چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟

چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟

در یک ماه اخیر بورس رشد قابل توجهی را داشت علت این موضوع از دیدگاه کارشناسان بازار سهام عوامل مختلفی مثل برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی و بالا رفتن تولیدات شرکت‌ها بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سال گذشته با دعوت هیجانی دولت از مردم برای ورود به بورس، یکباره آمار کدهای بورسی نسبت به سال 98 با رشد 76 درصدی مواجه شد. حالا بیشتر افراد جامعه به دنبال ثبت نام در سجام و احراز هویت در این سامانه بودند. در ماه‌های پایانی سال گذشته مجموع تعداد کدهای بورسی معامله‌گران به 32 میلیون و 200 هزار نفر رسید.

در مرداد ماه سال پیش شاهد افت شدید بازار سهام بودیم. بیشتر نمادهای افت شدید قیمت را تجربه کردند و سرمایه‌های خرد و اندک سهامداران تازه‌کار بورس از دست رفت.

در بودجه سال 99 کسری بودجه دولت بین رقم 55 تا 200 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده بود و به نظر می‌رسید دعوت دولت از مردم برای حضور در بورس بی‌مورد نبوده است. بعد از بحران بازار سهام گمانه‌های مختلفی از میران تامین مالی دولت از بورس زده شد حالا دولت متهم ردیف اول قرار گرفته است و اعداد و ارقام غیررسمی نشان می‌دهد که دولت تنها در سال 99 از بازار سهام 230 هزار میلیارد تومان تامین مالی کرده است.

از مرداد ماه سال گذشته تا به امروز اعتماد سهامداران خرد به بورس هر روز کمتر شد و دیگر به بازار سرمایه با دیدی بلندمدت نگاه نمی‌کردند. آن‌ها فقط منتظر باز شدن قفل صف‌های فروش سهم‌های خود و نوسان‌گیری‌های کوتاه مدت از بازار بودند. هر روز ریسک‌های بیشتری به بازار اضافه می‌شد از انتخابات ریاست جمهوری گرفته تا شدت گرفتن تحریم‌های اقتصادی و بالا رفتن نرخ دلار.

بورس در خرداد ماه 1400 چه شد

با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن ريیس جمهور جدید، تا حدی ابهام‌های سیاسی بازار سرمایه از بین رفت. نرخ دلار در حوالی 20 تا 24 هزار تومان تثبیت شد و مذاکرات برجام هم تا مرز توافق پیش رفت.

حالا سیاست‌های احتمالی ريیس جمهور منتخب نشان می‌دهد که قصد تامین مالی از بازار سهام را ندارد و اهداف خود را در جهت عمق بخشیدن به آن قرار داده است. اما هنوز ابهام تعیین کابینه اقتصادی او بر سر بازار سنگینی می‌کند.

از ماه پیش تا به حال شاخص کل بورس از کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی عبور کرد و به محدوده یک میلیون و 300 هزار واحد رسید. این تحرکات توانست تا افزایش قیمت در بیشتر نمادهای بازار ایجاد شود و حالا قفل نمادهای کوچک بازار هم با رشد شاخص کل هم‌وزن باز شود.

گروه‌های فولادی، نفتی و پالایشی در روزهای گذشته توانستند رشد خوبی را ثبت کنند. قیمت کامودیتی‌ها در بازار های جهانی فقط یکی از عوامل خارجی رشد بورس در روزهای گذشته بود. عامل مهم دیگر در بازدهی بازار سهام ثبات نرخ ارز، برداشته شدن برخی از تحریم‌های تجاری ایران توسط آمریکا و انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌های پالایشی عوامل مهم دیگری بودند که روند کلی بازار را تغییر دادند.

کارشناسان درباره رشد بورس چه می‌گوید؟

سعید درخشانی، کارشناس بازار سرمایه درباره دلیل رشد بورس در روزهای گذشته به تجارت‌نیوز گفت: در روزهای گذشته سهم‌ها رشد قیمتی معقولی را به واسطه اصلاح به دست آوردند. این در حالی است که P/E سهم‌ها با دلار 20 تا 21 هزار تومان در محدوده‌های 3 تا 4 رسیده است. بسیاری از نمادهای بنیادی بازار مثل فولاد، پتروشیمی و معادن از این قاعده پیروی کرده‌اند.

وی درباره این موضوع تشریح کرد: با توجه به اتفاقات اخیر و عدم کاهش قیمت دلار تا حد زیادی به بازار کمک شد. قیمت‌ها در حال حاضر نشان می‌دهند دلار در محدوده 21 تا 23 هزار تومان در حال بسته شدن است و تغییرات خاصی را نخواهد داشت. بنبراین شاهد این مسيله هستیم که افراد اقدام به خرید سهم‌هایی با P/E پایین در بازار کرده‌اند. همین موارد باعث رشد کلی بازار در یک ماه اخیر شده است.

درخشانی اضافه کرد: گزارشات منتشر شده سه‌ماهه شرکت‌ها منطقی بودند. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط فعلی و با توجه به افزایش نرخ‌ها، گزارش‌های سه ماهه تابستان امسال شرکت‌ها از وضعیت بهتری برخوردار باشند.بنابراین پیش‌بینی می‌شود سود شرکت‌ها امسال اعداد بزرگتری را نشان دهند. درخشانی افزود: تمامی این عوامل را بازار به نوعی پیش‌خور کرده و همین موضوع باعث رشد بورس در یک ماه اخیر شده است.

این کارشناس بازار درباره تاثیر تورم در بورس گفت: در حال حاضر قیمت سیمان در سه ماه اخیر بیش از 2 برابر افزایش داشته است یا قیمت بتن نسبت به سیمان رشد بیشتری را ثبت کرده است. در بخش‌هایی مثل بورس کالا که رشد آن‌ها ربطی به دلار ندارد هم شاهد رشد قیمت به دلیل افزایش تقاضا بودیم.

درخشانی تشریح کرد: نرخ‌های جهانی در چند وقت اخیر روند خوبی را داشته‌اند و همین موضوع به سودآوری برخی از شرکت‌ها کمک کرده است. بنابراین در حال حاضر فروش در بازار توجیهی ندارد و افراد می‌توانند سهم‌های خوبی را برای خرید شناسایی کنند.

وی درباره تاثیر کسری بودجه در بورس گفت: با توجه به کسری بودجه 500 هزار میلیارد تومانی سال 1400 به نظر می‌رسد نرخ دلار از محدوده‌های فعلی بیشتر شود. فروش شرکت‌ها بیشتر شوند و بازار سرمایه به صورت تورمی رشد کند. با توجه به کسری بودجه امسال به نظر می‌رسد در بهترین حالت دولت باید نرخ ارز را در بودجه به بالای بیست هزار تومان افزایش دهد.

وی در پایان تاکید کرد: به نظر می‌رسد سیاست‌های دولت جدید در نسبت با بازار سرمایه تغییر کند و اگر قصد تامین مالی هم داشته باشد به صورت غیر مستقیم و به اشکال دیگری این کار را انجام دهد.

 

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی شستا

رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی ...

مدیر عامل «شستا» از افزایش سرمایه 1200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.

TejaratNews.com/
اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد سازی نرخ شکر!

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد ساز...

فردا در حالی بازار سرمایه کار خود را آغاز خواهد کرد که احتمالا ده خبری که در روز جاری منتشر شد بر روی آن تاثیرگذار خواهند بود. قبل از معاملات فردا دوشنبه 21 تیر 1400 این ده خبر را ببینید.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: واژه اعتماد به بازار سرمایه واژه صحیحی نیست بلکه اعتماد باید به اقتصاد و رونق در سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا مردم سرمایه‌گذاری کنند در واقع بهبود شرایط اقتصادی اعتمادسازی...

TejaratNews.com/
بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بازرگانیتهران- ایرنا- دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های...

Irna.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

هر چند امروز بورس کار خود را با سبزپوشی شاخص ساز‌ها و رشد شاخص کل آغاز کرد، اما رفته رفته فشار فروش بر خرید غلبه کرد و در نهایت شاخص کل تنها با 1690 واحد افزایش به کار خود پایان داد. بورس فردا چگونه خ...

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

امروز 1 تیر 1400 بورس بعد از مدت‌ها یک روز سبز را به خود دید و ارزش معاملات به شکل قابل توجهی رشد کرد و از 7 هزار میلیارد تومان عبور کرد. بورس فردا سبز خواهد بود؟

NabzeBourse.ir/

پول‌های تازه در راه بورس

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل سهم‌های ارزنده‌ در انتظار بلیت پرتفوی سهامداران افزایش شکاف طبقاتی در ایران سهامداران بخوانند / مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 12 مرداد خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد کاهش نرخ اجاره در مناطق شرق تهران / حکیمیه ارزان‌تر است یا نارمک؟ قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ قیمت سکه امامی به 11200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/11 کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 مرداد / قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند؟ وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ محبوبیت شاهین از زبان شاهین‌سوار‌ها 7 سامانه‌ای که سهامداران عدالت باید با آن آشنا باشند احراز هویت 112 هزار سهامدار در تیرماه در سامانه سجام شناسایی 3 دستگاه ماینر در یک منزل مسکونی پیش‌بینی کارشناسان از گروه‌های پیش‌رو بورسی/ پتروشیمی‌ها رشد می‌کنند؟ "شپلی" در مجمع سودی تقسیم نکرد کاهش بسیار اندک ارزش سهام عدالت افزایش ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی قیمت اتریوم درحال کاهش است اقدام به کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتالی زمزمه ورود سعودی‌ها به استخراج بیت کوین/ آرامکو تکذیب کرد افزایش سرمایه نماد گران قیمت بورس بعد 14 سال پذیره‌نویسی یک صندوق جدید و با درآمد ثابت پیش بینی قیمت دوج کوین برای هفته‌های پیش رو سهامداران «برکت» بخوانند (11مرداد) / برکت برای دومین روز متوالی سرخ‌پوش شد تخفیف 50 درصدی به مالکان مسکن مهر! گزارش روزانه صندوق های ETF (11مرداد1400) / پایداری دارا یکم و پالایش در مدار نزولی اولین طرح تامین‌مالی جمعی در پلتفرم هم‌آفرین معرفی شد سهامداران خگستر بخوانند (11مرداد) / روند صعودی خگستر ادامه یافت خبر خوب برای بازار طلا / بازارهای مالی در هفته پیش رو افزایش ناگهانی قیمت اقلام خوراکی در بازار افزایش سرمایه 100 درصدی فولاد طی سه ماه آینده | به ازای هر سهم چقدر سود توزیع شد؟ کمبود قطعه تولید برخی لوازم خانگی را متوقف کرد سیمان سفید نی ریز و افزایش 47درصدی سود خالص

در حال بارگیری...