نگاه به فروش اوراق از دریچه دو لنز

نگاه به فروش اوراق از دریچه دو لنز

معاملات اوراق و فروش اوراق، دو مقوله متفاوت هستند؛ از این‌روی، یکی دانستن این دو و مرتبط کردن عملیات بازار باز و این اوراق با بازار سرمایه، ناشی از نبود درک کافی از ساختار بازار اوراق است.

یک کارشناس بازار سرمایه، با اشاره به کسری بودجه به عنوان یکی از چالش‌های اساسی دولت به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: کسری بودجه دولت مبلغ چیزی در حدود 400 هزار میلیارد است. استقراض از بانک مرکزی، فروش دارایی‌های دولت و فروش اوراق بدهی از جمله راه‌های پیش‌روی دولت برای پوشش این کسری‌ها در کوتاه مدت به شمار می‌رود.

احسان همتی ادامه داد: انتشار اوراق بدهی و همچنین عملیات بازار باز از جمله موضوعاتی است که بر بازار سرمایه طی مدت اخیر تاثیرگذار بوده است. ذکر این نکته ضروری است که معاملات اوراق تحت عنوان عملیات بازار باز بانک مرکزی و استفاده بانک مرکزی از تابلوی فرابورس، به معنی فروش اوراق توسط دولت در بازار سرمایه نیست.

وی با تاکید بر اینکه دولت از ابتدای مهر ماه تا به امروز اقدام به فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه نکرده است، خاطرنشان کرد: طی پاییز، بر خلاف برخی اخبار و تحلیل‌ها، دولت 9 هزار میلیارد تومان از اوراق سررسید شده را در دو ماه اخیر تسویه کرده و افزایش ارزش معاملات اوراق بدهی در برخی روزها مربوط به اجرای عملیات بازار باز بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه، با مدنظر قرار دادن عملیات بازار باز بین بانک‌ها و بانک مرکزی از طریق تابلوی فرابورس در روز سوم آبان سال جاری، تصریح کرد: در این روز، ارزش معاملات یادشده به 37 هزار میلیارد تومان رسید. این مبلغ تنها بیانگر ارزش معاملاتی بوده است که میان بانک‌ها و بانک مرکزی انجام شده و به معنی فروش اوراق به‌منظور تامین مالی دولت نبوده است.

وی با اشاره به تعبیر اشتباه یک نماینده مجلس و برخی از فعالان بازار سرمایه در این رابطه ابراز کرد: در گفتار یا توییت‌های برخی از افراد، آمار عملیات بازار بین بانکی به‌منزله فروش اوراق تعبیر شده است. در حالی‌که، حجم معاملات اوراق و فروش اوراق، دو مقوله به کلی متفاوت هستند.

همتی افزود: همانطور که پیشتر بیان شد، مبلغ کسری بودجه دولت 400 هزار میلیارد تومان بوده است، چنانچه دولت در سوم آبان ماه از طریق بازار سرمایه و فروش اوراق بدهی، مبلغ 37 هزار میلیارد تومان تامین مالی کرده باشد، باید گفت دولت با احتساب حجم عملیات بازار باز طی مهر و آبان، تمام کسری بودجه خود را مرتفع کرده است. در حالی‌که  این موضوع صحیح نیست.

بازار بدهی و بازار سهام هر دو مکمل یکدیگر در تقویت بازارهای مالی محسوب می‌شوند و رقیب دانستن این دو بازار به هیچ وجه فنی و دقیق نیست. به بیانی دیگر، بیش از 99 درصد حجم خریداران اوراق بدهی، صندوق‌های با درآمد ثابت هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی و مختلط، از منابع مالی و کنشگران متفاوتی برخوردارند و خریداران این اوراق نیستند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه انتشار اوراق خزانه اسلامی متفاوت با فروش اوراق خزانه اسلامی است، اذعان کرد: فرایند انتشار اوراق خزانه اسلامی به این صورت است که پس از تخصص اوراق خزانه اسلامی به پیمانکاران دولتی، این پیمانکاران اختیار دارند اوراق خود را در بازار سرمایه تنزیل کرده و به فروش برسانند یا تا سررسید اوراق خزانه صبر و مبلغ اسمی اوراق را در سررسید دریافت کنند.

وی با اشاره به آمار سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر معاملات اوراق خزانه اسلامی طی مهر ماه، توضیح داد: دارندگان این اوراق طی ماه گذشته، حدود یک هزارم از پیمان اوراق خزانه اسلامی را در بازار سرمایه فروخته‌اند. با توجه به آمار سازمان بورس در ماه یادشده، صدور مجوز برای آغاز معاملات ثانویه اوراق خزانه اسلامی به میزان 30 هزار و 500 میلیارد تومان بوده که از این مقدار، تنها 342 میلیون تومان اوراق خزانه اسلامی در بازار سرمایه به فروش رفته است.

به گفته همتی، مقایسه آمار انتشار اوراق دولتی در ماه‌های شهریور و مهر، حکایت از این دارد که در مهرماه تنها معاملات ثانویه اوراق خزانه اسلامی آغاز شده است که از این میزان تنها 342 میلیون تومان در بازار سرمایه به فروش رفته است. طبیعی است این میزان فروش در بازار سرمایه بیتاثیر است.

وی در انتهای گفت‌وگوی خود با «سنا»، ابعاد بازار بدهی را کوچک خواند و گفت: بازار بدهی ما به نسبت سایر کشورهای دنیا، بسیار کوچک است و نیاز به توسعه دارد. از سویی دیگر، انتشار اوراق به شفاف شدن کسری بودجه می‌انجامد که در بلندمدت از افزایش بی‌رویه هزینه‌ها توسط دولت جلوگیری خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: در حقیقت، انتشار اوراق مسیری در راستای کاهش کسری بودجه دولت است. به بیانی دیگر، بخشی از منابع دولت به‌طور عمومی، از محل مالیات یا از محل اوراق تامین می‌شود. مالیات از رفاه عموم می‌کاهد. رشد فروش اوراق در بلندمدت نیز آثاری همچون افزایش نرخ بهره را در پی خواهد داشت که این موارد ایجاد کسری بودجه برای دولت‌ها را پر هزینه‌تر خواهد کرد.

وی ادامه داد: تسهیلات تکلیفی و دستوری بانک‌ها به دولت و شرکت‌های دولتی یا استقراض مستقیم دولت از بانک مرکزی، استفاده دولت از تنخواه بانک مرکزی که همان استقراض از بانک مرکزی است همانند 4 ماه ابتدای سال 1400، جایگزین‌هایی هستند که در کوتاه‌مدت می‌توان برای اوراق متصور بود. اما باید به این نکته توجه داشت که هیچکدام از این موارد، شفاف نیستند. زیرا آنها آثار خود را در قالب رشد پایه پولی و نقدینگی منعکس می‌کنند و در عمل، آثار تورمی خود را بر عموم تحمیل خواهند کرد.

*خبرنگار: محبوبه حاجی‌زاده

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است؛ اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.

سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس

سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس

یکی از معیارهای طبقه‌بندی بازارهای سرمایه از منظر توسعه‌یافتگی‌ درصد حضور سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به سرمایه‌گذاران داخلی است. بورس‌هایی که در گروه بازارهای در حال توسعه و نوظهور (Emerging Markets) طب...

Sena.ir/
پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟

پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شون...

در حالی که بازار سهام امروز هم منفی است اما گروه بانک در واکنش مثبت به روند مذاکرات وین امروز مثبت است.

TejaratNews.com/

خبرهای مهم امروز برای سهامداران / سیگنال مذاکرات به بورس چه بود؟

رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا

رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کا...

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تا حد زیادی مسيله قیمت گذاری مرتفع شد.

YJC.news/
تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

حجم تامین مالی دولت در سال جاری 152 همت بود که از این مقدار 106 همت اوراق خزانه، 34 همت اوراق مرابحه و 11 همت اوراق سلف بود. یعنی 45 همت اوراقی که به صورت کش از بازار سرمایه خارج شد.

BourseNews.ir/
دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها

دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها

در جلسه‌ای که به تازگی با حضور وزیر اقتصاد و ريیس سازمان بورس برگزار شد، راهکارهایی برای خروج بازارسرمایه از وضعیت فعلی بیان شده و مجلس در انتظار نتیجه وعده‌ها، نشسته است.

BourseNews.ir/
بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی

بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاند...

مجلستهران- ایرنا- رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از بررسی سیاست‌های دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و رییس سازمان بورس در جلسه امروز خبر داد.

Irna.ir/
تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها

تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها

رییس سازمان برنامه و بودجه در دیدار با وزیر امور خارجه گفت: لایحه بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم ها بسته شده، از ابتدا هم دولت گفته بود برای اقتصاد برنامه دارد و سفره مردم را به مذاکرات گره نخواهد زد.

Bartarinha.ir/
بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت

بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت

شاخص رشد سالیانه اجاره بها در شهر تهران و کل کشور به اعداد بی‌سابقه 52 و 55 درصد رسیده و برنامه‌هایی مثل تعیین سقف اجاره‌بها منجر به کنترل بازار اجاره نشده است.

Bartarinha.ir/
بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌ر...

یک کارشناس بازار سهام گفت: به طور کلی بازار سرمایه تا انتهای سال مستعد رشد است و می‌شود انتظار داشت شاخص کل در انتهای سال تا محدوده 1٫6 میلیون واحد رشد کند.

TejaratNews.com/

مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر

بورس 836 واحد افت کرد

بورس 836 واحد افت کرد

شاخص کل بورس تهران، امروز در ابتدای معاملات، 836 واحد افت کرد.

YJC.news/

رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است

چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه

چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه

امروز در پنل روش‌های نوین تامین مالی از طریق بازار سرمایه که در حاشیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد، کارشناسان به بررسی انواع ابزارها و روش‌های تامین مالی موجود در بازارسرمایه...

Sena.ir/
ارزش سهام عدالت من (8 آذرماه)

ارزش سهام عدالت من (8 آذرماه)

ارزش سهام عدالت، 0.6درصد کاهش یافت.

EghtesadOnline.com/
قیمت جدید خودروها این هفته اعلام می‌شود؟ چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است سهامداران فملی بخوانند/ مصوبات مجمع فملی چه بود؟ «صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها تندر 90 امروز 395میلیون تومان شد صعود بازار‌ها در واکنش به آغاز مذاکرات وین رانت 6 میلیون تومانی دلار با بلیت جعلی! نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها سه شنبه شلوغ تالار صنعتی با عرضه 283 هزار تن کالا نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار مقایسه گوشی‌های سامسونگ و شیايومی تا 10 میلیون / قیمت موبایل امروز 9 آذر بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم» بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد جزيیات تغییر قیمت‌ها در روز مذاکرات / پراید رکوردار بیشترین تغییر قیمت! سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد