دستور ريیس‌جمهور برای قیمت‌گذاری گندم

دستور ريیس‌جمهور برای قیمت‌گذاری گندم

ابراهیم ريیسی در خصوص قیمت گندم به وزارت جهاد و کشاورزی دستور داد به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که گندم‌کاران با آرامش و...

قیمت گندم و قیمت خرید توافقی هر کیلو گندم 15 هزار تومان تعیین شده است. چندی پیش قیمت خرید تضمینی گندم 15 هزار تومان اعلام شد اما برخی از فعالان این حوزه، کشاورزان و اعضای کمیسیون کشاورزی با قیمت اعلام‌شده موافق نیستند و درخواست برگزاری جلسه‌ای مجدد در شورای قیمت‌گذاری و تصمیم‌گیری در خصوص قیمت گندم، این محصول کشاورزی استراتژیک را دارند. تعیین و اعلام قیمت گندم توسط شورای قیمت‌گذاری برای سال 1402 در حالیست که برخی از اعضای این شورا با قیمت گندم موافق نیستند. 

ريیس‌جمهور از وزارت جهاد کشاورزی خواست به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که گندم‌کاران با آرامش و اطمینان خاطر نسبت به دریافت حقوق خود، محصولات‌شان را تحویل مراکز تعیین‌شده بدهند.

سید ابراهیم ريیسی، ريیس‌جمهور در جلسه صبح چهارشنبه هیات دولت، از وزارت جهاد کشاورزی خواست به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که گندم‌کاران با آرامش و اطمینان خاطر نسبت به دریافت خود، محصولات‌شان را تحویل مراکز تعیین‌شده بدهند.

ابراهیم ريیسی همچنین به وزارت کشور ماموریت داد تا به نتیجه رسیدن تکلیف سازمان امور مهاجرین، امور مربوط به اتباع افغانستانی در یک سامانه ثبت شود و تحت اشراف دولت مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد.

همچنین ريیس‌جمهور در جلسه هیات دولت، با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در سخنرانی آغاز سال در حرم مطهر رضوی(ع) در خصوص «تحول»، مسيولیت‌پذیری و پاسخگویی را از الزامات تحول در نظام اداری برشمرد و بر لزوم رصد دايم عملکرد نظام اداری تاکید کرد.

ريیسی با بیان اینکه همه همکاران دولت باید نسبت به تحول در مجموعه اداری خود حساس باشند، فرافکنی و تاخیر در انجام کارها و عدم پاسخگویی در حوزه مدیریت را خسارت‌بار دانست.

با وجود اینکه چندی پیش قیمت خرید تضمینی گندم 15 هزار تومان اعلام شد اما برخی از فعالان این حوزه، کشاورزان و اعضای کمیسیون کشاورزی با قیمت اعلام شده موافق نیستند و درخواست برگزاری جلسه‌ای مجدد در شورای قیمت‌گذاری و تصمیم‌گیری در خصوص قیمت این محصول کشاورزی استراتژیک را دارند.

در روز 17 اردیبهشت‌ماه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم را مجموعا 15 هزار تومان اعلام کرد که بر این مبنا قیمت پایه گندم  11 هزار و 500 تومان،  یارانه کاشت (تامین بخشی از هزینه‌های کود و بذر) 1500 تومان و مبلغ  2000 تومان  نیز به ازای هر کیلوگرم گندم تحویلی به عنوان «جایزه تحویل گندم» تعیین شد.

تعیین و اعلام قیمت گندم توسط شورای قیمت‌گذاری برای سال 1402 در حالیست که برخی از اعضای این شورا با آن موافق نیستند. ريیس اتاق اصناف کشاورزی چندی پیش اعلام کرد که اتاق اصناف کشاورزی، بنیاد ملی گندمکاران و کشاورزان با قیمت تعیین شده برای گندم موافق نیستند، زیرا معتقدند اگر انگیزه و مشوقی برای کشاورز نباشد ممکن است نیازمند واردات شویم.

پیشه‌ور همچنین تصریح کرد که در روزهای گذشته در کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص قیمت گندم مباحثی مطرح شد و این کمیسیون اعلام کرد که شورای قیمت گذاری مجددا جلسه‌ای برگزار و در مورد قیمت گندم تصمیم‌گیری کند، ولی سرپرست وزارت جهادکشاورزی درخواستی برای جلسه نداشت و در نهایت نیز قیمت 15 هزار تومان را ابلاغ کرد.

عطاالله هاشمی، ريیس بنیادملی گندمکاران - نیز با اشاره به اینکه با قیمت اعلام‌شده برای گندم موافق نیستیم و عدم اصلاح قیمت می‌تواند منجر به افت خرید گندم از کشاورزان شود، گفت: تغییر قیمت گندم امری اجتناب ناپذیر است و قیمت بایستی اصلاح شود. کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با اصلاح آن موافق است.

او ادامه داد: نامه‌ای به مقام معظم رهبری ارسال کردیم و ضمن بیان مسايل و مشکلات اعلام کردیم که باید جلسه شورا مجددا برگزار و قیمت گندم اصلاح شود و از ایشان درخواست کمک کردیم.

نایب ريیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز در اظهارات اخیر خود در واکنش به تعیین قیمت 15 هزار تومان برای خرید تضمینی گندم گفته است که ما دو روز متوالی گله‌مندی کشاورزان نسبت به نرخ 15 هزار تومانی گندم را با ريیس مجلس شورای اسلامی مطرح کردیم که ایشان گفتند این مسيله را در نشست سران قوا مطرح می‌کنند همچنین از سرپرست جهاد کشاورزی نیز درخواست کردیم جلسه فوق‌العاده شورای قیمت‌گذاری را تشکیل دهند.

او با تاکید بر اینکه کمیسیون کشاورزی پای کار است تا افزایش قیمت گندم را داشته باشیم اعلام کرد که ما در روز استیضاح وزیر صمت مفصل با ريیس جمهوری صحبت کردیم تا رضایت کشاورزان حاصل شود، در حال حاضر شورای قیمت‌گذاری باید نسبت به تجدیدنظر در قیمت گندم اقدام کند و امیدواریم دولت سیزدهم که همواره مدافع محرومان و کشاورزی بوده در این خصوص به نفع کشاورزان گام بردارد.

همچنین  محمدجواد عسکری،  ريیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی و محیط زیست اخیرا در نامه‌ای خطاب به ريیس جمهوری عنوان کرد که مستدعی است دستور فرمایید با توجه به خطر افزایش واسطه‌گری و قاچاق گندم تولیدی کشور نسبت به برگزاری نشست مشترک به‌اتفاق اعضای شورای قیمت‌گذاری در اولین فرصت ممکن در محضر جنابعالی عنایت شایسته مبذول و نتیجه را به این کمیسیون اعلام کنند.

 

 

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد