سه لنگر ثبات بازار سهام

سه لنگر ثبات بازار سهام

با وجود مرتفع شدن برخی ریسک‌ها در بازار پس از استقرار دولت جدید در روزهای اخیر شاهد نوساناتی در بازار هستیم که به نظر می‌رسد، دلیل بنیادینی برای آن وجود ندارد و شاید بتوان گفت بیشتر تحت تاثیر هیجانات و رفتاره گله‌ای رقم خورده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی با بیان مطلب بالا در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) اظهار کرد: برای داشتن نگاه دقیق و علمی در بررسی پدیده هایی همچون بازارهای مالی و حتی کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری، ضروری است از نگاه تک مولفه‌ای پرهیز کرد. در این خصوص لازم است تا تمام عوامل موثر در نظر گرفته شود تا از گزند آسیب های احتمالی به دور باشیم. در همین راستا، نخستین عامل در نوسانات بازارسرمایه را می توان چشم انداز مذاکرات برجام دانست که نظرات متفاوتی نسبت به آن وجود دارد. اما آنچه که مهم است رویکرد منطقی سیاست خارجی ایران نسبت به مذاکرات بوده که می تواند در کنار تقویت قدرت ژيوپلتیک ایران در منطقه، کفه خوشبینی به نتایج سیاست خارجی را سنگین کند، این عامل می‌تواند پیام آور روندی آرامش بخش و متعادل برای بازار سرمایه نیز باشد.

نرخ ارز

امیر تقی خان تجریشی افزود: به نظر من باید عامل دوم را پیرامون نرخ ارز جستجو کرد؛ گرچه در روزهای اخیر شاهد نوساناتی در نرخ ارز هستیم که به لحاظ روانی روی تصمیمات سرمایه‌گذاران تاثیر می گذارد، اما این موضوع توجه سرمایه گذران را به اهمیت نرخ نیمایی که مبنای محاسبات شرکت‌ها در سودآوری و تسعیر ارز در صورت‌های مالی است، جلب می کند.  

او تصریح کرد: آنچه که در صورت‌های مالی شرکت‌ها اهمیت دارد «نرخ نیمایی» است که بیشتر با رشد همراه بوده  و سعی بر آن دارد که فاصله خود را با نرخ آزاد ارز کم کند. این روند در کنار حذف ارز 4200 تومانی و حذف قیمت گذاری دستوری از مبادلات تجاری کشور امیدها را به تداوم سودآوری شرکت‌ها در 6 ماهه دوم سال 1400 تقویت خواهد کرد.

گزارش‌های 6 ماهه

تجریشی عامل دیگر موثر در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران را گزارش‌های خوب 6 ماهه شرکت های بورسی دانست و گفت: به نظر می‌رسد این گزارش ها در مواردی به خصوص در شرکت‌های پتروشیمی، سیمان و صنایع معدنی و فلزی حتی فراتر از انتظار باشد.

نرخ کامودیتی

او بیان کرد: نرخ کامودیتی‌ها عامل دیگری است که با توجه به کالا محور بودن بازار سرمایه ما و تداوم رشد این قیمت‌ها به خصوص پیش‌بینی های بین المللی در خصوص افزایش قیمت نفت و رسیدن به 100 دلار علاوه بر جبران کسری بودجه دولت همزمان با افزایش فروش نفت ایران، می تواند بر تعداد زیادی از شرکت‌های بازارسرمایه تاثیر گذار باشد، به طوری که ما شاهد افزایش قیمت های فروش در این شرکت‌ها باشیم.

کسری بودجه

این کارشناس بازارسرمایه، موضوع کسری بودجه دولت را محور بعدی دانست که بازار به آن توجه دارد و افزود: به نظر می رسد برنامه هایی با حداقل فشار بر بازار سرمایه در حال تدوین باشد و بازار نباید در خصوص  انتشار اوراق و یا عرضه های دولتی نگرانی جدی داشته باشد، اما به علت تجربه سال‌های گذشته، فعالان از این بابت نگران هستند که می تواند با شفاف سازی از سوی متولیان امر این نگرانی نیز رفع شود.

روند بازار در سال 1399 تکرار نمی‌شود

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی یادآور شد: در نظر داشته باشید روند صعودی و نزولی بازار سرمایه در سال 1399 دیگر تکرار نخواهد شد، زیرا شرایط و مفروضات بسیاری از جمله جریان ورودی نقدینگی به بازار مانند گذشته نیست و تحلیل ها در این دوران بر اساس سود آوری شرکت‌ها و ارزش ذاتی سهم خواهد بود و نه فشار تقاضای ناشی از نقدینگی؛ براین اساس توقع رشد همه جانبه و یا نزول همه جانبه بازار امری غیر منطقی است.

تجریشی افزود: بنابراین، در برخی گروه ها شاهد عرضه هستیم و در برخی دیگر تقاضا و عرضه های فعلی بازار نیز ناشی از همین روند تعادلی بازار است. گاهی گروه پتروشیمی و پالایشگاهی مورد توجه قرار می گیرد و گاهی نیز گروه خودرویی و بانکی و این چرخش ها در بازار طبیعی است و ادامه خواهد داشت.

توسعه صندوق‌های بادرآمد ثابت، سپری در برابر رشد نرخ بهره بین بانکی

او بیان کرد: نکته دیگری که ذهن فعالان بازار را به خود مشغول کرده افزایش نرخ بهره بین بانکی به حدود 19.35 درصد است و بازار بیم این موضوع را دارد که نرخ سپرده ها نیز افزایش یابد، البته زمزمه‌هایی هم در برخی بانک‌ها پیرامون این موضوع به گوش می رسد که در برخی موارد شاهد افزایش نرخ سپرده های بلند مدت هستیم.

