اثرگذاری منفی قطع برق واحدهای تولیدی بیشتر از یک ماه / بورس، مناسب ترین بازار برای سرمایه گذاری در صورت احیای برجام است

اثرگذاری منفی قطع برق واحدهای تولیدی بیشتر از یک ماه / بورس، مناسب ترین بازار برای سرمایه گذاری در صورت احیای برجام است

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه درخصوص تاثیرات ابلاغیه شرکت توانیر مبنی بر قطع برق شرکت‌های فولادی و سیمانی بر نمادهای بورسی این گروه از صنایع و وضعیت کلی بازار...

اقتصادآنلاینسارا محسنی؛ احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: با توجه به سطح تقاضایی که وجود دارد، به نظر می‌رسد که شرکت‌های فولادی برای حدود یک ماه، ذخیره کالایی در انبارهای خود دارند. یعنی اگر قطعی برق واحدهای فولادی و سیمانی به مدت یک ماه به طول بینجامد، اثر منفی زیادی بر شرکت‌های فولادی ندارد. چه بسا به دلیل افزایش تقاضا و قیمتی که در رقابت در بورس کالا ایجاد می‌شود، با سوددهی بیشتری نیز مواجه شوند. اما اگر مدت زمان قطعی برق بیش از یک ماه شود، اثرات منفی بر سودآوری شرکت‌ها در بخش فولاد خواهد داشت.

وی افزود: در بخش سیمان نیز با توجه به اقبال اخیر به این صنعت و برنامه‌های ساخت و سازی که ایجاد شده است، درنهایت این امکان وجود دارد که پروژه‌‎ها حدود یک ماه متوقف شوند، اما کلیت صنعت سیمان کشور با ظرفیت 65درصد در حال فعالیت است. پس از بازه یک ماه که برای قطعی برق برآورد شده است، پروژه‌ها به صورت مجدد به مدار ساخت و ساز باز می‌گردند و ظرفیت خالی بخش سیمان در این یک ماه را با افزایش تولید پر خواهند کرد و اثر منفی بر سودآوری آنها ندارد.

اشتیاقی اضافه کرد: با درنظر گرفتن 8 ماه تا پایان سال، به نظر می‌رسد که کاهش تولید تا پایان سال جبران خواهد شد. البته این موضوع مشروط به قطع برق تنها به مدت یک ماه است، اما اگر توقف فعالیت واحدهای تولیدی بیشتر از یک ماه شود، اثر منفی بر سودآوری شرکت‌های سیمانی خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به نظر من پس از گذشت یک ماه، نمی‌توان با شدت زیادی از فعالیت واحدهای تولیدی جلوگیری کرد. زیرا تولیدات سیمان و فولاد با کاهشی محسوس، مواجه و در رقابت، با قیمت بیشتری کشف خواهند شد. با کم شدن عرضه و با توجه به قیمت‌گذاری فعلی سیمان که از شمول نرخ‌گذاری دستوری خارج شده است، قیمت‌های فروش در بورس کالا می‌تواند با مبالغ بیشتری کشف شود. اما همه این موارد منوط به اجرای این ابلاغیه در کوتاه مدت است. از سوی دیگر باید توجه کرد که ذخیره سیمان، فعالیت آسانی نیست و موجودی زیادی در انبارها وجود ندارد. اگر مدت زمان این قطع برق بیش از یک ماه به طول بینجامد، علی‌رغم افزایش قیمت متصور برای کالای تولیدی فولاد و سیمان، اثرات منفی خود را نشان خواهد داد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه، از سوی اهالی خود بازار سهام بوده است. به این معنا که وجوهی که در گذشته متعلق به فعالان بازار بوده، نقد شده و در اوراق با درآمد ثابت بوده است. با توجه به سطوح ارزنده‌ای که سهم‌ها به دست آورده‌اند، رفع ابهام فعالان نسبت به نرخ دلار و کاهش نرخ سود سپرده بین بانکی که در یک ماه اخیر رخ داده است، قیمت‌ها ارزنده به نظر رسید و فعالان اقدام به خرید کردند، اما باید به این نکته توجه کرد که پول اهالی بازار سرمایه تا زمان فعلی، سهم‌ها را رشد داده و از خارج از بازار به بورس وارد نشده است. زیرا هنوز اعتماد لازم برای ورود پول از خارج از بازار، ایجاد نشده است.

اشتیاقی خاطرنشان کرد: برای افزایش قیمت سهم‌ها از زمان کنونی به بعد، بازار دوباره با یک ضعف نقدینگی همراه است. بنابراین به نظر من، بازار در همین سطوح فعلی که قرار دارد به مدت چهار یا پنج روز، دست به دست خواهد شد و با توجه به رشد 15درصدی که به طور متوسط ایجاد شده، اهالی بازار که اقدام به خرید سهام کرده‌اند، بخشی از پرتفوی خود را نقد کردند. برای مثال در روز گذشته با توجه به افزایش قیمت در بسیاری از سهم‌ها، فروشندگان اقدام به فروش کردند و به نظر می‌رسید که فعالان بازار حداقل 30درصد از پرتفوی خود را برای ایجاد نقدینگی به فروش رساندند تا بتوانند با یک استراتژی جدید بنابر گزارش‌های سه ماهه که به نظر می‌رسد از اواخر هفته جاری بر روی کدال قرار می‌گیرد، وضعیت پرتفوی خود را اصلاح کنند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر من، بازار در سطوح فعلی شاخص به مدت چهار یا پنج روز نیاز به استراحت دارد تا گزارش‌های سه ماهه ارسال شود و مطابق با این گزارش‌ها، چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. اما من کماکان به این موضوع اعتقاد دارم که پول زیادی توسط اشخاصی که از بازار خارج شده بودند، وارد بازار نشده است.

وی تصریح کرد: اگر برجام هم احیا شود، بازارهای موازی امکان زیادی برای رشد ندارند. اگر برجام احیا شود، بازارهایی مانند دلار، طلا، مسکن و... رونق زیادی نخواهند داشت و چه بسا بازدهی منفی را نیز ثبت کنند. با توجه به اینکه برآوردهای ما این است که با احیای برجام، نرخ دلار به کمتر از 20هزار تومان نخواهد رسید، بازار سرمایه می‌تواند به عنوان اولین بازار برای سرمایه‌گذاری درنظر گرفته شود. اما اگر برجام احیا نشود، این امکان وجود دارد که بازار دلار و طلا، با استقبال بیشتری مواجه شوند.

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

5 پیش‌بینی کارشناسان بازار سرمایه از بورس هفته آخر تیر ماه

پیش‌بینی کارشناسان بازار سرمایه از بورس هفته سوم تیر ماه

بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری

بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیدا...

بورس در هفته اول خرداد با اینکه در 2 روز پایانی هفته سبزپوش بود، اما کاهش شاخص کل و شاخص کل هموزن در کل هفته نشان داد، تغییر روند بورس هنوز رخ نداده است.

FarsNews.ir/
چاله های قانونی بازار سرمایه و بی خیالی آقایان

چاله های قانونی بازار سرمایه و بی خیالی آقایان

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به ثبت نام های بی ثمر در سجام و شرکت هایی که برای سپرده گذاری مرکزی تره هم خرد نمی کنند و...

BourseNews.ir/
واریز 2 هزار میلیارد تومانی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

واریز 2 هزار میلیارد تومانی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

عضو هیات‌مدیره سازمان بورس گفت: بورس در سال 99 منابع مالی خوبی را به دست آورد اما نتوانست چندان به زیر ساخت‌ها اختصاص دهد و در راستای کمک به سهامداران، 2 هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت واریز کرد.

TejaratNews.com/
بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه و وضعیت اقتصادی با حضور برخی مسيولان مربوطه در جلسه این کمیسیون خبر داد.

TejaratNews.com/
انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

بازار سرمایه در سال 99 با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد. مجموعه عوامل بسیاری در این فراز و نشیب اثرگذار بودند و میتوان گفت در بسیاری از موارد، به بازار سهام...

EghtesadOnline.com/
چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ه...

Irna.ir/

تکیه به بازار سرمایه و رونق آن با شکل‌گیری شرایطی مانا

پنجره واحد خدمات بازار سرمایه رونمایی شد

پنجره واحد خدمات بازار سرمایه رونمایی شد

بورستهران- ایرنا- پنجره واحد خدمات بازار سرمایه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی شد.

Irna.ir/
معجزه‌ای برای بازار سرمایه

معجزه‌ای برای بازار سرمایه

بازار سرمایه فعلا عطش خرید ندارد، مگر آنکه به باور دلار 30 هزار تومانی برسد.

BourseNews.ir/
اختلال در نرخ بهره بانکی شاخص بورس را نزولی کرد / بانک مرکزی حاضر نشد بازار سرمایه را نجات دهد

اختلال در نرخ بهره بانکی شاخص بورس را نزولی کرد / بانک مرکزی حاضر ...

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اگر فروش اوراق انجام نمی‌‌شد به تورم فعلی کشور 36 درصد هم اضافه می‌شد، گفت: بانک مرکزی حاضر نشد به اندازه 11 هزار میلیارد تومان ارز بخرد و بازار سرمایه را نجات بدهد، اگر اختل...

TejaratNews.com/
تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اواراق بهادار به همه مجموعه‌های نهاد ناظر بازار سرمایه ماموریت داد تا طی 48 ساعت آینده، موانع پیش روی هلدینگ‌ها رفع و فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تسهی...

Irna.ir/
سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود چرا حسابرسی کریپتولند طولانی شد؟ | چرا سایت ثبت اطلاعات خطا می دهد؟ برگزاری 90 درصد مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی بورس دوشنبه مثبت باز می‌شود؟ آن 15نفر و تمام کیسه‌های سیمان به نظر من اقدامات مهمی در شستا صورت گرفته است سلاطین سیمان کشور رونمایی شدند افزایش سرمایه "آپ" از دستور کار خارج شد جزيیات طراحی کیا اسپورتیج جدید مشخص شد قیمت سکه و دلار در بازار امروز قیمت دلار امروز 3 مرداد 1400 چقدر شد؟ قیمت بیت کوین بیش از 34 هزار دلار شد | قیمت ارزهای دیجیتال امروز 3 مردادماه بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟ افزایش 26 درصدی درآمد "پخش" در تیرماه سود 650 ریالی سهامداران از مجمع "فایرا" تقسیم سود 500 تومانی در مجمع "کپارس" قیمت اجاره و خرید مسکن در مناطق شرق تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد

در حال بارگیری...