استقبال مردم ازکالای قاچاق / تولید لوازم خانگی کم شد

استقبال مردم ازکالای قاچاق / تولید لوازم خانگی کم شد

بازار مملو از لوازم خانگی ایرانی و خارجی است اما آمارها نشان می‌دهد تقاضای مردم برای خرید لوازم خانگی خارجی بیشتر از کالای ایرانی است. علت چیست؟ آیا ممکن است به دلیل تقاضای بالا برای خرید لوازم خانگی خارجی واردات آزاد شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، تحریم، نقل و انتقال پول را سخت کرده است. همین مساله بر روند مونتاژ لوازم خانگی تاثیر گذاشته و این روزها مونتاژ لوازم خانگی ایرانی سخت‌تر از سال‌های گذشته شده است.

حالا نایب ريیس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 30 درصدی تولید کالاها به دلیل عدم تقاضا و کمبود قطعه خبر داده است اما تولیدکنندگان زیر بار این ادعا نمی‌روند.

اسلامیان به تجارت‌نیوز گفت: واردات قطعات لوازم خانگی به ایران کمتر شده و تقاضایی هم برای خرید لوازم خانگی ایرانی در بازار مشاهده نمی‌شود.

فروشندگان لوازم خانگی هم می‌گویند استقبال مردم برای خرید لوازم خانگی خارجی بیشتر از ایرانی‌هاست. چرا که مابه التفاوت قیمت لوازم خانگی خارجی و ایرانی اندک است. بنابراین مردم ترجیح می‌دهند لوازم خانگی برند را به جای مونتاژهای ایرانی بخرند.

برنامه دولت برای واردات لوازم خانگی

بررسی‌ها هم نشان می‌دهد سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت هم برنامه‌ای برای واردات محصولات خارجی به کشور ندارد. او در مجلس اعلام کرده بود که « تولید لوازم خانگی را از چهار میلیون دستگاه در سال جاری به 24 میلیون دستگاه می‌رساند!» این یعنی توجه او به بخش مونتاژ لوازم خانگی بیشتر از واردات است. اما او در این شرایط تحریم‌ها نگفته چگونه قرار است تولید را افزایش دهد؟

شرایط عادی بود، بازار کمبود لوازم خانگی داشت!

آنچه مشخص است تولید لوازم خانگی به دلیل کاهش تقاضا افت چشمگیری داشته است. نایب ريیس اتحادیه لوازم خانگی درباره پیش‌بینی خود از تولید گفته است: چنانچه کشور در شرایط عادی قرار داشت با این وضعیت تولید بازار با کمبود کالا مواجه می‌شد و بحران تازه‌ای برای لوازم خانگی به وجود می‌آمد.

بعد از تشدید تحریم‌ها و قطع شدن ارتباط برندهای کره‌ای با ایران مونتاژ لوازم خانگی ایرانی اندکی بیشتر از سال‌های گذشته شد. به طوری که تولیدکنندگان ایرانی هنوز با نام همان برندهای معروف کالاهای خود را روانه بازار می‌کنند تا بتوانند نظر مردم را برای خرید جلب کنند.

اما قطع ارتباط با آمریکا و عدم اجرای برجام همه چیز را روشن کرد. کالاهای قاچاق در بازار فراوان و با گذشت زمان در رسانه‌ها اعلام شد که برندهای معروف لوازم خانگی از بازار ایران خداحافظی کردند.

حالا فعالان بازار هم می‌گویند آنچه در بازار است یا از طریق شبکه قاچاق تامین می‌شود یا مونتاژکاران نام برندهای معروف را برای فروش بیشتر کالاهای خود به یدک می‌کشند.

چرا تولید لوازم خانگی کم شد؟

مونتاژ کارها علت کاهش تولید را یک بار قطع برق اعلام می‌کنند. بار دیگر کرونا را دلیل کاهش تقاضا و تولید می‌دانند. حالا اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از این مونتاژکاران قطعه‌ای برای تولید لوازم خانگی ندارند!

اخیرا محمد حسین اسلامیان، نایب ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به تجارت‌نیوز گفته بود: «برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی برای تولید یخچال به دنبال قطعات ریزی مثل برد هستند و عده‌ای هستند که این قطعات را به صورت چمدانی برای تولیدکنندگان از چین تامین می‌کنند.»

رقابت تولیدکنندگان با کالاهای قاچاق!

آیا تولید کاهش پیدا کرده است؟ ريیس انجمن تولیدکنندگان صوت و تصویر کشور پاسخ داد: این روزها تولیدکنندگان با کالاهای قاچاق رقابت می‌کنند. چرا که لوازم خانگی قاچاق در بازار به دلیل عدم پرداخت عوارض گمرکی، مالیات، بیمه و … 30 درصد ارزان‌تر از لوازم خانگی ایرانی است. بنابراین استقبال مردم هم از خرید لوازم خانگی قاچاق بیشتر از لوازم خانگی ایرانی است.

علیرضا موسوی مجد به تجارت‌نیوز گفت: با آن که تقاضا در بازار لوازم خانگی وجود ندارد اما تولیدکنندگان کالاهای خود را با سود کم به بازار عرضه می‌کنند. با این وجود تلویزیون خارجی چهار میلیون تومان ارزان‌تر از تلویزیون ایرانی است.

انبارها پارکینگ لوازم خانگی ناقص شد

با آن که گفته می‌شود انبار صنعتگران پارکینگ لوازم خانگی ناقص شده است. موسوی مجد اما با اشاره به وضعیت تولید توضیح داد: مشکلی در تامین قطعات ندارند. بخش زیادی از قطعات در ایران تامین می‌شود و بخش دیگر از کشورهای خارجی به ایران وارد می‌شود. البته سهم لوازم خانگی مختلف از قطعات خارجی نیز متفاوت است.

آنچه مشخص است مردم از کیفیت لوازم خانگی ایرانی دل خوشی ندارند. آنها معتقدند بخش اندکی از کالاهای ایرانی می‌تواند کیفیت لازم را داشته باشد با این حال باید دید که دولت ريیسی چه برنامه‌ای برای سیاست خارجی کشور دارد؟

هنوز مشخص نیست که او می‌خواهد در کشور را به روی کالاهای خارجی باز کند تا رقابت تازه‌ای شکل بگیرد یا نه قرار است همین وضعیت ادامه داشته باشد! اما هر چه که هست اعضای کابینه او طرفدار اقتصاد دولتی هستند بنابراین فعالان بازار می‌گویند نمی‌توان به واردات خودرو و لوازم خانگی خارجی چندان دل‌خوش کرد!

برای مظالعه بیشتر خبر کمبود قطعه لوازم خانگی را بخوانید.

 

رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال

رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال

آمارها از رشد 9 درصدی تولید لوازم خانگی در 5 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد.

Irinn.ir/
پشت پرده تسهیلات 30 میلیون تومانی لوازم خانگی چیست؟

پشت پرده تسهیلات 30 میلیون تومانی لوازم خانگی چیست؟

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در مورد تسهیلات لوازم خانگی گفت: بانک 18 درصد به سپرده‌ها بهره می‌دهد و مشخص نیست چگونه می‌خواهد با 4 درصد به مردم کالا بفروشد. عملا در این شرایط تولید کننده قیمت خو...

TejaratNews.com/
قیمت لوازم خانگی دست دوم چند؟

قیمت لوازم خانگی دست دوم چند؟

جست‌وجوی میدانی از خیابان مازندران حاکی از افزایش 20‌درصدی بهای وسایل خانگی دست‌دوم نسبت به سال گذشته است، در این بازار به طور متوسط با50‌ میلیون تومان می‌توان وسایل اصلی خانگی را تهیه کرد.

TejaratNews.com/
چگونه لوازم خانگی قسطی بخریم؟ / توزیع یارانه به لوازم خانگی رسید

چگونه لوازم خانگی قسطی بخریم؟ / توزیع یارانه به لوازم خانگی رسید

پس از شعارهای اخیر درباره ممنوعیت واردات لوازم خانگی حالا حمایت از تولید داخل به صورت پرداخت یارانه به مشتریان هم آغاز شده است. اما چگونه می‌توان از یارانه خرید لوازم خانگی بهره برد و به صورت قسطی این...

TejaratNews.com/
عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش

عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش

همشهری در گفتگو با ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، پدیده عرضه انحصاری لوازم خانگی را بررسی می‌کند.

Bartarinha.ir/
برنامه‌ وزارت صمت برای ورود لوازم خانگی خارجی

برنامه‌ وزارت صمت برای ورود لوازم خانگی خارجی

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت با اشاره به بدعهدی برخی برندهای خارجی، بازگشت آن‌ها را تکذیب و تاکید کرد که وزارت صنعت، برنامه‌ای برای حضور برندهای خارجی در بازار لوازم خانگی ندارد.

TejaratNews.com/
گرانی‌ها، فروش لوازم خانگی دست دوم را افزایش داد

گرانی‌ها، فروش لوازم خانگی دست دوم را افزایش داد

ريیس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان از رونق بازار لوازم خانگی دست دوم به دلیل گرانی کالاهای نو خبر داد؛ به گفته او بیشترین کالاهای دست دوم که خریداری می‌شوند، لوازم صوتی تصویری، یخچال و فریزر و وسایل ...

TejaratNews.com/
لوازم خانگی ایران به لبنان صادر می‌شود؟

لوازم خانگی ایران به لبنان صادر می‌شود؟

ایران در تلاش است که لوازم خانگی خود را به کشورهای منطقه صادر کند. عراق و افغانستان پیش از این مقصد کالاهای صادراتی ایران بوده‌اند و حالا ایران می‌خواهد لبنان را هم به این مقاصد اضافه کند. اما فعالان ...

TejaratNews.com/
خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری + جزيیات و جدول

خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری + جزيیات و جدول

انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از اجرای طرحی تحت عنوان خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری، تا سقف 30 میلیون تومان خبر داده است.

TejaratNews.com/
اختصاص کارت اعتباری تا 30 میلیون تومان برای خرید لوازم خانگی

اختصاص کارت اعتباری تا 30 میلیون تومان برای خرید لوازم خانگی

دبیر انجمن لوازم خانگی ایران از اجرایی شدن طرح خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری تا سقف 30 میلیون تومان خبر داد.

TejaratNews.com/
طرح ملی لوازم خانگی در ایران کلید خورد / انحصار خودرو در انتظار لوازم خانگی؟

طرح ملی لوازم خانگی در ایران کلید خورد / انحصار خودرو در انتظار لو...

بعد از خودروی ملی، حالا نوبت لوازم خانگی ملی است. طرحی با عنوان «سند راهبردی صنعت لوازم خانگی» در وزارت صمت در حال بررسی است که تمرکز آن بر جایگزینی سریع تولید داخل با خارج و تامین نیاز کشور با تولید ...

TejaratNews.com/
چگونه لوازم خانگی قاچاق را تشخیص دهیم؟

چگونه لوازم خانگی قاچاق را تشخیص دهیم؟

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، ضمن اشاره به اینکه لوازم خانگی بدون کد شناسه، قاچاق محسوب می‌شوند، چگونگی تشخیص لوازم خانگی قاچاق را تشریح کرد.

TejaratNews.com/
خسارت سنگین قطع برق به لوازم خانگی تهرانی‌ها/ افزایش 15 درصدی مراجعه برای تعمیر لوازم برقی

خسارت سنگین قطع برق به لوازم خانگی تهرانی‌ها/ افزایش 15 درصدی مراج...

قطع مکرر برق خسارت زیادی به لوازم خانگی مردم ایجاد کرده و مراجعات برای تعمیر لوازم برقی به صورت محسوس افزایش داشته است. نایب ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اعلام این خبر گفت: در یک ماه گذشته و ...

TejaratNews.com/
بازار تعمیر لوازم خانگی همچنان داغ است

بازار تعمیر لوازم خانگی همچنان داغ است

این روز‌ها بازار تعمیرات لوازم خانگی بیش از سال‌های گذشته داغ شده و افراد تا حد امکان برای تعمیر و نه تعویض و جایگزینی لوازم خانگی اقدام می‌کنند.

Bartarinha.ir/
پرداخت قبض برق قسطی شد تعطیلی 20درصد سوپرمارکت‌های تهران سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن

در حال بارگیری...