بازار آپارتمان‌های نقلی در تهران

بازار آپارتمان‌های نقلی در تهران

خانه‌های 50 تا 60 متر بیشترین سهم را از معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص می‌دهند و بررسی‌ها گویای آن است که این گروه متراژی اغلب در مناطق جنوبی تهران قرار دارند.

ایسنا: خانه‌های 50 تا 60 متر بیشترین سهم را از معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص می‌دهند و بررسی‌ها گویای آن است که این گروه متراژی اغلب در مناطق جنوبی تهران قرار دارند.

واحدهای کمتر از 80 متر مربع 58 درصد از معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص می‌دهند و در این بین بیشترین تقاضا به واحدهای 50 تا 60 متر مربع با سهم 15.9 درصد مربوط می‌شود. با این‌که آپارتمان کمتر از 40 متر به ندرت وجود دارد آذرماه امسال 3.4 درصد معاملات مربوط به این گروه متراژی بود.

اغلب واحدهای 50 تا 60 متر مربع در مناطق جنوبی تهران عرضه شده است. منطقه 10 شامل محله‌های بریانک، جیحون، نواب، دامپزشکی، سی‌متری جی، هاشمی و سلسبیل را می‌توان کانون واحدهای کوچک متراژ در شهر تهران معرفی کرد. گزینه‌های دیگر مناطق 12، 14 و 15 هستند. هرچند در مناطق 4 و5 نیز واحدهای 50 تا 60 متر وجود دارد اما این گروه متراژی، گروه غالب در این محدوده‌ها محسوب نمی‌شود.

در حال حاضر پنج منطقه ارزان قیمت شهر تهران به ترتیب مناطق 18، 16، 17، 19 و 20 هستند که متوسط قیمت مسکن این محدوده‌ها در آذرماه 1400 بین 15.8 تا 17.3 میلیون تومان بوده است.

پنج منطقه گران‌قیمت نیز به ترتیب مناطق 1، 3، 2، 6 و 5 هستند که بالاترین میانگین قیمت در بین مناطق مذکور به منطقه1 با متری 69 میلیون تومان و پایین‌ترین آن به منطقه 5 با 39.8 میلیون تومان مربوط می‌شود.

کمترین تعداد معاملات را واحدهای 190 تا 200 متر مربع و همچنین کمتر از 30 متر مربع هریک با سهم 0.3 درصد از معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص دادند. نمودار نشان می‌دهد هرچه متراژ آپارتمان‌ها بالاتر می‌رود سهمشان از تعداد معاملات کاسته می‌شود.

هم‌چنین بر اساس قیمت هر متر مربع آذرماه امسال واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 20 تا 25 میلیون تومان به ازای هر متر مربع با سهم 16.8 درصد، رتبه اول تعداد معاملات را از این نظر در اختیار داشتند. ماه گذشته این رتبه در اختیار واحدهای دارای قیمت هر متر مربع 15 تا 20 میلیون تومان بود.

متوسط قیمت مسکن در تهران 32 میلیون و 590 هزار تومان است. آمار حکایت از آن دارد که قیمت مسکن در مناطق 1 تا 6 بالاتر از نرخ میانگین شهر و در مناطق 7 تا 22 پایین‌تر از متوسط قیمت مسکن در پایتخت بوده است.

در این ماه قیمت خانه فقط در 4 منطقه تهران کاهشی و در 18 منطقه دیگر افزایشی بوده است که مناطق 1، 8، 19 و 22 تهران با کاهش قیمت خانه مواجه شده‌اند.

تحولات بازار ملک در مناطق جنوبی تهران و محله‌های هدف اقشار متوسط و پایین، به نوعی نمایانگر تغییرات وضعیت در بخش مصرفی بازار است. در واقع رشد توان تقاضای واقعی اولین نشانه‌های خود را به شکل افزایش معاملات و رشد قیمت در مناطق جنوبی پایتخت نشان می‌دهد که از 9 ماه گذشته تا کنون تغییر معناداری در این مناطق ایجاد نشده است.

گذشته از نوسانات ماهیانه قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران که منجر به تغییر رتبه و سهم این مناطق به لحاظ قیمت و تعداد معاملات می‌شود، پنج منطقه شهر تهران شامل مناطق 16 تا 20 از نظر قیمتی تقریبا در یک سطح قرار دارند و معمولا منطقه 18 رتبه پایین‌ترین متوسط قیمت را در بین مناطق 22 گانه شهر تهران به خود اختصاص می‌دهد. میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه 18 در آذر ماه امسال 15.8 میلیون تومان بوده است.

پس از افت معاملات در مهرماه امسال و رسیدن ظرفیت بازار به یک سوم حالت معمول، نشانه‌های رونق غیرتورمی بازار مسکن از آبان ماه بروز کرد؛ مقطعی که خرید و فروش در مقایسه با مهرماه 33 درصد و میانگین قیمت 1.2 درصد افزایش پیدا کرده بود. در آذرماه نیز این روند ادامه یافت و شاهد رشد ماهیانه 1.8 درصدی قیمت و 34 درصدی معاملات بودیم.

بازار مسکن در شرایطی تا حدودی گرم شده که سال گذشته در این مقطع در رکود بی‌سابقه‌ای قرار گرفته بود. آذرماه امسال 9772 فقره معامله در شهر تهران امضا شده در حالی که آذر پارسال تعداد معملات 2555 فقره بود. این در حالی است که سال گذشته با وجود رکود معاملات، قیمت‌ها روند صعودی داشت؛ به طوری که آذرماه 1399 نرخ رشد سالیانه قیمت مسکن در تهران 99 درصد بود که هم‌اکنون به 21 درصد رسیده است.

با توجه به این‌که آمارهای بلندمدت، تحلیل بهتری را از وضعیت بازارها نشان می‌دهد می‌توان گفت بازار مسکن هم‌اکنون در وضیت پیش‌رونق غیرتورمی قرار دارد؛ زیرا معاملات رشد کرده اما قیمت‌های افزایش سنگینی ندارد. رشد 1.8 درصدی ماهیانه قیمت، آن هم در شرایطی که رشد ماهیانه و سالیانه معملات به ترتیب 34 و 282 درصد بوده رقم قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
نوسان طلا در دامنه بالاترین قیمت دو ماه گذشته قطع برق تاسیسات صنعتی ترکیه با توقف صادرات گاز ایران کاهش قیمت نفت به 87 دلار/ پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها تا 100 دلار پیش‌بینی بازار سهام تا پایان سال/ رشد بورس از تورم کمتر است انتقاد وزیر صنعت به کیفیت و قیمت خودروها/ قیمت خودرو... تولید نفت ونزويلا با کمک ایران دو برابر شد خودروی جدید «بی‌ ام‌ و» رونمایی شد مصرف گاز در بخش خانگی به 660 میلیون متر مکعب رسید قیمت جدید گوشت اعلام شد محور هراز از فردا مسدود می‌شود | جزيیات مسیرهای جایگزین کويیک چند شد؟ | جدول جدیدترین قیمت‌ها قیمت جدید خودروهای وارداتی در بازار + جدول نرخ تورم دی‌ماه اعلام شد تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت کارشناسان انتظار تبدیل روند نزولی به نوسانی را دارند این خودرو آلمانی 600 میلیون تومان گران شد/ جدول قیمت‌ها کاهش نرخ تورم در دی‌ماه 1400 پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش رو تورم 42.4 درصد شد زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ضریب نفوذ تلفن همراه به 161 درصد رسید عکس | برف در مرز کامیون‌ها را هم زمین گیر کرد | جزيیات تحصن کامیون‌داران هدف گذاری جدید ایران در بازار عراق بازنشستگان بخوانند/ آخرین جزییات طرح همسان‌سازی حقوق... سیگنال منفی به بازار رمزارزها / منتظر فاجعه باشیم؟ انسداد 53 جاده به دلیل نبود ایمنی در مسیر/ مردم از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند حداقل دستمزد کارگر ترکیه‌ای چقدر است؟ واریز بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه ضرر 700 میلیون دلاری کاربران ارز دیجیتال تاکید ريیس اتاق ایران بر همکاری و تعامل سازنده بخش خصوصی و مجلس استمرار خروج پول از بازار سهام/ بررسی صف های خرید و فروش در بورس پشت پرده اظهارات شافعی درباره نمایندگان مجلس افزایش سرسام آور قیمت گوشت در بازار تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت یخبندان در 28 مرکز استان/ اختلاف دمای 42 درجه‌ای بین دو منطقه کشور افزایش حقوق پلکانی تورم را کنترل می کند جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ​برنامه های حمایتی آواری بر سر بورس شدند سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟/ سهمیه جدید بنزین چه زمانی توزیع می‌شود؟ هشدار افزایش مصرف گاز در کشور تزریق 4 میلیون بشکه نفت‌خام ایران در مخازن نفت چین/ اعتراف آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها مشکلاتی در بورس که مسوولان زیر بار آن نمی‌روند! عزم وزارت مسکن و شهرسازی برای حل مشکلات جاده‌ای رونمایی از نقشه مصرف گاز خانگی در استان‌ها/ معرفی مناطق پرمصرف و کم‌مصرف گاز سرمایه گذاری نجومی نیمار در بازار ارزهای دیجیتال قیمت جدید گوشت اعلام شد/ جزییات گرانی گوشت به نقل از رییس اتحادیه گوشت گوسفندی زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت/ سهام عدالت جاماندگان ارتباطی با بودجه 1401 ندارد شافعی حرف هایش درباره نماینده ها را پس گرفت قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت