«سیلیکون‌ولی» 60 درصد سقوط کرد!

«سیلیکون‌ولی» 60 درصد سقوط کرد!

بزرگترین ورشکستگی بانکی در آمریکا بعد از بحران مالی سال 2008 و دومین ورشکستگی بزرگ یک بانک با وام‌های خرد در آمریکا اتفاق افتاد و موجی از وحشت را در میان بخش بانکی این کشور ایجاد کرد. وحشتی که منجر به سقوط سهام‌های بانکی شد. این اتفاق چگونه ممکن شد؟

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) ورشکستگی ناگهانی بانک سیلیکون ولی(SVB) که روز جمعه توسط مقامات آمریکایی تعطیل شد، موجی از وحشت را در میان بخش بانکی این کشور ایجاد کرده است. آن‌طور که فرانس 24 می‌نویسد: بانک سیلیکون ولی، متخصص در زمینه تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان (استارت‌آپ‌ها) بود و از لحاظ اندازه سهام به شانزدهمین بانک آمریکا تبدیل شده بود. این بانک اواخر سال 2022، 209 میلیارد دلار سهام و حدود 175 میلیارد و 400 میلیون دلار سپرده داشت. ناپدید شدن آن نه تنها به معنای بزرگترین ورشکستگی بانکی در آمریکا از زمان ورشکستگی واشنگتن موچوآل در سال 2008 است؛ بلکه دومین ورشکستگی بزرگ یک بانک وام‌های خرد در آمریکا به شمار می‌رود.

روزنامه فرانسوی گاردین شش علت اصلی این اتفاق را بررسی کرده است. بیش از هر چیز، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو. بانک مرکزی ایالت متحده آمریکا (فدرال رزرو) از سال گذشته برای مقابله با تورم، نرخ بهره را از سطوح کم سابقه خود افزایش داد و به دنبال این افزایش، سرمایه‌گذاران میلی به ریسک کردن نداشتند؛ چرا که پول توی جیبشان داشت باارزش‌تر می‌شد. این اتفاق بر مشتری‌های اصلی سیلیکون ولی یعنی استارت‌آپ‌های فناوری تاثیر سنگینی گذاشت؛ چرا که سرمایه‌گذاران آن‌ها را ریسک گریزتر می‌کرد.

بعضی از مشتری‌های سیلیکون ولی با بحران نقدینگی مواجه شدند

از آنجایی که نرخ بهره بالاتر باعث شد بازار عرضه اولیه عمومی برای بسیاری از استارت آپ‌ها تعطیل شود و جذب سرمایه خصوصی پرهزینه‌تر شود، بعضی مشتریان بانک سیلیکون ولی برای تامین نقدینگی خود شروع به بیرون کشیدن پول‌های خود کردند. این خروج پول‌ها به اوج خود رسید تا اینکه بانک سیلیکون ولی در این هفته به دنبال اقداماتی برای برداشت‌های مشتریان بود.

بانک سبد اوراق قرضه را با زیان می فروشد

بانک سیلیکون ولی برای تامین مالی مبادله اوراق بهادار با پول در روز چهارشنبه یک سبد اوراق قرضه 21 میلیارد دلاری را فروخت که بیشتر شامل اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا بود. پرتفوی به طور متوسط ‌1.79 درصد بازدهی داشت، بسیار کمتر از بازدهی 10 ساله خزانه‌داری فعلی که حدود 3.9 درصد است. با این اتفاق بانک سیلیکون مجبور شد تا ضرر 1.8 میلیارد دلاری را شناسایی کرده و آن را از طریق افزایش سرمایه پر کند.

سیلیکون ولی فروش سهام را اعلام کرد

بانک سیلیکون ولی روز پنجشنبه اعلام کرد که برای پر کردن این حفره مالی 2.25 میلیارد دلار سهام مشترک و سهام ترجیحی می‌فروشد. معاملات روز پنجشنبه به خاطر این خبر 60 درصد کاهش یافت؛ زیرا سرمایه‌گذاران نگران بودند که برداشت سپرده ممکن است باعث افزایش سرمایه بیشتر شود.

سهام سقوط کرد

بر اساس گزارش رویترز، بعضی از مشتریان بانک سیلیکون ولی به پیشنهاد شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر مثل صندوق بنیانگذاران پیترتیل پولشان را از بانک بیرون کشیدند. این امر باعث وحشت سرمایه‌گذارانی مانند جنرال آتلانتیک شد که بانک سیلیکون ولی برای فروش سهامش صف تشکیل داد و به این ترتیب تلاش افزایش سرمایه سیلیکون ولی در روز پنجشنبه سقوط کرد.

سهام سیلیکون ولی به دلیل ترس سرمایه گذاران از هجوم بانکی(بانک گریختگی) سقوط کرد

به گفته رویترز، سرمایه‌گذاران در سهام سیلیکون ولی نگران بودند که آیا با توجه به وضعیت وخیم ثروت بسیاری از استارتاپ‌های فناوری که این بانک به آنها خدمات می‌دهد، افزایش سرمایه کافی است یا خیر. سهام این شرکت به پایین‌ترین سطح خود از سال 2016 سقوط کرد و پس از بسته شدن بازار، سهام بسته بازار در معاملات گسترده 26 درصد دیگر کاهش یافت.

بانک سیلیکون ولی به سوی فرآیند دریافت سپرده‌های بیمه شده رفت

بانک سیلیکون ولی در روز جمعه تلاش زیادی کرد تا منابع مالی جایگزینی پیدا کند، مثل فروش شرکت. با این حال در پایان روز «شرکت بیمه سپرده فدرال» (FDIC) اعلام کرد که بانک سیلیکون ولی موقتا تعطیل شد و فرآیند دریافت سپرده‌های بیمه شده آغاز شده است. شرکت بیمه سپرده فدرال همچنین گفت که به دنبال فروش دارایی‌های بانک سیلیکون ولی است و سود سهام آینده ممکن است به سپرده گذاران بیمه نشده پرداخت شود.

local_offerبرچسب‌ها:
سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟ ابرتورم در راه است؟ / قاسمی: دولت به شدت مشغول چاپ پول است مصرف بنزین در 9 فروردین به 112 میلیون لیتر رسید/ رشد 3.5 درصدی مصرف قیمت جدید روغن نباتی و مایع چند؟ + جدول جزيیات برنامه بهینه‌سازی مصرف سوخت در 1402/ آغاز تعویض 4.5 میلیون بخاری فرسوده چگونه روغن زیتون اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ الزام اشخاص حقوقی در پیوستن به سامانه مودیان مالیاتی