ابلاغ مصوبه شورای اقتصاد برای احداث 4 هزار مگاوات نیروگاه جدید خورشیدی

ابلاغ مصوبه شورای اقتصاد برای احداث 4 هزار مگاوات نیروگاه جدید خورشیدی

ایلنا: معاون وزیر نیرو و ريیس ساتبا گفت: برنامه احداث چهار هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی با استفاده از ظرفیت ماده 12 قانون رفع موانع تولید به تصویب شورای اقتصاد رسیده...

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "محمود کمانی" با اشاره به برنامه وزارت نیروی دولت سیزدهم برای احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه‌ تجدیدپذیر، افزود: برای تحقق این برنامه چهار هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی و سه هزار مگاوات نیروگاه بادی از طریق ماده 12 قانون رفع موانع تولید احداث خواهد شد.

معاون وزیر نیرو و ريیس ساتبا ادامه داد: همچنین بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته احداث دو هزار مگاوات نیروگاه خودتامین صنایع بزرگ و هزار مگاوات نیروگاه خودتامین شهرک‌های صنعتی برای اجرایی شدن این برنامه در دستور کار قرار گرفته است.

کمانی با اشاره به برنامه ساتبا برای احداث 550 هزار واحد کوچک خورشیدی انشعابی پنج کیلوواتی برای حمایت از اقشار ضعیف و کم برخوردار، اضافه کرد: بر اساس این برنامه مقرر شده است تا در سال جاری 110 هزار واحد کوچک خورشیدی در کشور احداث شود که منابع لازم برای احداث این واحدها از طریق نهادهای حمایتی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و نرخ‌های خرید برق مناسب‌تری برای این بخش پیش‌بینی شده است.

وی تاکید کرد: در این طرح پس از احداث واحدها بخشی از درآمد حاصله به مجموعه‌های مالی تامین کننده منابع و بخش دیگر نیز به دارنده واحد تعلق خواهد گرفت. این برنامه علاوه بر توسعه انرژی پاک در کشور، یک فعالیت بزرگ اجتماعی محسوب شده که 550 هزار خانوار نیازمند را تحت پوشش قرار خواهد داد.

کمانی افزود: برنامه احداث چهار هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی با استفاده از ظرفیت ماده 12 قانون رفع موانع تولید به تصویب شورای اقتصاد رسیده و مصوبه آن نیز روز گذشته ابلاغ شده است. در این برنامه سعی شده تا ضعف‌های گذشته در زمینه مدل خرید تضمینی برق این واحدها برطرف شود، همچنین دوره بازگشت سرمایه برای احداث این واحدها نیز چهار سال دیده شده است تا وزارت نیرو مدت طولانی درگیر تامین منابع مالی پرداخت برق این نیروگاه نباشد.

معاون وزیر نیرو و ريیس ساتبا اضافه کرد: برنامه احداث سه هزار مگاوات نیروگاه بادی با استفاده از ظرفیت ماده 12 قانون رفع موانع تولید نیز به شورای اقتصاد ارسال شده و در حال بررسی است که امیدواریم این برنامه نیز به زودی مورد تصویب قرار بگیرد.

وی با اشاره به احداث دو هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر خودتامین صنایع، اضافه کرد: برای رفع مشکلات ناشی از قطع برق صنایع در ساعات اوج مصرف، پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای میان ساتبا، معاونت برق و انرژی وزارت نیرو و سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی(ایمیدرو) تهیه شده است که بر اساس متن پیشنهادی قرار است معادل انرژی تولیدی نیروگاه تجدیدپذیر با توان ثابت به صنایع احداث کننده نیروگاه تحویل و تداوم تحویل در شرایط اوج مصرف تعهد گردد.

معاون وزیر نیرو و ريیس ساتبا با اشاره به الزامات و فعالیت‌های مورد نیاز برای نهایی شدن ساختگاه‌ها، گفت: تطابق با الگوی تولید و مصرف مدنظر نهاد متولی ملی و منطقه‌ای، فاصله مناسب از پست دارای ظرفیت خالی، فاصله مناسب از خطوط انتقال و توزیع دارای ظرفیت خالی، نبود موانع فنی و شبکه‌ای برای تزریق برق تولیدی به شبکه و قرار نگرفتن در گلوگاه‌های تولید و مصرف شبکه برق از جمله الزامات فنی برای شناسایی و مکان‌یابی ساختگاه‌ها است.

کمانی ادامه داد: مشخص بودن طرح اتصال به شبکه و نحوه انجام آن، مجوز اتصال به شبکه، مشخص بودن مکان، ظرفیت و نحوه ورود به شبکه پست جدید در صورت نیاز به احداث پست برق، مشخص بودن وضعیت مالکیت پست جدید در صورت نیاز به احداث نیز از جمله الزامات نهایی سازی ساختگاه‌ها برای قرار گرفتن در فهرست طرح‌های توسعه نیروگاهی از منظر مطابقت با شرایط شبکه برق است.

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد