کاهش سهم سرمایه‌گذاری از تولید ناخالص داخلی به 20 درصد/ فرصت طلایی سهام عدالت و بورس در سرمایه‌گذاری

کاهش سهم سرمایه‌گذاری از تولید ناخالص داخلی به 20 درصد/ فرصت طلایی سهام عدالت و بورس در سرمایه‌گذاری

یک کارشناس بورس با بیان این که نسبت سرمایه‌گذاری به تولید ناخالص داخلی از 30 درصد به 20 درصد کاهش یافته است، گفت: سهام عدالت و بازار سرمایه یکی از ابزارهای تامین مالی برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است.

سید فرهنگ حسینی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد نقش بازار سرمایه و سهام عدالت در سرمایه‌گذاری اقتصادی، گفت: آمار و ارقام سرمایه گذاری در اقتصاد کشور حاکی از کاهش سرمایه‌گذاری در سالهای اخیر است، به نحوی که تشکیل سرمایه جدید حتی از استهلاک دارایی‌های موجود کمتر شده است.

وی افزود: نسبت سرمایه گذاری از 30 درصد تولید ناخالص داخلی در دهه گذشته به کمتر از 20 درصد در سال‌های اخیر کاهش یافته است. کاهش سرمایه‌گذاری و موجودی سرمایه خالص سبب کاهش ظرفیت تولید و به تبع آن کاهش فرصت‌های رشد اقتصادی شده است. از این رو باید سیاست‌های پولی و مالی در راستای افزایش سرمایه‌گذاری و تولید حرکت کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که عدم تمایل بانک‌ها به پرداخت تسهیلات بلندمدت مانعی در سرمایه‌گذاری بنگاه‌های تولیدی در طرح های توسعه به شمار می‌رود، گفت: عدم وجود راهکار تامین مالی پایدار سبب شده تا دریافت تسهیلات به پاشنه آشیل بسیاری از طرح‌های توسعه تبدیل شود.

وی این را هم گفت: از سوی دیگر، بانک ها به دلیل ممنوعیت جذب سپرده‌های بلندمدت از سال 1393، ریسک بالای اعطای تسهیلات طولانی مدت را تقبل نمی‌کنند. لذا عدم توازنی جدی بین تسهیلات مورد نیاز جهت تولید و منابع بانک ها رخ داده است. تمرکز بانک‌ها بر پرداخت تسهیلات بازرگانی و سرمایه در گردش معطوف شده است. از سوی دیگر، مجموع تسهیلات اعطایی رشدی کمتر از تورم داشته است، در حقیقت همان تسهیلات سرمایه در گردش نیز کفاف حفظ تولیدات قبلی نیست. در عین حال که دولت برای تامین کسری بودجه خود فقط در سال 1399 حدود یک سوم رشد نقدینگی را استفاده کرده است.

حسینی همچنین گفت: در سمت بورس، در سال گذشته بیش از 200 هزار میلیارد تومان اوراق اسلامی منتشر شده است که سهم بخش‌های عمومی و خصوصی کمتر از 15 درصد و سهم بخش خصوصی واقعی حدود یک درصد بوده است. در سال 1399 بیش از 30 هزار میلیارد تومان عرضه اولیه صورت گرفته است. در کنار این دو روش، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات سبب تامین مالی بیش از 30 هزار میلیارد تومانی شرکت‌ها از بازار سرمایه شده است.با این حال، کل سرمایه جذب شده کمتر از 4 میلیارد دلار است و بررسی ترازنامه شرکت‌ها حاکی از سرمایه‌گذاری بخش محدودی از آن در دارایی ثابت است.

کارشناس اقتصادی با بیان این که تولید، نیازمند سرمایه‌گذاری است، گفت: رشد تولید برای تامین مالی و سرمایه مورد نیاز، نیازمند پشتیبانی و مانع زدایی است. پشتیبانی و مانع زدایی بایستی در کلیه سطوح از جمله حوزه تامین مالی صورت گیرد.

وی یادآور شد: چند فرصت تاریخی برای سرمایه گذاری در کشور وجود دارد. با ابلاغیه مقام معظم رهبری و آزادسازی سهام عدالت بیش از 300 هزار میلیارد تومان دارایی در سهام شرکت‌های مختلف را آزاد کرده است. با آزادسازی بخشی از این منابع و امکان هدایت آن به سمت سرمایه گذاری بازار اولیه و طرح ها و پروژه های سودآور وجود دارد.

حسینی در مورد نقش شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت ، تصریح کرد: در عین حال که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌توانند به پشتوانه دارایی‌های خود و سودهای نقدی آتی اقدام به تامین مالی کنند و با تجمیع سرمایه در پروژه‌های سودآور و اقتصادی سرمایه‌گذاری نمایند. این سرمایه‌گذاری‌ها آثار مثبتی در حوزه تولید، اشتغال و رشد سود و ارزش سرمایه دارندگان سهام عدالت در بلندمدت داشته باشد. با این حال، شرکت‌های استانی سهام عدالت در شرایط فعلی به دلیل عدم برگزاری مجامع برای انتخاب هیات مدیره‌های حرفه‌ای و دارای صلاحیت سازمان بورس، بلاتکلیف و معطل مانده‌اند.

وی گفت: همچنین در سمت بازار سرمایه، ابزارهای تامین مالی بایستی مبتنی بر ساخت و اجرای پروژه ها طراحی گردد. انتشار اوراق با سررسید بالاتر، امکان انتشار و فروش تدریجی و انتشار اوراق بدون کوپن برای شرکت ها می‌تواند ابزار بدهی بازار سرمایه را با نیازهای واقعی سرمایه‌گذاری در ساخت کارخانجات و واحدهای تولیدی سازگارتر نماید.

کارشناس بازار سرمایه و بورس گفت:در سوی دیگر، سازمان های توسعه و اقتصادی کشور در کنار دولت بایستی پروژه های سرمایه‌گذاری سودآور در بخش‌های دارای مزیت نسبی مانند نفت و گاز و پتروشیمی، معدن و صنایع معدنی و فلزی و برق و سایر زیرساخت ها را جهت مشارکت عموم مردم و منابع آزاد شده سهام عدالت در قالب‌های مختلف از جمله صندوق پروژه معرفی و عرضه نمایند، تا ضمن آمایش سرزمینی، سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های مولد اقتصادی تسریع و تسهیل شود.

انتهای پیام/ب

ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی چقدر است؟

ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی چقدر است؟

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را 400 هزار میلیارد تومان ارزیابی کرد.

TejaratNews.com/
بهترین سرمایه‌گذاری با حداکثر سوددهی در سال 1400

بهترین سرمایه‌گذاری با حداکثر سوددهی در سال 1400

طی سال‌های گذشته و با توجه به تورم بالا، افزایش روزافزون نقدینگی، افت ارزش ریال و قدرت خرید مردم، توجه همه به سرمایه‌گذاری جلب شده است.

BourseNews.ir/
آخرین گزارش هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

آخرین گزارش هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

در هفته قبل شاهد خروج 12 میلیاردر یال و 400 میلیون ریال منابع مالی از صندوق‌های مختلط بودیم.

BourseNews.ir/
طرح تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه

طرح تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه

جلسه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران عامل هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه به صورت آنلاین برگزار و مقرر شد، طی 48 ساعت آینده موافقت اصولی با انتشار اوراق صادر شود.

FarsNews.ir/

تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه و وضعیت اقتصادی با حضور برخی مسيولان مربوطه در جلسه این کمیسیون خبر داد.

TejaratNews.com/
انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

بازار سرمایه در سال 99 با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد. مجموعه عوامل بسیاری در این فراز و نشیب اثرگذار بودند و میتوان گفت در بسیاری از موارد، به بازار سهام...

EghtesadOnline.com/
نگاهی به عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه ملی

نگاهی به عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه ملی

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه ملی در سال گذشته 161 درصد بازدهی داشت.

BourseNews.ir/
چشم انداز بازار سرمایه در سال 1400/تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بورس

چشم انداز بازار سرمایه در سال 1400/تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر ...

یکی از اقدامات لازم دیگر این است که سازمان بورس باید صورت‌های مالی خود را منتشر کرده و برنامه استراتژیک ده ساله اعلام شود.

BourseNews.ir/

کاهش سهم سرمایه‌گذاری از تولید ناخالص داخلی به 20 درصد/ فرصت طلایی سهام عدالت و بورس در سرمایه‌گذاری

تکیه به بازار سرمایه و رونق آن با شکل‌گیری شرایطی مانا

تکیه به بازار سرمایه و رونق آن با شکل‌گیری شرایطی مانا

فرهاد دژپسند گفت: برخی حیات‌شان در منفی‌نگری است. اگر شرایط مانایی شکل بگیرد، تکیه به بازار سرمایه و رونق آن نیز رخ می‌دهد.

EghtesadOnline.com/
پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

عضو هیات مدیره کارگزاری بورسیران گفت: دل بستن به حمایت‌های حقوقی ها از بازار، بسیار ساده لوحانه است؛ چرا که هیچ گاه از بازار سرمایه به صورت جدی حمایت نکرده‌اند و شاید هم توان این کار را نداشته باشند.

BourseNews.ir/
چشم‌انداز بازار سرمایه در بلندمدت قطعا مثبت است

چشم‌انداز بازار سرمایه در بلندمدت قطعا مثبت است

ريیس سازمان بورس گفت: چشم‌‌‌‌انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت‌ها افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری اس...

عضو هیيت مدیره و معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: 1600 نفر برای شرکت در بزرگترین انتخابات اقتصادی ثبت نام کرده‌اند.

FarsNews.ir/
کاهش 95درصدی پرواز‌ها به ترکیه امیدی به ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک نیست لوازم خانگی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟ انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین برای نخستین بار عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی اجباری می‌شود مهم برای "شستا" و زیر مجموعه‌ها 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته معاملات الگوریتمی آزاد شد تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار ارزان شد گروه فلزات اساسی در راس معاملات/ 4 میلیارد برگه اوراق بهادار دست به دست شد تغییر مالکیت 1 میلیون و 222 هزار اوراق بهادار مالی انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد: عرضه 44 تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد معاملات الگوریتمی آزاد شد هشدار؛ مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری راجع به بیت کوین چه می‌گویند؟ توضیح نوبخت درباره رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد+سند روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مهمترین حواشی بورس امروز 30 فروردین / صندوق‌های دولتی مثبت شدند قیمت طلا و سکه در بازار آیا رمز ارز‌ها اصلاح قیمت کردند؟ دومین سقوط بزرگ بیت کوین در سال 2021 رخ داد تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه هنوز 2100 خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند/دیگر امیدی به ترخیص نیست تابلو پالایش یکم امروز چگونه بود؟ دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر افت 8 هزار واحدی شاخص افت سنگین بیت کوین روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مروری بر عملکرد 3 ماهه "وغدیر" با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود زور تورم بر کاهش نرخ ارز می‌چربد کاهش 8094 واحد دیگر از شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت افت سنگین بیت کوین پس از رشد چشم گیر بانک رفاه کارگران به بازنشستگان تسهیلات مسکن پرداخت می کند پایان کار شاخص با ریزش 8 هزار واحدی پرفروش ترین گوشی‌های موبایل در بازار چقدر است؟ ریپو؛ ابزاری اطمینان بخش در بازار سرمایه نرخ جدید دلار و یورو/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/30 قیمت گوشت به 140هزار تومان رسید نام نویسی مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان از اردیبهشت// محمود مرتضایی فرد مدیرکل امور فرهنگی و اجتماع... صف فروش 35 میلیونی در "اخابر" اتباع خارجی بالای 18سال کارت بانکی می‌گیرند گروه بیمه سراسر معاملات منفی دارد "کالا"، "فرابورس" و "انرژی 3" دارای افت 2 درصدی افزایش‌سرمایه 397 درصدی از آورده سهامداران معاملات مثبت "تنوین" در صفر تابلو صف فروش 9 میلیونی در "آ س پ" "آپ" با افت یک درصدی و صف فروش 3 میلیونی

در حال بارگیری...