نماینده مجلس: شوک اقتصادی در 1401 نداریم

نماینده مجلس: شوک اقتصادی در 1401 نداریم

عضو هیيت ريیسه مجلس با بیان اینکه بودجه سال آتی بی توجه به نتیجه مذاکرات نگارش شده است گفت: قول می دهم همچون گذشته شوک های اقتصادی عجیب و غریب در سال آینده نخواهیم داشت و ثبات بر اقتصاد کشور حاکم خواهد بود.

تسنیم: عضو هیيت ريیسه مجلس با بیان اینکه بودجه سال آتی بی توجه به نتیجه مذاکرات نگارش شده است گفت: قول می دهم همچون گذشته شوک های اقتصادی عجیب و غریب در سال آینده نخواهیم داشت و ثبات بر اقتصاد کشور حاکم خواهد بود.

لایحه بودجه 1401 از سوی دولت محترم تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. شالوده اصلی بودجه سال آینده دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصدی است. از سویی با توجه به وعده های ریاست محترم جمهوری اسلامی در انتخابات سال گذشته و از سوی دیگر با توجه به اینکه بودجه سال آتی اولین بودجه ارايه شده دولت جدید است اهمیت بررسی آن را بیش از پیش کرده است. کارشناسان اقتصادی پیرامون کلیات لایحه بودجه ارايه شده از سوی دولت نظرات متفاوت و بعضا متناقضی دارند که این نشاندهنده تغییر ریل بودجه نویسی نسبت به سالهای گذشته است. در این رابطه با حسینعلی حاجی دلیگانی عضو محترم هیيت ريیسه مجلس شورای اسلامی که سالهای تجربه حضور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را نیز دارند پیرامون بررسی کلیات بودجه 1401 گفت و گو کردیم.

وی با ابراز اینکه کلیات بودجه سال آینده دغدغه های معیشتی مردم را در نظر گرفته و در چارچوب سیاست‌های کلی نظام است گفت: نقطه قوت بودجه امسال نسبت به سالهای گذشته رویکرد عدالت محوری، محرومیت زدایی، حمایت از تولید و کنترل تورم است.

عضو هیيت ريیسه مجلس شورای اسلامی پیرامون دستور رهبر معظم انقلاب پیرامون اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی کشور در کوتاه مدت به دولت و مجلس سابق که به آن بی توجهی شده بود گفت:‌ خوشبختانه این اصلاح در لایحه بودجه سال آینده تا حدودی برآورده شده و به دغدغه های مقام معظم رهبری پیرامون اصلاح ساختار بودجه توجه شده است.

حاجی دلیگانی با ابراز اینکه افزایش درآمد پایدار و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی یکی از اساسی ترین موارد در اصلاح ساختار بودجه نویسی است گفت: این مهم با اصلاح نظام مالیاتی و اصلاح نظام گمرکی کشور در بودجه سال آتی در نظر گرفته شده و همچنین هزینه‌کردهای زايد نیز به میزان محسوسی کاهش یافته است.

عضو هیيت ريیسه مجلس شورای اسلامی پیرامون یکی از مهمترین و پر بحث ترین موضوعات بودجه یعنی حذف ارز 4200 گفت: متاسفانه یک رویکرد مدیریتی در برخی از احزاب سیاسی وجود دارد و آن نگاه صفر یا صدی به برنامه های گذشته است همچون حذف ابتدایی کارت سوخت مسکن مهر و امثالهم و این رویکرد در کارشناسان این جریان نیز وجود دارد به عبارت دیگر همانند برجام که بسیاری از دلسوزان نظام پذیرش به این نحو آن را به صلاح نظام نمی دانستند حال که تمامی امتیازات را دادیم و جریان آنها نتوانسته وعده ها را نقد کند و جریان انقلابی به دنبال نقد کردن این وعده های نسیه است می گویند شما که مخالف برجام بوده اید چرا برای احیای آن مذاکره می کنید. در حالی که مشخص است پذیرش یک قرارداد بین المللی در ابتدا امکان پذیر است اما گام های بعدی در چارچوب آن قرارداد تعریف می شود. با توجه به بد عهدی های طرف مقابل طرف ایرانی اکنون طلبکار است و ادامه مذاکرات یعنی دریافت مطالباتی که برای آنها امتیازات بسیاری به طرف دیگر داده شده است بنابراین خروج از آن تبعات دارد.

