تجارت ایران و آذربایجان متوقف می‌شود؟

تجارت ایران و آذربایجان متوقف می‌شود؟

رزمایش نیروهای ایرانی در منطقه مرزی رود ارس تجارت ایران و آذربایجان را تحت تاثیر قرار داده است. برخی از تجار از محدودیت‌های جدید این کشور به روی کالاهای ایرانی خبر دادند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت ريیسی هنوز برنامه تازه‌ای برای سیاست‌ خارجی اعلام نکرده است. دو ماه از استقرار وزرای کابینه سیزدهم می‌گذرد اما هنوز اتفاق چشمگیری در بخش اقتصاد رخ نداده است.

پیامدهای تنش در قره‌باغ این بار دامن گیر ایران شده و تجارت ایران با آذربایجان را تحت تاثیر قرار داده است. یعنی تجارت زمینی ایران قربانی اختلاف آذربایجان و ارمنستان شده و عده‌ای از تجار می‌گویند که چنانچه این تنش‎ها ادامه‌دار باشد، ممکن است تجارت ایران و آذربایجان متوقف ‌شود!

یک بار گرجستان مرزش را به روی کامیون‌های ایرانی می‌بندد این بار اما جمهوری آذربایجان برای صادرات کالاهای ایرانی سنگ‌ اندازی کرده است.

چندی پیش الهام علی اف، ريیس جمهور آذربایجان اعلام کرده بود که کامیون‌های ایرانی برای عبور از خاک قره باغ باید مالیات بدهند. چرا که در دوران اشغال قره‌باغ ایرانی‌ها به طور مکرر و غیرقانونی در این منطقه تردد کردند.

محدود شدن اقتصاد ایران توسط آذربایجان

ريیس سابق کنفدراسیون صادرات ایران اما این تنش‌های اخیر در منطقه را ناشی از افزایش محدودیت‌ها و تحریم‌های جدید آمریکا برای اقتصاد ایران دانسته و به تجارت‌نیوز گفت: مسايل سیاسی پیش آمده در منطقه نشان می‌دهد که در محاصره جدید اقتصادی قرار داریم. چنانچه صادرات به کشورهای همسایه از جمله افغانستان و آذربایجان محدود شود اقتصاد ایران منزوی می‌شود.

سیدرضی میری توضیح داد: تا پیش از تشدید تحریم‌ها صادرات فرش به آذربایجان اندک بود اما دیگر به این کشور فرش صادر نمی‌شود. یقینا با منزوی شدن اقتصاد ایران درآمدهای ارزی کاهش پیدا می‌کند و این موضوع در بودجه کشور تاثیر گذار است. در نتیجه فعالان اقتصادی نیز برای صادرات باید روش‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا کنند که این راه حل‌ها خود هزینه را برای تجار افزایش می‌دهد و در نهایت باعث افزایش نرخ تورم می‌شود.

سهم جمهوری آذربایجان در سبد تجارت ایران؟

او بیان کرد: اتفاق‌های اخیر در منطقه آغاز دوره جدیدی از مناسبت خارجی ایران است. دلیل آن هم می‌تواند روی کارآمدن دولت سیزدهم باشد. البته تحرکاتی که در منطقه به خصوص در افغانستان رخ داده با ایران بی‌ارتباط نیست و در این شرایط نمی‌توان به اتفاق‌های سیاسی به شکل جزیره‌ای نگاه کرد.

میری گفت: ممکن است در آینده پای ترکیه هم در این درگیری‌ها باز شود و تجارت ایران را درگیر مسايل تازه‌ای کند. موقعیت ژيوپلیتیکی ایران در تاریخ بسیار حساس بوده است و دولت می‌تواند با ارايه برنامه‌ها این بحران‌ها را تغییر دهد.

آمارها نشان می‌دهد سهم جمهوری آذربایجان در سبد تجارت خارجی ایران اندک و ناچیز است. دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته بود: «در بهار امسال 93 درصد از کل صادرات ایران راهی 20 کشور شده است که در این لیست نام جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم به چشم می‌خورد.

میزان صادرات ایران به جمهوری آذربایجان به ارزش 75 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل نمایانگر رشد 15 درصدی در ارزش صادراتی است. جایگاه جمهوری آذربایجان در بین 20 کشور اول بازار صادراتی رتبه 14 است.»

حال به گفته تجار باید منتظر ماند و دید برای جلوگیری از تنش‌ها و بحران‌های پیش آمده و همچنین احیای تجارت خارجی دولت چه برنامه‌ای را در نظر دارد؟

برای مطالعه بیشتر خبر سهم ایران از تجارت همسایگان را بخوانید.

تاکید ريیس جمهور بر توسعه صادرات

تاکید ريیس جمهور بر توسعه صادرات

ريیس جمهور در دیدار جمعی از صادرکنندگان گفت: برگزاری این نشست در روز ملی صادرات، پیام گویای حمایت دولت از بخش صادرات است.

Irinn.ir/
صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود

صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود

ريیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی در پایان از صادرات گوجه فرنگی گلخانه خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو گوجه فرنگی در میدان را 5 تا 9 هزار تومان است که بارندگی‌های اخیر و افزایش دمای هوا از عوامل گر...

TejaratNews.com/
ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم

ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم

جمهوری آذربایجان گزارش‌ها مبنی بر اینکه مانع صادرات ایران به روسیه می‌شود را بی اساس خواند و سعی کرد نقص در رایانه‌های نقاط مرزی ایران را در این ماجرا مطرح کند.

Bartarinha.ir/
حذف هند از لیست شرکای تجاری ایران / صادرات محصولات کشاورزی به هند ممنوع شد؟

حذف هند از لیست شرکای تجاری ایران / صادرات محصولات کشاورزی به هند ...

یک شرکت کشتیرانی ورود کالاهای ایرانی و افغانستانی را به هند ممنوع کرده است. برخی منابع از اعمال ممنوعیت هند بر محصولات کشاورزی ایران خبر داده‌اند آیا صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به هند ممنوع است؟

TejaratNews.com/
صادرات 39 هزار دلاری از ایران به عربستان

صادرات 39 هزار دلاری از ایران به عربستان

سخنگوی گمرک از آغاز روابط اقتصادی ایران و عربستان با صادرات 39 هزار دلاری به این کشور در دولت سیزدهم خبر داد.

Irinn.ir/
جدیدترین شرایط صادرات خودروی ایران به عراق

جدیدترین شرایط صادرات خودروی ایران به عراق

ريیس سازمان ملی استاندارد درباره صادرات خودرو به عراق گفت: استاندارد خودرو در ایران استاندارد 85گانه اروپا و در عراق استاندارد کشورهای حوزه خلیج فارس است که مقرر شده ما استانداردهای 85گانه را به این ک...

TejaratNews.com/
آزادسازی صادرات دام زنده ابلاغ شد

آزادسازی صادرات دام زنده ابلاغ شد

وزیر جهاد کشاورزی و ريیس شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی آزادسازی صادرات دام زنده غیر مولد را ابلاغ کرد.

Bartarinha.ir/
ممنوعیت صادرات تخم مرغ / قیمت تخم‌مرغ وابسته به قیمت دلار است!

ممنوعیت صادرات تخم مرغ / قیمت تخم‌مرغ وابسته به قیمت دلار است!

تولید تخم مرغ به دلیل افت جوجه‌ریزی در ماه‌های قبل، کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل صادرات تخم مرغ از خرداد امسال تاکنون متوقف شده است.

TejaratNews.com/
آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت می‌گوید در صورت کاهش تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی، صادرکنندگان ایرانی می‌توانند سهمی قابل قبول از بازار این کشور در اختیار بگیرند.

Bartarinha.ir/
تدوین برنامه صادرات خودرو تکمیل می‌شود

تدوین برنامه صادرات خودرو تکمیل می‌شود

وزیر صمت با بیان اینکه تا پایان امسال باید رویه‌های صادراتی را تا جای ممکن تسهیل کنیم، گفت: طرح صادرات خودرو در دست تدوین بوده و تا دو هفته آینده تکمیل می‌شود.

TejaratNews.com/
افزایش 8 برابری صادرات نفت از بنادر غرب هرمزگان

افزایش 8 برابری صادرات نفت از بنادر غرب هرمزگان

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان گفت: صادرات نفت از بنادر غرب هرمزگان بیش از هشت برابر افزایش یافته است.

Irinn.ir/
بانک صادرات به مسیر سوددهی بازگشت/ سود عملیاتی 630میلیارد تومانی وبصادر در شهریور ماه

بانک صادرات به مسیر سوددهی بازگشت/ سود عملیاتی 630میلیارد تومانی و...

بانک صادرات در شهریور ماه 1400، شاهد رشد 20درصدی درآمدهای عملیاتی و افت سه درصدی هزینه‌های عملیاتی خود بود. به این ترتیب وبصادر در این مدت، سودی 630میلیارد تومانی...

EghtesadOnline.com/
صادرات بنزین به انگلستان رجزخوانی است / «دانشجویان بیکار را بفرستید انگلستان»

صادرات بنزین به انگلستان رجزخوانی است / «دانشجویان بیکار را بفرستی...

رویترز ادعا کرده بود رانندگان انگلستان پر کردن باک بنزین‌شان مجبور شده‌اند در صف‌های طولانی بمانند و احتمالا این مشکل در کریسمس چند برابر هم شود. حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان قیر و فرآورده‌های...

TejaratNews.com/
صادرات لوازم خانگی، به 200 میلیون دلار می‌رسد

صادرات لوازم خانگی، به 200 میلیون دلار می‌رسد

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: در حالی که در سال 97 حدود 10 میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم، این رقم سال گذشته به 140 میلیون دلار رسید و امسال به 200 میلیون دلار صادرات می‌ر...

TejaratNews.com/
کسب وکار حوزه سوغات و زیارت تقویت می شود ارز 4200 تومانی؛ به نام مصرف‌کنندگان و به کام رانت‌خواران هشدار نسبت به سقوط شدید قیمت بیت‌کوین! پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای معامله‌گران بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر معاملات بورس کدام است؟ قطع 2 روزه گاز مناطق 16 و 19 تهران از فردا دوشنبه چرا گزارش‌های 6 ماهه بورس را مثبت نمی‌کند؟ گرانی به جان این 4 خودرو افتاد زمان فعالیت مراکز معاینه فنی کشور + نرخ معاینه ريیسی: اقتصاد کشور را به مذاکره گره نمی‌زنیم دلیل افزایش قیمت رب گوجه فرنگی قیمت‌گذاری دستوری سهام شرکت‌های لبنی را غیرجذاب کرده است گزارش عجیب از بازار مسکن در تهران / اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه افزایش 20برابری قیمت بنزین در ونزويلا آغاز پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 جزییات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن ایران با همکاری ترکیه خودرو می‌سازد؟ چرا سود بانک ملت کم شد؟ / بدهی وبملت چقدر است؟ افزایش قیمت کالا‌ها چقدر است؟ جایگاه ایران در میان کشور‌های ثروتمند آسیا جزيیات تخصیص سهام عدالت به 20 میلیون جامانده پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت / فرآیند غیرحضوری صدور کارت سوخت چگونه است؟ مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد حباب مسکن در شهر‌های بزرگ جهان گرانی کرونایی به آمریکا هم رسید برای ساخت یک‌ میلیون مسکن زمین داریم / کاهش قیمت مسکن در پی اخذ مالیات از خانه‌های خالی کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی مسکن و بورس پیشتاز در اولین ماه پاییز/ کدام بازارها افت کردند؟ جزيیات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن درآمد قابل توجه ترکیه از خرید خانه خارجی‌ها نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان پیش بینی قیمت طلا در هفته اول آبان گرانی رب ربطی به گرانی گوجه ندارد ثبت نام یارانه پراید از فردا! / پرایدهای جدید در راه بازار پیشنهادی برای پایان سردرگمی سهامداران شرکت‌های پالایشی آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با بازار چقدر است؟ اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری! دلیل کاهش سود "خبهمن" شفاف شد خلق یارانه جدید از حساب 4200 آغاز فروش فوری محصولات سایپا فراوانی مرغ در راه است چرا مرغ گران شد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد قیمت جدید گوشت اعلام شد افزایش قیمت طلا چقدر محتمل است؟ / آخرین قیمت طلا و سکه پیش از دوم آبان افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟ سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز دوم آبان