شرط ظریف برای بازگشت آمریکا به برجام

شرط ظریف برای بازگشت آمریکا به برجام

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته دولت جدید آمریکا می‌خواهد از طریق اعمال فشار و زور از ایران امتیازات جدید بگیرد.

خبرگزاری فارس: «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره سیاست دولت «جو بایدن»، ريیس‌جمهور آمریکا درباره برجام گفته واشنگتن می‌خواهد با اعمال فشار از ایران امتیازات جدید بگیرد.

ظریف در مصاحبه با نشریه «پولیتیکو» همچنین تاکید کرده دلیل اینکه ایران با آمریکا گفت‌وگو نمی‌کند این است که قبلا بر سر برجام گفت‌وگو شده و مسيله تازه‌ای برای گفت‌وگو میان دو طرف وجود ندارد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «چرا گفت‌وگو نمی‌کنیم؟ دلیل گفت‌وگو نکردن این است که چیزی برای گفت‌وگو کردن وجود ندارد. ما یک توافق داریم که در خصوص آن با همین آدم‌هایی که امروز در کاخ سفید هستند و با همین آدم‌هایی که امروز در وزارت خارجه هستند گفت‌وگو کرده‌ایم.»

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که این توافق مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت «جو بایدن» اکنون می‌گوید بازگشت آمریکا به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام‌های جبرانی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا و بی‌عملی طرف‌های اروپایی برداشته به عقب برگرداند.

مقام‌های دولت جو بایدن همچنین گفته‌اند می‌خواهند از بازگشت به برجام به عنوان سکویی برای رسیدن به توافقی «طولانی‌تر و قوی‌تر» که در آن به سایر زمینه‌های اختلاف با تهران پرداخته می‌شود استفاده کنند.

ظریف در مصاحبه با پولیتیکو تصریح کرد که این تلاش‌ها به جایی نخواهد رسید. او گفت: «آنها توافق جدیدتر می‌خواهند، توافق گسترده‌تر می‌خواهند، چیز دیگری می‌خواهند، می‌‌خواهند درباره بندهای غروب آفتاب گفت‌وگو کنند، می‌خواهند درباره موشک گفت‌وگو کنند، می‌خواهند درباره مسايل دیگر حرف بزنند.»

وی اضافه کرد: «اینها به جایی نخواهند رسید، چون در 12 سالی که ما مذاکره کردیم- از سال 2003 تا 2015- و طی دو سالی که تمرکزمان را روی مذاکرات، عمدتا با طرف‌های آمریکایی قرار دادیم به همه این مسايل پرداختیم... حالا آنها می‌خواهند دوباره باب این گفت‌وگوها را باز کنند که معنای آن دو سال گفت‌وگوهای غیرضروری دیگر است. بنابراین چیزی برای گفت‌وگو وجود ندارد.»

ظریف در ادامه این مصاحبه درباره چالش‌های ایجادشده بر سر اینکه کدام طرف باید نخست اقدامات لازمدر خصوص برجام را انجام دهد نیز اظهارنظر کرد. او گفت ایران آماده توافق بر سر «اقدامات هماهنگ» است.

ظریف گفت: «آماده توافق بر سر اقدامات هماهنگ هستیم- یعنی آمریکا گام‌هایی را بردارد و به محض آنکه توانستیم تایید کنیم که آن گام‌ها برداشته شده‌اند ما هم گام‌های خودمان را برمی‌داریم.روند راستی‌آزمایی اقدامات ایران بسیار روشن است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید خواهد کرد که ما پایبند بوده‌ایم.»

«محمد جواد ظریف» در مقاله‌ای که چندی پیش در مجله «فارن‌افرز» منتشر کرده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع بی‌قید و شرط تمامی تحریم‌های اعمال‌شده (imposed)، بازاعمال‌شده (reimposed) یا دوباره برچسب‌گذاری‌شده (relabaled) اعلام کرده بود. او در مصاحبه امروز در این خصوص هم اظهارنظر کرده است.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با پولیتیکو در توضیح بیشتر درباره روند اجرای اقدامات هماهنگ در خصوص برجام گفت: «آمریکا می‌تواند تعهداتش را همین فردا، 20 روز دیگر یک ماه دیگر یا هر زمان دیگر انجام دهد. باید یک فرمان اجرایی صادر شود و مشخص است کدام تحریم‌ها باید لغو شوند. تقریبا 800 تحریم هستند که ترامپ آنها را بازاعمال کرده، تقریبا 800 تحریم جدید دیگر هستند که ترامپ یا کنگره اعمال کرده‌اند. ريیس‌جمهور ترامپ همچنین برچسب‌های تحریمی برخی نهادها را تغییر داد تا ارتباط تحریم‌های اعمال‌شده علیه آنها را از مسايل هسته‌ای دور کند. دولت بایدن بهتر از هر کس دیگری می‌داند که این تحریم‌ها کدام هستند.»

ظریف گفت: «بنابراین، ابتدا باید یک فرمان اجرایی برای بازگشت به برجام و رفع همه تحریم‌ها صادر شود. [آن فرمان اجرایی] باید اساسا فرمان‌های اجرایی را متوقف و اقدامات کنگره را تعلیق کند و آن تعلیق باید اجرایی شود.»

وی اضافه کرد: «به محض آنکه آن تعلیق اجرایی شود- یعنی به محض اینکه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری اجازه انتقال پول، انتقال نفت، حمل و نقل، کشتی‌رانی و همه این کارها را بدهد ایران فورا به پایبندی کامل برجام برمی‌گردد. پایبندی ما زمان‌بر نیست؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند آن را راستی‌آزمایی کند و مشخص است که باید چه کاری انجام دهیم.»

محمد جواد ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه خاطرنشان کرده که چنانچه آمریکا به برجام برنگردد ایران آماده برداشتن گام‌های جدید هسته‌ای است.

او گفت: «چنانچه ایالات متحده عدم پایبندی خودش را ادامه دهد به معنای آن است که ایران گام‌های جدیدی برخواهد داشت و این مسيله به صراحت و به صورت شفاف در قانون مجلس ایران تشریح شده است.»

وزیر خارجه ایران تصریح کرد که بایدن سیاستش را نسبت به زمان ترامپ تغییر نداده و نباید به گونه‌ای رفتار کند که مدعی شود سیاست آمریکا تغییر کرده است.

ظریف گفت: «فکر می‌کنم آمریکا هنوز در حال انجام روند بررسی سیاست‌ها است اما وقتی که در حال انجام این کار است نباید به گونه‌ای ر فتار کند که گویا سیاستش را تغییر داده چون این کار را انجام نداده است.»

ظریف در ادامه گفت: «چیزی که می‌بینیم سیاست آمریکا است دقیقا همان سیاست دولت ترامپ است. ما شاهد هیچ تغییری در سیاست‌ها نبوده‌ایم.»

ظریف از اینکه «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا برای انتقال پول‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی شرط گذاشته هم انتقاد کرد.

بلینکن چهارشنبه هفته گذشته در نخستین جلسه استماع خود مقابل کنگره در این مقام گفت که واشنگتن حاضر نیست پیش از پایبند شدن ایران به تعهداتش در برجام تحریم‌ها علیه این کشور را رفع کند. او همچنین گفت تا زمانی که ایران گام‌های هسته‌ای خودش را به عقب برنگرداند پول‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی آزاد نخواهد شد.

ظریف گفت: «شاهد بوده‌ایم آنتونی بلینکن با لحنی مفتخرانه درباره اینکه مانع از آن شده که کره جنوبی بخشی از پول ما را به کانال سويیس ارسال کند سخن گفته است. این کانال توسط ترامپ ایجاد شد تا از مانع‌تراشی در مبادله اقلام انسانی جلوگیری شود. اقدام دولت فعلی آمریکا به این معنی است که بلینکن نمی‌گذارد ما از پولمان برای خرید دارو و غذا استفاده کنیم. این مصداق جنایت جنگی است.»

local_offerبرچسب‌ها:
آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف

آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف

وزیر امور خارجه آخرین وضعیت پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی را تشریح کرد و گفت: مکانیزم‌ها و سازوکارها مورد توافق قرار گرفته است، اما ظاهرا کره‌ای‌ها هنوز مجوزهای لازم را دریافت نکرده‌اند از این رو ا...

TejaratNews.com/
خبر مهم برای بازارها / بایدن در حال بررسی لغو تحریم‌های ایران

خبر مهم برای بازارها / بایدن در حال بررسی لغو تحریم‌های ایران

در حالی که خیلی از فعالان بازارها منتظر چند خبر سیاسی داخلی و خارجی هستند،ن شریه ساندی تایمز در گزارشی مدعی شد که ريیس جمهور آمریکا در حال بررسی لغو تحریم های وضع شده علیه ایران است.

TejaratNews.com/
واکنش احتمالی بازارها پس از سخنرانی بایدن / بورس فردا چه می‌شود؟

واکنش احتمالی بازارها پس از سخنرانی بایدن / بورس فردا چه می‌شود؟

جو ‎بایدن در کنفرانس مونیخ برخلاف گمانه‌زنی‌ها از بازگشت آمریکا به برجام سخن نگفت اما اعلام کرد ‎که آمریکا آماده تعامل با کشورهای 1+5 درباره مذاکرات هسته‌ای ایران است.

TejaratNews.com/
سه گزینه احتمالی بایدن برای ایران

سه گزینه احتمالی بایدن برای ایران

همزمان با تعیین خط اصلی سیاست خارجی امریکا و ترسیم نقشه راه دولت بایدن برای پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای، ایران نیز به دنبال لغو تحریم‌هاست و به صراحت عنوان کرده که «توپ در زمین امریکاست.»

Bartarinha.ir/
مراسم تحلیف بایدن بر بورس ایران اثر می‌گذارد؟

مراسم تحلیف بایدن بر بورس ایران اثر می‌گذارد؟

فردا مراسم تحلیف جو بایدن، ريیس جمهور جدید آمریکا انجام می‌شود و اختیارات پیشین دونالد ترامپ به بایدن منتقل می‌شود. بسیاری معتقدند حضور بایدن به معنای کاهش تنش و فشارها علیه ایران است و اقتصاد ایران ب...

TejaratNews.com/
ظریف از مجلس دو کارت زرد گرفت

ظریف از مجلس دو کارت زرد گرفت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر امور خارجه درباره‌ی مصاحبه‌اش با مجله اشپیگل قانع نشدند و به ظریف کارت زرد دادند.

Bartarinha.ir/
آغاز دولت جو بایدن چه اثری بر بورس ایران دارد؟

آغاز دولت جو بایدن چه اثری بر بورس ایران دارد؟

بسیاری از کارشناسان می‌گویند بازار سرمایه در انتظار حضور ريیس جمهور جدید آمریکا در کاخ سفید است. چراکه ورود او به کاخ سفید و سیاست‎‌هایش هم روند حرکت نرخ ارز در کشور را مشخص می‌کند و هم روند بازار سرم...

TejaratNews.com/
کنایه ظریف به برخی کشورهای عربی خلیج فارس

کنایه ظریف به برخی کشورهای عربی خلیج فارس

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از پایان بحران دیپلماتیک قطر و چهار کشور محاصره‌کننده استقبال کرد و آن را تبریک گفت.

Bartarinha.ir/
خرید طلای ظریف چه مزایایی دارد؟

خرید طلای ظریف چه مزایایی دارد؟

افزایش روز افزون قیمت طلا موجب گشته بسیاری از مردم به فکر سرمایه‌گذاری از طریق خرید و فروش طلا بیفتند. در این میان به واسطه‌ی گران شدن هر گرم طلا، خرید طلای ظریف به شدت رواج یافته است. در ادامه با ما ...

Bartarinha.ir/
واکنش احتمالی بازارها به قطعی شدن انتخاب بایدن / دلار، طلا و بورس چه می‌شوند؟

واکنش احتمالی بازارها به قطعی شدن انتخاب بایدن / دلار، طلا و بورس ...

با قطعی شدن نتیجه انتخابات آمریکا، بازارهای ایران چه واکنشی نشان خواهند داد؟ کدام بازار احتمالا اثرپذیری بیشتری دارد؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی برگشت سریع بایدن به برجام / دلار 18 هزار تومانی در راه است؟

پیش‌بینی برگشت سریع بایدن به برجام / دلار 18 هزار تومانی در راه اس...

باراک اوباما گفته است: بایدن به سرعت به توافق هسته‌ای ایران برمی‌گردد. احتمال برگشت سریع بایدن به برجام درحالیست که برخی کارشناسان از جمله امیرحسین نام‌آور ریزش قیمت دلار تا 18 هزار تومان را پیش‌بینی ...

TejaratNews.com/
اقتصاد ایران سال 1400 چگونه خواهد بود؟ / چند سناریو اقتصادی در دوره بایدن

اقتصاد ایران سال 1400 چگونه خواهد بود؟ / چند سناریو اقتصادی در دور...

به گفته یک اقتصاددان برای دوره بایدن می‌توان دو سناریو را پیش‌بینی کرد که یکی خوش‌بینانه و دیگری معلق بودن اقتصاد ایران است، اما افزایش نقدنیگی و رشد اقتصادی منفی خود را در تورم و تلاطمات بازارها نشان...

TejaratNews.com/
بورس پس از انتخاب «بایدن»

بورس پس از انتخاب «بایدن»

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین اتفاق‌ها بر بازارهای مالی جهان طی ماه‌های اخیر، می‌توان به انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا اشاره کرد. این موضوع نه تنها بر...

EghtesadOnline.com/
انتظار ترمیم اقتصاد با حضور بایدن نابه‌جاست؟

انتظار ترمیم اقتصاد با حضور بایدن نابه‌جاست؟

انتخابات آمریکا پایانی بود بر دوران سخت ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و می‌تواند آغازی باشد تا اقتصاد ایران جان تازه‌ای بگیرد.

Bartarinha.ir/
کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ا رزش معاملات دو بازار از 6.5 هزار میلیارد تومان گذشت گرانفروشی نان، میوه و مرغ در صدر شکایات شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ کاهش نرخ دلار در کانال 23 هزار تومان اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات "ثفارس" همراه با افت یک درصدی شاخص کل با گذشت یک ساعت از بازار افت 5 هزار واحدی را تجربه کرد افت 2 درصدی "های وب" و "اپرداز" باز هم سهم‌های کوچک "بورس" را سر بریدند

در حال بارگیری...