شرایط جدید تسویه وام‌های ارزی و ریالی اعلام شد

شرایط جدید تسویه وام‌های ارزی و ریالی اعلام شد

با ابلاغ شیوه‌نامه اصول مطالبات غیرجاری صندوق‌ توسعه ملی، شرایط پرداخت تسهیلات معوق از سوی تسهیلات‌گیرندگان اعلام و در دستور کار قرار گرفت، بر این اساس تسویه طبق نرخ روز ارز انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، نحوه تسویه تسهیلات ارزی و مطالبات غیرجاری، مدت‌ها محل چالش بین دریافت‌کنندگان این تسهیلات و صندوق توسعه ملی بوده است؛ تسهیلات‌گیرندگان که در گذر زمان و تحولات ارزی، بارها خواستار استمهال وام‌های دریافتی شده بودند، بر تسویه آن با نرخ گذشته و ارز 4200 تومانی تاکید داشته و در این رابطه رایزنی‌های بسیار کردند، ولی در هر صورت هیات عامل صندوق توسعه ملی با توجه به قواعد این صندوق، چنین درخواستی را نپذیرفته و  مبنای تسویه را با نرخ روز ارز در سامانه نیما اعلام کرد.

به هر صورت در اواخر سال گذشته، طی جلساتی در هیات امنای صندوق توسعه ملی، طرح‌هایی در این رابطه تصویب و شیوه‌نامه مربوط به وصول مطالبات غیرجاری و پیشگیری از تعویق بازپرداخت مطالبات صندوق توسعه ملی صادر شد که در خردادماه سال جاری از سوی ریاست جمهوری ابلاغ و اکنون در دستور کار توسعه ملی قرار گرفته است.

شرایط تبدیل ارز

در این شیوه‌نامه که در اختیار ایسنا قرار گرفته است، شرایط برای تسویه مطالبات غیرجاری نسبت به گذشته، تسهیل شده است، صندوق توسعه ملی مجاز شده است که برای جلوگیری از تبدیل مطالبات جاری به غیرجاری و همچنین جهت وصول مطالبات غیرجاری، با رعایت مفاد قرارداد و قوانین حاکم نسبت به تسویه مطالبات صندوق از طریق دریافت و تملک سهام کالاها، اموال و سایر دارایی‌های بانک‌های عامل و تسهیلات‌گیرندگان (به صورت ریال مانا) و یا سایر ترتیبات مالی حسب شرایط تعیین شده در قرارداد و طبق تعهدنامه رسمی اخذ شده از بانک عامل و سایر ابزارهای قانونی اقدام کند؛ به نحوی که منجر به بنگاهداری صندوق در بلندمدت نشود.

در ماده‌ای دیگر فرآیند اجرای وصول مطالبات غیرجاری مورد تاکید قرار گرفته که طی آن پس از ارايه گزارش عدم وصول مطالبات صندوق به بانک عامل یا تسهیلات‌گیرندگان یا ضامنین که اقساط تسهیلات مربوط به آنها تبدیل به مطالبات غیرجاری شده است، صندوق آخرین اخطار کتبی با درج مهلت زمانی مبنی بر تسویه مطالبات غیرجاری را به بانک عامل ارسال می‌کند و بعد از گذشت مهلت مقرر در صورت عدم تسویه مطالبات هیات عامل صندوق نسبت به ارسال اظهارنامه قضایی اقدام خواهد کرد.

در این جریان، تبدیل ارز به ریال مبنا ممنوع بوده ولی تبدیل ارز به ریال مانا و استفاده از آن در اعطا و بازپرداخت تسهیلات و سرمایه‌گذاری مجاز است.

صندوق می‌تواند اموال را به تملک درآورد

همچنین هیات عامل صندوق توسعه ملی می‌تواند برای تسویه مطالبات غیرجاری از بانک‌های عامل و یا تسهیلات گیرندگان، نسبت به تملک اموال تملیکی با توجه به شرایط تعیین شده در قرارداد و طبق تعهدنامه رسمی اخذ شده از بانک عامل و سایر ابزارهای قانونی اقدام کند.

در صورت عدم تکاپوی اموال و وسايل تسهیلات‌گیرندگان و ضامنین برای تسویه مطالبات غیرجاری صندوق، بانک عامل نسبت به تملک طرح اقدام و پس از فروش آن، منابع مالی حاصل را تا سقف تسویه مطالبات غیرجاری صندوق(ریال مانا) به حساب‌های صندوق واریز می‌کند، اما در صورت عدم امکان فروش، هیات عامل صندوق مجاز است براساس وضعیت پیشرفت فیزیکی طرح در مورد روند دریافت مطالبات غیرجاری از طریق تملک طرح، مشارکت در اتمام آن و سایر شیوه‌های ممکن در چارچوب ضوابط و مقررات و قرارداد اقدام کند.

 هیات عامل مجاز است پس از تملک طرح براساس دستورالعمل نحوه فروش اموال تملیکی که به تصویب هیات عامل صندوق می‌رسد با رعایت قوانین و مقررات، طرح مربوط را به فروش رسانده و مبالغ ریالی حاصل از آن را به حساب صندوق واریز کند.

در صورت درخواست هیات عامل صندوق، جهت تبدیل منابع ریالی مورد نظر به ارز، بانک مرکزی مکلف است با رعایت ضوابط و مقررات نسبت به تبدیل منابع ریالی مورد درخواست به ارز مورد نظر از طریق سامانه نیما و سایر راه‌ها و ابزارهای قانونی اقدام و به حساب ارزی واریز کند.

امکان تسویه حساب با ریال

همچنین تسویه حساب بدهکاران با صندوق توسعه ملی از طریق پرداخت ریال مانا امکان‌پذیر اعلام شده است.

طبق این شیوه نامه اگر بانک عامل در بازه زمانی مشخص اقدام لازم را انجام ندهد و تسویه مطالبات صورت نگیرد، آنگاه صندوق نسبت به مسدود کردن حساب‌های بانک عامل نزد بانک مرکزی و برداشت از آنها و سایر اقدامات لازم از طریق بانک مرکزی و البته در چارچوب قرارداد تعهدنامه، اقرارنامه و سایر تضامین دریافتی اقدام خواهد کرد.

متن کامل "شیوه‌نامه وصول مطالبات غیرجاری صندوق توسعه ملی اینجا قابل مشاهده است.

وام صندوق توسعه ملی به شرکت‌های پیشران اقتصاد تعلق می‌گیرد

وام صندوق توسعه ملی به شرکت‌های پیشران اقتصاد تعلق می‌گیرد

­دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران گفت: وام‌های صندوق توسعه ملی به شرکت‌های خصوصی و دارای کارکنان بالای هزار نفر می‌رسد.

MehrNews.com/
همراهی صندوق توسعه ملی با وام گیرندگان برای بازپرداخت وام/بازپرداخت معوقات چهار برابر شد

همراهی صندوق توسعه ملی با وام گیرندگان برای بازپرداخت وام/بازپرداخ...

معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی از مسدود کردن حساب بانک‌هایی که اقساط آن‌ها سررسید شده است خبر داد و گفت: صندوق از حق 85 میلیون نفر کوتاه نمی‌آید.

MehrNews.com/
مشارکت صندوق توسعه ملی در پروژه‌های پیشران

مشارکت صندوق توسعه ملی در پروژه‌های پیشران

مدیرعامل صندوق توسعه ملی با اشاره به ارايه طرح مشارکت این صندوق در پروژه‌های پیشران و مگاپروژه، گفت: در صورت تصویب این طرح در ستاد اقتصادی دولت یا شورای اقتصاد، صندوق توسعه ملی در پروژه‌های پیشران مشا...

FarsNews.ir/
صندوق توسعه ملی باید اسامی بدهکاران را منتشر کند

صندوق توسعه ملی باید اسامی بدهکاران را منتشر کند

ريیس اتاق ایران و چین با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی اسامی بدهکاران را منتشر کند، گفت: صندوق توسعه باید از طریق سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف داخلی و خارجی، منابع خود را افزایش دهد.

MehrNews.com/
واریزی های صندوق توسعه ملی به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه به کجا رسید؟

واریزی های صندوق توسعه ملی به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه به کجا...

مدیر عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه با بیان اینکه واریزی‌های صندوق توسعه ملی برای فصل بهار امسال به حساب صندوق تثبیت...

EghtesadOnline.com/

جزيیات مراحل واریزی صندوق توسعه ملی به بورس/ پرداخت ادامه دارد

بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ جدید ارز

بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ جدید ارز

مدیرعامل صندوق توسعه ملی، گفت: تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ جدید ارز بازپرداخت می شود.

EghtesadOnline.com/
درخشش صندوق توسعه ملی ایران با 139 میلیارد دلار دارایی

درخشش صندوق توسعه ملی ایران با 139 میلیارد دلار دارایی

موسسه جهانی صندوق‌های ثروت ملی (Global swf) اعلام کرد: صندوق توسعه ملی ایران با وجود شرایط سخت ناشی از تحریم، با 139 میلیارد دلار دارایی هفدهمین صندوق ثروت ملی بزرگ جهان است.

Borna.news/

دارایی 139 میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی/رتبه جهانی 17 شد

صندوق توسعه ملی ایران هفدهمین صندوق ثروتمند دنیا

صندوق توسعه ملی ایران هفدهمین صندوق ثروتمند دنیا

موسسه جهانی صندوق‌های ثروت ملی (Global swf) اعلام کرد: صندوق توسعه ملی ایران با وجود شرایط سخت ناشی از تحریم، با 139 میلیارد دلار دارایی هفدهمین صندوق ثروت ملی بزرگ جهان است.

MehrNews.com/
5 پیشنهاد اصلاحی صندوق توسعه ملی/ سهم از درآمد نفتی 40 درصد میشود

5 پیشنهاد اصلاحی صندوق توسعه ملی/ سهم از درآمد نفتی 40 درصد میشود

دبیر هیات عامل صندوق توسعه ملی از ارايه پنج پیشنهاد توسط صندوق توسعه ملی به دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام با هدف اصلاح شیوه حکمرانی این صندوق خبر داد.

MehrNews.com/
صندوق توسعه ملی از سبد ارزی خود بی اطلاع است

صندوق توسعه ملی از سبد ارزی خود بی اطلاع است

مهدی غضنفری، رییس صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی به موقع از سبد ارزی خود اطلاعی ندارد و این شیوه حکمرانی در...

Gostaresh.news/
ورود صندوق توسعه ملی به سرمایه‌گذاری در بازار پولی و مالی داخل و خارج

ورود صندوق توسعه ملی به سرمایه‌گذاری در بازار پولی و مالی داخل و خ...

ريیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: بر اساس مصوبه هیات عامل،‌ به صندوق اجازه داده شد با هدف افزایش نرخ بازدهی، در همه عرصه‌های سرمایه‌گذاری از جمله در بازارهای پولی و مالی داخلی و خارجی سرمایه‌گذاری ک...

FarsNews.ir/
صندوق توسعه ملی برای نخستین بار مجاز به سرمایه‌گذاری شد

صندوق توسعه ملی برای نخستین بار مجاز به سرمایه‌گذاری شد

ایلنا: هیات امنای صندوق توسعه ملی با تصویب شیوه‌نامه و ضوابط لازم، برای نخستین بار به این صندوق مجوز داد در حوزه‌های مختلف و بازارهای پولی و مالی سرمایه‌گذاری کند.

Ilna.news/
انتقاد تند ريیس صندوق توسعه ملی به ريیس اتاق بازرگانی ایران + فیلم/ چرا مثل بچه حرف می‌زنید؟ / رانت 300 هزار میلیاردی در جیب چه کسانی است؟

انتقاد تند ريیس صندوق توسعه ملی به ريیس اتاق بازرگانی ایران + فیلم...

آقای شافعی (ريیس اتاق بازرگانی ایران) آیا شما حاضرید خانه ای که 10 سال پیش خریدید، با همان قیمت به ما بدهید یا کارخانه ای که 10 سال پیش ایجاد کردید با همان قیمت به صندوق توسعه ملی واگذار کنید؟ چرا مثل...

Tabnak.ir/
سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار کسب رتبه پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد سیاسی‌کاری دنباله‌دار‌ اصلاح‌طلبان در‌ احیای دریاچه ارومیه/‌ دولت سیزدهم پای‌ کار حل مشکل مردم آمد قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهام‌داران خرد بسیار پایین است قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد چرا قیمت‌های جدید شیرخشک اعلام نمی‌شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ تفاوت فاحش نرخ تورم و بهره بانکی در ترکیه واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟! نرخ تورم در اسپانیا به بالاترین میزان در 38 سال گذشته رسید وام فوری 200 میلیون تومانی | نحوه دریافت وام فوری + مبلغ اقساط ریزش 500 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ جدید؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان چین حفاری در یکی از عمیق‌ترین میادین نفتی جهان را آغاز کرد بیماری اقتصاد دیگر با قرص‌ و دوا درمان نمی‌شود/... هندی‌ها تحریم نفتی آمریکا علیه روسیه را دور زدند قیمت دلار در بازار توافقی به 28 و 700 تومان رسید مشکلی برای تامین برق در مرزهای خوزستان وجود ندارد افزایش حجم تجارت روسیه و چین به 200 میلیارد دلار زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد قیمت دلار صرافی ملی امروز یکشنبه 23 مرداد1401 قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! برآورد اولیه خسارت 734 میلیارد تومانی سیل به واحدهای آبزی‌پروری کمبود شیرخشک، در آستانه بحرانی‌شدن قرار گرفت خبر خوش امروز/ این بازنشستگان حقوق می گیرند سهامداران عدالت رایگان سجامی می شوند ژويیه عرضه نفت خام عراق اوج گرفت