عصبانیت سهامداران خزامیا از افزایش سرمایه | در خزامیا چه خبر بوده است؟

عصبانیت سهامداران خزامیا از افزایش سرمایه | در خزامیا چه خبر بوده است؟

در تاریخ 23 بهمن ماه 1402 مجمع عمومی فوق العاده شرکت زامیاد با حضور 53.64 درصد سهامداران برگزار شد.تا برگزاری این مجمع و تصویب افزایش سرمایه از محل سود انباشته، سهامداران مراحل سخت و سنگینی را پشت سر گذاشتند. گزارش نبض بورس از این مجمع را بخوانید.

به گزارش نبض بورس، در تاریخ 23 بهمن ماه 1402 مجمع عمومی فوق العاده شرکت زامیاد با حضور 53.64 درصد سهامداران برگزار شد. در این مجمع افزایش سرمایه از محل سود انباشته از مبلغ 25673090 میلیون ریال به مبلغ 36651439 میلیون ریال (به میزان 10973350 میلیون ریال، معادل 43 درصد) مورد بررسی قرار گرفت.

تا برگزاری این مجمع و تصویب افزایش سرمایه از محل سود انباشته، سهامداران مراحل سخت و سنگینی را پشت سر گذاشتند:

1. در مجمع عمومی عادی سالیانه مورخ 14 تیرماه 1402 از سهامداران بصورت جسته و گریخته خواسته شد تا سود به میزان 10 درصد تصویب شود تا شرکت از محل سود تقسیم نشده، افزایش سرمایه‌ای انجام دهد البته همانطور که در فیلم این مجمع مشخص است، ناظر بورس 2 ساعت و نیم از مجمع گذشته از هیيت مدیره درخواست پیگیری این امر را می‌کرد و درخواست داشت سریعتر این کار انجام شود.
2. در تاریخ 27 تیرماه 1402 تقریبا 13 روز بعد از مجمع، اطلاعیه پیشنهاد هیيت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور اجرای طرح‌های توسعه‌ای (زامیاد2) بر روی کدال قرار گرفت.
3. در جلسه هيت مدیره در تاریخ 27 تیرماه 1402، مدیر عامل شرکت تغییر کرد و آقای سعید علی زاده به عنوان سرپرست شرکت منصوب گردید. (از این تاریخ به بعد هیيت مدیره شرکت کاملا تغییر کرده و اطلاعیه‌ها یکی پس از دیگری بر روی کدال قرار گرفت)

سهامداران با مشاهده پیشنهاد این افزایش سرمایه خلاف صحبت‌های مجمع عمومی عادی، اعتراضات فراوان و ده‌ها شکایت ثبت کردند و پرسش‌های زیر را مطرح کردند:

  • چرا از محل سود تقسیم نشده، افزایش سرمایه انجام نشد؟
  • آیا نگران تمام شدن فرصت معافیت مالیاتی از محل سود انباشته نیستید؟
  • چرا بازرس قانونی در مهلت قانونی (2ماه) اعتراض خود را مبنی بر امکان افزایش سرمایه از محل سود انباشته انجام نداد؟ (پاسخ بازرس: مدارک لازم ارايه نشد)
  • با پرسش از سایپا به عنوان سهامدار عمده زامیاد؛ آیا در مورد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی اطلاع داشته اید؟ (خیر، اطلاع نداشتیم)

با بیان این نکات توسط سهامداران، در مجمع فوق العاده ی افزایش سرمایه، این پرسش‌ها مطرح می‌شود که:

آیا در مدیریت شرکت ضعف و بی برنامگی وجود دارد؟

آیا اطلاعاتی که شرکت بر روی کدال قرار می‌دهد موثق نیست؟

آیا سهامدار باید به دنبال حدس زدن اطلاعات شرکت باشد؟

ارايه اطلاعات غلط به سهامدار، جرم انگاری نیست؟

با انتشار اطلاعیه افزایش سرمایه از محل آورده، آیا به دنبال فروش سهم توسط سهامدار بوده اید؟

مبلغ هزینه‌های اداری که توانایی مدیریت یک افزایش سرمایه را ندارد چه می‌شود؟

آیا شرکت زامیاد، قصد فریب سهامداران را داشته است؟

در جواب اعتراضات بسیار سهامداران تنها پاسخ‌هایی که از ريیس مجمع و مدیرعامل شنیده شد:

مدیرعامل و هیيت مدیره کامل تغییر کرده و گپی ایجاد شد، الان چیکار کنیم، آیا آمده اید مجمع را برهم بزنید؟ افزایش سرمایه امروز را تصویب نکنیم؟ و پاسخ مدیرعامل: اطلاعات و مدارک خواسته شده مربوط به گذشته است و مربوط به دوره خدمت من نیست!

آخرین اخبار بورس و اقتصاد