تجریشی افزود: البته راهکار مواجهه با این موضوع را می‌توان در توسعه صندوق‌های با درآمد ثابت دانست، زیرا  آشنایی بیشتر آحاد مردم با مزیت‌های صندوق‌های با درآمد ثابت از جمله نرخ بالاتر و نداشتن نرخ شکست می تواند پول‌هایی که تصمیم به پارک شدن در سپرده ها را دارند به سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری هدایت کند.

او تاکید کرد: نکته مهم در این بین معرفی بیش از پیش انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری به متقاضیانی است  که دارای ذايقه متفاوت ریسک هستند، توجه به این نکته می تواند نقدینگی را حول بازار سرمایه کشور متمرکز کند.

سفته‌بازی در بازارهای موازی کم شد

این کارشناس بازارسرمایه گفت: اتفاق مثبت دیگری که این روزها شاهد آن هستیم کاهش سفته بازی در بازار های موازی به خصوص مسکن و خودرو است. به واسطه ابزارهای مالیاتی و نظارتی، سوداگران این حوزه‌ها در نهایت چاره‌ای جز بازگرداندن نقدینگی به سمت بازارهای شفاف ندارند. یکی از این مقاصد بازار سهام و البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و باید از این موقعیت، نهایت بهره برداری را کرد.

*خبرنگار: لیلی شهیر

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه  این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم

مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفت: سامانه بومی پس از معاملات نیز IRPT نام دارد که این سامانه چندین سال پیش توسط یک پیمانکار بیرونی تولید شده است، اما هنوز در حوزه کسب و کار بازار سرمایه به جم...

TejaratNews.com/

خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟

چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: صنعت پالایشی یکی از پر ابهام‌ترین صنایع بورسی است و صورت‌های مالی میاندوره‌ی آن‌ها با تاخیر‌های بیش از 6 ماه منتشر می‌شود.

YJC.news/

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار

رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار

شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه‌، 26 مهرماه) با 853 واحد افزایش در جایگاه یک ‌میلیون و 436 هزار واحدی قرار گرفت.

Bartarinha.ir/

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

بورس 755 واحد افت کرد

رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

قیمت دلار از زمان روی کار آمدن دولت ريیسی تاکنون نوسان قابل توجهی داشته. اما حالا به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد به هر طریقی قیمت دلار را پایین نگه دارد. از کنترل دستوری تا تزریق ارز به بازار. اما آیا ار...

TejaratNews.com/
اهرم افت معاملات پلیمرهای بورس کالا

اهرم افت معاملات پلیمرهای بورس کالا

صعود قیمت‌های پایه محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در چهارمین هفته مهرماه به گونه‌‌‌ای رقم خورد که اثر رشد قیمت‌های جهانی، به‌عنوان یکی از متغیرهای اصلی در...

EghtesadOnline.com/
100 میلیون اجاره خودرو برای دور دور کردن / بیت‌کوین و ارز در ازای اجاره خودرو!

100 میلیون اجاره خودرو برای دور دور کردن / بیت‌کوین و ارز در ازای ...

برخی برای مراسم عروسی خودروی لوکس اجاره می‌کنند و برخی هم برای مراسمات خاص دیگر مانند شرکت‌هایی که مهمان خارجی دارند. اما یک سر بازار اجاره خودروهای لوکس به «دور دور کردن» می‌رسد! هر شب دو تا 15 میلیو...

TejaratNews.com/
«کلینکر» بورس کالایی شد

«کلینکر» بورس کالایی شد

بازار فرعی بورس کالای ایران امروز دوشنبه 26 مهر ماه برای نخستین بار میزبان عرضه 2 هزار تن کلینکر تیپ دو شرکت سیمان ارومیه به عنوان ماده اولیه تولید سیمان است.

Sena.ir/
عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد!

عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد!

روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود مدعی شد که گزارش پیش‌بینی قیمت دلار توسط برخی از اعضای دولت حسن روحانی درز داده شده است!

Bartarinha.ir/
لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم

لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم

وزیر امور اقتصاد با تاکید بر تولید محتوا در اتاق‌های فکر، خواستار ترویج فرهنگ سهام داری و ارتقاء آموزش مردم درباره بازار سرمایه شد.

Irinn.ir/
آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا

آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا

مدیرعامل ایران‌خودرو از تولید 97 هزار خودرو ناقص و دپوی آنها در پارکینگ‌های این شرکت خبر داده ، مدیرعامل سایپا نیز به وجود 45 هزار ناقص در این شرکت اذعان کرده است. طبق اظهارات مدیران عامل این دو شرکت ...

TejaratNews.com/
خودروی ثبت نامی شبیه لاتاری شده است پنج هزار تن ذرت آلوده شد! با 300 میلیون تومانی میتوان در کرج خانه خرید؟ قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین می‌گیرد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است حذف خرید‌ها از سبدخانوار به دلیل گرانی "کسعدی" فردا بازگشایی می شود/" شتران " آماده انجام معامله " لکما " برای " همراه " 300 دستگاه کولر صنعتی می‌خرد " پیزد " نرخ 4 نوع لاستیک را افزایش داد اطلاعیه اصلاح قرارداد آتی پسته و راه اندازی یک سررسید جدید ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم! رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه فیدلیتی به بازار نرسیده گران شد / افزایش قیمت 10 درصدی در 4 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین روز پرنوسان بورس | افزایش 853 واحدی شاخص کل دست به دست شدن بیش از 7 میلیارد سهام در بورس تهران رشد اندک شاخص در پایان بازار نمای پایانی بورس(26مهر1400) / شاخص کل با رشد 853واحدی معاملات را به پایان برد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(26مهر) / خروج 110میلیارد تومان پول حقیقی از پالایشی‌ ها