قانونی که برای 54 سال پیش است! | زمان پرداخت سود مجامع کاهش می‌یابد؟

قانونی که برای 54 سال پیش است! | زمان پرداخت سود مجامع کاهش می‌یابد؟

مهلت قانونی پرداخت سود مجامع توسط شرکت‌ها حداکثر هشت ماه بعد از برگزاری مجمع می‌باشد. زمانی که بسیار طولانی است، اما قانون 54 ساله در این زمینه این اجازه را به شرکت‌ها می‌دهد. آیا زمان پرداخت سود مجامع کاهش می‌یابد؟

به گزارش نبض بورس، قانون تجارت این اجازه را به شرکت ها داده است تا حداکثر هشت ماه بعد از برگزاری مجمع خود سود را به حساب سهامداران واریز کند. زمانی که بسیار طولانی است اما قانون 54 ساله در این زمینه این اجازه را به شرکت‌ها می‌دهد.

آیا زمان پرداخت سود مجامع کاهش می‌یابد؟

باشگاه خبرنگاران جوان در این باره نوشت: غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیته فقهی سازمان بورس در تاریخ 21 تیر 1400 گفته بود مهلت 8 ماهه‌ای که در قانون تجارت برای پرداخت سود سهامداران بعد از برگزاری مجامع وجود دارد قطعا به ضرر سهامداران است، به همین دلیل باید به طور حتم این قانون اصلاح و تغییراتی در قانون پرداخت سود سهامداران اعمال شود. نکته‌ای که بعد از گذشت یک سال تاکنون خبر جدیدی از آن اعلام نشده است.

اصلاح قانون تجارت برای کاهش زمان پرداخت سود فعلا در دستور کار نیست!

محسن علیزاده عضو ناظر شورای عالی بورس گفت: این که در قانون تجارت این مهلت 8 ماهه اصلاح شود نیاز به این دارد که دولت لایحه اصلاح این قانون را یا ما طرح اصلاح قانون تجارت را داشته باشیم که فعلا در دستور کار نیست.

به گفته او، اما در اصلاح بخشی از مواد قانونی بازار اوراق بهادار ما این موضوع کاهش 8 ماه فرصت پرداخت سود را آورده ایم تا این مدت زمان پرداخت سود به حداقل زمان ممکن برسد و این موضوع را به عنوان یک حکم دايمی بیاوریم تا این مشکل پرداخت سود شرکت‌ها مرتفع شود.

مریم ابراهیمی مدیر حقوقی سابق بورس تهران گفت: کمتر شدن زمان قانونی 8 ماه برای پرداخت سود مجامع شرکت‌ها حتما نیاز به تصویب قانون دارد و این موضوع را می‌توان در لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه پیش‌بینی کرد.

مدت هشت ماه با توجه به شرایط حاکم سال 47 بوده است

به گفته او در خصوص اصلاح ماده 240 قانون تجارت و کوتاه‌تر شدن زمان پرداخت سود مجامع توسط شرکت‌ها که در حال حاضر 8 ماه است باید گفت مدت 8 ماه قطعا مدت زمان طولانی است و این مدت زمانی با توجه به شرایط حاکم بر کشور در زمان تصویب قانون تجارت یعنی سال 1347 در نظر گرفته شده است.

ابراهیمی می‌گوید هم اکنون کوتاه شدن زمان پرداخت سود برای سرمایه‌گذاران با اهمیت است؛ چرا که هم سهامدار سریع‌تر به نقدینگی دست پیدا می‌کند و هم تاثیر تقسیم سود در قیمت سهام در کوتاه مدت ملاحظه خواهد شد. کمتر شدن زمان قانونی 8 ماه پرداخت سود، حتما نیاز به تصویب قانون دارد و این موضوع را می‌توان در لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه مصوب سال 84 پیش‌بینی کرد.

محمد مهدی منتظری ريیس اداره پیشگیری از ناهنجاری‌ها و ارتقاء سلامت بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تقلیل زمان پرداخت سود به سهامداران از هشت ماه مذکور در ماده 240 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347، به سه ماه از نکات مهم این پیش‌نویس است.

در کشور‌های مختلف برای کوتاه‌تر شدن زمان پرداخت سود راهکار‌هایی، چون پرداخت سود فصلی و حتی ماهانه پیش بینی شده است و جا دارد که این موضوع در کشور ما نیز در اصلاح قانون مدنظر قرار بگیرد.

مجمع دلقما 1401 | سود هر سهم چقدر است؟

مجمع دلقما 1401 | سود هر سهم چقدر است؟

امروز 9 تیر 1401 مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت دارويی و بهداشتی لقمان با حضور 82 درصد سهامداران برگزار شد. گزارش نبض بورس از این مجمع را بخوانید.

NabzeBourse.com/
سهامداران وتجارت بخوانند | سود هر سهم سهامداران چقدر است و واریز سود چه زمانی است؟

سهامداران وتجارت بخوانند | سود هر سهم سهامداران چقدر است و واریز س...

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک تجارت با حضور 56/64 درصدی سهامداران این بانک برگزار و صورت‌های مالی «وتجارت» به تصویب سهامداران این بانک بزرگ بورسی کشور رسید. در پایان این مجمع چقدر سود به سهامداران تعلق...

NabzeBourse.com/
مجمع دشیمی 1401 | سود هر سهم چقدر بود؟

مجمع دشیمی 1401 | سود هر سهم چقدر بود؟

امروز 23 خرداد 1401 مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت شیمی دارویی داروپخش (دشیمی) با حضور 76.3 درصد سهامداران برگزار شد. گزارش نبض بورس از این مجمع را بخوانید.

NabzeBourse.com/
تحلیل بنیادی شغدیر | سود هر سهم شغدیر چقدر بود؟

تحلیل بنیادی شغدیر | سود هر سهم شغدیر چقدر بود؟

مبلغ فروش شغدیر در دوره نه ماهه با رشد 86 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به حدود 2700 میلیارد تومان رسیده است. وضعیت بنیادی شغدیر چگونه است؟

NabzeBourse.com/
تحلیل بنیادی وبملت | سود هر سهم وبملت در 9 ماهه چقدر بود؟

تحلیل بنیادی وبملت | سود هر سهم وبملت در 9 ماهه چقدر بود؟

خالص سود سرمایه گذاری‌های وبملت در این 9 ماه حدود 698 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 81% بیشتر بوده است. وبملت به لحاظ بنیادی در چه وضعیتی قرار دارد؟

NabzeBourse.com/
تحلیل بنیادی یک پتروشیمی | سود هر سهم خراسان در 9 ماهه چقدر شد؟

تحلیل بنیادی یک پتروشیمی | سود هر سهم خراسان در 9 ماهه چقدر شد؟

شرکت پتروشیمی خراسان در سال 91 با نماد (خراسان) در بازار دوم فرابورس اوراق بهادار درج شد. در سال 97 با توجه به افزایش درصد سهام شناور پتروشیمی خراسان، در بازار دوم بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در این...

NabzeBourse.com/
تحلیل بنیادی اپال | دلیل رشد 702 درصدی سود هر سهم چه بود؟

تحلیل بنیادی اپال | دلیل رشد 702 درصدی سود هر سهم چه بود؟

شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس با نماد اپال یکی از شرکت‌هایی است که سهام آن کمتر از یک سال است که عرضه اولیه شده است. دلیل رشد 702 درصدی سود هر سهم این نماد چه بود؟

NabzeBourse.com/
در مجمع سپیدار چه گذشت؟ | سود هر سهم چقدر بود؟

در مجمع سپیدار چه گذشت؟ | سود هر سهم چقدر بود؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیپدار سیستم آریا با حضور 74.48 درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای فولادی به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید...

NabzeBourse.com/
حاشیه‌های امروز بورس 14 بهمن 99 / آغاز انتشار پیش‌بینی سود هر سهم در کدال

حاشیه‌های امروز بورس 14 بهمن 99 / آغاز انتشار پیش‌بینی سود هر سهم ...

در پایان معاملات امروز بورس، شاخص کل با حدود 2٫3 درصد افت، در آستانه از دست دادن کانال 1٫2 میلیون واحدی قرار گرفت.

TejaratNews.com/
چالش مهم ارايه گزارش پیش بینی سود هر سهم از سوی شرکت ها

چالش مهم ارايه گزارش پیش بینی سود هر سهم از سوی شرکت ها

سود پیش‌بینی شده توسط شرکت‌ها می‌تواند به گمراهی، دستکاری و حباب قیمت‌ها منجر شود و در نتیجه بازار به سمت غیر واقعی حرکت کند و افرادی که دانش کمی در بازار دارند و به طور مستقیم خرید و فروش می‌کنند دچا...

BourseNews.ir/
مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت به صورت آنلاین برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت به صورت آنلاین برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت با حضور 76 درصد سهامداران برگزار شد و صورت‌های مالی سال 1398 این شرکت به تصویب رسید.

Borna.news/
کاهش 46 درصدی سود هر سهم "دسینا"

کاهش 46 درصدی سود هر سهم "دسینا"

سود هر سهم شرکت لابراتوار‌های سینا دارو 46 درصد کاهش پیدا کرد.

BourseNews.ir/
غول‌های زغال سنگ در بحران انرژی پول پارو کردند خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان | حقوق این گروه از بازنشستگان افزایش یافت ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی قیمت فروش نفت ایران برای ماه سپتامبر اعلام شد وزیر امور اقتصاد و دارایی: نگاه و تلاش استاندار مازندران برای توسعه اقتصادی و تولید جای قدردانی دارد جدیدترین گزارش از قیمت گوشت | هر کیلو گوشت گوسفندی چند؟ ورود کشتی‌های کروز به ترکیه 40 برابر افزایش یافت قرارداد جدید اختیار معامله سکه، از چهارشنبه آماده معامله است زمزمه بازگشت روس ها به خطوط ریلی ایران /آنها گران کار می‌کنند قیمت مرغ پر کشید | هر کیلو مرغ تازه چند؟ 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد 305 هکتار زمین در بستر رودخانه‌های استان تهران... وضعیت مغشوش بازار کار؛ کار هست اما بیکاران مشغول استراحتند ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور از ابتدای سال تاکنون ریزش 3 هزار واحدی کل شاخص بورس امروز 23 مرداد 1401/ روند بورس نزولی شد خودروسازان پیش از تعهد به فروش از استاندارد اجازه نگرفتند/ برندهای کم‌فروش شناسایی شدند/ تغییر لیبل‌... روسیه گاز بیشتری به مجارستان می‌فروشد سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است بازنشستگان بخوانند/ شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی قیمت دلار نزولی شد | قیمت دلار چند؟ تولید 300 هزار خودروی کامل/ 12 هزار خودرو کف پارکینگ مانده است منفعت هیچ گروهی در بورس، بر دیگری ارجح نیست رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بیش از 6.5 میلیون نفر سودهای سنواتی خود را دریافت کردند احداث 3 شهرک صنعتی خصوصی در استان یزد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند دستگاه‌های دولتی 7 هزار هکتار زمین مسکونی مازاد دارند معوقات حقوق بازنشستگان پرداخت می شود | بازنشستگان پولدار شدند ضرورت پیش بینی پذیری اقتصاد و اصلاح زیرساخت های معاملاتی برای بازار سرمایه 22 بانک تسهیلاتی به طرح نهضت ملی مسکن پرداخت نکردند عملکرد "شپدیس" چگونه بود ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی جزيیات صنعتی سازی 50 هزار واحد نهضت ملی مسکن اثر نمادهای انرژی بر سرخ پوشی بازار بورس رتبه بسیار پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد/ دولت باید زیان قیمت‌گذاری دستوری در بازار سرمایه... ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ تعلل در قیمت گذاری رشد قیمت تن ماهی را انفجاری کرد قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار