مهری بر پایان توسعه لاکپشتی تجدیدپذیرها

مهری بر پایان توسعه لاکپشتی تجدیدپذیرها

نگاه خاص دولت سیزدهم به تجدیدپذیرها مسیر توسعه را برای این انرژی پاک فراهم کرده، تاجایی که وعده وزیر نیرو برای حمایت چند جانبه و تدوین برنامه های مدون برای این بخش نوید پایان توسعه لاکپشتی تجدیدپذیرها را می دهد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده بالغ بر 970 مگاوات بوده و با بهره‌برداری از نیروگاه‌های احداث شده تا پایان سال جاری این رقم به بیش از 1120 مگاوات و تا پایان چهار ساله این دولت به 10 هزار مگاوات می رسد.

پیش‌بینی افزایش ظرفیت احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا پایان سال 1401 (از محل قراردادهای خرید تضمینی ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف ساتبا)، به میزان بالغ بر 150 مگاوات خواهد رسید.

بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده  7000مگاوات نیروگاه خورشیدی و 3000 مگاوات نیروگاه بادی در دولت سیزدهم احداث شود.

بنابراین در ایران نیز پس از استقرار دولت سیزدهم، توجه به این نوع انرژی پاک در دستور کار قرار گرفت در حدی که وزارت نیرو در چند بخش از جمله نیروگاه‌های خورشیدی پشت بامی، خود تامین صنایع و غیره توجه و رشد قابل توجهی داشته است.

محمود کمانی - ريیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر - در خصوص روند توسعه تجدیدپذیرها اعلام کرد: در ایران و در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر پتانسیل احداث 100 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی و 40 هزار مگاوات نیروگاه بادی وجود دارد.

وی درباره مقایسه ایران با دیگر کشورها از جمله برنامه‌های گسترده عربستان و کشور آلمان با وجود پتانسیل کم انرژی خورشیدی گفت: واقعیت این است که ما تنها یک درصد ظرفیت نیروگاهی را از تجدیدپذیرها داریم. در ترکیه 20 هزار مگاوات تولید برق از تجدیدپذیر است، در عربستان وضعیت مطلوب نیست اما برنامه‌های گسترده‌ای دارد.  امارات 4000 مگاوات نیروگاه منصوبه تجدیدپذیر و آلمان 55 درصد ظرفیت تجدیدپذیر دارد.

ريیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با تاکید بر اینکه دلیل عدم پیشرفت ایران در این حوزه، قیمت انرژی فسیلی است، اظهار کرد: وقتی گاز را با نرخ 10 تومان به نیروگاه‌های فسیلی می‌دهیم و برق را کیلوواتی 100 تومان می‌فروشیم،  انرژی تجدیدپذیر توسعه نمی‌یابد، در حالی که در کشوری مثل آلمان قبل از بحران اوکراین قیمت برق 25 سنت بوده است.

کمانی افزود: در هر حال دلیل عمده عقب ماندن ایران قیمت برق است که باید سریعتر به سمت تجدیدپذیرها حرکت کنیم.

اخیرا علی اکبر محرابیان - وزیر نیرو - خبر حمایت از تجدیدپذیرها را اعلام کرد و گفت: از طریق روش‌های مختلف و بررسی‌های صورت گرفته مدل‌های حمایتی را طراحی می‌کنیم این مدل‌ها هم برای فعالان در مقیاس بزرگ و نیروگاه‌های عظیم در کشور و همچنین کسانی که می‌خواهند با سرمایه‌ گذاری اندک وارد این حوزه شوند و نیروگاه‌های خانگی، می‌تواند کارآمد باشد.

وی با بیان این‌که صنعت تجدیدپذیر یک صنعت مهم و پیش‌قراول صنایع دیگر در دنیا است، گفت: برای توسعه این صنعت برنامه‌هایی را در دستور کار داریم که جزو اولویت‌های دولت سیزدهم نیز تبیین شده است.

محرابیان با بیان اینکه حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر از برنامه‌های اصلی وزارت نیرو در تامین برق پایدار و مطمين بوده و اخذ مصوبات از شورای اقتصاد حاکی از تلاش دولت برای حمایت و پشتیبانی از این انرژی پاک است، اظهار کرد: موضوع تامین انرژی پایدار موضوع خیلی مهمی است که در دو حوزه توسعه صنعت برق و بهینه‌سازی و مدیریت مصرف باید پیگیری شود.

به طور میانگین سالیانه بیش از 280 روز آفتابی در ایران ثبت می شود همین موضوع بیانگر پتانسیل بالای ایران در حوزه تجدید پذیرها است که باید مورد توجه قرار بگیرد. هرچندکه این دولت موتور خاموش تجدیدپذیرها را روشن کرده اما انتظار می رود سرعت توسعه افزایش یابد.

انتهای پیام

local_offerبرچسب‌ها:
رکوردشکنی دولت در پرداخت تسهیلات خرد بانکی/ اعطای تسهیلات به بیش از یک میلیون نفر در 9 ماه قیمت سکه از کانال 17میلیون پایین آمد الزام دستگاه‌ها به ارايه لیست پرداخت پاداش کارکنان به خزانه داری کل کشور با انعقاد قرارداد چهار میلیارد دلاری‌‌‌، کاهش صادرات به عراق تا حدی جبران می‌شود بازگشت سکه تمام بهار آزادی به کانال 16 میلیون تومانی سکه به کانال 16 میلیون تومانی بازگشت | جدیدترین قیمت‌ انواع سکه و دلار را ببینید؛ 9 آذر 1401 اجرای موفق طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در هرمزگان مطالبات خود را بابت صادرات گاز از عراق دریافت کردیم نماد استقلال به بورس بازگشت عکس | موتورسیکلت جدید پژو، رقیبی جدید برای ژاپنی‌ها بورس هفته را سبز به پایان برد / رشد 3168واحدی شاخص کل پسته و بادام نیم میلیونی شدند/ جدیدترین قیمت خشکبار در بازار آغاز مجدد فعالیت مافیای زعفران در بازار استقلال به چرخه معاملات برگشت + جزيیات ردپای اقدامات دولت در کسادی بنگاه‌های تولیدی/... کامبک قیمت سکه به کانال قبل+ جزيیات 11 نماد بورسی و فرابورسی بازگشایی شدند بازگشت ارز حاصل از رمزدارایی مشمول مزایای مالیاتی می‌شود نرخ رسمی 22 ارز کاهش یافت پیشرفت 60 درصدی واحد‌های آغازشده طرح نهضت ملی مسکن بررسی قیمت خوراکی ها در ماه گذشته قیمت دلار در بازار آزاد امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 کنترل رشد نقدینگی از اولویت های بانک مرکزی انتخاب بین کوپن و یارانه نقدی اختیاری شد ريیس بانک مرکزی: رشد نقدینگی در راستای کنترل تورم از اولویت‌‌های بانک مرکزی است قیمت پراید رکوردشکنی کرد توصیه مهم؛ اول استعلام بگیرید بعد چک قبول کنید قیمت دلار و یورو صرافی ملی امروز چهارشنبه 6 آذر 1401 علاقه به ساخت مسکن در تهران کم شده؟ چرا نان قهوه‌ای مفیدتر است؟ این خوراکی‌ها ارزان شدند مصوبه سازمان بورس برای کنترل نرخ اوراق روز آرام در بازار ارز/ دلار رنگ ثبات را دید برندگان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو مشخص شدند + ظرفیت و تعداد متقاضیان تصویب بودجه 1402 به تعویق افتاد+ جزيیات مخالفت مجلس با بررسی بودجه پیش از تصویب برنامه هفتم وام سندیکایی ناجی پیشران های اقتصادی تفکیک وزارتخانه شاید وقت دیگر اقدامات ویژه برای کارکنان صنعت نفت/ جذب 150 نخبه در وزارت نفت بازی جدید خصوصی‌ سازی بر سر سهام عدالت مردم بازار خودرو در وضعیت رکود تورمی سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد جزییات عرضه لاماری ایما در بورس کالا| استقبال بی نظیر از لاماری ایما لاماری در بورس چند قیمت خورد توضیح درباره اخبار اعتصاب رانندگان کامیون شرایط دریافت وام ازدواج دانشجویی اعلام شد ارزش بیت کوین تقویت شد به این دلیل باید منتظر جهش نرخ ارز باشید افزایش 32 هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران پس از جنگ اوکراین آغاز به کار دوباره سامانه افشا تخلفات سازمان...