آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اصلاح شد

آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اصلاح شد

مصوبه هیات وزیران در خصوص اصلاح آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، تصویب نامه هیات وزیران در خصوص اصلاح آيین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی توسط معاون اول ريیس جمهوری ابلاغ شد.

در این مصوبه آمده است: هیات وزیران در جلسه 1402/11/15 به پیشنهاد وزارت صنعت معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد؛

آيین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی موضوع تصمیم نامه شماره 40527/27057 مورخ 1389/2/8 با اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می‌شود:

1- تبصره زیر به ماده (3) الحاق می‌شود:

"تبصره- ملاک صدور گواهی صادرات برای شرکت‌های متقاضی دریافت گواهی صادرات فاقد گواهینامه صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه کشور تنها یک بار پس از اتمام قرارداد تایید کارگروه موضوع ماده (19) این آيین نامه است و شرکت متقاضی برای دفعات بعدی موظف است گواهینامه صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه کشور را اخذ نموده باشد. "

2- تبصره زیر به ماده (6) الحاق می‌شود:

"تبصره - شعب خارجی بانک‌های ایرانی با موافقت بانک در داخل کشور و رعایت ضوابط و مقررات کشور، میزبان نسبت به پذیرش بیمه نامه‌ها و ضمانت نامه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدام نمایند. "

3- تبصره زیر به ماده (11) الحاق می‌شود:

"تبصره - وزارت امور خارجه موظف است با هماهنگی سازمان توسعه تجارت ایران به منظور ایجاد وحدت رویه نسبت به بازبینی و اصلاح شیوه نامه ناظر بر تایید اسناد و قراردادهای صادرات خدمات در دفاتر نمایندگی و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و تسریع در انجام فرآیندهای مرتبط ظرف یک ماه اقدام و شیوه نامه مزبور را جهت اجرا به نمایندگی‌های مربوط ارايه نماید. "

4- متن زیر به عنوان ماده (19) مکرر الحاق می‌شود:

"ماده 19 مکرر - با هدف فراهم نمودن و تسهیل حضور شرکت‌های ایرانی در طرح (پروژه‌) های برون مرزی کارگروهی با مسيولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی و عضویت بانک مرکزی جمهوری اسلامی، ایران سازمان برنامه و بودجه کشور صندوق توسعه ملی و وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت) تشکیل و نسبت به تهیه سازوکار لازم جهت استفاده از منابع و دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در چهارچوب قوانین به منظور پوشش وثایق شرکت‌های فنی و مهندسی ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه اقدام نماید. "

5- متن زیر به عنوان تبصره (2) به ماده (20) الحاق و شماره تبصره فعلی به تبصره (1) اصلاح می‌شود:

"تبصره -2 در راستای توسعه صادرات خدمات به خارج از کشور وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است برای صادر کنندگان خدمات شناسه (کد) صادراتی مشابه ثبت اظهار نامه کالای صادراتی (کوتاژ) صادراتی کالا صادر نماید. "

6- شماره ماده (21) به (23) اصلاح و متون زیر به عنوان مواد (21) و (22) به آيین نامه الحاق می‌شوند:

"ماده 21- واردات ماشین آلات و تجهیزات استفاده شده در طرح پروژه‌های برون مرزی که در کشورهای هدف خریداری، شده با رعایت قوانین و مقررات مربوط به ثبت سفارش و بدون انجام رویه بانکی توسط صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی به کشور صرفا از محل درآمد صادراتی خود مشروط به اخذ مصوبه کارگروه موضوع ماده (19) این آيین نامه و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی مجاز است.

ماده 22- ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در طرح (پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی برون مرزی که به عنوان خروج موقت اظهار و در طول اجرای طرح (پروژه) دچار حادثه و قوه قهریه شده است با تایید کارگروه موضوع ماده (19) این آيین نامه قابل تبدیل به خروج قطعی و معاف از تعهد ارزی است. "

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد