اجرای طرح خرید اقساطی فرش دستباف

اجرای طرح خرید اقساطی فرش دستباف

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف از اجرای طرح خرید اقساطی فرش دستباف خبر داد و با اشاره به وجود 1700 تعاونی فرش دستباف در کشور بر ضرورت برخورداری قالیبافان و بافندگان فرش از مزایای بیمه اجتماعی تاکید کرد.

عبدالله بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بهره‌مندی قالیبافان از پوشش بیمه تعاون گفت: در حال حاضر 1700 تعاونی فرش در شهرها و روستاها وجود دارد که پوشش بیمه قالیبافان و بافندگان فرش را به جهت بهره مندی از مزایای بیمه ضروری می‌سازد. خوشبختانه سال گذشته درخواست پوشش بیمه تعاون را مطرح کردیم و نماینده‌ای هم معرفی شد تا دوره آموزش را طی کند و این مساله از امسال قابلیت اجرا دارد.

وی افزود: در حال حاضر امکان استفاده از بیمه تامین اجتماعی برای قالیبافان وجود ندارد و بافندگان فرش می‌توانند از طریق واریز حق بیمه به صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر از مزایای بیمه برخوردار شوند.

ريیس کمیسیون فرش، گردشگری و صنایع دستی اتاق تعاون در ادامه به اقدام بانک توسعه تعاون برای حمایت از قالیبافان و جریان فروش فرش اشاره کرد و در توضیح جزییات این طرح گفت: در این طرح تسهیلات 100 میلیون تومانی از سوی بانک توسعه تعاون به خرید فرش دستباف اختصاص می‌یابد و پرداخت تسهیلات به خرید شخصی صورت نمی‌گیرد بلکه باید از طریق اتحادیه سراسری یا تعاونی‌های فرش اقدام شود.

وی افزود: ابتدا افتتاح حساب توسط متقاضی یا خریدار فرش در بانک توسعه تعاون صورت می‌گیرد و سپس برای خرید به فروشگاه‌های عرضه فرش مراجعه و فرش مورد نظر را خریداری می‌کند، به این نحو که 10 تا 20 درصد مبلغ فرش را پرداخت می‌کند و پیش فاکتور خرید فرش را به اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف ارايه می‌دهد. سپس از طریق ما به سرپرستی بانک یا شعبه مربوطه معرفی می‌شود تا از محل تفاهم‌نامه پرداخت شود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف تسهیلات مذکور نیازمند ضامن است و به میزان تسهیلات دریافتی بستگی دارد. غیر از 10 تا 20 درصد مبلغ فرش که توسط خریدار پرداخت می‌شود، بانک مابقی مبلغ را در قالب تسهیلات به حساب فروشنده و صادرکننده اصلی فاکتور واریز می‌کند و به این ترتیب فرش به متقاضی تحویل شده و اقساط تسهیلات 36 ماهه توسط خریدار فرش به بانک پرداخت می‌شود.

بهرامی تصریح کرد: این طرح اقدام بسیار خوبی در حمایت از بافندگان و تعاونی‌های فرش است. هم به خریداران کمک می‌کند تا به شکل اقساطی فرش مورد نیاز خود را تهیه کنند و هم کمکی به فروش تعاونی‌ها و بافندگان فرش است و ارزش افزوده دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت برخی از کالاها نظیر ملک و خودرو افزایش یافته است، توضیح داد: علیرغم تغییر قیمت این کالاها هنوز فرش دستباف تغییر قیمت چندانی پیدا نکرده و این فرصت بسیار خوبی است که مردم متناسب با سلیقه خود فرش خریداری کنند.

ريیس کمیسیون فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون در پایان با اشاره به احتمال خروج تدریجی طراحان فرش از کشور گفت: این مشکل ناشی از مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی است زیرا کسی که طراح فرش یا مرمت کار فرش است تنها در این زمینه تخصص دارد و کار دیگری نمی‌تواند انجام بدهد بنابراین وقتی ببیند بازار فرش خراب است و امنیت شغلی اش در حال از بین رفتن است، ناچار به کشورهای دیگر که بازار فرش در آنها رونق دارد، می‌رود لذا معتقدم اگر مصوبه تعهد ارزی حذف شود، بازار فرش در داخل خود به خود رونق می‌گیرد و بافنده و طراح و صادرکننده فرش از این مساله منتفع می‌شوند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد