نقشه بانک مرکزی برای دلار / افزایش قیمت دلار تعمدی است؟

نقشه بانک مرکزی برای دلار / افزایش قیمت دلار تعمدی است؟

هفته گذشته قیمت دلار رکورد زد و به 28 هزار و 300 تومان رسید. بسیاری معتقد بودند ورود دلار به کانال 28 هزار تومان به معنای رشد ادامه‌دار قیمت دلار است. اما حالا برخی اظهارات نشان می‌دهد گرانی دلار نقشه بانک مرکزی است و با این کار، درآمد کسب می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار از زمان روی کار آمدن دولت ريیسی روند افزایشی داشته و از 26 هزار تومان به 28 هزار تومان رسیده است. آن هم دولتی که مدام وعده کاهش قیمت‌ها را می‌داد.

از مرداد تا کنون قیمت دلار بارها دچار نوسان شده. گاهی اخبار مثبت قیمت دلار را کاهش می‌دهد و گاهی اخبار منفی قیمت‌ها را بالا می‌برد. اما به نظر می‌رسد فقط اخبار در تعیین قیمت دلار نقش نداشته و بانک مرکزی در این میان نقش فعالی دارد.

روایت بانک مرکزی از افزایش قیمت دلار

مدیر کل عملیات وتعهدات ارزی بانک مرکزی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی از نقش فعال بانک مرکزی برای کنترل قیمت‌ها در بازار ارز خبر داد.

شیوا راوشی شب گذشته صراحتا به نقش بانک مرکزی در تعیین قیمت ارز اشاره کرد و گفت: اگر این بازار در مقطعی با افزایش تقاضا نسبت به عرضه مواجه شود، بانک مرکزی با قدرت ورود پیدا کرده و این موضوع را مدیریت می‌کند.

این سخنان راوشی توضیح‌دهنده نوسان اخیر قیمت دلار بود. چراکه قیمت دلار هفته گذشته مرز روانی 27 هزار تومان را شکست و تا قیمت 28 هزار و 400 تومان هم پیش رفت.

بسیاری پیش از این معتقد بودند که اگر نرخ دلار وارد کانال 28 هزار تومان شود، تقاضای جدیدی در بازار شکل می‌گیرد و مهار قیمت دلار دشوار می‌شود و احتمال افزایش بیشتر قیمت ارز وجود دارد.

اما ناگهان قیمت ارز در روز شنبه مهار شد و کمی کاهش یافت. این اتفاق در کنار گفته‌های معاون بانک مرکزی نشان می‌داد که این بانک با عرضه ارز به بازار قیمت را کنترل کرده است.

درآمدزایی دولت با دلار 28 هزار تومانی؟

اما سوالی که همان زمان در بازار ارز مطرح شد این بود که اگر بانک مرکزی می‌تواند قیمت ارز را مهار کند، چرا پیش از ورود آن به کانال 28 هزار تومانی، قیمت را کنترل نکرد؟ آیا بانک مرکزی از طریق ایجاد شوک در بازار، می‌خواهد ارزهای خود را با قیمت بالا در بازار عرضه کند و ارز مردم را در قیمت پایین‌تر از بازار جمع کند؟

اقتصادنیوز در جواب این سوال نوشت: دست پر بازارساز برای اثرگذاری بر نرخ ارز باز است و احتمالا بانک مرکزی در تلاش است که از طریق ایجاد شوک در بازار، ارزهای خود را در قیمت بالا بفروشد.

به عبارتی این نقشه بانک مرکزی برای دلار است. اینکه با افزایش قیمت، دلارهای خود را با قیمت بالاتر بفروشد و با کاهش قیمت، دلارهای مردم را با قیمت کمتری بخرد.

اقتصادنیوز به نقل از یک منبع آگاه، این اقدام و نقشه بانک مرکزی را تایید کرده است.

نقشه بانک مرکزی برای دلار

البته شواهد دیگری هم وجود دارد که گمانه مطرح شده را تقویت می‌کند و نشان می‌دهد بانک مرکزی برای قیمت دلار نقشه دارد. دولت جدید چند مشکل مهم دارد، یکی کسری شدید بودجه و دیگری افزایش پایه پولی.

این دولت برای تامین بودجه نیاز به منابع مالی دارد که در دسترس نیست. از طرف دیگر، افزایش پایه پولی به معنای افزایش تورم بیشتر است.

در این میان احتمالا راهکار دیگری برای دولت باقی می‌ماند. درآمدزایی از طریق نوسانات قیمت دلار. همان کاری که دولت احمدی‌نژاد هم در چند سال پایان فعالیت خود و شروع تحریم‌ها انجام داد.

اوایل دهه 90 دیوان محاسبات گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد دولت احمدی‌نژاد بخشی از یارانه‌های نقدی را از محل نوسان قیمت ارز در بازار آزاد تامین می‌کرد.

به این ترتیب که در مقاطعی قیمت دلار را بالا می‌برد و منابع لازم را از بازار جمع می‌کرد و سپس با عرضه ارز، قیمت را کاهش می‌داد. حالا به نظر می‌رسد دولت ريیسی هم با همین شیوه در حال تامین هزینه‌ها و مدیریت بازار ارز است.

نکته دیگر اینکه دولت ريیسی با وعده کنترل قیمت‌ها روی کار آمده و درست در آستانه مذاکرات هسته‌ای، بعید است که موافق افزایش نرخ دلار و رسیدن آن به اعداد بالا باشد.

بنابراین این دولت تمام توان ارزی خود را صرف کنترل قیمت دلار می‌کند و اگر در مقاطعی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، احتمالا خواست بانک مرکزی و دولت است.

مطالعه بیشتر: سیگنال جدید مذاکرات برای قیمت دلار
ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار امروز 25 مهر چقدر شد؟

ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار امروز 25 مهر چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز روند افزایشی خود را حفظ کرد و به قیمت 27 هزارو 240 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی 26627 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
صعود دلار به مرز حساس / علت افزایش قیمت دلار چه بود؟

صعود دلار به مرز حساس / علت افزایش قیمت دلار چه بود؟

روز شنبه، دلار در مسیر برگشت و صعود قرار گرفت تا کمی انتظارات نزولی تعدیل شود. در بیست و چهارمین روز مهرماه، اسکناس آمریکایی ساعت 3 بعدازظهر با قیمت 27 هزار و 250 تومان به فروش رفت که 180 تومان بالاتر...

TejaratNews.com/

افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز / قیمت دلار امروز 24 مهر چقدر شد؟

قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/24

قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 140...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از رشد نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 803 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
انتشار یک پیش‌بینی عجیب از قیمت دلار

انتشار یک پیش‌بینی عجیب از قیمت دلار

جدولی جنجالی درباره پیش‌بینی نرخ دلار منتشر شده که هنوز مسيولان سازمان برنامه و بودجه نسبت به این ادعای مطرح شده واکنشی نشان نداده‌اند.

Bartarinha.ir/

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 24 مهر / پیش‌بینی قیمت دلار

قیمت دلار پس از سفر انریکه مورا چقدر می‌شود؟

قیمت دلار پس از سفر انریکه مورا چقدر می‌شود؟

مسيول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین به تهران سفر کرده و باعث شده خریداران ارز در بازار منتظر اعلام خبرهای جدید باشند، در صورت انتشار اخبار مثبت و امیدوارکننده احتمال افت قیمت دلار وجود دارد.

TejaratNews.com/
افت قیمت دلار بر خلاف روند بازار + آخرین قیمت دلار پیش از امروز 23 مهر

افت قیمت دلار بر خلاف روند بازار + آخرین قیمت دلار پیش از امروز 23...

دلار پس از چهار صعود متوالی متوقف شد و شاهد کاهش قیمت دلار در بازارهای جهانی هستیم.

TejaratNews.com/
قیمت نیم سکه به 3500000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/21

قیمت نیم سکه به 3500000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7...

قیمت طلا و سکه امروز باتوجه به افزایش بهای جهانی طلا و رشد نرخ ارز تعیین شد که بر این اساس قیمت نیم سکه به سه میلیون و 500 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
فاز فروش در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 21 مهر

فاز فروش در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 21 مهر

به گفته فعالان، خوش‌بینی نسبت به آغاز مذاکرات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، عامل اصلی است که جو فروش را در بازار ارز بالا برده است. در کنار این، برخی معامله‌گران، کاهش تنش‌ها در سطح روابط ایران و عربستان را...

TejaratNews.com/
ادامه کاهش نرخ ارز در بازار / قیمت دلار امروز 21 مهر چقدر شد؟

ادامه کاهش نرخ ارز در بازار / قیمت دلار امروز 21 مهر چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز روند کاهشی چند روز گذشته خود را ادامه داد و به کانال 26 هزار تومان نردیک شد. نرخ ارز در بازار آزاد امروز 27 هزار و 20 تومان اعلام شد. نرخ ارز در صرافی ملی امروز به 26 هزا...

TejaratNews.com/

نوسانات قیمت دلار نیمایی، بر خلاف روند بازار

کاهش 300 تومانی نرخ ارز / قیمت دلار امروز 20 مهر چقدر شد؟

کاهش 300 تومانی نرخ ارز / قیمت دلار امروز 20 مهر چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز روند نزولی داشت و به قیمت 27 هزار و 200 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی در 26 هزار و 791 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
چرا قیمت دلار در بازار کاهش یافت؟

چرا قیمت دلار در بازار کاهش یافت؟

برجسته شدن احتمال شروع زودهنگام دور جدید مذاکرات و کاهش قیمت دلار تا 20 هزار تومان، انتظارات فعالان بازار را کاهشی کرده است، به حدی که قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول روز روی 27 هزار و 270 تومان ق...

TejaratNews.com/

فعالیت نوسان‌گیران در بازار ارز / پبش‌بینی قیمت دلار امروز 20 مهر

بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت مهارت تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی مالی افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند ارزش سهام عدالت امروز 25 مهرماه دلار از اقتصاد ایران خارج می‌شود؟