تیغ دولبه حذف ارز4200، برای بورس تهران / چگونه اقتصاد را با کمترین درد، جراحی کنیم؟

تیغ دولبه حذف ارز4200، برای بورس تهران / چگونه اقتصاد را با کمترین درد، جراحی کنیم؟

رانت، فساد، فشار به اقشار ضعیف و آسیب دیدن تولید داخل از جمله پیامدهایی است که پیرامون با ارز 4200تومانی می‌شنویم. حذف چنین سیاستی برای بازار سرمایه که نیازمند...

اقتصاد آنلاین – سیده زینب رزم گیر؛ این روزها احتمال حذف دلار 4200تومانی بیش از پیش به نظر قوت گرفته و باعث شده تبدیل به یکی از داغترین بحث های محافل اقتصادی شود. سیاست تخصیص ارز ترجیحی به برخی از کالاهای وارداتی تا به امروز مخالفت اقتصاددانان و کارشناسان زیادی را به همراه داشته با این حال، هنوز بساط آن برچیده نشده است. بازار سرمایه یکی از حوزه هایی است که متخصصان از تاثیرگذاری منفی تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات، سخن گفته و این اقدام دولت های دوازدهم و سیزدهم را زمینه ساز ایجاد مشکلاتی در بورس می دانند. اقتصادآنلاین با کارشناسان در رابطه با تاثیر حذف دلار 4200تومانی بر بازار سرمایه گفت‌وگو کرد و نظر آن‌ها را جویا شد. 

حفظ حاشیه سود شرکت‌ها در گرو افزایش نرخ‌ها

امید پورمحمود، کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به اینکه حذف ارز 4200تومانی، تاثیر افزایشی بر قیمت مواد اولیه کارخانه‌ها دارد گفت: وقتی قیمت مواد اولیه بالا می‌رود، با افزایش قیمت کالاها، حاشیه سودشان یا حفظ می‌شود یا افزایش می‌یابد اما اگر این اتفاق نیفتد، وقتی هزینه زیاد می‌شود بی‌آنکه قیمت‌ها زیاد شود، باعث کاهش سود و ضرردهی این شرکت‌ها می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه احتمال حذف ارز 4200، بدون افزایش نرخ کالاهای مربوطه چقدر است گفت: می‌توان گفت تصمیمات عجیب در کشور ما کم نیست. ممکن است ارز 4200 را بدون افزایش نرخ هم حذف کنند. در این صورت، شرکت‌ها چند ماه با ضرر کار کرده و ضربه می‌خورند. به دنبال آن بورس نیز ضربه می‌بیند. پس از مدتی بعضی از آن‌ها ورشکست شده و پس از این اتفاقات، متوجه اشتباه می‌شوند؛ در نتیجه تصمیم به افزایش قیمت می‌گیرند. در هر صورت اگر بخواهد این اتفاق بیفتد، لازم است افزایش قیمت هم داشته باشیم و فشار آن را نیز مردم متحمل خواهند شد.

شاهین شایان آرانی، کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به اینکه صنایع دارای واردات سوبسیدی در این بازی بیشتر متضرر خواهند شد، به اقتصاد آنلاین گفت: اگر به تدریج این اتفاق بیفتد و شرکت‌ها خود را تطبیق دهند، این اصلاحات مورد نیاز برای سیستم، به صورت ملایم صورت می‌گیرد. شرکت‌ها، بسته به اینکه صادرات‌محور یا واردات‌محور هستند، تاثیر متفاوتی از حذف دلار 4200تومانی می‌پذیرند.

دلیل اصلی این تصمیم، کمبود ارز است!

پورمحمود ضمن اشاره به عقب بودن دولت از بازار گفت: لازمه افزایش قیمت‌های 50درصد و 100درصدی اخیر که در بسیاری از شرکت‌های دارویی و مواد غذایی داشتیم، حذف ارز 4200 پیش از آن بود تا تاثیر آن در شوک تورمی محو شود و به چشم نیاید چون به هر حال شاهد تورم 40درصدی هستیم. حال اگر بخواهند ارز 4200 را حذف کنند وارد فاز تورم بالای 60درصدی می‌شویم. تصور می‌کنم در حال حاضر زمان حذف کردن ارز 4200 نیست دلیل اصلی این تصمیم در این برهه از زمان نیز، کمبود ارز است. به این صورت می‌توانند منابع این بخش را در بازار ریخته و قیمت ارز را کنترل کنند. اگر این اتفاق بیفتد اقشار آسیب‌پذیر، بیشترین تاثیر را از آن می‌گیرند و راهکار احتمالی آن افزایش یارانه است اما می‌دانیم که تاثیری بر معیشت مردم نخواهد گذاشت.

راهکار جلوگیری از شوک حاصل از حذف دلار 4200

امید پورمحمود با اشاره به اینکه تک نرخی شدن ارز یک از واجبات است، گفت: ما به یک جراحی اقتصادی نیاز داریم؛ فشار آن روی مردم خواهد آمد اما در عین حال واجب است. تنها راهکاری که وجود دارد این است که این کار را به صورت پله‌ای انجام دهند. به طور مثال با یک گروه از محصولات آغاز کرده و طی مدت یکسال انجام دهند. انجام یکدفعه این کار به شدت تاثیرگذار خواهد بود و خیلی از اقلام از سفره مردم به طور کلی حذف می‌شود. خیلی از بیماران توانایی تهیه داروها را از دست می‌دهند. همچنین بیمه‌هایی که مبالغ برخی داروها را پرداخت می‌کنند ضررده می‌شوند. هم بیمه‌ها ضرر می‌کنند، هم پس از مدتی تلاش خواهند کرد این داروها را از پوشش درمانی خود حذف ‌کنند. زمانی که جزيی‌تر به این ماجرا نگاه می‌کنیم، تازه متوجه خواهیم شد که چقدر ابعاد این اتفاق گسترده است و تنها پیامد آن، همان گرانی اولیه نیست بلکه زنجیره‌ای از اتفاقات پشت سر هم میفتد که کل اقتصادمان را زیر سوال می‌برد. 

وی با اشاره به اینکه تنها راه حل، به سرانجام رسیدن برجام و آزاد شدن منابع کشور است گفت: ما باید در کشور ورودی منابع داشته باشیم تا جلوی تاثیرات تورمی حاصل از حذف ارز 4200، با ارزپاشی و پول پاشی گرفته شود. همانطور که در دوره اول آقای احمدی نژاد چون ورودی دلار کشور خوب بود، علی رغم تورم تمام بازارها گردش داشتند و رکود نداشتیم. اگر همچین اتفاقی مجددا بیفتد و مردم با وجود تورمی که وجود دارد، امکان خرید داشته باشند، بانک‌ها به مردم وام‌های خوب بدهند و خدمات، نسبت به کالاها ارزان‌ باشد، می‌توان بخشی از این فشار را برای مردم قابل تحمل کرد.

شایان آرانی با تاکید بر اینکه ما سعی می‌کنیم الگوها را از صفر درست کنیم گفت: این رفتارها و الگوها در خیلی ازکشورهای دیگر هم بوده است. باید این سوبسید را به تدریج کم کنند چون شرکت‌ها به آن عادت کردند. شرکت‌ها باید خود را با نرخ‌های جدید تطبیق داده و رقابتی کار کنند؛ در غیر این صورت اگر شرکتی که در بورس است بخواهد حمایت مداوم دولت را داشته باشد، نباید در بورس پذیرفته شود اما چون تا به حال این وضعیت بوده، برای حذف آن باید به صورت تدریجی عمل کرد و در دوره‌های به طور مثال یکساله، دوساله یا سه ساله انجام شود تا به بازار شوک وارد نشود.

رانت‌هایی که مافیا به این راحتی‌ها از آن دل نمی‌کند

پورمحمود ضمن تاکید بر مفید بودن حذف ارز 4200 برای بورس در صورت افزایش نرخ کالاها گفت: تاثیر این اقدام، برای شرکت ها مثبت است. البته در صورتی که افزایش قیمت صورت نگیرد، با کاهش حاشیه سود شرکت‌ها به ضرر بورس می‌شود. ضررهای این تصمیم برای معیشت عنوان می‌شود ولی یکی از خاصیت‌هایی که دارد حذف رانت‌ها است. در حال حاضر خیلی از منابعی که صرف واردات کالا با ارز 4200 می‌شود واقعا وارد کشور نمی‌شود. یعنی واردکننده با ارز 4200 وارد کرده و با قیمت ارز آزاد در بازار می‌فروشد و ما‌به‌تفاوت آن در جیب خودش می‌رود و این اتفاقی است که بسیار رخ می‌دهد. مافیای این رانت بسیار قوی است و در برابر آزادسازی آن بسیار مقاومت می‌کند؛ مثل بحث خودرو که دولت نتوانست قیمت‌گذاری دستوری را متوقف کند. در مورد ارز 4200 نیز با قدرت بیشتری همین موضوع صادق است. به همین علت تصویب حذف ارز 4200، از چیزی که این روزها تصور می‌شود دورتر به نظر می‌آید.

شایان آرانی با تاکید بر اینکه سوبسید دادن نرخ ارز، تنها برای یک دوره معین، به منظور حمایت از برخی شرکت‌ها از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان، نوپا یا صادراتی اشکالی ندارد گفت: اینکه این حمایت به صورت مداوم باشد باعث رانت برای آن شرکت می‌شود و سهامی هم که معامله می‌شود، مبتنی بر آن رانت و فرصت است و به نظر من این اتفاق، قیمت‌ها را در بازار از حالت تعادلی خارج می‌کند؛ قیمت آن شرکت‌هایی که این سوبسیدها را دریافت می‌کنند به شکلی بالاتر از حدی که باید باشند نشان داده می‌شود و  این در عدالت معاملات خدشه وارد می‌کند. 

سودهای غیرواقعی؛ برهم زننده تعادل بازار

شایان آرانی با اشاره به اینکه ارز 4200، نوعی ارز سوپسیدی است، گفت: همواره بنا بر این بوده که ارزهای سوبسیدی برای یک مدت معین ارايه شوند و نه برای همیشه. به محض اینکه در هر چیزی سوبسید داده می‌شود به گونه‌ای از آن بخش حمایت شده و سعی بر این است که به آن بخش قدرت داده و توانایی آن را بالا ببرند. تفسیر دیگر این است که سودهای اعلامی شرکت‌های دریافت کننده ارزهای 4200 و فعال در بورس، سودهایی است که از دولت سوبسید گرفته است چون شرکت، خرید مواد اولیه را به جای نرخ آزاد با نرخ سوبسیدی انجام می‌دهد و به گونه‌ای این تفاوت نرخ ارز به شرکت هدیه می‌شود و در سود شرکت خود را نشان می‌دهد. در این صورت، شرکت‌هایی که در بورس هستند، سودهای غیرواقعی به ما نشان می‌دهند؛ چرا که سودهای مبتنی بر بازار نیست و سودهای سوبسیددار است. اگر این شرکت‌ها در بورس معامله شوند، به طور طبیعی سهامداران نرخ واقعی معاملات را نمی‌گیرند و به نوعی نرخ حمایت شده است. اشکال آن این است که بازار را از تعادل خارج کرده و بهم می‌ریزد.

تاثیر حذف ارز 4200 بر بورس؛ خوب یا بد؟

از نظر بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان، دو نرخی بودن ارز، جز ایجاد رانت برای عده‌ای محدود و افزایش فساد در جامعه نتیجه‌ای ندارد. از همین رو می‌توان گفت تخصیص ارز 4200تومانی به برخی صنایع، منجر به فشار مضاعف به اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر خواهد شد. همچنین دادن چنین سوبسیدی به طور مداوم از طرف دولت و سرکوب قیمت ارز، تولید داخلی را تضعیف کرده و چرخه تولید را با مشکلات زیادی رو به رو می‌کند. واضح است سود شرکت‌های بورسی و به تبع وضعیت کلی بورس، ارتباط مستقیمی با حذف شدن یا نشدن این نرخ ارز دارد. رشد صنایع بزرگ بورسی به دنبال افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت و افزایش شفافیت صورت‌های مالی و بازار سرمایه در بلند مدت، از مزایای حذف ارز 4200تومانی عنوان می‌شود. با این حال، با توجه به شرایط تورمی اقتصاد کشور، محقق شدن این اهداف نیازمند افزایش نرخ کالاها به طور همزمان برای حفظ حاشیه سود شرکت‌ها و همچنین انجام آن به صورت تدریجی برای جلوگیری از شوک در بازار است. از آنجایی که حذف شدن دلار 4200تومانی از اقتصاد کشور، پیامدهای گسترده‌ای برای بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه به دنبال خواهد داشت، لازم است بررسی‌های دقیق و حساب شده‌ای در زمینه چگونگی انجام آن صورت بگیرد تا در عمل نیز شاهد بهبود شرایط اقتصادی باشیم.

local_offerبرچسب‌ها:
کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت

کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازم...

امروزه دانش و سواد اقتصادی برای همه افراد جامعه بسیار مهم است. شما می‌توانید یک سرمایه‌گذار در بازارهای مالی یا یک مدیر یا یک تاجر یا یک مغازه‌دار یا حتی یک خانه‌دار باشید؛ سواد اقتصادی به شما کمک می‌...

Sena.ir/
سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟

سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟

با کش‌دار شدن مذاکرات، انتظارات تورمی اوج می‌گیرد و بورس شاهد رشدهای شارپی مشابه انچه در سال 99 اتفاق افتاد، خواهد بود.

TejaratNews.com/
محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم

محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم

اقتصاد کلانتهران- ایرنا- دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه به دنبال ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم تا کمکی به بورس شود، گفت: ساماندهی رمز ارزها را در مناطق آزاد طراحی کرده‌ایم، چرا که...

Irna.ir/
بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران

بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران

ریزش بورس تحت تاثیر عوامل مخالف ادامه‌دار شده است. در این شرایط سهامداران باید چه کنند؟

TejaratNews.com/
جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

بورستهران- ایرنا- در نقشه راه «رشد اقتصادی غیر تورمی» دولت سیزدهم به ظرفیت‌های بورس کالا برای عرضه کالاها، ارتقای شفافیت و نیز پوشش ریسک نوسانات قیمت مواد اولیه با ایجاد بازار معاملات آتی اشاره شده اس...

Irna.ir/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
شاخص بورس قرمزپوش ماند

شاخص بورس قرمزپوش ماند

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 6 آذرماه) با 27 هزار و 441 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 366 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
بورس بازنده بازارهای مالی / بازدهی هشت ماهه بازارها از ابتدای سال 1400

بورس بازنده بازارهای مالی / بازدهی هشت ماهه بازارها از ابتدای سال ...

بازارهای مالی در سال 1400 با روند صعودی شاخص‌ها همراه بود. بیش‌ترین بازدهی مثبت را بازار خودرو با 22 درصد افزایش بیش‌ترین افزایش را ثبت کرد.

TejaratNews.com/
ساعات کاری بورس کالا تغییر کرد / کرونا دست از سر بازار برداشت

ساعات کاری بورس کالا تغییر کرد / کرونا دست از سر بازار برداشت

بورس کالای ایران در اطلاعیه ای ساعت کاری خزانه های سکه طلا را با توجه به لغو محدودیت های کرونایی اعلام کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(6آذر) / فلزات اساسی، همچنان پیشرو در خروج پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(6آذر) / فلزات اساسی، همچنا...

افراد حقیقی امروز 530میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام سرمایه‌گذاری تامین...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس (6آذر1400) / شاخص کل با افت 27هزار واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس (6آذر1400) / شاخص کل با افت 27هزار واحدی معاملات ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دو درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 1.7درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
قیمت واقعی گوشت اعلام شد کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت کاهش ارزآوری پتروشیمی‌ها در پی قطعی گاز خبری مهم برای سهامداران صبا / صبا افزایش سرمایه می‌دهد نرخ ویزیت بازهم افزایش پیدا می‌کند؟ صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