شکست و تثبیت شاخص هم وزن بالای سقف تاریخی؟ / زمان شکوفایی کوچکترهای بازار سهام فرا رسیده است؟

شکست و تثبیت شاخص هم وزن بالای سقف تاریخی؟ / زمان شکوفایی کوچکترهای بازار سهام فرا رسیده است؟

شاخص کل هم وزن سال 1401 را در عدد 347 هزار واحد آغاز کرد که 54 درصد با سقف تاریخی آن فاصله داشت اما حالا قبل از...

به گزارش اقتصادآنلاین، انتخاب صنعت مناسب برای رشد در این مرحله از بازار نیز موثر است به نظر می آید طی چند ماه آتی باید روزهای پر رونقی را برای بازار سهام متصور باشیم و انتخاب صنعت مناسب می تواند بازدهی مناسبی را به سرمایه گذاران در ابتدای 1402 بدهد .

اما چه عواملی امیدواری برای رشد بیشتربازار سهام در سال آتی را نوید می دهد؟ 1) عقب ماندگی بازار سهام نسبت به سایر بازار ها:

بازار سرمایه طی سال 1401 نسبت به بازار های موازی با یک عقب ماندگی قابل توجه رو به رو شده است طی این سال تمامی بازار های موازی سقف های تاریخی خود را شکستند و با رشد های چشمگیر نسبت به سقف تاریخی قبلی خود روبه رو شدند .

برای مثال نرخ ارز سقف تاریخی خود را در 33 هزار تومان پشت سر گذاشت و طی یک رالی عجیب در بازار آزاد به اعداد 60 هزار تومان نیز رسید . سقف نرخ ارز در سال 1399 و چند ماه بعد از سقف تاریخی بورس تهران به ثبت رسید و حالا بازار سهام با یک عقب افتادگی قابل توجه رو به رو شده است عقب افتادگی ای که اگر آن را با سایر بازارها همچون مسکن و بازار های کالایی بسنجیم ادامه این روند را غیر ممکن می کند و به نظر بازار سهام آماده ی جبران عقب افتادگی رخ داده است.

2) ثبات نرخ ارز و نرخ نیما در اعداد جدید:

بازار های موازی بعد از یک رالی هیجانی اکنون در اصلاح قیمتی و زمانی قرار دارند و به نظر نمی آید در ماه های آتی اتفاق خاصی در جهت صعود بیشتر در این بازار ها رخ دهد. به دلیل کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و بازگشت این نرخ به اعداد کمتر از 50 هزار تومان به نظر عطش خرید در بازار طلا و خودرو و مسکن رو به کاهش است و سرمایه گذاران احتمالا در کوتاه مدت حداقل بازدهی خاصی در این بازار ها در انتظار آن ها نباشد .

همین امر می تواند موجب اقبال سرمایه گذاران و جریان پول به سمت بازار سهام شود و امید است با تصمیم های درست دولتی و تصمیم های درست در بودجه اعتماد سرمایه گذاران به بازار سهام دوباره جلب شود و بورس مامن و سپر تورمی سرمایه آن ها باشد.

3) رفع تنش های بین المللی:

یکی از عوامل مهم عدم توجه سرمایه گذاران به بازار سهام در سال 1401 با وجود رشد نرخ دلار، التهابات بین المللی بوده است . این التهابات موجب فرار سرمایه از بازار سهام و تزریق آن به بازار های دیگر شد که موجب رشد بالا و هیجانی در بسیاری از نرخ ها و دیدن سقف های غیر منطقی از دیدگاه اقتصادی شد .

حال با توافقات صورت گرفته بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین توافق بین ایران و عربستان بر سر بازگشایی دوباره سفارت ها و همچنین آغاز دوباره فعالیت های تجاری و اقتصادی تنش ها در حال کمرنگ شدن و از بین رفتن می باشد و به نظر حداقل در کوتاه مدت باید شاهد ایجاد آرامش نسبی در روابط بین الملل باشیم و همین امر می تواند سرمایه های فرار کرده را دوباره به بازار سهام برگرداند و موج صعودی جدید بازار سهام را رقم بزند.

سهم سرمایه‌گذاری از حجم اقتصاد ایران نصف شد +نمودار جزيیات 14 طرح راهبردی برای رهایی از خام‌فروشی نفت آماده ورود این خودروها در 1402 باشید پارلمان ترکیه با شراکت جامع اقتصادی با امارات موافقت کرد شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402 از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس 6 خودرویی که امسال بازار را سوپرایز می‌کنند سوناتا جدید از راه رسید + تصاویر چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟ با حقوق 8میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! با حقوق 8 میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! متقاضیان دریافت وام ازدواج در 1402 بخوانند روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول آغاز پذیره نویسی یازدهمین صندوق طلا، سه شنبه آینده در بورس انتقاد میرسلیم از سوخت ارزان/ دو دهه است برای کاهش ارزش پول ملی ایران برنامه ریختند سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون 3 میلیارد بدهید مزدا 3 صفر بگیرید! هشدار همتی به دولت ريیسی 6 خودرویی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می کنند تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی قیمت جدید طلا اعلام شد (11 فروردین 1402) دو پیش شرط مهم برای رونق اقتصادی در 1402 جزيیات رشد تولید محصولات معدنی/ شیشه جام و کنسانتره در صدر تردد از محور کرج – چالوس و آزادراه تهران – شمال ممنوع است فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری در بخش مولد جزيیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری هشدار مهم همتی به دولت درباره تورم و نرخ ارز حق مسکن کارگران از چه زمانی پرداخت می شود؟ جزيیات دقیق از حقوق بازنشستگان در سال جدید جزییات ارزش معاملاتی املاک مناطق 22 گانه شهر تهران/ کدام منطقه پایتخت بیشترین رشد را داشت؟ حق مسکن 900 هزار تومانی کارگران از چه زمانی پرداخت می شود؟ جزيیات جدید از افزایش حقوق بازنشستگان در 1402 فوری / این گروه سهام عدالت 10 میلیونی می گیرند انفجار در بازار قیمت دلار | قیمت دلار امروز چند؟ سند اصلاحی توسعه بخش تعاون ابلاغ شد معرفی ایرلاین گرانفروش به تعزیرات تعیین شرایط افزایش سقف واردات/ نحوه رتبه‌بندی اعتباری اعلام شد ایرلاین گرانفروش به تعزیرات معرفی شد متقاضیان وام های کوچک، قربانی نقص سیستم اعتبارسنجی کشور جزيیات دقیق از حقوق بازنشستگان در سال جدید / حقوق مستمری بگیران در چه تاریخی واریز می شود؟ احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان تهران بخشنامه دستمزد 1402 کارگران ابلاغ شد هشدار جدی به ایرلاین‌های گرانفروش خبر خوش دولت برای سهام عدالتی ها | واریز سود سهام عدالت 10 میلیونی برای این سهامداران این هواپیما 4 ساعته از اسپانیا به استرالیا می‌رسد! پر شدگی سد های کشور به 54 درصد رسید جزيیات دقیق از حقوق بازنشستگان در سال جدید / حقوق مستمری بگیران در چه تاریخی واریز می شود؟ احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان تهران در دو روز آینده توصیه همتی به دولت برای کنترل تورم و نرخ ارز