حاجی دلیگانی افزود: با در نظر گرفتن این نکته اکنون بسیاری از کارشناسان مختلف اقتصادی از جریان متنوع فکری اختصاص ارز نیمایی را ناعادلانه قلمداد می کنند بنابراین کلیت این کار یک موضوع حیاتی برای اقتصاد کشور است اما شیوه اجرای آن برای مجلس شورای اسلامی بسیار مهم است چرا که ممکن است تبعاتی برای نظام معیشت مردم ایجاد کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبعات حذف ارز 4200 که برخی از کارشناسان و دغدغه مندان در شرایط فعلی کشور که میراث بسیاری از نابه سامانی های دولت سابق است و حجم نقدینگی باعث تورم افسار گسیخته شده است گفت: در چنین شرایطی مجلس نسبت به تبعات حذف ارز 4200 بسیار حساس است و بایستی دولت به صورت شفاف مشخص کند با چه برنامه ای می‌خواهد این موضوع را عملیاتی کند.

حاجی دلیگانی افزود: در واقع مجلس شورای اسلامی در صورتی اجازه این جراحی را به دولت می دهد که بتواند مجلس را قانع کند این جراحی کمترین آسیب را به ملت عزیز ایران اسلامی وارد خواهد کرد زیرا اقتصاد کشور را دولت سابق به میزان قابل توجهی بیمار کرده است و اقتصاد کشور ‌توان یک جراحی پر ریسک را ندارد بنابراین بایستی با دقت و حساسیت بیشتری نسبت به این امر تصمیم گیری شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه اگر یارانه‌های پنهان و آشکار به درستی توزیع شود رشد اقتصادی 8 درصدی که مدنظر دولت است، تحقق خواهد یافت گفت: قطعا اوضاع معیشتی مردم در سال آینده بهبود خواهد یافت و قدم مهمی برای حل مشکلات اقتصادی برداشته می‌شود.

وی با ابراز اینکه نظر مجلس پیرامون کلیات لایحه بودجه چیست و چه میزان با نظر مجلس تطابق دارد گفت:قطعا لایحه بودجه سال آینده علی رغم همه محاسنی که دارد معایبی نیز در آن وجود دارد که در چند محور در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی و کارشناسی است.

حاجی دلیگانی با ابراز اینکه وفاق کامل بین دولت و مجلس وجود دارد و در این رابطه چالشی وجود نخواهد شد گفت:‌ کار کارشناسی و تغییرات احتمالی لایحه بودجه توسط مجلس شورای اسلامی برای اتقان بهتر و خدمت رسانی بهتر دولت به مردم است. بنابراین بررسی های مجلس به معنای سنگ اندازی جلوی پای دولت برای خدمت رسانی قلمداد نخواهد شد.

عضو هیيت ريیسه مجلس شورای اسلامی از دیگر مزایای لایحه بودجه 1401 را بی توجهی به رفع تحریم‌ها دانست و افزود بر خلاف بودجه سال‌های گذشته که با نگاه به رفع تحریم‌ها لایحه بودجه تدوین می شد این بودجه با بی توجهی به این موضوع نگارش شده است بنابراین به مردم ایران قول می دهم در صورت توافق یا عدم توافق شاهد شوکهای عجیب و غریب همچون سابق نخواهیم بود

وی با تمجید از اینکه حوزه اقتصاد مجزای از حوزه اقتصاد و معیشت در نظر گرفته شده است افزود: خوشبختانه دولت در بودجه سال آینده بدون گره زدن برجام که تحت اشراف شورایعالی امنیت ملی پیش می رود حوزه اقتصاد را مجزای از آن در نظر گرفته و با برنامه ریزی خوبی که در بودجه صورت گرفته شاهد ثبات اقتصاد کشور در سال جاری خواهیم بود.

local_offerبرچسب‌ها:
اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود