چشم‌انداز مثبت بورس در سال 1400

چشم‌انداز مثبت بورس در سال 1400

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به چشم‌انداز مثبت برای بازار سرمایه در سال 1400، گفت: سال آینده شاهد برخی از اتفاق‌های مهم مانند انتخابات ریاست‌جمهوری هستیم که این موضوع می‌تواند بر اقتصاد و بازار سرمایه کشور تاثیرگذار باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، “سهیل کلاهچی” امروز (چهارشنبه) به افت و خیزهای اخیر شاخص بورس در بازار سهام اشاره کرد و افزود: اکنون با توجه به انتشار گزارش مالی شرکت‌ها و قیمت فعلی ارز در کشور می توان گفت بسیاری از شرکت‌ها بعد از اصلاح به قیمت‌هایی رسیده‌اند که برای خرید، ارزنده و ارزان هستند.

وی اظهار داشت: برخی از سهام شرکت‌ها با توجه به ارزش ذاتی خود نباید با چنین قیمتی در بازار مواجه باشند بلکه باید بهای آنها بیش از قیمت های فعلی باشد؛ بنابراین اکنون می توان گفت بازار از ارزندگی لازم برای رشد برخوردار است.

کلاهچی با بیان اینکه طبیعت بازار سرمایه این است که وقتی روندی پرقدرت در بازار شکل می گیرد همه سهم ها همسو با یکدیگر در مسیر صعودی قرار می گیرند، گفت: این اتفاق در روند نزولی هم رخ می دهد، زمانی که جو بازار منفی می شود قیمت سهام همه شرکت ها رو به پایین حرکت می کند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به وجود چنین شرایطی در بازار می توان امیدوار بود که بورس در سال آینده حرکت مثبتی را در پیش بگیرد و و روزهای خوشی را در این بازار شاهد خواهیم بود اما سهامداران نباید در انتظار رشد بازار همانند روند بازار در سال 99 باشند بلکه کلیت بازار روند صعودی معقولی را در پیش می گیرد.

وی با بیان اینکه متغیرهای مختلفی تاثیرگذار بر بازار سهام هستند، گفت: مساله برجام به عنوان مهمترین متغیری محسوب می شود که توجه زیادی به آن می شود.

کلاهچی اظهار داشت: در مورد برجام صحبت های ابتدایی اتفاق افتاده و مسایل ضد و نقیضی در این زمینه شنیده می شود که ممکن است برجام به حالت قبل باز گردد و حتی شاید مذاکرات جدیدی در این زمینه صورت گیرد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، این موضوع به دلیل احتمال کاهش قیمت ارز باعث ترس فعالان بازار شده است.

وی تاکید کرد: یک سری صحبت ها در مورد احتمال کاهش نرخ ارز تا قیمت 10 هزار تومان مطرح شده بود که به نظر می رسد نرخ دلار بعد از کاهش به قیمت 10 هزار تومان نرسد و در محدوده 20 هزار تومان باقی بماند.

کلاهچی با تاکید بر اینکه بعید به نظر می رسد که دلار به قیمت 10 هزار تومان برسد، گفت: درصورتی که دلار تا قیمت 10 هزار تومان کاهش پیدا کند این روند نزولی کوتاه مدت خواهد بود، به زودی به قیمت تعادلی باز می گردد و به نرخ حدود 20 هزار تومان می رسد؛ بنابراین کاهش قیمت شدیدی را در نرخ ارز شاهد نخواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در صورتی که برجام به حالت قبل بازگردد در آن آن قیمت ارز می تواند به عنوان یکی از پیامدهای تهدیدکننده بازار باشد اما با این اتفاق مسایل دیگری پیش می آید که می تواند بر روند بازار تاثیر مثبتی داشته باشد.

وی تاکید کرد: برداشته شدن تحریم ها به نفع بسیاری از شرکت ها مانند شرکت های صادرات محور خواهد بود که اکنون صادرات آنها به صفر رسیده است؛ بنابراین با برداشته شدن تحریم ها صادرات کشورها از سر گرفته می شود و می توان دوباره روند سودآوری را در این شرکت ها شاهد باشیم که این امر زمینه افزایش قیمت سهام و سودآوری شرکت ها را فراهم می کند.

کلاهچی با بیان اینکه در کنار صنایع صادرات محور در برخی دیگر از صنایع هم می توان شاهد اثر مثبت برداشته شدن تحریم ها بود، گفت: با توجه به نقل و انتقالات مالی، برداشته شدن تحریم ها می تواند به نفع سهام بانکی باشد و به طور حتم بر روی سهام این گروه هم اثر مثبت خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در کنار این موضوع برخی دیگر از شرکت های تولیدی مانند شرکت‌های خودروسازی وجود دارند که می توانند قراردادهایی را با شرکت های خارجی داشته باشند؛ این موضوع می تواند بر روند این گروه ها تاثیر مثبت داشته باشد و باعث افزایش قیمت سهام آنها شود.

وی خاطرنشان کرد: صحبت های مطرح شده فقط یک نوع پیش بینی است و سهامداران نباید با کوچکترین اتفاقی به سمت خرید این سهام پیش بروند و باز هم اقدام به تصمیم‌گیری‌های هیجانی در این بازار کنند.

کلاهچی گفت: چشم اندازی که برای بازار سرمایه در سال 1400 وجود دارد چشم اندازی مثبت است، گفت: در سال 1400 شاهد برخی از اتفاق های مهم مانند انتخابات ریاست جمهوری هستیم و احتمال اینکه ریاست جمهوری آینده بخواهد سیاست های جدید را به کار گیرد وجود دارد؛ بنابراین این موضوع بر اقتصاد و بازار سرمایه کشور می‌تواند تاثیرگذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی رخ می دهد اما طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته بازار رو به مثبت حرکت خواهد کرد.

کلاهچی با بیان اینکه نکته دیگر که در سال 1400 بسیار حايز اهمیت است و باید توجه ویژه ای به آن شود، احتمال ورود کشور به دوران رکود اقتصادی است، گفت: نشانه های آن را از الان در کشور شاهد هستیم و در سال های قبل تجربه وجود چنین رکود اقتصادی را در کشور داشته ایم.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: رکودی که در کشور رخ می دهد رکود همراه با تورم است، به همین دلیل می توان افزایش قیمت هایی را بنا بر رشد تورم در سال 1400 تجربه کنیم.

کلاهچی با اشاره به اینکه در شرایط رکودی شاهد این هستیم که بسیاری از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی شاید نتوانند به خوبی کار خود را انجام دهند، گفت: در سال 98 و 99 شاهد افزایش قیمت همه اقلام بودیم و قیمت ارز رو به بالا حرکت می کرد؛ بنابراین سرمایه گذاران بیشتر به سمت سهای شرکت هایی می رفتند که به دنبال افزایش سرمایه تجدید ارزیابی داشتند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این شرکت ها از دارایی هایی برخوردارند که قیمت آنها با تورم افزایش می یابد؛ به همین دلیل این شرکت ها برای سرمایه گذاری دارای ارزندگی هستند.

وی اظهار داشت: شرایط تورمی که اکنون در کشور وجود دارد و شرایطی که در سال 1400 با آن مواجه خواهیم بود نشان می دهد، افزایش سرمایه‌ای را که شرکت‌ها در سال‌های گذشته داشتند دیگه کارساز نیستند بلکه اکنون باید به این موضوع توجه کرد که کدام شرکت ها می توانند سود عملیاتی بسازند یعنی شرکتی که برای تولید خودرو یا قطعات ساخته شده است باید بتواند سود را از طریق کار اصلی خود به دست آورد.

کلاهچی تاکید کرد: سود عملیاتی شرکت ها مهمترین نکته برای تحلیل شرکت ها در سال 1400 است و باید توجه کرد که کدام یک از شرکت ها می توانند تولید بیشتری را داشته باشند تا از طریق سودآوری برای فعالان بازار جذاب تر باشند.

منبع: ایرنا

اخبار بیشتر را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

تصمیم جدید نمایندگان مجلس درباره چک خفت‌گیری از سهامداران در گردنه‌ "گره معاملاتی" وام ودیعه مسکن به چه کسانی پرداخت می‌شود؟/احتمال افزایش وام کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ا رزش معاملات دو بازار از 6.5 هزار میلیارد تومان گذشت افزایش کیفیت محصولات سایپا در شرایط تحریم گرانفروشی نان، میوه و مرغ در صدر شکایات شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ کاهش نرخ دلار در کانال 23 هزار تومان اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات

در حال بارگیری...