قیمت خودرو 10 درصد ریخت!

قیمت خودرو 10 درصد ریخت!

منحنی قیمت بازار خودرو در دهمین ماه سال ، مانند آبان و آذر به روند کاهشی خود ادامه داد و در دی‌ماه امسال متوسط قیمت خودروهای داخلی در بازار، 10درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرور بازار خودرو ماه‌های گذشته نشان می‌دهد منحنی قیمت در آذر نسبت به آبان، 5/ 8 درصد کاهش پیدا کرده و در آبان نسبت به مهر نیز افتی 19 درصدی داشته است.

رتبه خودرو در جدول تعدیل قیمت بازارها طی دی در حالی است که خودرو پیش‌تر صدرنشین این جدول شده بود. بررسی آمار بازدهی بازارها در آبان (نسبت به مهر) نشان می‌دهد بیشترین نزول قیمت در بین پنج بازار اصلی، نصیب خودرو شده بود.

متوسط قیمت خودروهای داخلی در انتهای آبان و در مقایسه با آخر مهر، افت نزدیک به 19 درصد را داشت و از همین رو، بیشترین بازدهی منفی نصیب بازار خودروهای داخلی شد.

این روند در آذر و نسبت به آبان نیز ادامه یافت؛ زیرا بررسی مقایسه‌ای بازارهای کشور در آخرین ماه پاییز نشان‌دهنده تکرار صدرنشینی خودرو در افت قیمت است. تحلیل آماری از روند قیمتی بازارها در آذر نشان می‌دهد «خودرو» در آخرین ماه از فصل پاییز، بیشترین کاهش قیمت را در مقایسه با بازارهای ارز، بورس، سکه و مسکن تجربه کرده است.

با این حساب بازار خودرو هم در آبان و هم در آذر، بخشی از حباب خود را تخلیه کرده و هرچند این روند در دی نیز ادامه داشته، با این حال سرعت آن در مقایسه با ماه پایه (آبان) کمتر شده است.

اینکه چرا بازار خودرو از آبان دچار بازدهی منفی شد و این ماه به‌عنوان پایه افت قیمت لحاظ شده، ریشه در اتفاقات سیاسی و اقتصادی دارد. در نیمه آبان و هزاران کیلومتر آن طرف‌تر، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار شد و در این کارزار، دونالد ترامپ نتوانست از پس جو بایدن بربیاید و از حضور دوباره در کاخ سفید محروم ماند.

با توجه به اینکه ترامپ ضد توافق هسته‌ای و برجام بود، ادامه ریاست‌جمهوری وی می‌توانست فشارهای سیاسی و اقتصادی را بر ایران افزایش دهد. بنابراین با صعود انتظارات تورمی شهروندان و رشد نرخ ارز، بازارهای داخلی به‌خصوص خودرو، توفان‌های قیمتی دوباره‌ای را تجربه می‌کردند.

با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و پیروزی بایدن، انتظارات تورمی ایرانی‌ها افت کرد و نرخ ارز هم نزولی شد و به تبع آن، بازار خودرو نیز روندی رو به افت به خود گرفت.

طی حدودا سه ماهی که از این ماجرا می‌گذرد، بازار خودرو در بیشتر مقاطع روندی نزولی داشته و هرچند گاهی صعودی شده، با این حال این صعود دوام پیدا نکرده است. مرور بازار خودرو طی سه ماه گذشته نشان می‌دهد گاهی حتی کفه عرضه سنگین‌تر از تقاضا بوده و خیلی‌ها از بیم ریزش بیشتر قیمت، خودروهای خود را به فروش گذاشته‌اند.

سرعت‌گیر‌های افت قیمت

هرچند روند نزولی قیمت خودرو در دی نیز ادامه داشته، با این حال سرعت آن نسبت به ماه آبان کاهش پیدا کرده است. این موضوع بیش از هر مساله دیگری به شوک آبان ماه بازار خودرو مربوط می‌شود که سبب شد حباب قیمت با سرعت نسبتا زیادی در مسیر تخلیه قرار گیرد.

اینکه متوسط قیمت خودرو در آبان و نسبت به مهر، افتی 19درصدی داشته و بازار خودروی صدرنشین بازدهی منفی شده، نشان می‌دهد سرعت تخلیه حباب آن بیش از سایر بازارها بوده است.

این در حالی است که در ادامه از این سرعت طی آذرماه کاسته شده و در دی نیز با وجود بهبود سرعت (نسبت به آذر)، حباب قیمت در مقایسه با آبان با سرعت کمتری روند تخلیه را ادامه داده است.

با توجه به اینکه در دی‌ماه انتظارات تورمی باز هم کاهش یافت و بازار ارز نیز 14 درصد افت داشت، انتظار می‌رفت منحنی قیمت خودرو هم با سرعت بیشتری نزول کند؛ اما دو اتفاق مانع آن شد.

اتفاق نخست، مصوبه شورای رقابت مبنی بر آزادسازی قیمت 18 خودروی کم‌تیراژ بود که به‌طور مقطعی قیمت‌ها را در بازار بالا برد. هرچند رشد قیمت‌ها تنها چند روز دوام داشت و بازار در ادامه روندی نزولی به خود گرفت، اما به هر حال این اتفاق در مسیر رو به افت منحنی قیمت، سکته انداخت. درواقع شاید اگر چنین اتفاقی رخ نمی‌داد، حالا بازدهی منفی بازار خودرو بیش از 10 درصد بود.

اما مورد دیگری که احتمال دارد به‌عنوان سرعت گیر در مسیر افت قیمت عمل کرده باشد، بهبود تقاضا است. بازار خودرو معمولا در زمستان با خیزی نرم به سمت رشد خرید و فروش می‌رود و در هفته‌های پایانی اسفند به اوج می‌رسد.

امسال البته با توجه به داستان کرونا، احتمالا محدودیت‌هایی برای سفرهای نوروزی اعمال خواهد شد و خیلی‌ها نیز خود مسافرت نخواهند رفت. با این حال ممکن است تقاضا برای خرید خودرو، در دی‌ماه بالا رفته باشد و اگر این چنین باشد، نمی‌توان از اثر آن بر کاهش سرعت افت قیمت، چشم‌پوشی کرد.

با این فرض و اگر دیگر متغیرها ثابت باشند، منحنی قیمت خودرو در بهمن نیز با سرعت کمتری روند نزولی خود را ادامه خواهد داد و حتی این امکان وجود دارد که روند فعلی (نزول قیمت) عکس شود.

این احتمال در مورد اسفند با توجه به نزدیک شدن به پایان سال، بیشتر است؛ هرچند البته احتمال دارد کرونا همه این پیش‌بینی‌ها را به هم بریزد. اگر آن‌طور که مقامات وزارت بهداشت می‌گویند، موج چهارم کرونا در اسفند شکل بگیرد، این موضوع احتمالا روی خرید و فروش خودرو تاثیر خواهد گذاشت و ممکن است با قفل شدن معاملات، منحنی قیمت در مقایسه با ماه‌های گذشته، نزولی‌تر شده و حتی سرعت افت آن نیز بالا برود.

البته آنچه نقش اصلی را در افت‌وخیز منحنی قیمت خودرو ایفا می‌کند، انتظارات تورمی و نرخ ارز است و بالا و پایین شدن آنها، عامل اصلی صعودی یا نزولی شدن قیمت خودرو به‌شمار می‌رود.

منبع:دنیای‌اقتصاد

اخبار مرتبط با خودرو را در صفحه اختصاصی خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

کاهش 1 تا 4میلیون تومانی قیمت خودرو

کاهش 1 تا 4میلیون تومانی قیمت خودرو

افت قیمت دلار باعث شده تا بازار راکد خرید و فروش خودرو شاهد کاهش قیمت یک تا چهار میلیون تومانی قیمت‌ها باشد.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول اسفند / بازار خودرو روند آرامی دارد

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول اسفند / بازار خودرو روند آرامی دارد

بازار خودرو در شب عید راکد است و خودرو چندان خرید و فروش نمی‌شود. نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تایید این موضوع می‌گوید: خودرو در شب عید گران نشده است. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در هف...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت:‌ وزارت صمت به دنبال آزادسازی قیمت خودرو نیست، بلکه یک بسته جهش تولید داریم که در آن قیمت‌گذاری برخی از خودروها براساس ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت‌های سازمان حما...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو تا پایان بهمن / خودروهای خارجی بدون مشتری ماندند

پیش‌بینی قیمت خودرو تا پایان بهمن / خودروهای خارجی بدون مشتری ماندند

خودروهای خارجی همچنان بدون مشتری هستند. نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تایید این خبر می‌گوید: با توجه به نوسان قیمت ارز خودروهای خارجی گران نشده و تقاضایی برای این خودروها در بازار وجود...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی وزیر صمت درباره قیمت خودرو

پیش‌بینی وزیر صمت درباره قیمت خودرو

علیرضا رزم حسینی اظهار کرد: قیمت خودرو ضمن کاهش در حال رسیدن به یک تعادل می‌باشد و دلالان در حال حذف شدن هستند و در آینده نزدیک خودروهای با کیفیت تارا و شاهین نیز وارد بازار خواهند شد

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آخر بهمن / مردم متقاضی خودروی ایرانی‌اند

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آخر بهمن / مردم متقاضی خودروی ایرانی‌اند

نایب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: خودروهای ایرانی و خودروهای خارجی ممکن است دچار نوسان شود اما اکنون در بازار تقاضا برای خودروهای ایرانی بیشتر از خودروهای خارجی است.

TejaratNews.com/
ما پراید نخریم چه کسی می‌خرد؟ / مردم چین چگونه قیمت خودرو را کنترل کردند؟

ما پراید نخریم چه کسی می‌خرد؟ / مردم چین چگونه قیمت خودرو را کنترل کردند؟

بسیاری می‌گویند بهترین و تنها راه مقابله با گرانی کالاها نخریدن است. مصادیق خارجی زیادی هم برای این مساله عنوان می‌کنند. مانند زمانی که در چین ماشین گران شد، یا در فرانسه قیمت شیر افزایش یافت. مردم یک...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو تا شب عید

پیش‌بینی قیمت خودرو تا شب عید

به گفته فعالان بازار بیشتر خودروها با ثبات قیمتی روبه‌رو هستند و با آرام گرفتن نوسانات بازار ارز، قیمت‌ها در بازار خودرو تا حدی ثابت مانده ، در این شرایط با توجه به اینکه پیش‌بینی خاصی برای افزایش قیم...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو در هفته دوم بهمن / خودرو،‌ مشتری ندارد!

قیمت خودرو در هفته دوم بهمن / خودرو،‌ مشتری ندارد!

هر چند گفته شد تقاضا برای خرید خودروهای زیر 200 میلیلون تومان زیاد شده، اما نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید خریدار در بازار نیست و تعداد فروشندگان خودرو از خریداران بیشتر است.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت خودرو در بازار / 208 به 905 میلیون تومان رسید

آخرین قیمت خودرو در بازار / 208 به 905 میلیون تومان رسید

قیمت برخی خودروهای پرفروش در آخرین روز کاری هفته اعلام شد و قیمت 208 به 905 میلیون تومان رسید و این در حالی است که مسيولین ادعای کاهش قیمت خودرو در بازار را دارند.

TejaratNews.com/
راهکار دولت برای کاهش قیمت خودرو چیست؟ / آگهی‌های فروش، خودرو را گران کرد؟

راهکار دولت برای کاهش قیمت خودرو چیست؟ / آگهی‌های فروش، خودرو را گران کرد؟

با افزایش قیمت خودرو، قیمت‌ها از روی سایت‌هایی چون دیوار حذف شد تا بازار کنترل شود. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد در این بازه 8 ماهه شیب افزایش قیمت‌ها نه تنها کم نشده که با شتاب پیش رفته تا جایی که خودرو ...

TejaratNews.com/
پولدارها از بازار خودرو عقب‌نشینی کردند/ افزایش قیمت خودرو با نوسان دلار

پولدارها از بازار خودرو عقب‌نشینی کردند/ افزایش قیمت خودرو با نوسان دلار

تقاضا برای خودروهای زیر 200 میلیلون تومان زیاد شده است. نایب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اعلام این خبر می‌گوید: مطابق با روال هرساله با نزدیک شدن به بازار شب عید تقاضا در بازار خودرو افزا...

TejaratNews.com/
وعده جدید درباره قیمت خودرو تا پایان سال

وعده جدید درباره قیمت خودرو تا پایان سال

ريیس شورای رقابت با بیان اینکه می‌توان گفت ثبات قیمت‌ها تا پایان فروردین ماه سال آینده ادامه پیدا کند، گفت: برای اینکه شوکی به بازار وارد نشود تا پایان سال قیمت خودرو درب کارخانه افزایش پیدا نخواهد کر...

TejaratNews.com/
آیا روند کاهشی قیمت خودرو متوقف می‌شود؟

آیا روند کاهشی قیمت خودرو متوقف می‌شود؟

یک کارشناس بازار خودرو گفت: اکنون افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند بهتر است دست نگه دارند اما افرادی که مصرف‌کننده خودرو هستند زمان مناسبی برای خرید خودرو است.

TejaratNews.com/
صدور پیام سیاسی برای نزول دلار تجربه بانکداری خصوصی و یک خطای راهبردی قیمت دولتی موز چقدر شد؟ زمان واریز یارانه معیشتی اسفند اعلام شد بازار ارز یک بازار تخصصی است / اعلام سیاست‌های ارزی را به بانک مرکزی واگذار کنند سقوط قیمت طلا در بازارهای جهانی همتی: بدون ما سرنوشت نرخ ارز و تورم معلوم نبود خانه‌ای که با وام مسکن می‌توانیم بخریم! تکرار سیگنال‌های متناقض در بازار ارز / دلار در هفته آینده گران می‌شود یا ارزان؟ واکنش تلویحی بانک مرکزی به گفته‌های واعظی ارز خریداری ندارد فروش طلای نو با اجرت پایین / طلا در شب عید حراج شد! لوگوی جدید پژو رونمایی شد نگفتم دولت ارز را گران کرده است اعلام جزيیات آزادسازی دارایی‌های ایران در کره وعده سال 1400 برای کاهش قیمت گوشت دو میلیاردر کره‌ای نیمی از ثروت خود را می‌بخشند سهم 85درصدی مسکن از حقوق کارگران بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد فروش ویژه نوروزی اصناف تا نیمه فروردین 1400 اعلام زمان پرداخت وام ودیعه مسکن دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال 99 کمک 10میلیاردی هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه به زلزله زدگان سی سخت کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت واردات خودرو در سال 1400 آزاد است؟ نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا افزایش قیمت دلار تا 27 هزار تومان برای اداره اقتصاد کشور بوده است قیمت میوه شب عید، 15درصد زیر نرخ بازار اتاق بازرگانی: ارز داریم اما خریدار نیست تخم مرغ گران نمی‌شود طلای ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود؟ مروری بر عملکرد یک ماهه "خراسان" فروش "خشرق" 112 درصد افزایش یافت جذب 6.640 میلیارد تومان منابع مالی جدید در صندوق‌های درآمد ثابت تعیین سود 1300 ریالی هر سهم "وسپه" آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟ کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان فقط خوراک کارگران، 6میلیون و 895هزار تومان! برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت "خدیزل" صادرات نداشت درآمد ماهیانه "دامین" افزایش یافت افت دسته جمعی بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشتر ضرر کردند؟ یک هفته با صنایع بورسی خروج نزدیک به 2 درصد از منابع مالی صندوق‌های سهامی در هفته گذشته روند کاهشی قیمت طلا و سکه در پایان هفته رشد 34.5هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «ثمسکن» مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته شرحی از وضعیت افزایش سرمایه «دپارس، ودی و شدوص» بدترین و بهترین بازدهی در صندوق های مختلط

در حال بارگیری...