کشاورزان زعفران به جای سود، ضرر می‌دهند

کشاورزان زعفران به جای سود، ضرر می‌دهند

ريیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: صادرکنندگان زعفران طی سال‌های گذشته...

به گزارش خبرگزاری برنا، غلامحسین شافعی صبح امروز، 30 تیرماه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در ساختمان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: تنها کاری که طی سال‌های اخیر در مسیر حرکت زعفران صورت دادیم زیبا کردن بسته‌بندی این محصول بوده و هیچ کار اساسی توسط صادرکنندگان و تولیدکنندگان این محصول انجام نشده است. ضمن اینکه بهره‌برداران زعفران جزء اقشار ضعیف جامعه بوده و تمام امید آن‌ها به تولید و کسب سود از این محصول است؛ بنابراین باید تصمیمات اساسی در این حوزه گرفته شود.

وی افزود: هم اکنون صنایع تبدیلی زعفران ایران در نقطه صفر قرار دارد؛ درحالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته دنیا از این محصول برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، دارویی و... استفاده کرده و ارزش کالایی این محصول نیز 5 الی 7 برابر محصولات مشابه است.

غلامرضا میری، نایب ريیس شورای ملی زعفران نیز با اشاره به مشکلات موجود در حوزه صادرات زعفران عنوان کرد: در خراسان رضوی حدود 123 هزار هکتار زمین زیر کشت پیاز زعفران قرار دارد و 157 هزار خانوار کشاورز نیز در این استان ساکن هستند.

برداشت سالانه 500 تن زعفران و ارزآوری 500 میلیون دلاری این محصول از ظرفیت‌ها و مزیت‌های بالقوه خراسان رضوی است.

صادرات زعفران طی 5 ماه گذشته 45 درصد کاهش یافته است

وی ادامه داد: صادرات زعفران طی 5 ماه گذشته 45 درصد کاهش یافته است. در راه صادرات این محصول موانعی مانند تصویب نیم درصد آب مجازی وجود دارد که برای هر صادرکننده بین 120 الی 200 هزار تومان هزینه دارد. در حالی‌که زعفران محصولی آب‌بر نبوده و تنها در مهرماه نیاز به آبیاری دارد.

نایب ريیس شورای ملی زعفران با اشاره به مانع دوم در روند صادرات زعفران خاطرنشان کرد: نرخ پایه گمرکی زعفران در بازه زمانی 50 روزه از 1250 دلار به 1598 دلار افزایش پیدا کرده در حالی‌که کاهش عرضه زعفران در بازار یا افزایش نرخ این محصول نیز اتفاق نیفتاده است. همچنین برگشت ارز حاصل از صادرات به دلیل هزینه‌ بالای آن نیز از دیگر موانع صادرات زعفران است.

میری تصریح کرد: در یک کیلو زعفران حدود 14 میلیون هزینه سربار برای صادرکننده وجود دارد و همین عامل باعث افزایش قاچاق شده است. زیرا زعفران قاچاق شده 20 الی 25 درصد پایین‌تر از قیمت صادرات در بازارهای هدف صادراتی عرضه می‌شود.

همچنین میزان صادرات زعفران از 325 تن در سال‌های گذشته به مرز 120 تن طی چند سال اخیر رسیده است.

وی افزود: برای صادرات مستقیم زعفران به کشورهایی همچون چین و هند باید عوارض 38 درصدی واردات به این کشورها را پرداخت کنیم.

نایب ريیس شورای ملی زعفران تاکید کرد: با توجه به اینکه 90 درصد تولید و صادرات زعفران از خراسان رضوی صورت می‌گیرد، تفویض اختیارات در حوزه زعفران به استان داده شود زیرا در مرکز یعنی تهران تصمیماتی گرفته می‌شود که قابلیت اجرایی ندارد.

کاهش 134 درصدی صادرات زعفران در خردادماه سال جاری

فرشید منوچهری، دبیر شورای ملی زعفران ایران در ادامه این جلسه اظهار کرد: صادرات زعفران در خردادماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 134 درصد کاهش یافته و عوامل متعددی منجر به این کاهش شده‌اند. همچنین صادرات محصول برداشت شده در سال 1400 در تمامی ماه‌ها به جز آذر ماه رشد منفی داشته است.

وی تصریح کرد: قیمت پایه صادراتی زعفران در سوم بهمن‌ماه سال گذشته از 570 دلار به 1250 دلار افزایش یافت. اما این عدد مجددا حدود 40 روز بعد به حدود 1600 دلار افزایش پیدا کرد. در حال حاضر بازار صادرات زعفران دست قاچاقچیان افتاده و علت آن هزینه‌های سربار برای صادرکنندگان است.

همچنین محمد حسین روشنک، ريیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: صادرکنندگان زعفران طی سال‌های گذشته بابت صادرات این محصول حدود 5 درصد جایزه صادراتی دریافت می‌کردند، در حالی‌که هم اکنون 12 درصد جریمه صادراتی را متحمل می‌شوند. صادرات زعفران و ارزآوری کاهش پیدا نکرده، بلکه ثبت و ضبط رسمی صادرات به دلیل قاچاق کاهش پیدا کرده است.

در ادامه علی اکبر لبافی، ريیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با ارايه‌ بندهای پیشنهادی در نظر گرفته شده به منظور حل مشکل صادرات زعفران تصریح کرد: تفویض اختیارات به استان، حذف نیم درصد آب مجازی، ثبت برند ملی زعفران، تغییر قیمت پایه صادراتی، آموزش‌ها در حوزه بهره‌وری، تعیین تکلیف و بازنگری طرح جامع زعفران، برگشت ارز حاصل از صادرات، بررسی و شفاف‌سازی طرح کشاورزی قراردادی، حضور در بازارهای بین‌المللی با همکاری وزارت امور خارجه و... از جمله راهکارهای پیشنهادی به منظور حل مشکلات و موانع صادرات زعفران است.

وی با ارايه دومین دستور کار جلسه با عنوان ایجاد و فعال‌سازی شهرک‌های صنفی صنعتی خاطرنشان کرد: از جمله دلایل مهم طرح این موضوع در جلسه موضوع شعاع 30 کیلومتری شهرک‌های صنعتی است که مشکلاتی را برای اخذ مجوز به وجود آورده است. همچنین ماده 2 قانون نقش کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها نیز از نگاه صنعتگران مانع توسعه صنعتی استان است.

ريیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: مورد سوم در ارتباط با محدودیت شهرداری‌ها برای صنوفی است که جهت ساماندهی اعضای خود به دنبال ایجاد مجتمع صنفی هستند. همچنین ضوابط و مقررات شهرک‌های صنعتی باید به طور دقیق به شهرک‌های صنفی تسری پیدا کند.

محمود بنانژاد، ريیس اتاق اصناف مشهد نیز درباره مشکلات ایجاد شهرک‌های صنعتی عنوان کرد: بزرگترین معضل موجود در ایجاد شهرک‌های صنفی و صنعتی شعاع 30 کیلومتری این شهرک‎‌ها است. در حال حاضر بسیاری از این واحدهای تولیدی در سطح شهر مشغول به کار هستند و دور کردن آن‌ها از سطح شهر معضلاتی مانند رفت‌وآمد و... را در پی دارد. همچنین بسیاری از این مشاغل در رده‌های 2 و 3 زیست محیطی قرار داشته و امکان فعالیت در شهرها را دارند.

وی افزود: باید تفاوتی بین تغییر کاربری سرمایه‌گذار و صنوف در شهرک‌ها وجود داشته باشد. همچنین باید قیمت منطقه‌ای برای کاربری لحاظ شده و شهرک‌های صنفی غیردولتی به عنوان خدمات عمومی معرفی شوند.

انتهای پیام/

ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی