درباره عرضه اولیه آردینه چه میدانید؟ | معرفی عرضه اولیه «آردینه»

درباره عرضه اولیه آردینه چه میدانید؟ | معرفی عرضه اولیه «آردینه»

فردا چهارشنبه 25 بهمن 1402 برای اولین بار 12 درصد از سهام شرکت نشاسته و گلوکز آردینه با نماد «آردینه» به روش ترکیبی در فرابورس ایران عرضه خواهد شد. به همین منظور به بررسی وضعیت این شرکت خواهیم پرداخت.

به گزارش نبض بورس، طی سال جاری سهام 18 شرکت در بازار سرمایه عرضه اولیه شده اند که آخرین عرضه اولیه سال جاری نماد بیوتیک بود و فردا چهارشنبه 25 بهمن ماه نماد آردینه بعنوان نوزدهمین عرضه اولیه سال جاری وارد بازار سرمایه خواهند شد.

فردا چهارشنبه 25 بهمن 1402 برای اولین بار 12 درصد از سهام شرکت نشاسته و گلوکز آردینه با نماد «آردینه» به روش ترکیبی در فرابورس ایران عرضه خواهد شد. به همین منظور به بررسی وضعیت این شرکت خواهیم پرداخت.

درج نماد آردینه در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران

بدینوسیله به اطلاع میرساند شرکت نشاسته و گلوکز آردینه (سهامی عام) پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از تاریخ 1402/06/08 بعنوان سیصدومین نماد معاملاتی (یکصد و نود و سومین شرکت در بازار دوم) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج گردید.
سایر اطلاعات به شرح زیر می‌باشد:
تاریخ پذیرش: 1401/09/09
مشاور پذیرش: تامین سرمایه تمدن
نماد معاملاتی: آردینه
گروه: محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر
زیرگروه: تولید نشاسته و محصولات وابسته
شماره ثبت نزد سازمان: 12178
تاریخ ثبت نزد سازمان:1402/06/08

عرضه اولیه آردینه

عرضه اولیه تعداد 400 میلیون سهم معادل 12 درصد از کل سهام شرکت نشاسته و گلوکز آردینه به روش ترکیبی و طی دو مرحله روز چهارشنبه مورخ 1402.11.25 انجام خواهد شد.

مرحله اول عرضه سهام این شرکت به تعداد 16 میلیون سهم معادل 4 درصد از کل سهام به قیمت ارزش گذاری 58,959 ریال به روش حراج انجام خواهد شد و مرحله دوم به تعداد 32 میلیون سهم معادل 8 درصد از کل سهام شرکت به قیمت کشف شده در مرحله اول و به روش قیمت ثابت عرضه خواهد شد.

معرفی و تاریخچه شرکت

طبق بررسی‌ بورس پرس، شرکت نشاسته آردینه 21 دی سال 76 به صورت سهامی خاص تاسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی اصفهان به ثبت رسید و با با ظرفیت اسمی 10 هزار تن نشاسته، 35 هزار تن گلوکز و 1500 تن گلوتن شروع به بهره‌برداری کرد. نام شرکت سال 99 به نشاسته و گلوکز آردینه تغییر یافت.

شرکت از سال 76 فعالیت را در جهت بکارگیری مدرن‌ترین و مجهزترین ماشین آلات تولید نشاسته گلوتن و گلوکز از کشور‌های اروپایی آغاز کرد و در این صنعت مدرن اکنون دارای تجهیزات پیشرفته کنترل کیفیت و قادر به ساخت نشاسته فوق تصفیه، گلوتن، گلوکز فوق تصفیه اسیدی و آنزیمی و دکستروز مایع در شرایط کاملا بهداشتی است.

فرآورده‌های این شرکت منطبق بر استاندارد‌های ملی و بین‌المللی، جایگاه ویژه‌ای در صنایع غذایی خصوصا فرآورده‌های گوشتی (سوسیس، کالباس، همبرگر) ماکارونی، شیرینی و شکلات، تافی، گز، سوهان، حلوا شکری، مربا، بستنی، آدامس و ... را دارا است.

میزان سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت با 127 نیروی انسانی در بدو تاسیس 100 هزار تومان بوده که طی چند مرحله افزایش سرمایه به 40 میلیارد تومان رسیده است. شرکت در سال جاری اقدام به افزایش سرمایه از محل سود انباشته 200 میلیارد تومان خواهد کرد.

حسین و سعید امینی، مسعود و مهدی امینی هرندی هر کدام 22.7 درصد سهام، مايده امینی هرندی 7.92 درصد سهام و شرکت آران سرمایه خاورمیانه یک درصد سهام را در اختیار دارند. خانواده امینی از 60 سال پیش به واسطه فعالیت‌های پدر خانواده در شهر اصفهان به تولید نشاسته از آرد گندم اشتغال داشتند.

به طور خلاصه شرکت آردینه در سال 1376 با هدف تولید نشاسته، گلوتن و گلوکز تاسیس شد. در حال حاضر، خانواده امینی با مالکیت 99 درصدی به عنوان سهامدارن اصلی «آردینه» محسوب شده و شرکت آران سرمایه خاورمیانه با مالکیت 1 درصدی، دیگر سهامدار این شرکت است.

رقیب آردینه در بازار سرمایه

شرکت نشاسته و گلوکز آردینه رقیب بزرگی به نام شرکت گلوکوزان با نماد «غگل» در بازار سرمایه دارد. بر خلاف «آردینه» که یک کسب و کار خانوادگی است. سهامدار اصلی شرکت «غگل» گروه صنعتی زر «غزر» است که یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌ها در صنعت غذایی کشور محسوب شده و در عین حال از بزرگ‌ترین صادرکننده‌های محصولات غذایی در خاورمیانه است.

میزان صادرات آردینه

شرکت «آردینه» با توجه به این‌که بخشی از محصولات خود را صادر می‌کند، با افزایش قیمت ارز نیز می‌تواند روند صعودی خود را در میزان فروش حفظ کند. لازم به ذکر است این شرکت در سال مالی 1401 تقریبا 13 درصد از محصولات خود را در بازار‌های صادراتی به فروش رسانده است. در جدول زیر می‌توانید وضعیت صادرات «آردینه» در 9 ماهه سال 1402 را مشاهده کنید:

همانطور که مشاهده می‌کنید کشور ترکیه اصلی‌ترین مقصد صادراتی «آردینه» محسوب شده و این شرکت با فروش 350 تن گلوتن گندم موفق به کسب درآمد 332 هزار 500 دلار شده است.

وضعیت سودآوری در «آردینه»

همانطور که مشاهده می‌کنید میانگین رشد سود خالص و سود عملیاتی «آردینه» از سال مالی 1397 تا پایان سال مالی 1401 به ترتیب 173 و 160 درصد بوده است. در نمودار زیر نیز می‌توانید وضعیت سود محقق‌شده «آردینه» بر اساس هر سهم را در 5 سال گذشته مشاهده کنید:

«آردینه» موفق شده در سال مالی 1401 به ازای هر سهم 6٬355 ریال سود محقق کند که نسبت به سال 1400 با رشد 66 درصدی سود نقدی همراه بوده است.

وضعیت مالی، محل صرف منابع و برنامه افزایش سرمایه

سود خالص شرکت در نیمه نخست سال بالغ بر 187.3 میلیارد تومان و درآمد‌های عملیاتی و سود خالص طی سال گذشته بالغ بر 718.5 و 254.2 میلیارد تومان بود. خالص دارایی‌ها سال 1401 بالغ بر 424 میلیارد تومان بود که در نیمه نخست سال به 584 میلیارد تومان رسید. البته دارایی‌ها تجدید ارزیابی نشده است.

شرکت هیچ بدهی بانکی ندارد و تا به حال از تسهیلات بانکی استفاده نکرده است. بررسی مقایسه‌ای فروش محصولات نشان می‌دهد در سال 1401 گلوکز ممتاز با سهم 57 درصدی، پرفروش‌ترین محصول آردینه بود.

سهم شرکت از میزان مصرف و بازار محصولات

بر اساس برآورد مصرف واقعی، سهم شرکت از میزان مصرف محصولات نشاسته و گلوکز دو درصد و این سهم از بازار محصولات نشاسته و گلوکز از منشا گندم 10 درصد است. این شرکت برنامه‌ای برای توسعه این سهم از بازار ندارد و اهداف توسعه‌ای عمدتا معطوف به تنوع تولید و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است.

آردینه دوره 3 ماهه را چگونه گذراند؟

شرکت نشاسته و گلوکز آردینه در دوره 3 ماهه منتهی به 1402/03/31 به ازای هر سهم 1،748 ریال سود شناسایی کرده است، که نسبت به مدت مشابه سال قبل 94 درصد کاهش داشته است.

«آردینه» با سرمایه ثبت شده 400،000 میلیون ریال طی عملکرد 3 ماهه منتهی به 1402/03/31 مبلغ 699،104 میلیون ریال سود شناسایی کرده است

آخرین اخبار بورس و اقتصاد