فقر سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی

فقر سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی

ایلنا: ساداتی نژاد عدم سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی را حلقه مفقوده در این بخش خواند و گفت: زمانی که در نوار ساحلی حرکت می کنیم مشاهده ظرفیت ها در حوزه پرورش ماهیان...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر کشاورزی در حاشیه هفمین همایش ملی ماهیان خاویاری، حوزه شیلات را حوزه محجور مانده در بخش کشاورزی دانست و افزود: حوزه شیلات در کنار دیم  به عنوان بخش های فراموش در حوزه تولید ثروت در اقتصاد ایران از آنها یاد می کنم.

وزیر کشاورزی با بیان اینکه ظرفیت های بی نظیری در 5 هزار و 800 کیلومتر نوار ساحلی ایران وجود دارد، تصریح کرد: ظرفیت اشتغال آفرینی در این زمینه قابل توجه است این در حالیست که در این سال ها کمتر به آن توجه شده است. برداشت من این است که در حوزه تغییرات اقلیمی و مباحث مربوط به بحران آب حوزه شیلات می تواند کمک کنده باشد به این معنا که اگر در سبک مصرف تغییر ایجاد شود و مصرف ماهی در  بشقاب ایرانی جای خود. را پیدا کند سفره غذایی ایرانی را کم آب تر کردیم.

ساداتی نژاد تاکید کرد : برای اینکه بخواهیم ماهی جای خود را بیشتر در سفره های مردم باز کند باید تمهیدات ویژه ای برای آن در نظر گرفته شود.  بخشی از این مهم به ارزان سازی تولید ماهی باز می گردد و بخش دیگر  آن با فرهنگ سازی میسر می شود.

ساداتی نژاد با اشاره به مغفول بودن سرمایه گذاری در حوزه شیلات،  اذعان کرد : سرمایه گذاری در حوزه صنعت قابل قیاس با سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی نیست. در عرف شایع است که سرمایه گذاری در حوزه ها به میزان سهم آنها در تولید ناخالص ملی وابسته است این در حالیست که سهم کشاورزی در تولید ناخالص مالی 11.7 است از این رو باید همین حدود سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی صورت بگیرد اما بالاترین عدد سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی حدود 4 درصد را در سال های گذشته تجربه نکردیم. 

وزیر ساداتی نژاد با تایید فقر سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی، خاطر نشان کرد: باید از سرمایه گذاران سایر حوزه ها دعوت کنیم که به بخش وارد شود و وظیفه دولت ها این است که در حوزه ارزش افزوده کاری کنند که قابل رقابت با سایر بخش‌های صنعتی، معدنی و پتروشیمی ها باشد. 

وی با اشاره به دلیل یارانه گرفتن حوزه کشاورزی، ادامه داد: دولت ها تلاش دارند با یارانه دادن به حوزه کشاورزی ارزش افزوده این بخش را با سایر حوزه ها هم‌سطح کنند که بخش غذا آسیب نبیند. 

ساداتی نژاد عدم سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی را حلقه مفقوده در این بخش خواند و خاطر نشان کرد:  زمانی که در نوار ساحلی حرکت می کنیم مشاهده ظرفیت ها در حوزه پرورش ماهیان خاویاری، میگو و ماهیان در قفس و... اجاب برانگیز است و به نظر من رسد باید نگاه متفاوتی در سرمایه گذاری به این بخش داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بانک ها نمی توانند با ذهنیت گذشته در سرمایه گذاری جدید در حوزه تولید کمک کنند، افزود: عدد و رقم ها  بعد از مردمی سازی یارانه ها متفاوت شده است به عنوان متال هم اکنون در حال خرید گندم از  کشاورزان هستیم و برای خرید گندم 70 هزار میلیارد تومان برای خرید گندم باید پرداخت کنیم در حالی که در سال های گذشته این اعداد بسیار کوچکا بودند از این رو مقیاس حمایتی بانک ها باید صریب بیشتری به خود بگیرند.

وی خاویار را به عنوان نماد ایرانیان معرفی کرد و خاطر نشان کرد: خاویار شناسنامه ایران است و به عنوان نگاه میراثی و ماندگار هم باید برای تقویت آن تلاش کنیم شاید بتوان گفت یکی از گونه های پر ارزش ماهی همین ماهیان خاویاری باشد که سرمایه گذاری در این حوزه مسايل خاص خود را دارد، گفت:  با حمایت مالی و بانکی شاهد رشد و تعالی در این بخش باشیم.  ظرفیتی که در این حوزه دیده شده است تولید حدود 20 هزار گوشت خاویاری و 100 تن خاویار است که رسیدن به  این مهم مستلزم حمایت ویژه است. و تلاش داریم که این اتفاق رخ بدهد.

وزیر کشاورزی تاکید کرد : باید به حوزه شیلات توجه ویژه شود تا این بخش از غفلتی که دارد خارج و از آن بیشتر حمایت کنیم.

 

خبر در حال تکمیل می باشد...
عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

وزیر کشاورزی عراق اجازه واردات 6 محصول کشاورزی از محموله‌های موجود در گمرک به داخل این کشور را صادر کرد.

Borna.news/
مالیات دنبه، پشت‌پرده گرانی گوشت؟

مالیات دنبه، پشت‌پرده گرانی گوشت؟

معاونت حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی، روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای عرضه انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی...

Bartarinha.ir/
مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

مازیار حسینی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از هلدینگ‌های مهم اقتصادی و چند رشته‌ای بورسی کشور وابسته به وزارت دفاع...

EghtesadOnline.com/
خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!

خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!

یک خانواده‌ی سه نفره‌ی کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روز نان‌آور خانواده را برای...

Bartarinha.ir/
اجرایی‌شدن طرحی برای حمایت از اشتغال تخصصی در...

اجرایی‌شدن طرحی برای حمایت از اشتغال تخصصی در...

با اجرایی شدن طرح "حاتف" از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به شرکت‌های نانویی فعال...

Gostaresh.news/
عراق واردات 6 محصول کشاورزی را ممنوع کرد

عراق واردات 6 محصول کشاورزی را ممنوع کرد

وزارت کشاورزی عراق اعلام کرد که با توجه به فراوانی 6 محصول کشاورزی واردات آنها به کشور از 21 ژويیه تا اطلاع ثانوی...

Borna.news/
قیمت جدید گوشت و مرغ؛ عبور از خط قرمز

قیمت جدید گوشت و مرغ؛ عبور از خط قرمز

مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری نشان می دهد در حال حاضر آخرین قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازار حدود قیمت مصوب یعنی 60...

Bartarinha.ir/
جزيیات ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی تامین مالی کشاورزی قراردادی

جزيیات ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی تامین مالی کشاورزی قراردادی

شیوه‌نامه اجرایی «تامین مالی کشاورزی قراردادی» با هدف بهبود روش‌های تامین مالی سرمایه در گردش زنجیره‌های تامین در بخش کشاورزی ابلاغ شده است.

Irinn.ir/
کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد

کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد

ريیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در نامه ای به سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد و اعلام کرد که نمی توان به دلیل تنظیم بازار از صادرات دام جلوگیری کرد.

MehrNews.com/

قیمت جدید گوشت اعلام شد

چین واردات برخی اقلام کشاورزی و غذایی را از تایوان ممنوع کرد

تولید بیش از 600 هزار تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های کشور

تولید بیش از 600 هزار تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های کشور

بنابر اعلام مرکز آمار در سال 1400، وزن گوشت تولیدی در کشتارگاه‌های کشور 624 هزار تن بوده است.

Isna.ir/
سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در صنعت آب و برق...

سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در صنعت آب و برق...

به گفته مدیرعامل شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد، این مبلغ بخشی از تفاهمات انجام شده در سمینار تخصصی رویدادهای فن آورانه...

Gostaresh.news/
اختلاس 730میلیون دلاری در وزارت جهاد کشاورزی

اختلاس 730میلیون دلاری در وزارت جهاد کشاورزی

نماینده مردم میانه در مجلس، جزيیات اختلاس 730 میلیون دلاری در زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد.

Bartarinha.ir/
قیمت جدید برنج، گوشت و مرغ اعلام شد/ جدول قیمت

قیمت جدید برنج، گوشت و مرغ اعلام شد/ جدول قیمت

بازرگانیگزارش‌های میدانی نشان می‌دهد بازار کالاهای اساسی در رکود عجیبی به‌سر می‌برند؛ به طوری که قدرت خرید مردم در خیلی از کالاها از جمله برنج و گوشت کاهش یافته است.

KhabarOnline.ir/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات