رقیب بويینگ و ایرباس پرواز کرد

رقیب بويینگ و ایرباس پرواز کرد

هواپیمای مسافربری ساخت چین، نخستین پرواز تجاری داخلی خود را در روز یکشنبه با موفقیت انجام داد.

به گزارش ایسنا به نقل از بیزنس، هواپیمای C919 که توسط شرکت هوانوردی تجاری چین کوماک (COMAC) ساخته شده در روز یکشنبه (28 ماه مه) حدود 130 مسافر را در اولین پرواز خود جابجا کرده است. این جت صبح یکشنبه از فرودگاه شانگهای هونگ کیايو بلند شد و کمتر از دو ساعت بعد در پکن فرود آمد.

این پرواز توسط شرکت هواپیمایی چین شرقی انجام شد و روی کناره هواپیما عبارت «اولین C919 در جهان» نقش بسته بود.

هواپیمای چینی، اولین پرواز خود را در سال 2017 انجام داد و از آن زمان تاکنون به‌طور منظم پروازهای آزمایشی انجام شده است. چین به دنبال رقابت با غول‌های صنعتی مانند بويینگ و ایرباس در بازار جهانی هواپیماست.

پرواز افتتاحیه در حالی انجام می‌شود که کوماک به دنبال ورود به بازار جت‌های تک راهرو در چالشی مستقیم با ایرباس و بويینگ است. هواپیماهای A320 ایرباس و جت‌های B737 بويینگ، محبوب‌ترین هواپیماهایی هستند که معمولا برای پروازهای داخلی و منطقه‌ای استفاده می‌شوند.

طبق گزارش‌های قبلی رسانه‌های دولتی، این شرکت قصد دارد سالانه 150 هواپیمای C919 برای پنج سال آینده بسازد.

C919 که به مدت 16 سال در حال توسعه بود، حداکثر بردی حدود 3500 مایل (5630 کیلومتر) دارد و برای جابجایی بین 158 تا 168 مسافر طراحی شده است.

این شرکت می‌گوید که بیش از 1200 هواپیمای جت C919 سفارش داده شده که با خطوط هوایی چین شرقی قرارداد خرید پنج فروند از آنها امضا شده است.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد