضعیت اکثر شرکت‌های حاضر در بورس خوب است و سهم‌ها ارزندگی قابل توجهی دارند.

TejaratNews.com/
بازار سهام آرام می‌گیرد؟/ سهامداران فعلا معامله نکنند

بازار سهام آرام می‌گیرد؟/ سهامداران فعلا معامله نکنند

بازار سهام روزهای نوسانی را پشت سر می‌گذارد. شاخص کل تحت تاثیر اخبار مثبت و یا منفی است و رشد ادامه‌دار و جدی در بازار شاهد نیستیم.

TejaratNews.com/
یک پذیره‌نویسی جدید در بازار سهام / «وفردا» چقدر نقدینگی می‌خواهد

یک پذیره‌نویسی جدید در بازار سهام / «وفردا» چقدر نقدینگی می‌خواهد

یره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت بیمه هوشمند فردا با نماد وفردا به روش ثبت سفارش مورد پذیره‌نویسی عمومی قرار می‌گیرد.

TejaratNews.com/
ثبات بازار سهام با برجام؟/ بورس ضرر سهامداران را جبران می‌کند؟

ثبات بازار سهام با برجام؟/ بورس ضرر سهامداران را جبران می‌کند؟

یک کارشناس بازار سهام گفت: شاخص کل می‌تواند کانال 1٫4 میلیون واحد را در هفته آینده پس بگیرد. فرای نتیجه مذاکرات احتمال می‌دهم هفته آینده برای بازار سرمایه پربار باشد.

TejaratNews.com/

بازار سهام در اوج تزلزل/ 5 عامل موثر در افت بورس چیست؟

بازار سهام همچنان منفی/ سیگنال‌های مهم برای خودرویی‌ها

روند معاملات بازار سهام چگونه بود؟ / آیا بازار سهام جمع شد؟

بلاتکلیفی در بازار سهام / شاخص کل دوباره منفی شد

بلاتکلیفی در بازار سهام / شاخص کل دوباره منفی شد

شاخص کل بورس در میانه بازار امروز مجددا منفی شد. این در حالی است که دیروز رشد خوبی را در شاخص شاهد بودیم.

TejaratNews.com/

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها تندر 90 امروز 395میلیون تومان شد صعود بازار‌ها در واکنش به آغاز مذاکرات وین رانت 6 میلیون تومانی دلار با بلیت جعلی! نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها سه شنبه شلوغ تالار صنعتی با عرضه 283 هزار تن کالا نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم» بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد