قیمت لیر امروز 29 تیر 1401/ واکنش رسانه‌ها به نشست تهران و ترکیه

قیمت لیر امروز 29 تیر 1401/ واکنش رسانه‌ها به نشست تهران و ترکیه

لیر ترکیه در میانه امروز با قیمت هزار و 607 تومان معامله می‌شود و نسبت به روز گذشته با تغییر همراه بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام شبکه اطلاع‌رسانی ارز، طلا و سکه، لیر ترکیه در میانه امروز با قیمت هزار و 607 تومان معامله می‌شود.

در طی معاملات امروز، بیشترین قیمت ثبت شده برای لیر ترکیه 1607 تومان و کمترین قیمت 1607 تومان است.

بازتاب گسترده نشست تهران در رسانه‌های ترکیه

به نقل از تسینم، برگزاری دو نشست مهم روند آستانه و کمیته عالی همکاری های استراتژیک در تهران، توجه رسانه‌های جهان و منطقه را به سوی خود جلب کرد. اغلب روزنامه‌های آنکارا و استانبول در شماره امروز، عکس و تیتر صفحه نخست را به نشست روند آستانه در تهران اختصاص دادند.

هشدار درباره حمله نظامی

اغلب روزنامه های ترکیه، با حال و هوایی حماسی و تبلیغاتی، اظهارات اردوغان در تهران را برجسته کرده‌اند. اما روزنامه ملی گازته ارگان حزب اسلامگرای سعادت (حزب شاگردان مرحوم اربکان)، در پایگاه خبری اینترنتی خود، رویکرد متفاوتی اتخاذ کرد.

ملی گازته، یکی از بیانات رهبر انقلاب را برجسته کرده و نوشته است: «در حالی که چشمان منطقه به اجلاس سران در ایران دوخته شده بود، آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در دیدار با اردوغان، اظهارات مهمی در خصوص عملیات احتمالی ترکیه در سوریه بیان کرد. وی به اردوغان گفت: حمله نظامی به سوریه، منطقه را بی‌ثبات می‌کند. هرگونه حمله نظامی به سوریه به ضرر منطقه و به نفع تروریست ها خواهد بود.»

از پیام همبستگی تا پیام جنگ

روزنامه آیدنلک از روزنامه های نزدیک به حزب عدالت و توسعه که رویکرد مثبتی به عادی سازی روابط آنکارا – دمشق دارد، همواره بر ضرورت توسعه روابط بین ایران و ترکیه تاکید کرده است.

آیدنلک، امضای هشت موافقت نامه بین ایران و ترکیه را به عنوان گام مهمی برای توسعه روابط دوجانبه، قلمداد کرده است. اما دو روزنامه ملیت و آکشام که هر دو از روزنامه های طرفدار حزب عدالت و توسعه هستند، تیتر مشترکی به کار برده اند.

آکشام و ملیت، این سخن رجب طیب اردوغان را تیتر کرده اند که گفته است: «ترور را از سوریه ریشه کن کرده و دور می اندازیم.»

اهمیت همکاری در دو حوزه مهم

روزنامه ینی شفق که قبلا مشی تندروانه ای در مورد عملیات نظامی ترکیه داشت و همواره اردوغان را به حمله و مداخله نظامی در کشورها تشویق می کرد، این بار نگاه متفاوتی به نشست تهران داشته و به جای سخن گفتن از عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه، موضوع همکاری های اقتصادی را پیش کشیده است.

ینی شفق از قول ريیس جمهور ایران، به این اشاره کرده که هدفگذاری رساندن حجم مبادلات تجاری به مبلغ 30 میلیارد دلار، نویدبخش فرا رسیدن فصل جدیدی از همکاری های اقتصادی بین تهران و آنکارا است.

روزنامه ترک گون نیز یکی از روزنامه هایی است که ضرورت همکاری امنیتی بین ایران و ترکیه را برجسته کرده است. این روزنامه اعلام کرده که مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، عزم خود را جزم کرده اند که در مبارزه با ترور، همراه و همکار باشند.

مهمت بارلاس از تحلیلگران قدیمی ترکیه نیز در روزنامه صبح نوشته است:«ريیس جمهور اردوغان، روز گذشته در اجلاس تاریخی تهران، با ريیس جمهور ایران، آیت الله خامنه ای رهبر این کشور و پوتین ريیس جمهور روسیه دیدار کرد. در جریان مذاکرات با ایران گام های مهمی در زمینه تبادل انرژی و مبارزه با تروریسم برداشته شد. در حالی که بحران بزرگ انرژی بر اروپا سایه انداخته است، اظهارات در مورد تمدید قرارداد 25 ساله گاز طبیعی بین ترکیه و ایران بسیار مهم بود.»

دو روزنامه مهم سوزجو و ینی چاغ که از مهمترین روزنامه های مخالف و منتقد دولت اردوغان و حزب حاکم ترکیه به شمار می آیند، ترجیح داده اند از امضای توافق نامه های همکاری اقتصادی بین ایران و ترکیه صحبت کنند.

سوزجو و ینی چاغ، در عین حال به این اشاره کرده اند که نشست آستانه در تهران، نشان داد که جمهوری اسلامی ایران و روسیه، هر دو مخالف عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه هستند.

روزنامه حریت نیز به گونه متفاوتی با نشست آستانه مواجهه کرده و از سوی دولت ترکیه، چنین تیتر گلایه آمیزی به کار برده است: «دردهای ما با حرف زدن درمان نمی شود».

این روزنامه در ادامه به این اشاره کرده که اردوغان با زبانی صریح و روشن، توقعات خود از ایران و روسیه را بر زبان آورده است.

در یک ارزیابی کلی می توان گفت، تعداد اندکی از روزنامه های چاپ آنکارا و استانبول، روی موضوع همکاری های تجاری و توسعه اقتصادی زوم کرده اند و دیگر روزنامه ها، غالبا تیترها و الفاظی به کار برده اند که نشان دهنده اشتیاق برای انجام عملیات نظامی است.

روزنامه هایی همچون ینی آکیت، ینی برلیک و ترکیه، که هر سه آنها تحت امر حزب عدالت و توسعه هستند، از قول اردوغان اعلام کرده اند که ترکیه برای حمله به شمال سوریه مصمم است.

بلال اردوغان در تهران

در عکس های منتشر شده در رسانه ها و فضای مجازی، در عکس اعضای هیات ها، تصویر بلال اردوغان فرزند ارشد ريیس جمهور ترکیه نیز دیده می شود.

روزنامه ملی گازته با رویکردی کنایی و انتقادی نوشته است:«بلال اردوغان پسر ريیس جمهور نیز در سفر وی به تهران حضور داشت. البته ماموریت بلال اردوغان در این سفر مشخص نیست.»

در پایان باید گفت، ایران به عنوان میزبان نشست روند آستانه، نشان داد که یکی از مهمترین کانون های دیپلماسی در جهان و منطقه است و در همین حال، یک بار دیگر این پیام را به جهانیان صادر کرد که در نگرش راهبردی ایران نسبت به مسايل منطقه، گزینه نخست و حیاتی، مذاکره و دیپلماسی است و نه تنش و اقدام نظامی.

مطالعه بیشتر: پیش‌بینی قیمت سکه 29 تیر/ دلار بالا کشید؟
لیر سقوط کرد/ چرا لیر ترکیه بی‌ارزش می‌شود؟

لیر سقوط کرد/ چرا لیر ترکیه بی‌ارزش می‌شود؟

جهانروند لیر از روز چهارشنبه در بازارهای جهانی نزولی شده است و در بازار تهران نیز این ارز ارزان شده است.

KhabarOnline.ir/
آخرین تلاش های ناامیدانه برای تقویت لیر ترکیه

آخرین تلاش های ناامیدانه برای تقویت لیر ترکیه

در ترکیه، هر اتفاق غیرطبیعی، یک موضوع طبیعی جدید است. اگر ارقام رسمی را باور کنیم، تورم سالانه اکنون از 73 درصد فراتر...

EghtesadOnline.com/
قیمت لیر ترکیه امروز پنجشنبه 13 مرداد ماه

قیمت لیر ترکیه امروز پنجشنبه 13 مرداد ماه

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد به نرخ 1.750 تومان رسید.

Borna.news/
قیمت لیر ترکیه امروز 21 تیر 1401

قیمت لیر ترکیه امروز 21 تیر 1401

لیر ترکیه در میانه امروز با قیمت هزار و 621 تومان معامله می‌شود و نسبت به روز گذشته با 103 تومان کاهش همراه بود.

Borna.news/
کاهش ارزش پول ترکیه/ یک دلار برابر 17.5 لیر شد

کاهش ارزش پول ترکیه/ یک دلار برابر 17.5 لیر شد

امروز نیز ارزش پول ترکیه کاهش یافت و 17.5 لیر در برابر یک دلار معامله شد که کمترین میزان از ابتدای سال است.

FarsNews.ir/
ترس از بحران ارزی قوت گرفت/ گرفتاری ترکیه در مارپیچ بحران لیر

ترس از بحران ارزی قوت گرفت/ گرفتاری ترکیه در مارپیچ بحران لیر

جهانبا وجود ذخایر خالص ارز خارجی عمیقا منفی، نرخ بهره 14 درصد و تعهد اردوغان برای پایین نگه داشتن نرخ ها، تحلیلگران نگران هستند که کشور ممکن است با بحران ارزی دیگری مواجه شود.

KhabarOnline.ir/
80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت | سجامی شدن این افراد رایگان شد منطقی‌تر شدن قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه با تربیت کارشناسان ارزش‌گذاری بلومبرگ: کمبود سس گوجه‌فرنگی و کچاپ در آمریکا به دلیل خشکسالی و هزینه بالای سوخت 3 فاکتور مهم برای رشد بورس/ بانکی‌ها از مدار حقیقی‌ها خارج شدند