پیش‌بینی عجیب از سال آینده ایران/ نرخ تورم به 8 درصد می‌رسد؟

پیش‌بینی عجیب از سال آینده ایران/ نرخ تورم به 8 درصد می‌رسد؟

اخیرا دو پیش‌بینی امیدوارکننده از شرایط اقتصاد ایران منتشر شده است. اولی گزارش اکونومیست که می‌گوید قیمت دلار در سال دو سال آینده به 18 هزار تومان می‌رسد و دومی گزارش موسسه فیچ که پیش‌بینی کرده سال آینده نرخ تورم ایران به 8 درصد می‌رسد. اما این پیش‌بینی‌ها منوط به رفع تحریم‌ها و نتیجه‌بخش بودن مذاکرات است.

به گزارش تجارت‌نیوز، موسسه اعتبارسنجی فیچ اخیرا گزارشی منتشر کرده که می‌گوید تا میانه سال 2022 ایران به توافق هسته‌ای می‌رسد، تحریم‌ها برداشته می‌شود و خروجی آن برای اقتصاد ایران کاهش تورم و افزایش نرخ رشد اقتصادی است.

این موسسه معتبر بین‌المللی پیش‌بینی کرده که تا 6 ماه آینده نرخ تورم ایران به 8 درصد می‌رسد و نرخ رشد اقتصادی ایران 4٫4 درصد می‌شود. این در حالی است که نرخ تورم ایران اکنون در آستانه 50 درصد است و اقتصاد ایران چندین فصل متوالی نرخ رشد منفی یا صفر درصد را تجربه کرده است.

مذاکرات، تورم را به 8 درصد می‌رساند؟

دو هفته پیش هم اکونومیست گزارشی منتشر کرد که در آن اعلام کرده بود نرخ دلار در سال 2022 به 20 هزار تومان می‌رسد و در سال 2023 به 18 هزار و 700 تومان هم می‌رسد. این پیش‌بینی از این جهت مهم است که قیمت دلار در آذرماه رکورد زد و از مرز 30 هزار تومان هم رد شد.

اما حالا دو موسسخه معتبر بین‌المللی پیش‌بینی کرده‎‌اند که اوضاع اقتصاد ایران در سال آینده بهتر می‌شود. اما تحقق پیش‌بینی هر دو موسسه یک پیش‌شرط مهم دارد و آن، به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای، رفع تحریم‌ها و افزایش صادرات نفت و رشد تجارت خارجی در ایران است.

موسسه فیچ رسما در این گزارش تاکید کرده که با حصول توافق هسته‌ای تورم ایران به 8 درصد می‌رسد. تورم یک رقمی که در چند دهه گذشته به آرزوی اقتصاد ایران تبدیل شده است. آرزویی که البته در دولت روحانی برای دو سال محقق شد. اما درست بعد از رفع تحریم‌ها و امضای توافق برجام.

این بار هم به نظر می‌رسد کاهش تورم و افزایش نرخ رشد اقتصادی از محل رفع تحریم‌ها ایجاد می‌شود.

مطالعه بیشتر: آیا دلار 18 هزار تومانی شدنی است؟
شرط بهبود شرایط اقتصاد ایران

اما چرا بهبود اقتصاد ایران به رفع تحریم‌ها گره خورده است؟

در گزارش موسسه فیچ اعلام شده که «وجود چشم‌انداز مثبت سیاسی و امید به احیای مجدد توافق هسته‌‌‌ای، باعث افزایش تولید و صادرات نفت خام شده و موجب پیشرفت چشمگیر تجارت خارجی ایران می‌شود. با کاهش تحریم‌ها و ترمیم تولید و صادرات نفت، احتمال کاهش فشار بر ارزش ریال ایران وجود دارد. در نتیچه این اتفاق، نرخ تورم کاهش پیدا می‌کند و قدرت خرید مصرف‌کنندگان بیشتر می‌شود. کاهش مصرف بخش خصوصی منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و بهبود رشد اقتصادی می‌شود.»

به عبارتی تحریم‌ها از دو نظر اقتصاد ایران را تحت فشار قرار داده است. از یک سو درآمد نفت کاهش پیدا کرده و کاهش درآمد نفتی، ورود ارز به ایران را محدود کرده و قیمت ارز را به شدت افزایش داده است.

افزایش نرخ ارز، باعث افزایش تورم و کاهس قدرت خرید می‌شود. کاهش قدرت خرید مردم بر میزان مصرف و تولید اثر منفی می‌گذارد. از طرف دیگر، نرخ رشد اقتصادی در ایران برای نزدیک به یک دهه نزدیک به صفر بوده است. کارشناسان می‌گویند افزایش نرخ رشد اقتصادی در ایران تنها از محل سرمایه‌گذاری خارجی حاصل می‌شود و سرمایه‌های داخلی نمی‌تواند رشد اقتصادی ایجاد کند.

اگرچه مدت‌هاست مقامات ابرانی می‌گویند اقتصاد کشور و معیشت مردم را به برجام و مذاکرات هسته‌ای گره نمی‌زنند اما کارشناسان می‌گویند ایران برای افزایش درآمد و جذب سرمایه نیاز دارد که تحریم‌ها برطرف شود.

در گزارش اکونومیست هم تاکید شده بود که احتمالا توافق هسته‌ای در یال 2022 به نتیجه می‌رسد و این مساله باعث افزایش نرخ رشد اقتصادی و کاهس قیمت دلار می‌شود. اگرچه اکونومیست پیش‌بینی کرده بود که احتمالا این روند بهبود اقتصاد ایران فقط تا سال 2024 ادامه دارد. چون در این سال تنش ایران و آمریکا دوباره آغاز می‌شود و اقتصاد ایران دوباره دچار مشکل می‌شود.

مطالعه بیشتر: پیش‌بینی عجیب اکونومیست/ دلار به 18 هزار تومان می‌رسد!
اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود