داشبوردهای مدیریتی لایحه بودجه 1401 منتشر شد

داشبوردهای مدیریتی لایحه بودجه 1401 منتشر شد

خبرگزاری فارس همزمان با تقدیم لایحه بودجه به مجلس، اقدام به انتشار عمومی داشبوردهای مدیریتی لایحه بودجه سال 1401 نموده است تا از این طریق امکان تحلیل دقیق جداول لایحه بودجه برای مسيولان، پژوهشگران و عموم مردم فراهم شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نظام بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی کشور یکی از ارکان اصلی حکمرانی محسوب می‌شود که وظیفه هدایت جریان پولی و مالی کشور به سمت برنامه‌های مطلوب را بر عهده دارد. در ایران، سازمان برنامه‌ و‌ بودجه متولی حاکمیتی این وظیفه مهم و حیاتی است و سالانه با تدوین و انتشار بودجه، تصویری از برنامه‌های مهم و منابع مالی در اختیار تصمیم‌گیران و مسيولان قرار می‌دهد.

طبق روال هر سال، سازمان برنامه ‌و ‌بودجه همزمان با تقدیم لایحه بودجه سال 1401 توسط دولت به مجلس شورای اسلامی، اقدام به انتشار عمومی متن این لایحه و پیوست‌های آن نموده است.

انتشار عمومی لوایح بودجه و پیوست‌های آن در سال‌های اخیر، گامی مثبت و روبه‌جلو در راستای افزایش شفافیت ارزیابی می‌شود، اما از آنجا که لایحه بودجه در قالب فایل‌های غیرقابل ویرایش پی‌دی‌اف (PDF) منتشر می‌شود، امکان تحلیل دقیق جداول لایحه دو هزار صفحه‌ای بودجه را از مسيولان و کارشناسان سلب کرده است.

در راستای برطرف شدن مشکل فوق، خبرگزاری فارس اقدام به انتشار عمومی داشبوردهای مدیریتی لایحه بودجه سال 1401 کرده است تا از این طریق امکان تحلیل دقیق لایحه بودجه برای مسيولان، کارشناسان و عموم مردم فراهم شود.

داشبوردهای مدیریتی ابزاری همه‌ فهم برای تحلیل داده‌ها محسوب می‌شوند که با در اختیار گذاشتن دید کلان و جزيی درباره وضعیت بودجه کشور، سازمان‌ها، نهادها و ... به سیاست‌گذاران این امکان را می‌دهند که تصمیم‌گیری خود را مبتنی بر شواهد و داده‌ها قرار دهند. هدف از انتشار این داشبورد در وهله اول تغییر نگرش مسيولان و سیاست‌گذاران درباره روش‌های تحلیل بودجه و در وهله دوم فراهم آوردن ابزاری جدید در جهت تحلیل و بررسی آسان بودجه در کشور است.

در داشبوردهای مدیریتی لایحه بودجه 1401 چه اطلاعاتی وجود دارد؟

در این داشبوردها منابع و مصارف کلان بودجه در کنار بودجه دستگاه‌های اجرایی، استان‌ها، امور و برنامه‌ها به تفکیک درآمدهای عمومی و اختصاصی و بودجه‌های هزینه‌ای و عمرانی با توجه به اطلاعات مندرج در «ماده واحده و جداول کلان» آمده است.

شکل 1 تصویری از این داشبوردها را نشان می‌دهد که در آن منابع و مصارف کلان بودجه آورده شده است. با انتخاب هر بخش از این داشبورد، سایر قسمت‌ها به صورت متناسب فیلتر می‌شوند و این امکان را در اختیار کارشناسان قرار می‌دهند که درآمدها و هزینه‌های دولت را به تفکیک هر بخش و هر سال مشاهده نمایند و از میزان تغییرات هر بخش مطلع شوند.

شکل 1. تصویر داشبورد منابع و مصارف کلان، جداول 1 تا 4 ماده واحده[1]

شکل2، تصویری از داشبورد درآمدهای دولت را در چهار سطح نشان می‌دهد که به تفکیک درآمد اختصاصی و عمومی و همچنین درآمد ملی و استانی قابل فیلتر است. امکان جستجوی اجزای درآمدی در جزيی‌ترین سطح فراهم شده است.

شکل 2. تصویر داشبورد درآمدهای دولت، جدول 5 ماده واحده

منابع عمومی و اختصاصی پس از حصول در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار می‌گیرد. در شکل 3، تصویر داشبورد بودجه دستگاه‌های اجرایی اصلی به تفکیک آورده شده است. در لایحه 1401 در مقایسه با لایحه 1400، بودجه دستگاه‌های اجرایی در دو سطح «دستگاه‌های اصلی» و «دستگاه‌های تابعه» آورده شده است.

شکل 3. تصویر داشبورد بودجه دستگاه‌های اجرایی اصلی، جدول 7 ماده واحده

شکل 4 تصویر بودجه استانی در ایران را نشان می‌دهد. استان‌های با بیشترین و کمترین بودجه به تفکیک نوع بودجه آورده شده‌اند. همچنین سرانه بودجه هر استان بر حسب جمعیت قابل انتخاب و تحلیل است.

شکل 4. تصویر داشبورد بودجه استانی، جدول10 ماده واحده

نحوه دسترسی به داشبوردهای مدیریتی لایحه بودجه

داشبوردهای مدیریتی لایحه بودجه سال 1401 برای «ماده واحده و جداول کلان» تهیه شده و به صورت یکجا از اینجا قابل دسترسی است.

در لینک‌های زیر تمامی داشبوردهای مدیریتی به تفکیک قابل دسترس هستند:

- منابع و مصارف کلان (جداول 1 تا 4 ماده واحده)

- درآمدهای دولت (جدول5 ماده واحده)

- بودجه امور (جدول6 ماده واحده)

- بودجه دستگاه‌های اجرایی اصلی (جدول7 ماده واحده)

-بودجه دستگاه‌های اجرایی تابعه (اطلاعات تکمیلی لایحه1401)

- برآورد تملک دارایی‌های مالی (جدول8 ماده واحده)

- برآورد اعتبارات ردیف‌های متفرقه (جدول9 ماده واحده)

- تصویر کلان بودجه استانی (جدول 10 ماده واحده)

در مجموع، ابزارهای جدید برای تحلیل داده‌های بودجه (نظیر داشبوردهای مدیریتی) این امکان را برای سیاست‌گذاران و پژوهشگران فراهم می‌کنند که با نگرشی جدید به تحلیل و بررسی بخش‌های مختلف بودجه بپردازند. استفاده از این روش‌ها بجای روش‌های سنتی، ابعاد جدیدی از نکات تحلیلی را در اختیار قرار می‌دهد که پیشتر از نگاه سیاست‌گذار پنهان می‌ماند.

انتهای پیام/ب

اجاره مسکن در منطقه اقدسیه تهران چقدر هزینه دارد؟ ایستگاه متروی گلشهر تعطیل می شود چرا خرما در بورس کالا نماند؟ قیمت مدل‌های پیکان، خودروی نوستالژیک بازار شهرام جزایری چگونه سر وکیلش را کلاه گذاشت! نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه... چگونه با سیم کارت وام بگیریم؟ پیکان 13 ساله 60 میلیون تومان/خودروی نوستالژیک بازار چند؟ تقاضای نمایندگان مجلس درباره عدم واگذاری سهام... رعد و برق به فرودگاه بندرعباس آسیب زد 3 عضو هیات عامل بانک مرکزی منصوب شدند کارمند اختلاسگر بنیاد مسکن دستگیر شد + جزيیات قیمت دلار و یور در سراشیبی مهم‌ترین اتفاقات بازار رمزارزها در سال 2021 پیش بینی سکته آور از بازار مسکن! عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار فوری/ همسان‌سازی حقوق معلمان در هیات دولت تصویب شد چتربازی ویژه علی‌عسگری را ببینید! جهش قیمت بیت‌کوین در سه ماهه اول سال 2022 محتمل است؟ 3 انتصاب جدید در بانک مرکزی حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود زمان واریزی یارانه جدید اعلام شد زمان پرداخت اقساط وام مسکن ملی مشخص شد تعرفه‌‌های‌ پزشکی 60 درصد بیشتر می شود! واکنش همتی به ادعای افزایش صادرات نفت اختصاص وام 300 میلیون تومانی برای بافت های فرسوده جزيیات پیشرفت نهضت ملی مسکن در شهر‌های جدید یارانه جدید چه زمانی واریز می شود؟ ماجرای دعوای اوجی و همتی چه بود؟/ پول نفت ایران کجاست؟ قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار / جدول نرخ‌ها تاریخ واریز کارانه پرستاران اعلام شد بررسی طرحی جدید برای خرید کالا کدام یک از وعده‌های بورسی محقق شد؟ نسخه آرمبخش وزیر صمت برای اصناف انتقاد ريیس اتاق اصناف از تصمیمات غیرکارشناسی دولت دوازدهم بیش از 80 درصد کاهش اشتغال کشور مربوط به بنگاه‌های خرد بوده است منظور از یارانه پنهان چیست؟ بلایی که تورم سر طلا خواهد آورد بازار خودرو قفل شد/ قیمت سمند ارزان پایین آمد قیمت‌ها در بازار خودرو قفل شد خبر خوش دولت برای بانوان مجرد / خانه دار شدن... پیش بینی تازه بانک جهانی از اقتصاد ایران شافعی: از دست این دولت و مجلس درمانده‌ایم چه عاملی رشد را به بورس برمی‌گرداند؟ آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (26 دی) پرداخت یارانه جدید از امسال اجرایی می شود؟ ایجاد آرامش برای واحدهای صنفی با درج قیمت تولید کننده معاملات مشکوک دو پتروشیمی در بورس عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار مذاکرات ایران و چین برای اجرای توافق 25ساله