نظرخواهی از فعالان بازار درباره اساسنامه صندوق "زمین و ساختمان"

نظرخواهی از فعالان بازار درباره اساسنامه صندوق "زمین و ساختمان"

فعالان بازار سرمایه می‌توانند پیشنهاد و نظرهای خود در ارتباط با پیش‌نویس اصلاحی اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان را به اداره امور صندوق‌های...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار ؛ با بیان اینکه بخشی از فعالیت‌های سازمان بورس بازبینی مقررات تدوین شده است، افزود: با توجه به اهمیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان در جذب سرمایه‌های خرد و مشارکت در پروژه‌های ساختمانی و همچنین با استفاده از تجارب راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان فعال، اصلاح مقررات اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

رضا نوحی خاطرنشان کرد: چابک‌سازی ساختار، تسریع در تاسیس صندوق و استفاده از ظرفیت ناشران فعال در صنعت انبوه‌سازی، از جمله اهداف بازبینی اساسنامه یادشده است.

وی با اشاره به ساختار صندوق‌های زمین و ساختمان، گفت: ارکان این صندوق شامل مجمع صندوق (متشکل از دارندگان واحدهای دارای حق رای) و ارکان اجرایی و نظارتی است.

رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ارتباط با سازوکار این صندوق اذعان کرد: در صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، منابع جمع‌آوری شده از عموم، صرف ساخت یک پروژه ساختمانی با ویژگی‌های از پیش تعیین‌شده در امیدنامه صندوق می‌شود.

نوحی با اشاره به نقش «مدیر ساخت» در پروژه ساختمانی و نظارت بر آن، ابراز کرد: به منظور نظارت بر حسن انجام کار، مدیر ساخت ملزم به ارايه گزارش پیشرفت فیزیکی کار در بازه‌های زمانی حداکثر یک‌ماه است. ناظر، گزارش مدیر ساخت را مورد بررسی قرار می‌دهد و ضمن بازدید مستمر از پروژه، آن را با طرح توجیهی صندوق می‌سنجد و مبالغ درخواست شده از طرف مدیر ساخت بر اساس درصد پیشرفت کار پرداخت می‌شود.

به گفته رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در ساختار اساسنامه پیشنهادی، مدیر ساخت توسط مدیر صندوق به مجمع پیشنهاد می‌شود و این انتخاب نیاز به دریافت تایید از سازمان بورس و اوراق بهادار ندارد.

وی با اشاره به تفاوت‌های اساسی در پیش‌نویس اصلاحی اساسنامه، عنوان کرد: مشخص کردن محدوده وظایف متعهدپذیره‌نویس از جمله تفاوت‌های این اساسنامه است. در طرح اصلاحی، عملیات تعهدپذیره‌نویسی در قالب قرارداد تعهدپذیره‌نویسی پیش‌بینی شده است.

نوحی ادامه داد: شخص متعهدپذیره‌نویس در برابر خدمات تعهدپذیره‌نویسی که متحمل می‌شود، قراردادی را با صندوق می‌بندد. پس اتمام تعهدات خود در هر یک از مراحل افزایش سرمایه صندوق، تعهد دیگری نسبت به صندوق ندارد و می‌تواند نسبت به پذیرش تعهد دیگری اقدام کند. این امر به افزایش دایره اشخاص متقاضی شرکت در عملیات تعهدپذیره‌نویسی صندوق منجر می‌شود و درنتیجه، کاهش هزینه‌های تعهدپذیره‌نویسی صندوق را در پی دارد.

وی افزود: فراهم شدن امکان خرید واحدهای ساختمانی صندوق توسط سرمایه‌گذاران همان صندوق با حفظ حقوق سایر دارندگان واحدها سرمایه‌گذاری صندوق، از موضوعات مهم دیگری است که در این پیش‌نویس مورد توجه قرار گرفت.

رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری تصریح کرد: مطابق با اصلاحات در نظر گرفته شده، سرمایه‌گذاران می‌توانند همواره نسبت به افزایش تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری خود از طریق مشارکت در افزایش سرمایه صندوق و همچنین خرید واحدهای سرمایه‌گذرای دیگر سرمایه‌گذاران از بازار بورس اقدام کنند.

به گفته نوحی، سرمایه‌گذاران می‌توانند در دوره‌هایی که از طریق صندوق اعلام می‌شود با دارا بودن تعداد واحد سرمایه‌گذاری مشخصی نسبت به پیش‌خرید یا خرید واحدهای ساختمانی ساخته شده صندوق در ازای واحدهای سرمایه‌گذاری خود اقدام کنند. همچنین، برنامه تهاتر واحدها توسط مجمع صندوق به تصویب رسیده و پیش از اقدام اطلاع‌رسانی می‌شود.

پیش‌نویس اصلاحی اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان از لینک زیر قابل دریافت است و فعالان بازار سرمایه می‌توانند نسبت به ارسال نظرات و پیشنهادات خود به صورت مکتوب به اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری ظرف مدت حداکثر یک ماه از تاریخ این خبر اقدام کنند.

اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان

local_offerبرچسب‌ها:
کشف 82 ماینر غیر مجاز در ساختمان بورس تایید شد

کشف 82 ماینر غیر مجاز در ساختمان بورس تایید شد

شرکت توزیع برق تهران بزرگ، کشف 82 ماینر غیر مجاز در ساختمان بورس را تایید و در خصوص آن اطلاعیه‌ای صادر کرد.

TejaratNews.com/
افشای جزيیات زمین و ساختمان «شستا»

افشای جزيیات زمین و ساختمان «شستا»

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی اطلاعیه ای را در سایت کدال منتشر کرد.

YJC.news/
بی‌ اثر بودن افشای فهرست زمین و ساختمان شرکت‌های بورسی، بر سود و قیمت‌ سهام

بی‌ اثر بودن افشای فهرست زمین و ساختمان شرکت‌های بورسی، بر سود و ق...

کارشناس بازار سرمایه گفت: افشای فهرست زمین و ساختمان سبب تسهیل در تحلیل صورت‌های مالی و ارزش گذاری شرکت‌ها می‌شود و اثری بر سود شرکت‌ها ندارد.

YJC.news/
"ورنا" جزيیات زمین و ساختمان افشا کرد

"ورنا" جزيیات زمین و ساختمان افشا کرد

"ورنا" جزيیات زمین و ساختمان افشا کرد

BourseNews.ir/
الزام تمامی ناشران به افشای فهرست زمین و ساختمان

الزام تمامی ناشران به افشای فهرست زمین و ساختمان

ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ملزم به افشای فهرست زمین و ساختمان‌های خود شدند.

Irinn.ir/
"رکیش" ساختمان اداری جدید خرید/ صرفه جویی در هزینه‌های "رکیش"

"رکیش" ساختمان اداری جدید خرید/ صرفه جویی در هزینه‌های "رکیش"

شرکت کارت اعتباری ایران کیش ساختمان اداری را تغییر داد.

BourseNews.ir/
زیرمجموعه‌های "ونیکی" ساختمان خریدند

زیرمجموعه‌های "ونیکی" ساختمان خریدند

شرکت سرمایه گذاری ملی ایران یک باب ساختمان شخصی با کاربری اداری خریداری کرده است.

BourseNews.ir/
ساختمان مرکزی "ملت" عوض شد

ساختمان مرکزی "ملت" عوض شد

شرکت بیمه ملت ساختمان ستاد مرکزی جدید خرید.

BourseNews.ir/
"اوان" ساختمان اداری تهران را فروخت

"اوان" ساختمان اداری تهران را فروخت

شرکت مبین وان کیش ساختمان اداری تهران را به فروش رساند.

BourseNews.ir/
"وصنا" ساختمان اصلی را مزایده گذاشت

"وصنا" ساختمان اصلی را مزایده گذاشت

شرکت سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهر ایران مزایده برگزار می‌کند.

BourseNews.ir/
راه اندازی نخستین مرکز تخصصی صادرات صنعت ساختمان در عراق

راه اندازی نخستین مرکز تخصصی صادرات صنعت ساختمان در عراق

دبیر مرکز تخصصی توسعه صادرات صنعت ساختمان در کردستان عراق از راه اندازی نخستین مرکز تخصصی صادرات توسعه صنعت ساختمان در عراق خبر داد و گفت:‌ کشور های افغانستان، گرجستان و عمان از اهداف بعدی راه اندازی ...

TasnimNews.com/
"فرابورس" ساختمان تجاری خرید

"فرابورس" ساختمان تجاری خرید

شرکت فرابورس در مزایده فروش ساختمان برنده شد.

BourseNews.ir/
"وهنر" یک دستگاه ساختمان خرید

"وهنر" یک دستگاه ساختمان خرید

شرکت گروه توسعه هنر ایران یک دستگاه ساختمان خرید.

BourseNews.ir/
خداحافظی بورس تهران با تالار حافظ و استقرار کامل در ساختمان سعادت آباد

خداحافظی بورس تهران با تالار حافظ و استقرار کامل در ساختمان سعادت ...

بورس اوراق بهادار تهران امروز یکشنبه یکم دی ماه 1398 با ساختمان قدیمی معاملات واقع در خیابان حافظ خداحافظی کرد و به طور کامل به ساختمان جدید واقع در سعادت آباد منتقل شد.

Sena.ir/
کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25 سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 شرایط صعود و نزول قیمت سکه چیست؟ / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 26 مهر 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود