بزرگترین شرکت‌های گاز طبیعی جهان از نظر تولید

بزرگترین شرکت‌های گاز طبیعی جهان از نظر تولید

اکثر بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گاز طبیعی جهان، غول‌های انرژی جهانی هستند که فعالیت‌های نفت و گاز آنها در سراسر جهان، طیف کاملی از فعالیت‌های بالادستی و پایین دستی را در برمی‌گیرند.

به گزارش ایسنا، گاز طبیعی یکی از بخش‌های اصلی صنعت انرژی است. اما بسیاری از ما درواقع نمی‌دانیم که چیست؛ گاز طبیعی نوعی سوخت فسیلی است که در زیر سطح زمین یافت می‌شود. در این حالت، شرکت‌ها می توانند برای استخراج گاز، زمین را شکافته و حفاری کنند. در موارد دیگر، با استفاده از چاه‌ها در فرآیندی به نام فرکینگ، می‌توان گاز تولید کرد. گاز پس از تولید، برای فروش پالایش می‌شود. سپس مصرف کنندگان می‌توانند از آن برای گرم کردن منازل خود، پخت غذا، خشک کردن لباس‌ها و سوخت خودروهایشان استفاده کنند.

اگر تولید گاز بر اساس کشور در نظر گرفته شود، آمریکا بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی است و پس از آن، روسیه قرار دارد. وب سایت اینوستوپدیا در گزارشی، بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده گاز طبیعی را معرفی کرده است. رتبه بندی این شرکت‌ها، بر اساس میزان تولید آنها در سال 2021 است.

1- گازپروم

گازپروم روسیه یک شرکت انرژی دولتی است که تقریبا نیمی از سهام آن در دست دولت است. این شرکت، بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی در روسیه و جهان در سال 2021 بود. این شرکت 515.6 میلیارد متر مکعب معادل 18.2 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی تولید کرد و درآمدش در سال 2021، معادل 137.71 میلیارد دلار بود.

2- شرکت ملی نفت ملی (CNPC)/پتروچاینا

شرکت ملی نفت چین، بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی چین است. این شرکت تولید حدود 4.4 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی در سال 2021 را گزارش کرد که شامل تولید داخلی و خارجی بود. شرکت ملی نفت چین، نفت و پتروشیمی هم تولید می‌کند و در فعالیت فروش نفت و گاز هم مشغول است. هر چند شرکت ملی نفت چین، یک شرکت دولتی است، بخش عمده فعالیتش تحت شرکت تابعه پتروچاینا که یک شرکت سهامی عام است، سازماندهی شده است. سهام پتروچاینا در بازار سهام نیویورک، بازار هنگ کنگ و بازار شانگهای فهرست شده است. پتروچاینا در هر دو صنعت نفت و گاز طبیعی با عملیات اکتشاف، تولید، ذخیره سازی و بازاریابی مشغول فعالیت است. این شرکت درآمدی معادل 366 میلیارد دلار در سال 2021 اشت و ارزش بازارش در 19 دسامبر 2022، به 119.92 میلیارد دلار بالغ شد.

3- سینوپک

سینوپک یکی دیگر از بازیگران چینی است که حدود 1.2 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی در سال 2021 تولید کرد. این شرکت درآمد کل حدود 383.72 میلیارد دلار را برای سال مالی 2021 گزارش کرد. سهام این شرکت در بورس‌های هنگ کنگ و شانگهای معامله می‌شود. سینوپک که در پکن مستقر است، به اکتشاف و تولید به همراه ذخیره و تحویل نفت و گاز طبیعی، متمرکز است. سینوپک علاوه بر این که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی در جهان است، بزرگترین شرکت پالایشگاهی جهان و یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید جهانی مواد شیمیایی است.

4- اکسون موبیل

شرکت اکسون موبیل 8.5 میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی در روز در سال 2021 تولید کرد که معادل 3.1 تریلیون فوت مکعب در سال است. درآمد این شرکت برای کل سال مالی، به 285.64 میلیارد دلار رسید و درآمد خالصش به 23.04 میلیارد دلار رسید. سهام اکسون موبیل در بازار نیویورک معامله می‌شود و این شرکت در ایروینگ، تگزاس مستقر است. این شرکت در سال 1882 که در نیوجرسی تاسیس شد، فعالیتش را آغاز کرد و در 39 کشور فعالیت های بالادستی دارد.

5- بریتیش پترولیوم (BP)

شرکت بریتیش پترولیوم که در لندن مستقر است، یک غول انرژی جهانی است که حضور گسترده ای در طول زنجیره تامین نفت و گاز دارد. این شرکت حدود 7.9 میلیارد فوت مکعب در روز معادل  2.9 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی در سال 2021 تولید کرد. درآمد این شرکت در سال 2021، به 164.19 میلیارد دلار و درآمد خالصش به 18.08 میلیارد دلار رسید. بریتیش پترولیوم پایگاه‌های تولید گاز طبیعی را در سرتاسر جهان از قاره آمریکا گرفته تا خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی اداره می‌کند. این شرکت همچنین فعالیت‌های اکتشاف و تولید نفت در سراسر جهان و همچنین تجارت پتروشیمی، روغنها و خرده فروشی بنزین را انجام می‌دهد.

6- شورون 

شورون یک غول انرژی آمریکایی است که تولید روزانه حدود 7.7 میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی در سال 2021 معادل 2.8 تریلیون فوت مکعب برای کل سال را گزارش کرد. این شرکت میادین بزرگ عمده گاز طبیعی را در سراسر جهان از جمله در آسیا، استرالیا، آفریقا، اروپا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی اداره می‌کند. شورون همچنین فعالیت گسترده در بخش بالادستی نفت و فعالی

7- رویال داچ شل

شرکت رویال داچ شل که به عنوان شرکت "شل گلوبال" هم شناخته می‌شود، تولید 2.6 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی در سال 2021 را گزارش کرد که بخش عمده این تولید از آسیا بود. فعالیت گازی  این شرکت در سراسر جهان گسترش یافته است. شل درآمد 272.66 میلیارد دلار و درآمد خالص 20.63 میلیارد دلار را برای سال 2021 گزارش کرد. علاوه بر فعالیت در بخش گاز طبیعی، شرکت رویال داچ شل در فعالیت اکتشاف و تولید نفت خام مشغول بوده و در بخش پایین دستی از جمله پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های پتروشیمی و جایگاه‌های خرده فروشی سوخت فعالیت دارد. این شرکت در هلند مستقر بوده و در انگلیس به ثبت رسیده است.

8- توتال انرژیز

شرکت توتال انرژیز یک شرکت نفت و گاز فرانسوی است که فعالیت‌های بالادستی و پایین دستی در سراسر جهان دارد. این شرکت 7.2 میلیارد فوت مکعب گاز در روز معادل 2.6 تریلیون فوت مکعب برای کل سال، در سال 2021 تولید کرد. بخش عمده ذخایر هیدروکربن توتال در اروپا و منطقه آسیا و اقیانوسیه است. این شرکت برای سال 2021، درآمد 205.86 میلیارد دلار را گزارش کرد.

9- روس‌نفت اویل

شرکت روس‌نفت اویل، یک شرکت نفتی روسیه است که در کنترل دولت روسیه قرار دارد. این شرکت در اکتشاف و تولید هیدروکربن‌ها فعالیت دارد. روس‌نفت تقریبا 2.3 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی در سال 2021 تولید کرد. درآمد این شرکت در سال 2021، به 122.6 میلیارد دلار رسید و درآمد خالصش بالغ بر 14.12 میلیارد دلار بود.

10- لوک‌اویل

لوک‌اویل یکی دیگر از شرکت‌های روسی این فهرست است. این شرکت نفت و گاز طبیعی را بیشتر از سیبری غربی استخراج و پالایش می‌کند. این شرکت 1.1 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی را در سال مالی 2021 تولید کرد و درآمدش به 131.6 میلیارد دلار رسید.

بزرگترین شرکت گاز طبیعی در جهان؟

گازپروم روسیه، بزرگترین شرکت تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است که در سال 2021، حدود 18.2 تریلیون فوت مکعب گاز تولید کرد.

بزرگترین ایالت‌های تولید کننده گاز طبیعی در آمریکا کدامند؟

پنج ایالت تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی در سال 2019 شامل تگزاس (24.6 درصد)، پنسیلوانیا (21.8 درصد)، لويیزیانا (9.9 درصد)، ویرجینیا غربی (7.4 درصد) و اوکلاهما (6.7 درصد) بودند.

کدام کشورها بزرگترین مصرف کنندگان گاز طبیعی هستند؟

سه کشور مصرف کننده گاز طبیعی، شامل آمریکا (862 میلیارد متر مکعب)، روسیه (565 میلیارد متر مکعب) و چین (365 میلیارد متر مکعب) هستند.

کدام کشورها بیشترین گاز طبیعی را تولید می‌کنند؟

آمریکا، بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی در جهان است و پس از آن، روسیه قرار دارد.

بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده گاز طبیعی همچنین در میان بزرگترین شرکت‌های نفتی قرار دارند زیرا بیشتر شرکت‌های انرژی، فعالیتهای تجاری متنوعی دارند. بزرگترین شرکت‌ها از روسیه و چین هستند و آمریکا در رتبه چهارم قرار دارد.

شوک اجاره‌ مسکن به سبد خوراک مستاجران توضیحات مهم وزارت صمت درباره حضور روسیه در معادن ... کاهش قیمت گوشت در راه است؟ حدود 94 درصد مودیان، مالیات صفر یا کمتر از 10 میلیون تومان می پردازند/ برخی مشاغل فقط یک پنجم مالیات... کاهش سریع قیمت مسکن با اطلاعات دقیق خانه های خالی/ تعداد خانه‌های خالی در ایران 10 درصد بیشتر از است... سهامداران عدالت بخوانند/ سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت... سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ گل رونالدو برای صرافی بایننس ورق در بازار رمزارز برگشت/ بیت‌کوین سد مقاومت را می‌شکند؟ قیمت خانه در محله نارمک تهران +جدول مهلت ثبت‌نام هنرمندان در سامانه نهضت ملی مسکن تمدید شد جزییات سبد سرمایه‌گذاری والماس تشریح شد | ثانیه شماری برای عرضه 15 درصد سهام والماس سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ این خودروها را بدون قرعه‌کشی بخرید قیمت جدید 25 مدل خودروی سایپا و ایران خودرو ریزش 20 میلیونی محبوب‌ترین ماشین ایران سورپرایز برای متقاضیان وام فوری | وام فوری 100 میلیونی تنها با یک سپرده کوتاه مدت افزایش 2 برابری طول خطوط لوله انتقال گاز کشور میعانات گازی ذخیره شده روی آب به صفر رسید پیش بینی معاملات بورس 7 خرداد 1402/ افزایش حساسیت بورس به اخبار ببینید | تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران چیست؟ اجاره خانه 60 متری در سعادت آباد چند؟ +جدول اختلاف قیمت خودرو‌ در سامانه یکپارچه با بازار آزاد بازار مسکن در بخش از تهران کساد است ایرانی ها بیشتر برای غذا پول دادند، اما کالری کمتری دریافت کردند / در 1400 دهک دهم بیش از 2 برابر ده... بهره‌‎برداری خودروسازان خارجی از دانش مهندسان نخبه ایرانی دولت کدام معادن را واگذار می‌کند؟ چگونه چین کشورهای آفریقایی را در دام بدهی می اندازد؟! سوییچ کلید خورد اما روشن نشد طلا هفته را کاهشی شروع کرد پیش بینی بازار طلا و سکه 7 خرداد 1402 | خریداران و فروشندگان طلا و سکه منتظر چه اتفاقی هستند؟ قیمت این خودروهای سایپا ارزان شد + جدول قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار تهران افزایش روزانه قیمت مسکن در این محله تهران استقبال کشاورزان نخبه و پیشرو از اجرای الگوی کشت قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار تهران اعلام شد رشد 18 درصدی صادرات به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه در 1401 حقوق‌ها با سطح تورم همخوانی ندارد/ اقدامات اقتصادی دولت خلاف میل مردم رقم خورده پیش‌ بینی بورس فردا 7 خرداد 1402 | فردا هم بازار قرمزپوش می‌شود؟ تورم 3رقمی برای مردم / مرکز آمار تورم را 51.1درصد اعلام کرد، مردم 116.7درصد حس کردند! انگلیس احتمالا سال آینده وارد رکود می‌شود کاهش چشمگیر قیمت برنج ایرانی دارندگان مجوز مشاغل خانگی نیازی به دریافت پروانه کسب مجازی ندارند مجمع غگلپا 1402 | چه میزان سود تقسیم شد؟ مرغ‌های رادیواکتیوی در راه ایران؟ افزایش مالیات سیگار در ایران به سود کیست؟ بازدید وزیر حمل و نقل روسیه از یک مرکز تعمیر و نگهداری هواپیما در ایران انتشار 1000 میلیارد تومان صکوک مرابحه برای نوسازی ناوگان هواپیمایی کشور مطالبه مهماندارن قطار بابت افزایش حقوق و سختی کار پاسخ به اعلام نشدن قیمت 4 محصول سایپا