دولت‌ باید نسبت به بورس پاسخگو باشد

دولت‌ باید نسبت به بورس پاسخگو باشد

ريیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ثبات در بورس انتظار و توقع ما از وزارت امور اقتصادی و دارایی است، گفت: دولت‌ها باید نسبت به بازار سرمایه پاسخگو باشند و به آن توجه کنند، ما امیدواریم شاهد بورس باثبات و رشد باثبات منطقی در آینده در این بازار باشیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدباقر قالیباف، ريیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 18 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی پس از سخنرانی وزیر امور اقتصادی و دارایی، ريیس سازمان بورس و برخی نمایندگان مجلس در جمع بندی مطالب مطرح شده، گفت: ما درباره بورس یک انتظار و توقع کلی از دولت و یک توقع و انتظار خاص از وزیر امور اقتصادی و دارایی داریم. مردم به سیاست‌های اقتصادی دولت قبل اعتماد کردند و جمعیت بورس از 4 تا 5 میلیون نفر ، امروز به جمعیتی بالغ بر 40 تا 50 میلیون نفر رسیده است.

ريیس مجلس شورای اسلامی افزود: درحال حاضر در بورس از یکسو سهامداران خردی که نه با سرمایه اضافی خود، بلکه با فروش دارایی‌های ضروری شان وارد بورس شدند و از سوی دیگر سهامدارانی که سرمایه‌های خود را وارد بورس کردند، روبرو هستیم. در واقع همه افراد حاضر در بورس که جمع عظیمی از مردم بوده و بخشی از آنها قشر محروم هستند، باید مورد توجه قرار گیرند و این موضوع چون سیاست کلان دولت‌ها بوده، باید امروز هم دولت‌ها در این بخش پاسخگو بوده و به آن توجه کنند.

وی اظهار کرد: لذا اولین نکته‌ای که دولت باید به آن عنایت داشته باشد، این است که بازار بورس در کشور بازاری مستقل و تنها نیست و این بازار تحت تاثیر سیاست‌های اقتصادی دولت است، یعنی بازار پولی، مالی و بازار کار و سیاست‌ها در تجارت، واردات و صادرات در بازار بورس تاثیرگذار هستند.

قالیباف با بیان اینکه امروز هر تصمیمی که بانک مرکزی بگیرد، در بورس اثرگذار است، ادامه داد: وزارت صمت، وزارت نفت و همه بخش‌های اقتصادی دولت در این بازار مانند سایر بازارها اثر می‌گذارند.

ريیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه اگر توقع داریم بانک مرکزی و سایر بخش‌ها، هماهنگ باشند، باید سیاست‌های دولت، سیاست‌های روشن و مشخص باشد، تصریح کرد: دولت و ريیس جمهور محترم در معرفی کابینه به مجلس قول دادند که حتما برنامه و سیاست های روشن اقتصادی خودشان را به مجلس اعلام خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه در آستانه ارايه لایحه بودجه 1401 هستیم، ادامه داد: بهتر است این سیاست‌ها مشخص و روشن شود، این توقع و انتظار مجلس از دولت است.

قالیباف خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم گفت: آقای خاندوزی، ازشما که فرزند مجلس هستید و امروز در دولت تشریف دارید، انتظار داریم همان موضوعاتی که در اینجا بحث می‌کردیم، محقق شود. در جلسه‌ای کارشناسی به شما گفتم که توجه کنید، امروز سهامداران خرد ما نیاز دارند که شما ابزار لازم برای پوشش ریسک بورس و حمایت از آنها را به کار گیرید.

ريیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعیین روش حمایت کار ما نیست و کمیسیون‌های اقتصادی و جهش تولید و مرکز پژوهش‌ها می‌توانند در کار کارشناسی کمک کنند، به طور مثال می‌توان با اوراق تبعی این کار را انجام داد، که بحث من روش‌ها نیست افزود: در بورس باید این کار انجام گیرد و باید از سهامداران خرد حمایت شود.

وی با بیان اینکه ثبات در بورس انتظار و توقع ما از وزارت امور اقتصادی و دارایی است، تصریح کرد: نقد شوندگی و شفافیت از اولویت ها و انتظارات و مطالبه مردم و مجلس است.

قالیباف با اشاره به فلسفه وجودی بورس تصریح کرد: بورس بازار سرمایه است و بازار سرمایه برای رونق تولید و توسعه زیرساخت‌های کشور است، امروز چه میزان از اعتبارات بورس به سمت تولید و زیرساخت‌ها هدایت می‌شود.

ريیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما از بورس و آقای عشقی توقع داریم، بحث نظارت و کنترل و روابط و رانت‌های اطلاعاتی که موجب می‌شود عده‌ای در بورس بهره‌مند شوند و عده‌ای آسیب ببینند که عمدتا سهامداران خرد از نوسانات آسیب می‌بینند، ورود کند، این موضوع مستقیم به مدیریت بورس و نظارت و کنترل ذاتی مرتبط است که باید توجه کند.

وی با بیان اینکه باید سیاست‌های اقتصادی روشن شود، ادامه داد: اگر سیاست‌‌‌های اقتصادی و بحث قیمت‌گذاری دستوری و اوراق سهام شفاف شود، ما امیدواریم شاهد بورس باثبات و رشد باثبات منطقی در آینده در این بازار باشیم. این توقع مجلس و مردم از دولت به ویژه وزارت اقتصاد و دارایی است.

قالیباف با بیان اینکه ما در روزهای سه‌شنبه در مجلس بنای پیگیری و نظارت بر اجرای قوانین را داریم، تصریح کرد: حتما در جلسات بعدی روزهای سه شنبه، پیگیر موضوع بورس که دغدغه بیش از دو سوم مردم ایران که سرمایه‌گذار در این بازار هستند، هستیم.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس

سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس

یکی از معیارهای طبقه‌بندی بازارهای سرمایه از منظر توسعه‌یافتگی‌ درصد حضور سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به سرمایه‌گذاران داخلی است. بورس‌هایی که در گروه بازارهای در حال توسعه و نوظهور (Emerging Markets) طب...

Sena.ir/
پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟

پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شون...

در حالی که بازار سهام امروز هم منفی است اما گروه بانک در واکنش مثبت به روند مذاکرات وین امروز مثبت است.

TejaratNews.com/

خبرهای مهم امروز برای سهامداران / سیگنال مذاکرات به بورس چه بود؟

رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا

رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کا...

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تا حد زیادی مسيله قیمت گذاری مرتفع شد.

YJC.news/
تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

حجم تامین مالی دولت در سال جاری 152 همت بود که از این مقدار 106 همت اوراق خزانه، 34 همت اوراق مرابحه و 11 همت اوراق سلف بود. یعنی 45 همت اوراقی که به صورت کش از بازار سرمایه خارج شد.

BourseNews.ir/
بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی

بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاند...

مجلستهران- ایرنا- رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از بررسی سیاست‌های دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و رییس سازمان بورس در جلسه امروز خبر داد.

Irna.ir/
بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌ر...

یک کارشناس بازار سهام گفت: به طور کلی بازار سرمایه تا انتهای سال مستعد رشد است و می‌شود انتظار داشت شاخص کل در انتهای سال تا محدوده 1٫6 میلیون واحد رشد کند.

TejaratNews.com/

مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر

چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه

چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه

امروز در پنل روش‌های نوین تامین مالی از طریق بازار سرمایه که در حاشیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد، کارشناسان به بررسی انواع ابزارها و روش‌های تامین مالی موجود در بازارسرمایه...

Sena.ir/
رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است

رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس ا...

امروز شاخص کل بورس وارد کانال یک میلیون و 357 هزار واحد شد. افت اکثر نمادهای بورسی در حالی رقم خورد که گروه بانک سبز بود.

TejaratNews.com/
نمای میانی بورس (8 آذر) / رشد 216واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس (8 آذر) / رشد 216واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.02درصد رشد داشت اما شاخص هم‌وزن 0.1درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(8آذر) / اقبال 130میلیاردی حقیقی ها به وگردش

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(8آذر) / اقبال 130میلیاردی ...

افراد حقیقی امروز 100میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه محصولات شیمیایی و همچنین سهام پارس فولاد...

EghtesadOnline.com/

بیشترین ارزش معاملات سهام(8 آذر) / معاملات 290میلیاردی وگردش در بورس امروز

نحوه خرید سیمان از بورس کالای ایران

نحوه خرید سیمان از بورس کالای ایران

برای خرید سیمان از بورس کالا می‌توانید به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی اقدام کنید. اما دریافت کد معاملاتی بورس کالا برای افراد حقیقی و حقوقی، شامل مراحلی مجزا می‌شود و...

EghtesadOnline.com/
بورس، در انتظار نتیجه برجام / نه بخرید، نه بفروشید!

بورس، در انتظار نتیجه برجام / نه بخرید، نه بفروشید!

بورس امروز در حالی معاملات را به پایان برد که شاخص همچنان در محدوده فعلی خود، درجا می‌زند و بسیاری معتقدند دلیل این امر مشخص نبودن روند مذاکرات هسته ای است.

EghtesadOnline.com/
قیمت جدید خودروها این هفته اعلام می‌شود؟ چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است سهامداران فملی بخوانند/ مصوبات مجمع فملی چه بود؟ «صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها تندر 90 امروز 395میلیون تومان شد صعود بازار‌ها در واکنش به آغاز مذاکرات وین رانت 6 میلیون تومانی دلار با بلیت جعلی! نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها سه شنبه شلوغ تالار صنعتی با عرضه 283 هزار تن کالا نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار مقایسه گوشی‌های سامسونگ و شیايومی تا 10 میلیون / قیمت موبایل امروز 9 آذر بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم» بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد جزيیات تغییر قیمت‌ها در روز مذاکرات / پراید رکوردار بیشترین تغییر قیمت! سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد