شوک دوگانه در بورس تهران

شوک دوگانه در بورس تهران

بازار سهام در هفته گذشته با شوک منفی جدید ناشی از انتشار لایحه بودجه سال 1401 و البته افزایش قیمت ناکارآمد خودرو برای خودروسازان زیان‌ده مواجه شد، به نحوی که با...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، با این حال، پس از دریافت خبرهایی مبنی بر امکان تعدیل برخی سیاست‌ها شامل نرخ خوراک گاز صنایع، فضای بدبینی تا حدی تعدیل شد که البته مانع از سقوط شاخص کل به زیر سطح مهم 3/ 1میلیون واحدی (به لحاظ نموداری) نشد. در حوزه سایر متغیرهای موثر بر بازار، نرخ دلار آزاد کماکان در مرز روانی 30‌هزار تومان به نوسانات نسبتا پر دامنه خود ادامه می‌دهد؛ نوساناتی که بیش از هر چیز به اخبار مذاکرات هسته‌ای گره خورده است. با توجه به نزدیکی به تعطیلات سال نوی میلادی، انتظار می‌رود به زودی یک جمع‌‌‌بندی اولیه از نتایج گفت‌وگوها منتشر شود و ادامه احتمالی مذاکرات به آینده موکول شود. جمع‌‌‌بندی مزبور در تعیین سمت و سوی ارز در کوتاه‌مدت و به تبع آن فضای کلی بازار سهام و صنایع پیشرو اهمیت زیادی خواهد داشت.

گمانه‌زنی از آثار بودجه 1401 بر بازار

هرچند سرخط خبرهای مرتبط با لایحه دخل و خرج دولت در سال آینده واکنش منفی قابل‌توجهی را در بورس به دنبال داشت اما با گذشت زمان و بررسی بیشتر جزيیات توسط تحلیلگران و دریافت اخبار تکمیلی، از فشار موج منفی اولیه کاسته شد. در یک نگاه کلی ممکن است به نظر برسد که بودجه 1401 به دلیل رشد 7‌درصدی منابع و مصارف نسبت به قانون امسال با رویکرد انقباضی تدوین شده باشد؛ حال آنکه نگاهی دقیق‌تر به عملکرد واقعی 6 ماهه سال‌جاری نشان می‌دهد که احتمالا منابع و مصارف بودجه 1400 حداکثر در محدوده 900 همت (هزار‌میلیاردتومان) محقق شود؛ از این رو رقم بودجه سال آتی نسبت به عملکرد امسال رشد حدود 50‌درصدی را نشان می‌دهد که همگام با تورم عمومی است.

از سوی دیگر، درآمد نفتی در بودجه به طور مستقیم و غیرمستقیم (استقراض از صندوق توسعه ملی) حدود 500‌هزار‌میلیارد تومان برآورد شده که معادل بیش از یک‌سوم درآمدهای دولت است. در توضیح امکان عدم‌تحقق این درآمد نیز عنوان شده که در این صورت از محل فروش اوراق بدهی جایگزین خواهد شد. موضوع بحث‌برانگیز دیگر فروش گاز به صنایع است که با جهش حداقل 3 برابری نسبت به عملکرد سال‌جاری به بیش از 94‌هزار‌میلیارد تومان رسیده که عمده آن به دلیل رشد قیمت گاز خوراک پتروشیمی ناشی از افزایش جهانی و نیز همسان‌سازی نرخ مزبور با سوخت صنایع فولادی، پالایشی و یوتیلیتی است. این پیشنهاد در صورت تصویب با عنایت به فرمول کنونی محاسبه هزینه گاز (که حدودا معادل نصف قیمت برخی هاب‌های بین‌المللی با اتکا بر نرخ‌های اروپایی است) می‌تواند باعث کاهش معنادار سودآوری در صنایع مزبور شود. با این حال، پس از انتشار خبر، شایعاتی در خصوص تعیین نرخ سقف برای قیمت گاز مطرح شده است.

از دیگر تحولات مهم بودجه سال آینده حذف ارز موسوم به 4200 و تبدیل آن به نرخ نیمایی و جبران آثار آن از طریق پرداخت‌های یارانه‌ای است که به طور بالقوه خبر خوشی برای برخی صنایع غذایی و دارویی به شمار می‌رود زیرا با فرض ثبات حاشیه سود، رشد سودآوری در شرکت‌های مرتبط را موجب می‌شود. از منظر فروش اوراق نیز، با فرض برقراری مجدد درآمدهای نفتی، میزان اتکای دولت به فروش اوراق جدید به کمتر از 100‌هزار‌میلیارد تومان می‌رسد که از جهت کاهش فشار بر نرخ سود اوراق بدهی تحول مثبتی است. در حوزه بودجه عمرانی هم افزایش 69‌درصدی رقم این سرفصل به بیش از 250‌هزار‌میلیارد تومان در سال آتی، نشان‌دهنده رویکرد نسبتا انبساطی دولت در بحث مربوط به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها به عنوان بزرگ‌ترین کارفرمای کشور است.

از مجموع موارد فوق می‌توان نتیجه گرفت که آثار لایحه بودجه با فرض تصویب به شکل کنونی به شرط اصلاح قیمت گاز واجد نکات منفی پررنگی برای عملیات شرکت‌های بورسی و سودآوری آنها به شکل عمومی نیست و واکنش اولیه بازار احتمالا بدون توجه دقیق به جزيیات صورت پذیرفته است.

آب سرد مصوبه خودرویی بر سر سهامداران

بالاخره پس از کش و قوس فراوان و تایید و تکذیب‌های مکرر، ستاد تنظیم بازار مجوز افزایش 18‌درصدی قیمت خودرو را به ایران‌خودرو و سایپا داد. یک مطالعه ساده بر وضعیت سود و زیان شرکت‌های مزبور نشان می‌دهد که این تصمیم، دردی از مشکلات عمیق این بنگاه‌‌‌ها در کوتاه‌مدت دوا نمی‌‌‌کند و حتی موجب خروج از زیان‌دهی نیز نخواهد شد. باید توجه داشت که بر اساس آخرین صورت‌های مالی، زیان انباشته این دو در سطح شرکت اصلی از 50‌هزار‌میلیارد تومان فراتر رفته که از مجموع سرمایه هر دو (که بارها تجدید ارزیابی شده‌‌‌اند) بالاتر است.

در سطح تلفیقی، یعنی با شمول عملکرد زیرمجموعه‌ها، وضعیت زیان انباشته خودروسازان حتی وخیم‌تر است. روند نامطلوب عملکرد این گروه در حالی ادامه می‌یابد که سیاست‌های اخیر در زمینه قیمت‌گذاری منجر به کنترل نرخ خودرو در بازار آزاد نشده است. از طرف دیگر، زیان‌های سنگین خودروسازان عمدتا از محل افزایش تسهیلات و پیش دریافت از مشتریان بابت فروش محصولات در حال تامین مالی است که به هیچ وجه روش پایداری نبوده و چشم‌انداز تشدید مشکلات این صنعت در آینده را ترسیم می‌کند. در همین حال، بررسی ساده قیمت مصوب خودروها نشان می‌دهد که مجوز اخیر جبران رشد اصلی‌‌‌ترین بخش هزینه خودروسازان یعنی مواد اولیه را نخواهد کرد و گره‌‌‌زدن نرخ‌ها به آنچه «تورم بخشی» خوانده می‌شود در عمل موضوعیت ندارد. در واکنش به اعلام این مصوبه، شاخص صنعت خودرو در هفته گذشته با کاهش حدود 15‌درصدی، شدیدترین افت خود در بازار سهام در سال‌جاری را به ثبت رساند.

تحرک زیر پوستی در «نیما»

در هیاهوی منفی بازار در هفته گذشته، نشانه‌هایی از یک تحول مهم در سطح بنیادی پدیدار شد که به نظر می‌رسد هنوز با واکنش جدی از سوی معامله‌گران مواجه نشده است. تحول مزبور عبارت از ارسال سیگنال ريیس کل بانک مرکزی مبنی بر تعیین نرخ سامانه نیما بر اساس توافق بین واردکننده و صادرکننده است. هرچند تا پیش از این نیز روال ظاهری بر همین مبنا بود اما پس از این مصاحبه، میانگین نرخ در سامانه نیما مسیر افزایشی در پیش گرفت و برای اولین بار در سال‌جاری به کانال 24‌هزار تومان وارد شد.

پیش از این، شکاف نرخ بین ارز آزاد و سامانه نیما به بیش از 30‌درصد رسیده بود که بنا به سوابق تاریخی محدوده اوج این نسبت از اوایل سال 98 به شمار می‌رود؛ به این معنا که هر موقع شکاف این دو به این محدوده رسیده فرآیند تعدیل تدریجی قیمت نیما به سمت آزاد آغاز شده است. از این منظر، تعقیب مسیر آتی نرخ‌های ارز در سامانه نیما برای سهامداران حايز اهمیت زیادی خواهد بود؛ مسیری که با اثرگذاری مستقیم بر درآمدهای صادراتی بخش مهمی از شرکت‌ها و نیز تعدیل نرخ پایه محصولات در بورس کالا، می‌تواند یکی از مهم‌ترین پیشران‌های سودآوری در بورس تهران را فعال کند که در مقایسه با سایر عوامل بنیادی، از نقش بسزایی در جهت‌دهی به فضای سرمایه‌گذاری در بازار سهام برخوردار است.

منبع:دنیای اقتصاد
کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود هفت تپه‌های دولت روحانی تمامی ندارد! / خصوصی‌سازی مشکوک یک فروشگاه زنجیره‌ای به کمک واردکنندگان برنج خبر ویژه برای معامله‌گران خودرو/ شرایط درج آگهی‌های... وضعیت سبد سهام عدالت در 5 بهمن مردم آماده برف و باران‌های تازه باشند/‌ کاهش دما تا هشت درجه در برخی شهرها پیش بینی جذاب از آینده قیمت طلا و بیت کوین تفاهم‌نامه احداث پل مرزی اتومبیل‌رو بر رودخانه آستاراچای امضا شدپ اولین قرارگاه صدور سند اراضی کشاورزی تشکیل شد آخرین قیمت سکه، طلا و ارز (5 بهمن) الزام مناطق آزاد تجاری و صنعتی‌ به درج قیمت تولید‌کننده در راستای شفاف‌سازی‌ ورود سیگنال های مثبت برجامی به بازار ارز وقوع انفجار در «کرکوک» عراق وزارت راه آیین‌نامه تشکیل «مرکز ایمنی حمل و نقل» را تدوین کرد مرغ را از این قیمت گران‌تر نخرید!